1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
19.06.2009 N 542
Про затвердження Примірного положення Всеукраїнського конкурсу дитячого читання "Найкращий читач України - року"
З метою забезпечення збереження, підтримки та подальшого розвитку читання як духовного потенціалу суспільства, одного із головних способів розвитку і здобуття освіти молодою людиною; виховання широкої читацької культури дітей та юнацтва, розвитку духовно-ціннісних орієнтацій та естетичних потреб особистості, здатної поціновувати явища класичної та сучасної культури; інтеграції особистості в світову культуру, що відбувається через створення власного комплексу духовних, матеріальних, інтелектуальних та емоційних рис,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Примірне положення Всеукраїнського конкурсу дитячого читання "Найкращий читач України - року" (додається).
2. Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Єресько О.В.), Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Удод О.А.) сприяти участі школярів 6 - 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів у Всеукраїнському конкурсі дитячого читання "Найкращий читач України - року".
3. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій довести цей наказ до відома педагогічних колективів загальноосвітніх навчальних закладів і сприяти їм в організації та проведенні конкурсу.
4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Заступник Міністра П.Б.Полянський
Додаток
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ
Всеукраїнського конкурсу дитячого читання "Найкращий читач України - року"
1. Загальні положення
Всеукраїнський конкурс дитячого читання "Найкращий читач України - року" (далі - Конкурс) є відкритим і проводиться як творче змагання дітей і юнацтва в усіх адміністративно-територіальних одиницях України.
Організаторами Конкурсу є Міністерство освіти і науки України, громадська організація "Форум видавців" і Національна бібліотека України для дітей.
Співорганізаторами конкурсу є: Міністерство культури і туризму України, органи місцевого самоврядування. До організації конкурсу можуть долучатися державні і недержавні установи, організації, фонди, у т.ч. іноземні.
Конкурс проводиться на базі загальноосвітніх навчальних закладів України з залученням до його проведення ЦБС для дітей з областей, АР Крим, міст Києва і Севастополя (за бажанням).
У Конкурсі можуть брати участь усі бажаючі учні 6 - 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів. Конкурс оголошується наказом Міністерства освіти і науки України і доводиться до відома Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
Інформація про проведення Конкурсу розповсюджується через мережу загальноосвітніх навчальних закладів (далі - ЗНЗ) і дитячих бібліотек України, розміщується на сайтах організаторів, співорганізаторів, партнерів, а також у ЗМІ (газети "Освіта України", "Освіта", "Педагогічна газета", фахові науково-методичні журнали) та на сайтах МОН та Інституту інноваційних технологій і змісту освіти.
2. Мета та завдання Конкурсу
Конкурс проводиться з метою:
- підвищення культурної компетентності української молоді; заохочення дітей до систематичного читання задля постійного підвищення рівня особистого розвитку;
- вироблення у дітей навичок самостійної роботи з книгою, підвищення якості і ефективності процесу читання: критичного аналізу, переосмислення і творчої інтерпретації прочитаного;
- підвищення суспільного значення і ролі шкільних і дитячих бібліотек в процесі соціальної адаптації і набуття культурної компетентності дітей і юнацтва.
Завданнями Конкурсу є:
- сприяння створенню належних умов для рівного доступу до книжок і літератури на різних, у тому числі електронних, носіях, незалежно від рівня розвитку дітей, їхніх фізичних можливостей, забезпеченості і місця проживання;
- залучення до участі у Конкурсі не менше 50% учнів 6 - 7 класів ЗНЗ України, у т. ч. шкіл-інтернатів;
- створення передумов для поступового збільшення кількості учасників у наступні роки, активна робота по залученню до читання учнів, які не мають навичок чи потреби постійного читання;
- популяризація найкращих надбань української і світової класичної й сучасної літератури; привернення уваги громадськості, державних і недержавних установ і організацій, засобів масової інформації до проблеми дитячого читання.
3. Організація Конкурсу
Організацію Конкурсу здійснюють Міністерство освіти і науки України, Громадська організація "Форум видавців" і Національна бібліотека України для дітей, які створюють організаційний комітет.
Співорганізаторами Конкурсу є: Львівська міська рада, а також Міністерство культури і туризму, органи місцевого самоврядування областей України, АР Крим, міст Києва та Севастополя (за згодою).
Координація проведення Конкурсу покладається на громадську організацію "Форум видавців".
Для проведення Конкурсу на всіх рівнях відповідними наказами місцевих органів управління освітою створюються організаційні комітети, до складу яких входять керівники (заступники) місцевих органів управління освітою і культурою, директори дитячих бібліотек відповідного рівня, громадські діячі, письменники, представники ЗМІ і інші зацікавлені особи. Головами організаційних комітетів для проведення 2-го (районного, міського) етапу Конкурсу призначають керівників (або їх заступників) районних (міських) відділів освіти, співголовами - директорів районних (міських) дитячих бібліотек (за бажанням); головами організаційних комітетів для проведення 3-го етапу конкурсу - керівників (заступників) головних управлінь освіти обласних державних адміністрацій, АР Крим, міст Києва та Севастополя, співголовами - директорів обласних, у АР Крим - республіканської, у м. Києві та Севастополі - центральних міських дитячих бібліотек.
Організаційні комітети:
- на підставі поданих з міст і районів даних складають графік проведення 1 - 3 етапів конкурсу в областях, АР Крим, містах Києві і Севастополі і доводять цю інформацію до всіх відповідальних за проведення конкурсу на місцях, контролюють дотримання графіку проведення;
- розробляють кошториси витрат на проведення відповідних етапів Конкурсу та визначають джерела фінансування цих витрат;
- забезпечують включення до планів роботи місцевих та регіональних управлінь освіти і культури на відповідний рік проведення відповідних етапів Конкурсу із забезпеченням у місцевих бюджетах мінімально необхідного фінансування;
- погоджують списки організаційних комітетів і відповідальних за проведення різних етапів Конкурсу, доводять цю інформацію вище;
- забезпечують відповідальних за проведення 1-го етапу інформаційними матеріалами у достатній кількості для ефективного проведення Конкурсу в регіоні;
- забезпечують проведення відповідних етапів Конкурсу в регіонах і контролюють якість і ефективність проведення Конкурсу, об'єктивність оцінювання учасників і доведення інформації про перебіг конкурсу та його підсумки до ЗМІ;
- подають організаторам Конкурсу копію Наказу про створення організаційного комітету, графік проведення 1 - 3 етапів конкурсу в областях, АР Крим, містах Києві і Севастополі та розгорнуті списки організаційних комітетів 1 - 3 етапів, а також звітні матеріали затвердженого зразка у встановлені терміни;
Координаційні, організаційні і методичні заходи щодо проведення Конкурсу здійснює Громадська організація "Форум видавців", а саме:
- координує підготовку і проведення Конкурсу;
- надає консультативну, інформаційну і методичну допомогу;
- надає зразки інформаційних матеріалів Конкурсу для тиражування (Анкети учасника, Протоколи проведення, плакати);
- залучає письменників, журналістів і відомих осіб до проведення Конкурсу;
- забезпечує підведення підсумків проведення Конкурсу в Україні;
- доводить інформацію про перебіг і підсумки Конкурсу до громадськості через ЗМІ.
4. Проведення Конкурсу
Конкурс проводиться серед читачів - учнів 6 - 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів України з вересня до травня в чотири етапи.
Організаційний комітет встановлює такі терміни проведення Конкурсу:
1-й етап (шкільний) - з 1 до 30 жовтня - проводиться в ЗНЗ всіх населених пунктів України.
2-й етап (міський, районний) проводиться з 1 до 30 грудня в районних центрах, містах обласного підпорядкування, районах обласних центрів і м. Сімферополя, міст Києва та Севастополя.
3-й етап проводиться з 15 лютого до 15 березня в обласних центрах і м. Сімферополі, містах Києві та Севастополі.
4-й етап проводиться в першій декаді травня в м. Львові під час щорічного фестивалю дитячого читання "Форум видавців - дітям".
Відповідного до цього обласні організаційні комітети встановлюють дати проведення змагання 3-го етапу Конкурсу в кожній області, в АР Крим, містах Києві і Севастополі і доводять цю інформацію до районних (міських) організаційних комітетів, які, в свою чергу, встановлюють дати проведення змагання 2-го етапу в районах (містах) областей, АР Крим, у районах міст Києва та Севастополя і доводять цю інформацію до ЗНЗ району (міста). Підсумкові матеріали повинні бути скомплектовані і передані в організаційні комітети наступного етапу не пізніше: 1 етапу - 15 листопада, 2 етапу - 15 січня, 3 етапу - 30 березня.
Перший етап проводиться з 1 жовтня до 30 листопада 2009 року у ЗНЗ.
Відповідальним за проведення I етапу Конкурсу призначається керівник ЗНЗ, який забезпечує участь у Конкурсі не менше 50% учнів 6-7 класів ЗНЗ, а також:
- інформування вчителів, бібліотекарів, учнів 6 - 7 класів і їх батьків про умови проведення Конкурсу та цільове розповсюдження інформаційних матеріалів про Конкурс;
- визначення дати проведення конкурсу не раніше, ніж через 30 календарних днів після його офіційного оголошення і не пізніше, ніж за 10 календарних днів до завершення етапу;
- надання консультативної і методичної допомоги учасникам Конкурсу;
- залучення до проведення Конкурсу вчителів, батьків, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, ЗМІ, громадських діячів, а також учасників Конкурсу попередніх років;
- створення незалежного журі, ефективність проведення змагання, об'єктивність оцінювання, прозорість підведення підсумків і публічне оголошення результатів;
- ведення Протоколу засідання журі;
- своєчасну обробку, оформлення та передачу підсумкових та звітних матеріалів Конкурсу в установленому порядку;
- розповсюдження інформації, висвітлення проведення Конкурсу і його підсумків у місцевих ЗМІ;
- інформування переможців 1-го етапу Конкурсу і їхніх батьків про умови, час і місце проведення 2-го етапу Конкурсу і їх супровід до місця його проведення.
Порядок проведення 1-го етапу Конкурсу

................
Перейти до повного тексту