- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
04.03.2003 N 15/05-152
Щодо призначення працівникам проектних організацій пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність"
У Міністерстві освіти і науки України розглянуто листи Державного комітету України з будівництва та архітектури від 06.12.02 N 5/4-394 та від 31.01.03 N 5/4-99 щодо можливості призначення працівникам проектних організацій пенсії відповідно до Закону України
"Про наукову і науково-технічну діяльність" (далі - Закон).
За змістом листів та згідно з повноваженнями міністерства повідомляємо, що:
1. Відповідно до статті
4 Закону одним із суб'єктів наукової і науково-технічної діяльності є науковий працівник, який за частинами восьмою і дев'ятою статті 1 Закону є фізичною особою, яка має вищу освіту, відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю, отримує наукові та (або) науково-технічні результати, має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації. Саме на таких осіб поширюється дія статті 24 Закону щодо пенсійного та соціального забезпечення.
2. При розгляді питання про віднесення окремих видів діяльності до наукової (науково-технічної) діяльності слід керуватися відповідними положеннями та визначеннями, наведеними в статті
1 Закону: наукова діяльність, науково-технічна діяльність, науковий результат, науково-прикладний результат тощо. Зокрема, в частині третій цієї статті встановлено, що науково-технічна діяльність може здійснюватися за різними формами (видами), названо також деякі з них: науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання.
Зауважимо, що згідно із частинами тринадцятою та чотирнадцятою статті
1 Закону результат наукової (науково-технічної) діяльності повинен містити елементи наукової новизни (нове знання, нове конструктивне чи нове технологічне рішення, нова розробка тощо) та бути зафіксованим на носіях наукової (науково-технічної) інформації або у відповідній документації. Авторське право на результат наукової (науково-технічної) діяльності встановлюється згідно з чинним законодавством. Слід підкреслити, що термін "новий (нова, нове)" в науковій сфері означає нове в світі знання (рішення, розробка тощо) або якісно інший результат (у порівнянні з відомими), впровадження якого забезпечить отримання таких характеристик об'єкта, що переважають характеристики відомих у світі аналогів.
Отже, наукова і науково-технічна діяльність (у всіх своїх формах або видах) може бути визнана такою лише у випадку, коли її результат відповідає зазначеним умовам
Закону. Діяльність (у тому числі і характерні для проектних організацій види робіт - технічне керівництво проектом, розробка проектно-кошторисної документації, розрахунки, що визначають містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні, економічні та інші рішення, розробка типових чи індивідуальних проектів для різних галузей промисловості тощо), якщо вона має своїм результатом інженерне (або інше) рішення, що не містить наукової новизни, не може бути віднесена до наукової (науково-технічної) діяльності (незалежно від рівня важливості її результатів для країни).
................Перейти до повного тексту