- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Положення
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України
26.02.2002 N 147
ПОЛОЖЕННЯ
про Всеукраїнську студентську олімпіаду з програмування
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Це Положення є рекомендацією Міністерства освіти і науки України щодо організації та проведення Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування.
1.2. Всеукраїнська студентська олімпіада з програмування (далі - Олімпіада) - система масових очних змагань студентів вищих навчальних закладів у творчому застосуванні здобутих знань, умінь та навичок розробки алгоритмів та програм.
1.3. Олімпіада проводиться щорічно з метою виявлення, відбору та підтримки обдарованої студентської молоді, розвитку та реалізації здібностей студентів, стимулювання творчої праці студентів та науково-педагогічних працівників, підвищення якості підготовки фахівців, активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів, інтенсифікації та вдосконалення навчального процесу, визначення команд для участі у командній першості світу ACM (Association for Computing Machinery) з програмування.
1.4. Олімпіада є творчим змаганням з професійної та практичної підготовки студентів у мистецтві комп'ютерної алгоритмізації та створення ефективних програм, що реалізують обрані алгоритми. Змагання проводяться за правилами першості світу ACM з програмування серед студентських команд.
1.5. Олімпіада проводиться для студентів всіх форм навчання вищих навчальних закладів України III-IV рівнів акредитації незалежно від підпорядкування та форм власності.
1.6. Олімпіада є відкритою для участі громадян зарубіжних країн, які навчаються у вищих навчальних закладах України, а також для студентів зарубіжних університетів.
2. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОВЕДЕННЯ ОЛІМПІАДИ
2.1. Керівництво проведенням Олімпіади здійснює Всеукраїнський організаційний комітет, персональний склад якого затверджується Міністерством освіти і науки України. Оргкомітет очолює Державний секретар Міністерства освіти і науки України або його заступник.
2.2. Всеукраїнський організаційний комітет:
- розробляє Положення, методичні рекомендації щодо організації та проведення Олімпіади;
- забезпечує вищі навчальні заклади необхідними інформаційними та методичними матеріалами;
- аналізує та контролює хід проведення Олімпіади на всіх її етапах;
- надає оперативну практичну допомогу вищим навчальним закладам в організації Олімпіади, виданні методичних рекомендацій та олімпіадних завдань тощо;
- узгоджує термін проведення Олімпіади, затверджує олімпіадні завдання;
- підводить підсумки Олімпіади;
- здійснює нагородження переможців;
- готує інформацію про проведення Олімпіади для узагальнення та розповсюдження здобутого досвіду, використання його для вдосконалення навчального процесу відповідними управліннями Міністерства освіти і науки України, міністерствами та іншими органами виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні вищі навчальні заклади.
2.3. Базовою організацією Всеукраїнського оргкомітету, яка здійснює узгодження та координацію його дій, є Науково-методичний центр вищої освіти Міністерства освіти і науки України, на який покладається відповідальність за організаційно-методичне забезпечення проведення Олімпіади.
2.4. Для організації та проведення олімпіади з програмування у вищих навчальних закладах, визначених базовими з проведення Олімпіади, створюються організаційні комітети.
2.5. Всеукраїнська студентська олімпіада з програмування проводиться у три етапи:
- I етап Олімпіади - у вищому навчальному закладі серед студентів, які в ньому навчаються.
- II етап Олімпіади (регіональний) - у вищих навчальних закладах, які визначаються Міністерством освіти і науки України як базові для проведення II етапу Олімпіади за регіонами України, серед команд університетів цих регіонів (додаток 3).
- III етап Олімпіади (фінальний) - серед команд університетів - переможців II етапу у вищому навчальному закладі, який визначається Міністерством освіти і науки України як базовий для проведення III етапу Олімпіади з програмування.
2.6. Базові вищі навчальні заклади з проведення II та III етапів Олімпіади призначаються терміном на 3 роки (не менше).
2.7. Учасники II та III етапів Олімпіади отримують та дають відповіді на олімпіадні завдання англійською мовою.
3. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ОЛІМПІАДИ
3.1. I етап Всеукраїнської студентської олімпіади.
3.1.1. I етап Всеукраїнської студентської олімпіади проводиться у лютому - квітні поточного навчального року.
3.1.2. Умови і порядок проведення I етапу Олімпіади, склад оргкомітету у кожному вищому навчальному закладі регламентуються відповідним наказом ректора (директора).
3.1.3. Після підведення підсумків I етапу Олімпіади оргкомітет за поданням журі визначає команду у складі трьох студентів - переможців і рекомендує їх для участі у II етапі. Рекомендацією вважається заповнена оргкомітетом анкета на кожного учасника окремо (додаток 1 до Положення).
3.1.4. Анкети переможців студентських олімпіад надсилаються до базових вищих навчальних закладів з проведення II етапу олімпіади з програмування до 1 травня.
3.2. II етап Всеукраїнської студентської олімпіади.
3.2.1. II етап Олімпіади проводиться в травні поточного календарного року між командами переможцями I етапу для визначення команд переможців в межах кожного регіону. Конкретний термін, умови і порядок проведення II етапу Олімпіади визначається Всеукраїнським оргкомітетом Олімпіади, затверджується наказом Міністерства освіти і науки України.
3.2.2. Склад регіонів (додаток 3) визначається Всеукраїнським оргкомітетом і може змінюватися залежно від результатів, які отримають представники регіону на III етапі Олімпіади.
3.2.3. II етап Олімпіади (регіональний) проводиться одночасно в усіх вищих навчальних закладах, визначених як регіональні базові вищі навчальні заклади для проведення другого етапу.
3.2.4. Склад оргкомітету II етапу Олімпіади, журі, мандатної та апеляційної комісій затверджується наказами ректорів відповідних регіональних базових вищих навчальних закладів.
3.2.5. Склад журі II етапу Олімпіади по кожному регіону не менш як на 70% складається з представників вищих навчальних закладів регіону, як правило тих, команди яких показали кращі результати на Олімпіаді минулого року. Від кожного вищого навчального закладу (крім базового) до складу журі входить не більш як по одному представнику.
3.2.6. Регіональний базовий вищий навчальний заклад надсилає вищим навчальним закладам свого регіону:
- листи запрошення з інформацією про умови проведення II етапу Олімпіади
до 10 березня;
- запрошення щодо участі представника вищого навчального закладу до роботи у складі журі II етапу Олімпіади;
- за підсумками II етапу Олімпіади - інформацію про її результати (додаток 2 до Положення, пункт 3.4.);
- завдання та рекомендації щодо вдосконалення навчального процесу з програмування.
3.2.7. Вищі навчальні заклади, які отримали запрошення на участь їх представників у роботі журі II етапу Олімпіади, надсилають до базового вищого навчального закладу регіону відомості про кандидата у члени журі до 25 березня.
3.2.8. Кожен член журі II етапу Олімпіади повинен підготувати не менш як одне олімпіадне завдання для командного туру і надіслати його електронною поштою на адресу базового вищого навчального закладу III туру, координатору олімпіади, до 1 квітня.
3.2.9. Тривалість командного (основного) туру II етапу Олімпіади складає 5 годин. Для розв'язання учасникам пропонується 8 олімпіадних завдань різної складності. Кожній команді для вирішення завдань надається один комп'ютер. Учасникам не дозволяється користуватися літературою, іншими джерелами інформації та допоміжними засобами (калькулятори тощо).
3.2.10. Всеукраїнський оргкомітет розсилає відібрані для участі у командному турі II етапу олімпіадні завдання регіональним базовим вищим навчальним закладам електронною поштою за одну добу до проведення змагань.
3.2.11. За рішенням регіонального базового вищого навчального закладу в межах II етапу Олімпіади може бути проведено особистий (додатковий) тур для визначення переможців регіональних змагань в особистому заліку. Норма представництва учасників та правила проведення особистого туру встановлюється рішенням оргкомітету регіонального базового вищого навчального закладу.
3.2.12. Порядок підготовки олімпіадних завдань для особистого туру та його регламент встановлюється оргкомітетом регіонального базового вищого навчального закладу.
3.2.13. Оргкомітети регіональних базових вищих навчальних закладів з проведення II етапу Олімпіади надсилають Науково-методичному центру вищої освіти до 1 червня поточного року звіти про проведення II етапу Олімпіади (додаток 2 до Положення).
У разі, коли звіт подається невчасно або не відповідає вимогам цього Положення, результати проведення Олімпіади Міністерством освіти і науки України не розглядаються.
3.3. III етап Всеукраїнської студентської олімпіади.
3.3.1. III етап Олімпіади проводиться у вересні поточного календарного року. Конкретний термін, умови і порядок проведення III етапу Олімпіади визначається Всеукраїнським оргкомітетом Олімпіади, і затверджується наказом Міністерства освіти і науки України.
3.3.2. Склад оргкомітету III етапу Олімпіади, журі, мандатної та апеляційної комісій затверджується наказом ректора базового вищого навчального закладу.
3.3.3. Базовий вищий навчальний заклад надсилає вищим навчальним закладам, які стали переможцями регіональних олімпіад:
- листи-запрошення з інформацією про умови проведення олімпіади до 15 червня;
- запрошення щодо участі представника вищого навчального закладу у складі журі III етапу Олімпіади;
- інформацію про результати Олімпіади (додаток 2 до Положення, пункт 3.4.);
- завдання та рекомендації щодо вдосконалення навчального процесу з програмування.
3.3.4. Вищі навчальні заклади, які отримали запрошення на участь їх представників у роботі журі III етапу Олімпіади надсилають до базового вищого навчального закладу відомості про кандидата у члени журі до 15 червня.
3.3.5. Кожен член журі III етапу Олімпіади повинен підготувати не менш як одне олімпіадне завдання для командного туру і надіслати його електронною поштою на адресу базового вищого навчального закладу III туру, координатору олімпіади до 5 вересня.
3.3.6. Оргкомітет з проведення III етапу Олімпіади надсилає до Науково-методичного центру вищої освіти до 25 вересня поточного року звіт про проведення III етапу Олімпіади (додаток 2 до Положення) та довідки-подання на відзначення активних організаторів Олімпіади (додаток 3 до Положення).
У разі, коли звіт подається невчасно або не відповідає вимогам цього Положення, результати проведення відповідної Олімпіади Міністерством освіти і науки України не розглядаються.
4. ОРГКОМІТЕТ ОЛІМПІАДИ
4.1. До складу оргкомітету I етапу Олімпіади входять досвідчені педагогічні, науково-педагогічні працівники, представники профспілок, аспіранти, студенти вищого навчального закладу, де проводиться Олімпіада. Головою оргкомітету призначається ректор (директор) чи один із проректорів (заступників директора) вищого навчального закладу.
4.2. До складу оргкомітетів II та III етапів Олімпіади входять провідні науково-педагогічні працівники, вчені, аспіранти, студенти, представники профспілок базового вищого навчального закладу, галузевих установ, підприємств тощо. Головою оргкомітету призначається ректор чи один із проректорів базового вищого навчального закладу і затверджується відповідним наказом Міністерства освіти і науки України. Голова має заступників і відповідального секретаря оргкомітету.
4.3. Оргкомітет II та III етапів Олімпіади:
- проводить організаційну роботу з підготовки і проведення Олімпіади;
- визначає і забезпечує порядок проведення Олімпіади;
- готує документацію для проведення Олімпіади (програму, методичні рекомендації, листи, бланки протоколів тощо);
- за поданням журі, визначає переможців Олімпіади. Прізвище, ім'я, по батькові переможців, назва вищого навчального закладу, в якому вони навчаються подаються державною мовою, без скорочень.
- складає звіт про проведення Олімпіади.
- готує довідки-подання на активних організаторів Олімпіади.
- сприяє висвітленню результатів Олімпіади у засобах масової інформації та у періодичній пресі.
4.4. Згідно з традиціями першості світу ACM з програмування до складу Оргкомітету III етапу (фінального) входить директор (координатор) Олімпіади, який призначається з числа провідних науково-педагогічних працівників базового вищого навчального закладу. Директор олімпіади відповідає за зв'язок з базовими вищими навчальними закладами II туру та з директором регіональної Південно-Східної Європейської Олімпіади ACM з програмування, керівництво поточною роботою з організації Олімпіади, наукове керівництво участі українських команд у першості світу ACM з програмування.
5. ЖУРІ ОЛІМПІАДИ
5.1. До складу журі I етапу Олімпіади входять провідні педагогічні, науково-педагогічні працівники вищого навчального закладу.
5.2. До складу журі II та III етапів Олімпіади, крім провідних науково-педагогічних працівників базового вищого навчального закладу, входять вчені наукових установ Національної Академії наук та галузевих академій наук України, науково-педагогічні працівники споріднених кафедр, факультетів інших вищих навчальних закладів, працівники виробничої сфери тощо.
5.2.1. Кількість членів журі не повинна перевищувати третини від кількості студентів, які беруть участь у Олімпіаді.
5.2.2. Кількість представників базового вищого навчального закладу в журі не повинна перевищувати 30% від загальної кількості членів журі.
5.3. Журі:
- забезпечує розробку конкурсних завдань та критерії оцінки їх виконання;
- перевіряє розв'язки задач учасниками Олімпіади;
- аналізує підсумки виконання студентами завдань, виявляє характерні помилки, дає оцінку рівня підготовки студентів до Олімпіади та подає пропозиції щодо вдосконалення навчального процесу з програмування;
- готує подання оргкомітету про нагородження переможців Олімпіади.
- готує збірники конкурсних завдань та методичні рекомендації для підготовки студентів до Олімпіади.
5.4. До складу апеляційної комісії входять представники базового вищого навчального закладу та споріднених кафедр, факультетів інших вищих навчальних закладів тощо. Апеляційна комісія оперативно розглядає суперечні питання, пов'язані з оцінкою виконання олімпіадних завдань та виносить відповідні пропозиції на обговорення журі.
5.5. До складу мандатної комісії входять представники базового вищого навчального закладу та громадських організацій. Мандатна комісія проводить реєстрацію учасників Олімпіади, перевіряє повноваження учасників, проводить шифрування та дешифрування робіт учасників.
6. УЧАСНИКИ ОЛІМПІАДИ
6.1. У I етапі Олімпіади беруть участь всі бажаючі студенти вищих навчальних закладів.
6.2. До участі у II етапі Олімпіади допускаються тільки студенти, які стали переможцями I етапу Олімпіади. Кількісний склад учасників II етапу Олімпіади визначає оргкомітет регіонального базового вищого навчального закладу, а персональний склад - оргкомітет I етапу Олімпіади спільно з журі.
6.3. На II етапі Олімпіади кожний вищий навчальний заклад регіону може представити не більш як дві команди. Представлення більшої кількості команд визначається можливостями регіонального базового вищого навчального закладу і потребує узгодження з головою його оргкомітету. Вищі навчальні заклади, які отримали кращі результати на II етапі можуть наступного року представляти однією командою більше, ніж у поточному році, але не більш як 4 команди.
6.4. До складу кожної команди на II етапі може входити не більш як по одному студенту 5-го або 4-го курсів.
6.5. До участі у III етапі допускаються:
- команди, які посіли три перших місця у кожній з регіональних олімпіад II етапу (припускається не більш як одна заміна у складі команди);
- команди вищих навчальних закладів, які посіли одне з перших 10 місць на Південно-Східній Європейській командній олімпіаді з програмування серед університетських команд минулого року;
- по одній команді від базових вищих навчальних закладів з проведення II та III етапів Олімпіади, незалежно від місць, які вони посіли у регіональних олімпіадах (участь команд у II етапі є обов'язковою);
- команди зарубіжних університетів, які є призерами національних або регіональних Олімпіад з програмування.
6.6. Кожний навчальний заклад може бути представлений у III етапі не більш як двома командами. В разі, якщо вищий навчальний заклад отримає право на участь більше як двох команд, місця цих команд займають команди, які посіли наступні за призовими місця у II етапі регіональної Олімпіади.
6.7. Учасники мають право після завершення всіх турів відповідного етапу змагань, до підведення остаточних підсумків олімпіади, звернутися до апеляційної комісії з приводу об'єктивності оцінки виконаних ними завдань.
6.8. Учасники II та III етапів Олімпіади, крім надісланої оргкомітетом до базового вищого навчального закладу анкети, повинні мати при собі студентський квиток та паспорт.
7. ПОРЯДОК НАГОРОДЖЕННЯ УЧАСНИКІВ ТА ОРГАНІЗАТОРІВ ОЛІМПІАДИ
7.1. Переможцями відповідного етапу Олімпіади вважаються студенти, нагороджені дипломами I ступеня - перше місце, II ступеня - друге місце та III ступеня - третє місце.
7.2. Переможців Олімпіади визначають в командній першості. Якщо оргкомітет вирішує проводити Олімпіаду в два тури (командний, особистий) переможців Олімпіади визначають і в особистій першості.
7.3. Переможці I етапу визначаються відповідним оргкомітетом на підставі рекомендацій журі та затверджуються наказом ректора.
7.4. Переможці II та III етапів визначаються оргкомітетом відповідного базового вищого навчального закладу на підставі рекомендацій журі та затверджуються наказом Міністерства освіти і науки України.
7.5. Переможці кожного з етапів Олімпіади визначаються за сумарною кількістю балів.
7.6. Кількість призових місць для переможців II етапу Олімпіади в особистому заліку розподіляється у такому співвідношенні:
................Перейти до повного тексту