1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЇ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
25.12.2008
протокол N 15/3-10
Про стан пожежної безпеки в установах, закладах освіти та побутового травматизму серед вихованців, учнів, студентів і заходи щодо їх профілактики
Заслухавши і обговоривши інформацію завідувача сектора безпеки життєдіяльності (Бадюк Ю.В.) про стан пожежної безпеки в установах, закладах освіти та побутового травматизму серед вихованців, учнів, студентів і заходи щодо їх профілактики, колегія
УХВАЛЮЄ:
1. Доповідну записку про стан пожежної безпеки в установах, закладах освіти та побутового травматизму серед вихованців, учнів, студентів і заходи щодо їх профілактики взяти до відома (додається).
2. Направити доповідну записку Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ректорам (директорам) вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації, керівникам підприємств і організацій, підпорядкованих міністерству, для аналізу і усунення наявних недоліків.
3. Департаментам економіки та фінансування (Куліков П.М.), загальної середньої та дошкільної освіти (Єресько О.В.), професійно-технічної освіти (Десятов Т.М.), вищої освіти (Болюбаш Я.Я.), Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам навчальних закладів до 15.01.2009 внести доповнення до відповідних планів роботи навчальних закладів і установ щодо поліпшення безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу на 2008-2009 роки з урахуванням цього рішення колегії.
4. Департаменту роботи з кадрами вищої школи та державної служби (Омельченко С.Д.) забезпечити виконання пункту 5.1.1 рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 22 грудня 2000 року протокол N 8/2-10 щодо призначення керівників установ та закладів освіти і науки тільки після перевірки знань з безпеки життєдіяльності (охорона праці, пожежна, радіаційна безпека, поводження при надзвичайних ситуаціях тощо).
5. Постійно діючій комісії Міністерства освіти і науки України з перевірки знань посадових осіб та спеціалістів з питань безпеки життєдіяльності проаналізувати стан виконання наказу міністерства від 29.12.2006 р. N 892 "Про планове навчання і перевірку знань працівників установ і закладів, організацій і підприємств освіти і науки" з питань безпеки життєдіяльності за останні 2 роки. Результати доповісти на нараді керівників органів управління освітою.
6. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ректорам (директорам) вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації:
6.1. Розглянути на колегіях, радах, нарадах органів управління освітою стан пожежної безпеки, профілактики побутового травматизму в навчальних закладах з участю представників підрозділів безпеки життєдіяльності населення на місцях.
6.2. Спільно з органами пожежного нагляду забезпечити ефективну допомогу учасникам навчально-виховного процесу під час вивчення правил пожежної безпеки, особливо в організації практичних занять.
6.3. Переглянути в кожному навчальному закладі, установі склад добровільних пожежних дружин, при необхідності збільшити чисельність, доручити службам охорони праці спільно з органами пожежного нагляду провести позапланове навчання.
6.4. Забезпечити ефективність навчання основам безпеки життєдіяльності вихованців, учнів, студентів за рахунок покращення науково-методичного забезпечення відповідних фахівців інститутів післядипломної педагогічної освіти та методичних служб органів управління освітою.
6.5. Взяти під особливий контроль відпрацювання планів евакуації учасників навчально-виховного процесу на об'єктах цілодобового перебування.
6.6. Проаналізувати виконання навчальними закладами приписів підрозділів Держгірпромнагляду та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Винних в систематичному порушенні правил безпеки притягнути до відповідальності.
7. Департаменту економіки та фінансування (Куліков П.М.) посилити вимоги щодо створення безпечних умов навчання та праці учасників навчально-виховного процесу. Про виконання даного рішення органами управління освітою, навчальними закладами доповісти керівництву міністерства в травні, жовтні 2009 року.
8. Контроль за виконанням рішення колегії покласти на першого заступника Міністра Гребельника О.П.
Голова колегії,
Міністр освіти
і науки України


І.О.Вакарчук
Додаток
ДОПОВІДНА ЗАПИСКА
про стан пожежної безпеки в установах, закладах освіти та побутового травматизму серед вихованців, учнів, студентів і заходи щодо їх профілактики
Проблема забезпечення пожежної безпеки в установах і закладах освіти полягає у необхідності реалізації державної політики у сфері пожежної безпеки, яка є невід'ємною частиною охорони життя і здоров'я учасників навчально-виховного процесу.
На виконання законів України "Про пожежну безпеку", "Про охорону праці", "Про дорожній рух", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" і з метою покращання стану протипожежного захисту об'єктів освіти і науки та запобігання виникненню травматизму серед вихованців, учнів, студентів Міністерством освіти і науки України, установами та закладами освіти і науки проведена значна робота.
На виконання комплексних заходів Програми забезпечення пожежної безпеки на період до 2010 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2002 р. N 870, слід відзначити результативну організаційну роботу, яку провели у Міністерстві освіти і науки Автономної Республіки Крим, відділах (управліннях) освіти і науки державних адміністрацій Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської областей, Рівненському державному гуманітарному університеті, Вінницькому державному педагогічному університеті ім. М.Коцюбинського, Чернігівському державному педагогічному університеті ім. Т.Г.Шевченка, Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка, Рівненському технікумі технологій та дизайну та Бердичівському педагогічному коледжі.
Разом з тим, інформацію про реалізацію заходів цієї Програми деякі органи управління освітою надають не в повному обсязі та не систематично. Це стосується органів управління освітою Дніпропетровської, Житомирської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Чернівецької облдержадміністрацій та міста Севастополь, що вказує на недостатню вимогливість керівників управлінь освіти і науки до забезпечення пожежної безпеки, а також окремих ректорів та директорів навчальних закладів.
З метою поліпшення профілактичної роботи щодо забезпечення пожежної безпеки, профілактики побутового травматизму серед вихованців, учнів, студентів в установах, закладах освіти і науки відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 29.12.2006 р. N 892 проводиться планове навчання і перевірка знань всіх працівників установ, закладів, організацій і підприємств, підпорядкованих міністерству, з питань безпеки життєдіяльності.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року N 2030 "Про затвердження Порядку обліку пожеж та їх наслідки" Міністерство освіти і науки України активно співпрацює з Українським науково-дослідним інститутом пожежної безпеки Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з питань здійснення об'єктивного аналізу випадків пожеж та своєчасної розробки заходів щодо їх попередження.
Для надання реальної допомоги керівникам вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів та установ, організацій і підприємств в їх практичній роботі Міністерством освіти і науки України підготовлено і видано в 2007 році Збірник нормативних документів з безпеки життєдіяльності, що містить усі чинні нормативні документи (пожежна безпека, охорона життя та здоров'я, праці, радіаційна безпека, безпека дорожнього руху, дії у надзвичайних ситуаціях тощо).
Питання пожежної безпеки, стан побутового травматизму серед вихованців, учнів, студентів в установах, закладах освіти і науки та створення належних умов навчання і праці розглядаються на колегіях обласних, міських, районних органів управління освітою, на радах ректорів, директорів вищих навчальних закладів за участю представників Державного пожежного нагляду та територіальних управлінь Держгірпромнагляду на місцях.
Для виховання у дітей належного ставлення до питань пожежної безпеки, популяризації професії пожежного, підняття авторитету пожежної служби серед молоді та юнацтва в загальноосвітніх навчальних закладах створені дружини юних пожежників-рятувальників. Кожного року проводиться Всеукраїнський фестиваль дружин юних пожежників-рятувальників, який підводить підсумки регіональних фестивалів цього напряму. Зокрема, в м. Києві цього року було проведено міський фестиваль під назвою "Як тебе не спалити, Києве мій", фрагменти якого транслювалися на каналах телебачення. У квітні-травні цього року в м. Києві проведено Всеукраїнський дитячий конкурс на кращий літературний твір та малюнок на протипожежну тематику.
Навчання основам безпеки життєдіяльності в дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах, а також проведення інструктажів з безпеки життєдіяльності з учнями, студентами, систематичне навчання працівників галузі освіти і науки дозволило зменшити травматизм серед учасників навчально-виховного процесу, в тому числі на пожежах.
Перевірка Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи стану забезпечення пожежної безпеки об'єктів освіти, підпорядкованих міністерству, встановила, що на неналежному рівні ще виконуються вимоги Закону України "Про пожежну безпеку" та деяких нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки.
Разом з тим, на стан пожежної безпеки об'єктів освіти і науки негативно впливає ігнорування окремими керівниками навчальних закладів протипожежних вимог. Із запропонованих МНС України до виконання 395,9 тис. протипожежних заходів понад 88,3 тис. залишаються невиконаними, що становить 22,3%. Найгірший стан склався у Житомирській області, де залишаються невиконаними 87% протипожежних заходів. Львівській - 33%, Тернопільській - 31,5%, Чернівецькій - 29,8% та Рівненській - 28,8%.
Викликає занепокоєння стан шляхів евакуації, електрогосподарства та протипожежного водопостачання. Так, під час перевірок на 880 об'єктах виявлені численні порушення в утриманні шляхів евакуації. На 1392 об'єктах дільниці електромережі експлуатуються з порушеннями вимог правил улаштування електроустановок, несвоєчасно проводиться планово-попереджувальні ремонти та огляди електрообладнання. Не забезпечені протипожежним водопостачанням 1885 об'єктів, на 2198 - системи водопостачання підлягають ремонту, 3608 - не забезпечено достатньою кількістю первинних засобів пожежогасіння.
За результатами проведеної перевірки навчальних закладів стосовно забезпечення пожежної безпеки учасників навчально-виховного процесу в м. Севастополі було виявлено, що в незадовільному протипожежному стані знаходиться значна кількість загальноосвітніх шкіл міста. Тільки після терміново вжитих заходів про усунення недоліків щодо протипожежного захисту приміщень і об'єктів, які були встановлені під час перевірки, навчальний рік у зазначених вище навчальних закладах було розпочато 1 вересня поточного року.
Аналіз і перевірка на місцях показали, що незважаючи на заходи, які вживаються Міністерством освіти і науки України, органами управління освітою, вищими навчальними закладами, протипожежний захист багатьох установ та закладів освіти залишається на незадовільному рівні й потребує значного покращання. Тільки за 9 місяців 2008 року на об'єктах освіти сталося 86 пожежі із матеріальними збитками на 1546,7 тис.грн. Найбільше пожеж трапилось в будівлях та спорудах освітянських закладів Донецької, Дніпропетровської, Харківської та Чернігівської областей.
Повільно здійснюються заходи щодо обладнання будівель і приміщень закладів освіти протипожежною автоматикою та ремонту існуючих систем. На зазначених об'єктах такими системами необхідно ще обладнати 4737 будівель та приміщень, на 6852 об'єктах зазначені системи через недофінансування не обслуговуються, внаслідок чого на 6355 об'єктах вони знаходяться в непрацездатному стані.
Незадовільний стан з обладнанням навчальних закладів пожежною сигналізацією склався в Житомирській (ЗОШ N 5 м. Бердичева, ЗОШ N 18 м. Житомира та с. Глезно Любарського району). Львівській (професійний ліцей смт Поморяни, ЗОШ с. В.Вільшаниця, ЗОШ сіл Ушня, Струтин, Перегноїв), Чернівецькій (ЗОШ с. Ванчиківці Новоселицького району та професійний ліцей смт Глибока), Тернопільській (ЗОШ с. Новосілка Підволочиського району) областях.
Особливе занепокоєння викликає стан протипожежної безпеки будівель з цілодобовим перебуванням людей. Так, тільки за 9 місяців цього року в гуртожитках вищих навчальних закладів сталось 13 пожеж і загорань (Миколаївська, Житомирська, Тернопільська, Дніпропетровська, Харківська, Черкаська, Чернівецька області та м. Київ).

................
Перейти до повного тексту