1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
01.09.2008 N 1/9-548
Міністерству освіти
і науки Автономної
Республіки Крим,
управлінням освіти
і науки обласних, Київської
та Севастопольської
міських державних
адміністрацій
З метою створення сприятливих умов для залучення фахівців до навчально-виховного процесу направляємо Рекомендації до формування штатних розписів позашкільних навчальних закладів системи Міністерства освіти і науки України.
У разі надходження пропозицій щодо внесення змін до Рекомендацій, Міністерство освіти і науки України розгляне їх в установленому порядку.
Одночасно просимо посилити увагу до збереження позашкільних навчальних закладів і педагогічних кадрів, а також залучення більшої кількості дітей до гурткової роботи відповідно до їх інтересів, здібностей та обдарувань. Залучення дітей, підлітків та юнаків до участі в гуртках за напрямами позашкільної освіти є також дієвим засобом попередження злочинності та правопорушень серед учнівської молоді.
Міністр І.О.Вакарчук
Додаток
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо формування штатних розписів позашкільних навчальних закладів системи Міністерства освіти і науки України
Загальні положення
I. До позашкільних навчальних закладів згідно з переліком типів позашкільних навчальних закладів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 N 433, належать:
дитячо-юнацькі спортивні школи: комплексні дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячо-юнацькі спортивні школи з видів спорту, спеціалізовані дитячо-юнацькі школи олімпійського резерву, школи вищої спортивної майстерності тощо;
дитячі флотилії моряків і річковиків, дитячі парки, дитячоюнацькі картинні галереї, студії (хорова, театральна, музична, фольклорна тощо), школи мистецтв;
клуби: військово-патріотичного виховання, дитячо-юнацькі (моряків, річковиків, авіаторів, космонавтів, парашутистів, десантників, прикордонників, радистів, пожежників, автолюбителів, краєзнавців, туристів, етнографів, фольклористів, фізичної підготовки та інших напрямів);
малі академії мистецтв (народних ремесел);
малі академії наук учнівської молоді;
центри, палаци, будинки, клуби художньої творчості дітей, юнацтва та молоді, художньо-естетичної творчості учнівської молоді, дитячої та юнацької творчості, естетичного виховання;
центри, будинки, клуби еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, станції юних натуралістів;
центри, будинки, клуби науково-технічної творчості учнівської молоді, станції юних техніків;
центри, будинки, клуби, бюро туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді, станції юних туристів;
центри: військово-патріотичного та інших напрямів позашкільної освіти;
оздоровчі заклади для дітей та молоді: дитячо-юнацькі табори (містечка, комплекси): оздоровчі, заміські, профільні, праці та відпочинку, з денним перебуванням; туристські бази.
II. До складу позашкільного навчального закладу (їх філій) можуть входити як структурні підрозділи закладу: відділи, відділення, кабінети, клуби, лабораторії, музеї, студії, центри (видавничий, інформаційних технологій, психолого-педагогічний тощо), школи (юних біологів, юних фізиків та інші), дитячі-юнацькі табори, туристські бази тощо.
Відділення, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється за видами гуртків, секцій та інших творчих об'єднань, в яких здобувають позашкільну освіту вихованці, учні, слухачі за напрямами позашкільної освіти.
Відділ, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється при наявності груп одного або кількох споріднених напрямів.
Кабінет, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу (відділу, лабораторії), створюється у спеціально обладнаному приміщенні для забезпечення навчально-виховного процесу та пропаганди певних знань, занять тощо.
Лабораторія за напрямом, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється для організації експериментальної, дослідницької і випробувальної роботи.
Клуб, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється з метою організації спілкування учнівської молоді з проблем морального, духовного, політичного, інтелектуального, наукового, художнього, спортивного розвитку та інших.
Студія, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється для забезпечення розвитку творчих здібностей, обдарувань та здобуття вихованцями, учнями і слухачами практичних навичок акторської, музичної, образотворчої майстерності тощо.
Центр, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється для забезпечення навчально-виховного процесу та організаційно-масової, інформаційно-методичної діяльності закладу.
Школа, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється для забезпечення потреби вихованців, учнів і слухачів в здобутті знань, умінь і навичок в галузі наук, мистецтв, створює умови для виявлення обдарованої та талановитої учнівської молоді, сприяє вибору майбутньої професії.
Дитячо-юнацький табір, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється з метою організації відпочинку і змістовного дозвілля вихованців, учнів і слухачів, забезпечення їх перебування на базі стаціонарних споруд.
Туристська база, як структурний підрозділ позашкільного навчального закладу, створюється з метою організації відпочинку і змістовного дозвілля вихованців, учнів і слухачів, оволодіння ними практичними уміннями та навичками з видів спортивного туризму, забезпечення їх перебування на базі стаціонарних споруд.
III. Навчально-виховний процес у позашкільному навчальному закладі здійснюється диференційовано (відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей вихованців, учнів і слухачів з урахуванням їх віку, психофізичних особливостей, стану здоров'я) з використанням різноманітних організаційних форм роботи (гурток, група, секція, студія та інші творчі об'єднання вихованців, учнів і слухачів).
Гурток - це творче об'єднання вихованців, учнів і слухачів відповідно до їх нахилів, здібностей, інтересів до конкретного виду діяльності з урахуванням їх віку, психофізичних особливостей, стану здоров'я.
Секція - це творче об'єднання учнівської молоді, яка проводить дослідницьку, пошукову та експериментальну роботу з різних проблем науки, техніки, мистецтва, а також за спортивно-технічним, туристсько-краєзнавчим або іншим напрямом діяльності.
Студія може також бути творчим об'єднанням учнівської молоді з різних видів або жанрів мистецтв: музичного, вокально-хорового, театрального, хореографічного, фольклорного, фольклорно-етнографічного, акторського, образотворчого, декоративно-ужиткового, кіно, відео, фотоаматорського, літературно-творчого, композиторського тощо.
Група - це складова гуртка або іншого творчого об'єднання одного профілю, наповнюваність якої становить, як правило, 10-15 вихованців, учнів і слухачів.
1. Адміністративно-господарський персонал позашкільного навчального закладу системи Міністерства освіти і науки України (далі - заклади)(**)
N Професійна назва
роботи
Кількість штатних одиниць в закладах, що
підпорядковані
АР Крим,
обласним,
Київської та
Севастопольської
міським
держадмін.
міським
(обласного
підпорядкування)
та районним у
м. Києві та
Севастополі
держадмін.
міським
(районного
підпорядкування)
районним
держадмін.,
селищним,
сільським радам
1.1. Директор 1 1 1
1.2. Заступник
директора (з
навчальної,
навчально-
виховної,
методичної,
виховної,
навчально-
методичної
роботи)
2 2 -
1.3. Завідувач
відділу
організаційно-
масового
1 1 -
1.4. Завідувач
відділу
методичного
1 1 -
1.5. Заступник
директора з
адміністративно-
господарчої
частини
(завідувач
господарства)
1 1 1
1.6. Завідувач
складу, комірник
1 1 0,5
1.7. Провідний
бухгалтер
1(*) 1(*) 1(*)
1.8. Бухгалтер 1(*) 0,5(*) -
1.9. Діловод 1 1 -
1.10. Економіст 1(*) 0,5(*) -
1.11. Екскурсовод 1 - -
1.12. Інженер з
охорони праці
1 0,5 0,5
1.13. Касир 0,5(*) 0,5(*) 0,5(*)
1.14. Культорганізатор 1 1 -
1.15. Методист (***) Згідно з пунктом 2.30
1.16. Практичний
психолог,
педагог
соціальний
1 1 1
1.17. Секретар-
друкарка,
(друкарка)
1 1 1
1.18. Художник-
оформлювач
1 1 -
---------------
(*) Штатні одиниці не вводяться в закладі, де бухгалтерський облік ведеться в централізованому порядку. Відповідно до потреб закладу може встановлюватися інша кількість штатних одиниць у межах видатків на оплату праці.
(**) Крім позашкільних навчальних закладів державної форми власності: Малої академії наук учнівської молоді, Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, Українського державного центру позашкільної освіти, Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.
(***) Кількість штатних одиниць вводиться за напрямами позашкільної освіти у відповідності до завдань, визначених у статуті закладу в межах-видатків на оплату праці.
2. Штати за нормативами та вимогами
Професійна назва роботи Нормативи та вимоги до
введення штатної одиниці
2.1. Агроном Штатна одиниця вводиться за
наявності навчально-
дослідної земельної ділянки
площею не менше 2 га
2.2. Акомпаніатор Штатна одиниця вводиться за
наявності творчих колективів
(музичних, вокально-
хореографічних, циркових,
театральних,
хореографічних, фольклорних
тощо) з розрахунку норми
годин на одну тарифну ставку
24 години на тиждень
2.3. Балетмейстер Штатна одиниця вводиться за
наявності хореографічних
колективів (народного,
класичного, бального,
сучасного, спортивного
танцю тощо) з розрахунку не
менше 150 вихованців на одну
тарифну ставку
2.4. Бібліотекар Штатна одиниця вводиться за
наявності книжкового фонду з
розрахунку:
0,5 тарифної ставки -
кількість екземплярів
до 3000;
0,5 тарифної ставки -
кількість екземплярів
більше 6000, але не більше
1 штатної одиниці
бібліотекаря на заклад
2.5. Бджоляр Штатна одиниця вводиться за
наявності не менше 5
бджолосімей
2.6. Водій автотранспортних
засобів (автобуса)
Штатна одиниця вводиться в
закладах, що мають
автотранспортні засоби, з
розрахунку 1 штатна одиниця
на кожен автотранспортний
засіб
2.7. Возій Штатна одиниця вводиться за
наявності в закладі гужового
транспорту
2.8. Гардеробник Штатна одиниця вводиться за
наявності обладнаного
гардероба з розрахунку 1
штатна одиниця на кожні 300
номерів, але не менше однієї
штатної одиниці в зміну
2.9. Двірник, прибиральник
територій
Штатна одиниця вводиться
відповідно до норми площі,
що прибирається,
затвердженої органами
виконавчої влади, органами
місцевого самоврядування, у
сфері управління яких
перебуває заклад
2.10. Директор (завідувач) філіалу Штатна одиниця вводиться за
наявності територіально
відокремленого структурного
підрозділу позашкільного
навчального закладу - філії
2.11. Диригент Штатна одиниця вводиться за
наявності оркестрового
колективу з розрахунку на
одну тарифну ставку не менше
60 вихованців
2.12. Електрик Штатна одиниця вводиться за
наявності електричних
силових ліній, які
потребують обслуговування
фахівцем
2.13. Завідувач бібліотекою Штатна одиниця вводиться за
наявності книжкового фонду
не менше 3000 екземплярів
2.14. Завідувач відділу (крім
завідувачів відділами,
передбаченими в розділі 1,
пункти 1.3 і 1.4)
Штатна одиниця вводиться за
наявності 20 і більше груп
одного профілю. За наявності
від 10 до 20 груп обов'язки
завідувача відділу
покладається на одного з
керівників гуртків або
іншого творчого об'єднання
(за його згодою) із
відповідною доплатою
2.15. Завідувач лабораторії,
кабінету за напрямом
Штатна одиниця вводиться за
наявності не менше 7 груп
одного профілю
2.16. Завідувач структурного
підрозділу (відділу,
відділення, кабінету,
клубу, лабораторії, студії,
центру, школи, дитячі-
юнацького табору,
туристської бази тощо)
Штатна одиниця вводиться за
наявності структурного
підрозділу закладу
2.17. Звукорежисер Штатна одиниця вводиться за
наявності творчих колективів
(музичних, вокально-
хореографічних, циркових,
театральних,
хореографічних, фольклорних
тощо) з розрахунку на одну
тарифну ставку не менше
300 вихованців
2.18. Інженер з обслуговування
комп'ютерною технікою
Штатна одиниця вводиться за
наявності комп'ютерного
комплексу з розрахунку на
одну тарифну ставку більше
10 комп'ютерів і 0,5
тарифної ставки з кількістю
комп'ютерів від 6 до 10
2.19. Керівник гуртка Штатна одиниця вводиться з
розрахунку норми годин на
одну тарифну ставку 18
години на тиждень
2.20. Керівник художній Штатна одиниця вводиться за
наявності творчих колективів
(музичних, вокально-
хореографічних, циркових,
театральних,
хореографічних, фольклорних
тощо) з розрахунку на одну
тарифну ставку не менше
300 вихованців
2.21. Конюх Штатна одиниця вводиться за
наявності в закладі не менше
5 коней
2.22. Костюмер Штатна одиниця вводиться за
наявності творчих колективів
(музичних, вокально-
хореографічних, циркових,
театральних,
хореографічних, фольклорних
тощо) з розрахунку на одну
тарифну ставку не менше 300
вихованців цих колективів
2.23. Лаборант Штатна одиниця вводиться з
розрахунку 0,5 тарифної
ставки на кожну лабораторію
2.24. Лікар ветеринарний для
лікування спортивних коней
Штатна одиниця вводиться в
закладах спортивного напряму
спеціалізованого з кінного
виду спорту з розрахунку
0,5 тарифної ставки на кожні
5 коней
2.25. Лікар ветеринарної медицини
або фельдшер ветеринарний
Штатна одиниця вводиться за
наявності зообази
(тваринницької ферми тощо) з
розрахунку на одну тарифну
ставку не менше 50
представників тваринного
світу
2.26. Лікар, лікар спортивний Штатна одиниця вводиться в
закладах спортивного напряму
з розрахунку 0,5 тарифної
ставки за наявності в них
командних видів спорту
2.27. Матрос-рятувальник Штатна одиниця вводиться в
закладах військово-
патріотичного напряму та
дитячо-юнацьких клубах
(моряків, річковиків тощо)
за умови розташування
закладу (або його бази) на
березі моря, ріски тощо з
розрахунку не менше 150
вихованців на одну тарифну
ставку з 1 квітня до
1 листопада
2.28. Машиніст сцени Штатна одиниця вводиться за
наявності обладнання сцени і
глядацької зали не менше ніж
на 250 місць
2.29. Медична сестра Штатна одиниця вводиться в
спеціалізованих закладах
спортивного напряму
2.30. Методист Штатна одиниця вводиться з
кожного напряму позашкільної
освіти відповідно до статуту
закладу з розрахунку
0,5 тарифної ставки не кожні
150 вихованців
2.31. Освітлювач Штатна одиниця вводиться за
наявності обладнання сцени і
глядацької зали не менше ніж
на 250 місць
2.32. Педагог-організатор Штатна одиниця вводиться з
розрахунку кількості
вихованців у закладі, але не
більше двох ставок:
0,5 тарифної ставки -
вихованців до 150,
але не менше 100;
1 тарифна ставка -
вихованців від 151 до 600
2.33. Прибиральник службових
приміщень
Штатна одиниця вводиться для
прибирання службових
приміщень з розрахунку 0,5
штатної одиниці на кожні
250 кв.м площі, що
прибирається, але не менше
однієї штатної одиниці на
заклад
2.34. Режисер театралізованих
заходів і свят
Штатна одиниця вводиться у
закладах, віднесених до
найбільших позашкільних
навчальних закладів України
(наказ Міністерства освіти і
науки України від 23.08.2001N 606)
, для
проведення масових заходів з
вихованцями у відповідності
до завдань, визначених у їх
статутах
2.35. Робітник Штатна одиниця вводиться за
наявності в закладі однієї
або декількох майстерень із
верстатним устаткуванням для
його обслуговування і
надання допомоги керівникам
гуртків у підготовці до
занять
2.36. Робітник з комплексного
обслуговування й ремонту
будинків, споруд й
обладнання
Штатна одиниця вводиться у
закладах, що мають
самостійні будинки;
кількість штатних одиниць
визначається на основі
Міжгалузевих норм
чисельності робітників, що
обслуговують громадські
будівлі, затверджених
наказом Мінпраці України від
11.05.2004 N 105
2.37. Робітник з ремонту
експедиційного устаткування
та спорядження
Штатна одиниця вводиться за
наявності спортивного
обладнання, експедиційного
устаткування, інвентарю та
спорядження
2.38. Робітник зеленого
будівництва
Штатна одиниця вводиться за
наявності в закладі
навчально-дослідної
земельної ділянки з посівною
площею, не меншою 1,5 га,
або саду з площею, не
меншою 1,5 га
2.39. Садівник Штатна одиниця вводиться за
наявності в закладі саду,
площею не менше 1,5 га або
за наявності 1500 шт.
коренів дерев і чагарників
або 600 кв.м газонів і
квітників
2.40. Столяр Штатна одиниця вводиться в
закладах військово-
патріотичного напряму та
дитячо-юнацьких клубах
(моряків, річковиків тощо) з
розрахунку на одну тарифну
ставку до 35 одиниць суден,
але не більше двох
2.41 Сторож Штатна одиниця вводиться,
коли немає можливості
передати охорону приміщення
на пульт позавідомчої
охорони; кількість штатних
одиниць визначається на
основі Міжгалузевих норм
чисельності робітників, що
обслуговують громадські
будівлі, затверджених
наказом Мінпраці України від
11.05.2004 N 105
2.42. Технік з оптичного
устаткування
Штатна одиниця вводиться за
наявності відеоапаратури
2.43. Тренер-викладач Штатна одиниця вводиться з
розрахунку норми годин на
одну тарифну ставку
24 години на тиждень
2.44. Хореограф Штатна одиниця вводиться за
наявності хореографічних
колективів (народного,
класичного, бального,
сучасного, спортивного
танцю тощо) з розрахунку не
менше 150 вихованців на одну
тарифну ставку
2.45. Хормейстер Штатна одиниця вводиться за
наявності хорових колективів
з розрахунку на одну тарифну
ставку не менше 150
вихованців

................
Перейти до повного тексту