- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
Міністерству освіти і науки
Автономної Республіки Крим,
управлінням освіти і науки
обласних, Київської,
Севастопольської міських
державних адміністрацій,
Інститутам післядипломної
педагогічної освіти,
загальноосвітнім навчальним
закладам
Міністерство освіти і науки надсилає рекомендації щодо проведення у загальноосвітніх навчальних закладах 1 вересня 2008 р. Першого уроку на тему: "Державний прапор України - святиня нашого народу".
За бажанням педагогічного колективу у старшій школі перший урок може бути присвячений 1020-річчю хрещення Русі.
Заступник Міністра | П.Б.Полянський |
Додаток
ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ - СВЯТИНЯ НАРОДУ
РЕКОМЕНДАЦІЙНИЙ БІБЛІОГРАФІЧНИЙ МАТЕРІАЛ
для проведення першого уроку в загальноосвітніх навчальних закладах України
Прапор незалежної України має давню історію. За часів України-Русі на стягах зображували небесні світила, хрести, княжі знаки - тризуби, двозуби. Тоді почали поширюватися й поєднання кольорів. Головні стяги у XVII ст. були здебільшого червоно-малинові із зображенням архістратига Михаїла, а також герба гетьмана. Свої прапори мали полки, сотні, курені. Козаки мали корогви різних кольорів: жовті, сині, зелені тощо.
У середині XVII ст., після приєднання Гетьманщини до Російської держави, набувають поширення блакитні (сині) полотнища із золотими чи жовтими зображеннями хрестів та інших знаків. З часів козаччини жовто-блакитне поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських корогвах, прапорах і клейнодах, однак тоді ще не вдалося досягти єдності щодо прапора. Синьо-жовті поєднання в прапорі отримали логічне тлумачення, як національні кольори українського народу в XIX - на початку XX століть. Синій колір символізував мирне безкрайнє небо, а жовтий - стиглі пшеничні лани як символ достатку. У період створення Української Народної Республіки 22 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила Закон "Про Державний прапор республіки" і затвердила жовто-блакитний прапор її символом. 13 листопада 1918 року синьо-жовтий прапор став державним символом і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Його було затверджено на Прикарпатській Русі, а в 1939-му - в Карпатській Україні. Під цим прапором населення Західної України зустрічало Червону армію у вересні 1939 року.
За часів радянської влади в УРСР жовто-блакитна символіка українського прапора (як і тризуб) була заборонена, а будь-які її прояви та відображення переслідувалися владою. Традиція державної символіки в поєднанні синьої і жовтої барв була відновлена лише в незалежній Україні.
Національна традиція символічного відображення світу, яка формувалася впродовж кількох тисячоліть, мала поєднувати народний, релігійний і державний аспекти в символіці державного прапора: жовтий і синій кольори, та тризуб. Такий вигляд має і сучасний прапор України, який є втіленням національної єдності, честі, гідності, традицій державотворення; історії та сьогодення українського народу.
На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та для виховання поваги до державних символів України встановлено "День Державного Прапора", який з 2004 року відзначається 23 серпня. Враховуючи актуальність і цікавість суспільства до національного та патріотичного виховання молоді і, зокрема, до питань державотворення, фахівцями ДНПБ України імені Василя Сухомлинського підготовлено рекомендаційний бібліографічний список для проведення першого уроку в загальноосвітніх навчальних закладах України.
Список складається з п'яти розділів: 1. Нормативно-правова база щодо державної української символіки. 2 Державний прапор в контексті історії України. 3. Прапор - державний символ. 4 Сценарії заходів, присвячених державному прапору. 5 Тематика позакласних заходів.
До списку ввійшли частково анотовані бібліографічні описи книг, статтею і періодичних видань, що знаходяться у фондах Державної науково-педагогічної бібліотеки України іменем Василя Сухомлинського, Національної парламентської бібліотеки України.
1. Нормативно-правова база щодо державної символіки України
[Державні символи України]
// Конституція України: офіц. вид. - К., 2006. - Розд. 1, ст. 20. - С. 7 - 8.
Про День Державного Прапора України: Указ Президента України від 23 серп. 2004 р.
N 987 // Офіц. вісн. України. - 2004. - N 35. - С. 42.
Про Державний Прапор України: Постанова Верховної Ради України від 28 січ. 1992 р.
N 2067 // Голос України. - 1992. - 15 лют. (N 27). - СІ.
Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України: наказ МОН України від 7 верес. 2000 р.
N 439 // Інформ. зб. М-ва освіти і науки України. - 2001. - N 5. - С. 28 - 32.
ДСТУ 5412:2006. Державний прапор України. Загальні технічні умови / В. Свірко (розроб.). - Офіц. вид - К.: Держспоживстандарт України, 2006. - III, 10 с.: рис. - (Національний стандарт України).
2. Державний прапор в контексті історії України
Бортняк М.В. В історію свою візьми нас, Батьківщино / М.В.Бортняк // Позаклас. час. - 2007. - N 4. - С. 69 - 78. Ознайомлення з національними символами України.
Братко-Кутинський О. Символіка світобудови. Українська традиція: / О.Братко-Кутинський // Людина і світ. - 1992. - N 4. - С. 22 - 26.
Ващенко О.Г. За Україну, за її долю: фотокнига: (нариси, новели, замальовки) / О.Г.Ващенко. - К.: Мистецтво, 2000. - 96 с.: іл.
Про погляди Олекси Ващенка - безпосереднього свідка багатьох політичних подій, що сталися в Україні протягом останнього десятиліття.
................Перейти до повного тексту