1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
21.10.2007 N 10/2-476
Всеукраїнській газеті
"Охорона праці та соціальне
страхування від нещасних
випадків на виробництві"
На Ваш лист <...> щодо опублікованої в газеті статті "Акт є - допомоги немає" про відсутність соціального захисту учнів, студентів під час навчально-виховного процесу повідомляємо.
Відповідно до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 р. N 616, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.12.2001 р. за N 1093/6284, за результатами розслідування нещасного випадку, що трапився з вихованцем, учнем, студентом, курсантом, слухачем, аспірантом, складається акт за формою Н-Н. Цей акт установлює факт нещасного випадку і не є підставою для відшкодування заподіяної шкоди як моральної, так і матеріальної.
Відшкодування заподіяної шкоди вихованцю, учню, студенту тощо під час навчально-виховного процесу здійснюється за заявою потерпілого на адресу навчального закладу, у якому він навчається. У разі відмови навчального закладу відшкодувати заподіяну шкоду, потерпілий або особа, що представляє його інтереси, звертається до суду із заявою про відшкодування.
Слід зауважити, що складання акта Н-1 під час виробничої практики на підприємстві під керівництвом представника підприємства проводиться відповідно до ст. 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який поширюється на осіб, що працюють на умовах трудового договору (контракту). Учні, студенти тощо під час виробничої практики зараховуються до штату підприємства, отримують заробітну плату, у них відраховують кошти у Фонд соціального страхування від нещасних випадків, тому вони мають право на відшкодування моральної і матеріальної шкоди.
У разі, коли нещасний випадок трапився під час навчально-виховного процесу з учнем, студентом тощо в навчальному закладі, вищезазначений Закон України регулює необхідність обов'язкового страхування від нещасних випадків у ст. 8. Однак, ця стаття Закону не діє, оскільки немає механізму відрахування внесків учнів, студентів тощо до Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Розроблення такого механізму відноситься до компетенції Міністерства праці та соціальної політики України.
Директор департаменту
економіки та фінансування

П.М.Куліков
Перейти до повного тексту