- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Програма
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
N 1/9-2/3 від 25.02.99 м.Київ |
Затверджено
постановою Атестаційної колегії
Міністерства освіти України
від 25 лютого 1999 р. N 1/9-2/3
Програма комплексного іспиту із спеціальності 08.01.01 - економічна теорія для здобувачів наукового ступеня кандидата економічних наук, які не мають вищої економічної освіти
( Щодо включення до програми розділів програми "Економічна
інформатика і комп'ютерна техніка" див. Постанову ВАК
N 2-02/10 від 10.11.2004 )
Програма кандидатського іспиту з економічної теорії орієнтована на творче і поглиблене вивчення аспірантами і здобувачами наукового ступеня суті і структури економічної системи, законів, які управляють виробництвом, розподілом, обміном і споживанням життєвих благ у суспільстві, на комплексне пізнання ними проблем ефективного використання людьми виробничих ресурсів і шляхів досягнення максимальних кінцевих результатів у задоволенні зростаючих потреб народу. Програма націлює здобувачів на досконале ознайомлення з концепціями різних економічних напрямків, шкіл і течій. Вона ставить своїм завданням надати аспірантам і здобувачам методологічну і методичну допомогу в процесі їхньої підготовки до складання кандидатського іспиту з економічної теорії.
Розділ 1. Цілі і вихідні поняття економічної теорії
1.1. Предмет економічної теорії.
Зародження і розвиток економічної теорії. Основні напрямки, школи і течії в економічній теорії.
Предмет економічної теорії. Трактування предмета економічної теорії різними школами. Економічна теорія, політична економія і економікс: дискусійні проблеми. Дослідження економічних відносин і економічних законів. Вивчення проблем "що, як, для кого і скільки виробляти?".
Критерії, принципи і закони економічної теорії. Позитивна і нормативна економічна теорія.
Парадигма економічної теорії.
1.2. Метод економічної теорії.
Всезагальні методи наукового пізнання: загальноцивілізаційний, діалектичний, емпіричний. Економічний аналіз і синтез. Метод наукової абстракції. Дедукція і індукція як взаємодоповнюючі методи дослідження. Спостереження як джерело економічних знань. Статистичний аналіз. Економіко-математичні методи дослідження. Гіпотези. Експеримент. Узагальнення.
Функції економічної теорії. Економічна теорія і обгрунтування економічної політики. Економічна теорія і ідеологія.
Місце економічної теорії в системі економічних наук. Макроекономіка і мікроекономіка як складові елементи економічної теорії і економічного аналізу.
1.3. Основні етапи розвитку економічної теорії.
Зародження економічної думки в стародавньому світі. Економічна думка античності. Стародавня Греція. Ксенофонт і Платон. Економічні погляди Аристотеля. Стародавній Рим. Цицерон і Сенека про рабовласницький устрій. Економічна політика римських імператорів.
Меркантилізм. Передумови генезису меркантилізму. Два етапи розвитку: монетаризм і теорія "торгового балансу". Вимога вільної торгівлі. Д. Норс. Роль меркантилізму у розвитку економічних ідей.
Генезис класичної школи політичної економії. Економічні погляди У. Петті та П. Буагільбера.
Фізіократи. Економічні погляди Ф. Кене і А. Тюрго. "Економічна таблиця" Ф. Кене.
Створення класичної політичної економії як наукової системи. Роль А.Сміта і Д.Рікардо.
Адам Сміт. Умови виникнення вчення та метод дослідження А. Сміта. Проблеми розподілу праці, обміну і вартості. Розподіл доходів поміж класами. Суть капіталу й питання суспільного відтворення. Про продуктивну й непродуктивну працю та доходи держави.
Давід Рікардо. Предмет і метод політичної економії в тлумаченні Д. Рікардо. Розвиток трудової теорії вартості. Теорія розподілу і основи оподаткування. Закон порівняльних переваг. Теорія паритету купівельної спроможності.
Розвиток і критика ідей класичної політичної економії. Закон ринків Ж. Б. Сея. Концепція Т. Р. Мальтуса. "Принципи політичної економії" Дж. С. Мілля.
Економічна теорія марксизму. "Капітал" Карла Маркса та його архітектоніка. Вартість і додаткова вартість. Закони руху капіталу. Схеми відтворення. Економічні цикли. Критичний аналіз історії економічних вчень. Вплив "Капіталу" К. Маркса на подальший розвиток політичної економії.
Маржиналізм. Виникнення маржиналізму та його методологічні принципи. Австрійська школа. Теорія граничної корисності. Теорія продуктивних благ. Психологічна теорія процента.
Неокласицизм. "Принципи економікса" А. Маршалла. Дж. Б. Кларк. Математичні концепції економічної рівноваги.
Виникнення інституціоналізму в США. Т. Веблен.
Перегляд неокласичних традицій. Проблеми монополії та конкуренції у працях Й. Шумпетера, Е. Чемберліна, Дж. Робінсон.
Макроекономіка: кейнсіанська система. "Загальна теорія зайнятості, процента і грошей" Дж. М. Кейнса. Модель доходів-витрат Хікса-Хансена. Рівновага в умовах повної зайнятості. "Пастка ліквідності". Нееластичність інвестиційного попиту за відсотком. Негнучкість заробітної плати. Рівновага в умовах безробіття. Ефект Пігу. Кейнсіанська динаміка.
Макроекономічна теорія після Дж. М. Кейнса. Крива Філіппса. Природна норма безробіття. Формування очікувань. Раціональні очікування. Підсумки розвитку монетаризму М. Фрідмен.
Розділ 2. Загальні основи економічної системи та закономірностей її розвитку
2.1. Теорія факторів виробництва.
Місце виробництва в житті суспільства. Виробництво і його основні фактори. Робоча сила і її риси. Земля. Засоби і предмети праці. Підприємництво.
Виробничі ресурси і виробничий потенціал суспільства. Обмеженість виробничих ресурсів. Межа виробничих можливостей. Вмінені витрати.
Суспільна праця і її необхідність. Суспільна користь праці. Праця як джерело добробуту і багатства суспільства.
2.2. Економічна система та її структура. Типи економічних систем.
Продуктивні сили суспільства як матеріальна основа економічної системи. Показники розвитку продуктивних сил. Виробнича функція.
Технологічний спосіб виробництва. Роль технічного прогресу в розвитку технологічного способу виробництва.
Економічні відносини. Соціально-економічні відносини. Відносини власності. Типи і форми власності. Соціально-економічні відносини і моделі економічного ладу (устрою) суспільства.
Організаційно-економічні і техніко-економічні відносини в економічній системі.
Економічні закони як регулятори виробництва. Система економічних законів. Механізм дії і використання економічних законів людьми. Економічна теорія як наука про економічні закони.
Суспільно-економічна формація та її складові. Вплив політичних, соціальних, ідеологічних інститутів на виробництво. Загальна структура економічної системи суспільства.
Типи економічних систем. Концепції історичних етапів економічного розвитку.
2.3. Економічні потреби суспільства і їх взаємозв'язок з виробництвом. Економічні інтереси.
Потреби суспільства, їх суть і структура. Безмежність потреб. Закон зростання потреб та механізм його дії. Виробництво як визначальний фактор формування потреб та їх розвитку. Потреби і споживання.
Корисність продукту. Об'єктивна і суб'єктивна корисність продукту. Формування корисності матеріальних благ та послуг у процесі виробництва.
Гранична корисність продукту. Закон спадаючої граничної корисності та його функції. Теорія споживання вибору.
Взаємозв'язок потреб і виробництва. Проблеми використання закону зростання потреб у процесі виробництва матеріальних благ і послуг. Структура потреб людини за сучасних умов.
Економічні інтереси і потреби. Сутність і структура економічних інтересів. Взаємозв'язок потреб, економічних інтересів і виробництва.
Економічні суперечності, їх суть, характер і класифікація. Суперечності - джерело розвитку.
Розділ 3. Основи теорії ринкової економіки. Товарне виробництво і ринок
3.1. Основні риси товарного виробництва.
Загальні форми суспільного виробництва. Натуральне виробництво.
Товарне виробництво, умови та причини його виникнення. Характерні риси товарного господарства.
Товар, його властивості і функціональні форми. Альтернативні теорії формування вартості товарів у процесі виробництва. Трудова теорія вартості. Теорія факторів виробництва. Суб'єктивно-психологічна теорія цінності. Неокласична теорія вартості.
Гроші - розвинута форма товарних відносин. Специфічна вартість грошей. Функції грошей. Гроші та ціни. Еволюція грошей. Сучасна структура грошей. Теорії грошей.
Грошовий обіг та його закони. Інфляція, її суть та основні причини.
Економічні закони товарного виробництва. Конкуренція в системі товарного виробництва: суть і загальні ознаки.
3.2. Розвинута форма товарного виробництва.
Капітал і наймана праця.
Просте товарне виробництво. Розвинута форма товарного виробництва: механізм виникнення та основні ознаки. Капіталізм - загальна і розвинута форма товарного господарства. Умови перетворення грошей в капітал. Загальна формула руху капіталу та її суперечності.
Робоча сила як виробничий ресурс і специфічний товар: дискусійні питання. Вартість робочої сили та методологічні проблеми визначення її величини. Час відтворення робочої сили.
Капітал як економічна категорія товарної системи господарства. Теорії капіталу і його структури.
Наймана праця: необхідність, суть і риси. Підприємці (капіталісти) і робоча сила: діалектика соціально-економічних відносин. Еволюція відносин наймання.
Механізм формування вартості товару за розвинутої форми товарного виробництва. Структура вартості новоствореного товару та чистої доданої (новоствореної) вартості.
3.3. Ринок. Попит і пропонування.
Ринкові відносини, їх суб'єкти і об'єкти. Ринок і його функції.
Попит і його фактори. Закон попиту. Детермінанти попиту. Цінова еластичність попиту.
Пропонування. Закон пропонування та його аргументація. Ціна пропозиції та її детермінанти. Цінова еластичність пропозиції.
Пропонування і попит та ринкова рівновага. Ринкова ціна: суть, механізм формування і функції.
Товарне виробництво і ринкові відносини. Співвідношення понять: "Ринкова економіка" і "Ринок". Моделі ринкової економіки.
3.4. Роль ринку в регулюванні суспільного виробництва.
Механізм формування ринкової рівноваги. Сучасні моделі ринкової рівноваги на мікрорівні.
Конкурентна ринкова система і принцип "невидимої руки". Закон Сея.
Економічні важелі в механізмі саморегульованої ринкової системи. Регулювання ринкової системи його суб'єктами.
Ринкова інфраструктура і її роль в регулюванні виробництва.
3.5. Основи маркетингу.
Суть маркетингу та економічні передумови його виникнення. Маркетинг як система комплексного дослідження ринку й орієнтації виробничо-збутової діяльності на споживача. Концепції та принципи маркетингу.
Організація управління маркетингом. Дослідження товарних ринків. Сегментація ринку за групами споживачів, параметрами продукції, основними конкурентами. Форми реклами і збуту продукції. Стратегія ціноутворення.
Роль маркетингу в підвищенні конкурентоздатності та поліпшення фінансового стану підприємств.
Розділ 4. Мікроекономіка. Економічна поведінка виробників
4.1. Підприємство в системі ринкових відносин. Підприємництво.
Підприємство як суб'єкт ринкових відносин. Основні організаційні форми підприємства. Підприємство як закупівельна система, товаровиробник та продавець.
Підприємство і підприємництво. Суть підприємництва і умови його існування. Мотивація поведінки підприємця: що виробляти, як виробляти, для кого виробляти, який зиск мати.
Фактор часу та період існування підприємства. Фактори виробництва підприємства. Параметри виробничої функції на підприємстві. Організація процесу виробництва. Закон спадної віддачі ресурсів і його використання.
Продукція підприємства та її економічні форми. Сукупний, середній та граничний продукт. Складові вартості новоствореної продукції та їхня погалузева диференціація. Повна вартість товарної продукції підприємства та її структура за якісними ознаками.
4.2. Капітал підприємства і його оборот. Формування підприємницького капіталу.
Первісне нагромадження капіталу - вихідна умова становлення підприємства.
Кругооборот підприємницького капіталу і його стадії. Функціональні форми капіталу підприємства.
Оборот капіталу і вартості реалізованої продукції. Час обороту і його складові. Основний і оборотний капітал підприємства.
Зношення основного капіталу та його види. Амортизація. Теорії амортизації. Проблеми оновлення основного капіталу.
Оборотний капітал і його структура. Взаємозв'язок основного і оборотного капіталу в процесі виробництва товарів.
4.3. Виробництво і витрати. Валовий доход і підприємницький прибуток.
Концепції витрат виробництва. Види витрат. Альтернативні витрати. Сукупні, середні та граничні витрати. Особливості динаміки постійних, змінних та середніх витрат при зростанні виробництва. Закон зростання граничних витрат.
Витрати підприємства і витрати суспільства. Витрати переливу та їхні особливості. Трансформація вигод переливу.
Витрати виробництва у довгостроковому періоді. Види кривих тривалих середніх витрат. Конкуренція і витрати виробництва підприємства в довгостроковому періоді.
Прибуток і його суть. Теорії прибутку. Види прибутку. Підприємницький прибуток і чистий (економічний) прибуток. Прибуток підприємства у довгостроковому плані в умовах досконалої конкуренції. Прибуток як кінцевий результат діяльності підприємства: функції прибутку.
Витрати виробництва і ціна. Види цін. Цінові детермінанти пропонування. Ціна як ринковий стимул пропонування.
Валовий доход підприємства. Трактовка валового доходу. Проблеми розподілу валового доходу і прибутку підприємства. Податки та платежі з доходів підприємства.
4.4. Заробітна плата, її економічні основи, форми і системи.
Економічні основи заробітної плати. Теорії заробітної плати. Вартість робочої сили, праця і заробітна плата. Зовнішні витрати і заробітна плата. Функції заробітної плати.
Форми і системи заробітної плати. Почасова і відрядна форми заробітної плати. Ставка заробітної плати. Комбінована і комісійна форми заробітної плати.
Величина заробітної плати і закономірності її зміни. Номінальна і реальна заробітна плата. Мінімальна заробітна плата та її критерії. Заробітна плата і продуктивність праці. Вплив перерозподілу на заробітну плату. Структура заробітної плати персоналу. Проблеми вищої і нижчої межі заробітної плати. Диференціація заробітної плати: необхідність і значення.
4.5. Доходи, їх види, джерела і розподіл. Соціальний захист населення.
Сутність, види та джерела формування доходів. Розподіл доходів: функціональний та персональний. Номінальні та реальні доходи. Диференціація доходів. Сімейні доходи, їх структура та шляхи використання. Перерозподіл доходів: мета й економічні інструменти. Нерівність доходів і необхідність соціального захисту населення. Системи та механізми соціального захисту населення. Роль держави щодо забезпечення соціального захисту населення.
4.6. Акціонерне товариство як сучасна форма підприємництва.
Корпоративний капітал.
Акціонерне товариство (корпорація) і його основні риси. Види акціонерних товариств. Акції, їх зміст і соціально-економічне значення. Дивіденд.
Внутрішні і зовнішні джерела формування акціонерного капіталу. Суть і форми прояву корпоративного капіталу. Реальний і фіктивний капітал. Функції фіктивного капіталу. Курс акцій і закономірності його руху. Ринок цінних паперів акціонерного товариства. Фондова біржа.
Прибуток акціонерних товариств та його джерела. Розподіл прибутку акціонерних товариств. Особливості функцій прибутку в системі корпоративних підприємств.
Проблеми формування акціонерних товариств в Україні.
4.7. Підприємства і підприємництво у сфері торгової діяльності.
Торговий капітал. Торгівля як ланка в системі кругообороту продукту і виробничих ресурсів. Підприємства у сфері торгівлі.
Функції торгових підприємств. Показники діяльності підприємницьких структур у торгівлі.
Витрати обігу. Торговий прибуток і його джерела.
Роздрібна і оптова торгівля та її організаційні форми. Товарні біржі. Аукціони.
Зовнішньоторговельна діяльність підприємства. Значення зовнішньої торгівлі для підприємства та його розвитку.
4.8. Позичковий капітал і підприємницька діяльність.
Позичковий капітал, його необхідність і сутність. Рух позичкового капіталу і його форми. Позичковий процент та його джерела. Норма позичкового процента.
Вплив зміни ставки процента на обсяг підприємницьких інвестицій. Обгрунтування інвестиційних та інноваційних рішень.
Поняття поточної, або дисконтованої вартості, методика її обчислення. Ризик в інвестуванні та оцінка надійності вкладень.
Кредит як форма руху позичкового капіталу. Форми кредиту. Комерційний і банківський кредит. Коротко-, середньо-, і довгостроковий кредит. Банки та їх функції. Банки і підприємництво. Джерела банківського прибутку. Проблеми розвитку позичкових відносин і банківського підприємництва в Україні.
4.9. Підприємництво в аграрній сфері.
Аграрне виробництво - особлива сфера вкладання капіталу і праці. Відносини власності у сільському господарстві. Ринкові відносини в аграрному секторі.
Форми господарювання у сільському господарстві та їх особливості в окремих країнах. Фермерські господарства. Колективні і державні господарства. Особливості концентрації і централізації виробництва і капіталу в сільському господарстві.
Проблеми розподілу валової і чистої доданої вартості у землеробстві. Оренда землі. Теорія ренти. Земельна рента: суть і форми. Неокласична теорія рентних доходів. Диференціальна рента. Проблеми абсолютної ренти. Монопольна рента. Земельний податок.
Ціна на сільськогосподарську продукцію. Необхідність і сутність цінового паритету. Державна підтримка сільського господарства.
4.10. Підприємництво в ринковій системі досконалої (чистої) конкуренції.
Ознаки і умови досконалої конкуренції. Ринковий попит на продукцію підприємства за досконалої конкуренції.
Мета підприємства у короткостроковому періоді. Визначення оптимальних обсягів виробництва. Механізм визначення ціни. Рівновага фірми та галузі у короткостроковому періоді.
Пропонування підприємства у довгостроковому періоді. Тривала рівновага підприємства, галузі, ринку та механізм її підтримки. Досконала конкуренція і ефективність.
4.11. Монополія і монополістичний ринок.
Поняття чистої монополії та її основні ознаки. Крива попиту монополіста. Вибір монополістом ціни та обсягу виробництва. Правило максимізації прибутку.
Пропонування монополіста та особливості її формування. Визначення монопольної ціни. Цінова дискримінація.
Рівновага підприємства-монополіста у довгостроковому періоді. Різновиди монополій: відкриті, закриті, природні, державні тощо. Економічні наслідки монополізації галузі та ринків. Державне регулювання монополії і антимонопольна політика.
4.12. Олігополія: конкуренція і ринок.
Ознаки олігополії та причини її існування. Олігополія і конкуренція. Поведінка олігополістів.
Особливості ціноутворення на олігополістичному ринку за некооперативної й кооперативної поведінки.
Схильність олігополій до контролю над ринком, виробництвом і цінами. Таємні змови, їх міцність і конкуренція. Антимонопольне законодавство. Ціноутворення за мовчазної згоди. Лідерство у цінах. Ціноутворення за принципом "витрати плюс...".
Ефективність олігополії. Проблеми державного регулювання олігополії.
4.13. Технологічна монополія: ринок монополістичної конкуренції і ціноутворення.
Особливості монополістичної конкуренції. Кількість виробників і диференціація виробів. Технологічна монополія. Умови входження в галузь.
Еластичність попиту за монополістичної конкуренції. Прибутковість та збитковість підприємств у короткостроковому періоді.
Визначення оптимального обсягу виробництва та цінова політика. Умови досягнення і підтримання беззбитковості у довгостроковому періоді. Ефективність монополістичної конкуренції.
4.14. Ринки виробничих ресурсів.
................Перейти до повного тексту