1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
14.12.2007 N 1130
Про результати підготовки цивільного захисту Міністерства освіти і науки України в 2007 році та основні завдання на 2008 рік
Підготовка цивільного захисту в установах і закладах Міністерства освіти і науки України в 2007 році велася у відповідності до директиви Начальника цивільного захисту - Прем'єр-міністра України "Про основні завдання цивільного захисту України в 2007 році" та Положення про функціональну підсистему "Освіта і наука України" єдиної державної системи цивільного захисту України і була спрямована на забезпечення її готовності до дій при загрозі та виникненні надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, можливих терористичних проявів, організованого переведення системи цивільного захисту з мирного на воєнний стан і стійкого управління галуззю під час виконання нею завдань цивільного захисту.
Аналіз підсумкових звітів начальників цивільного захисту закладів та установ галузі щодо виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 29 грудня 2006 року N 5-дск "Про результати підготовки Цивільної оборони Міністерства освіти і науки України в 2006 році та основні завдання на 2007 рік", вивчення (перевірка) на місцях стану організації і ведення цивільного захисту в органах управління освітою і наукою та підпорядкованих їм закладах освіти Рівненської, Тернопільської, Чернівецької та Закарпатської областей, а також Українського державного університету водного господарства та природокористування, Тернопільського державного технологічного університету ім. Івана Полюя, Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича та Ужгородського національного університету свідчать, що переважна більшість керівного складу структурних підрозділів галузі відповідально відносяться до питань підготовки учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі до захисту та дій в надзвичайних ситуаціях. Керівному складу перевірених установ і закладів освіти надана методична допомога щодо організації і ведення цивільного захисту на підпорядкованих об'єктах, визначені термін усунення виявлених недоліків і порядок його контролю.
Вжитими заходами в установах та закладах освіти галузі забезпечується постійна робота з питань удосконалення об'єктових систем управління, зв'язку, оповіщення, взаємодії та інформування особового складу щодо характеру надзвичайної ситуації і вжитих заходах, а також робота з питань підготовки та утримання в готовності до використання запасних пунктів управління, цокольних поверхів і підвальних приміщень адміністративних будинків, гуртожитків і навчальних корпусів закладів освіти як засобів колективного захисту.
Регулярно уточнюються питання тимчасового розташування установ і закладів освіти галузі в безпечних від вражаючих факторів надзвичайних ситуацій районах і розрахунки на їх розосередження; узгоджуються з місцевими органами державної виконавчої влади плани евакуації структурних підрозділів галузі в заміську зону в разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій; продовжувалась робота щодо підготовки заміської зони і забезпечення стійкого функціонування органів управління освітою і наукою та закладів освіти в умовах надзвичайної ситуації, надзвичайного та воєнного стану.
Група науковців Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне) на чолі з ректором д.т.н. професором В.ГУРИНИМ брала участь в роботі штабу з ліквідації наслідків аварії біля станції Ожидів, провела експрес-обстеження забрудненої території і надала виконавцям (ліквідаторам) першочергові рекомендації. За питаннями співпраці з штабом ЦЗ Шевченківського в м. Києві району чотири пости радіаційного і хімічного спостереження Національного університету ім. Тараса Шевченка брали участь у проведенні дозиметричного контролю дитячих майданчиків, шкіл, дошкільних закладів та місць загального відпочинку.
Вживаються заходи щодо поновлення об'єктового резерву сучасними засобами індивідуального захисту, приладами хімічної та радіаційної розвідки, спостереження і контролю опромінення. Краще ця робота ведеться в Національному університеті ім. Тараса Шевченка (В.СКОПЕНКО, О.ТРЕТЯК), в Національному аерокосмічному університеті ім. М.Є.Жуковського "ХАІ" (В.КРИВЦОВ, Я.КАРПОВ), в Тернопільському національному економічному університеті (С.ЮРІЙ, Г.ЖУРАВЕЛЬ), в Маріупольському державному гуманітарному університеті (К.БАЛАБАНОВ).
На кафедрах і циклах вищих начальних закладів продовжувалась робота щодо розробки і видання підручників і навчальних посібників за тематикою "Цивільна оборона" і "Безпека життєдіяльності". В Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна випущений навчальний посібник "Само-взаємодопомога при травмах і захворюваннях", в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти підготовлений і виданий навчальний посібник "Організація цивільного захисту в навчальних закладах Закарпатської області", у Чернівецькому національному університеті ім. Юрія Федьковича - підручники і навчальні посібники: "Безпека життєдіяльності", "Забруднення продуктів харчування радіонуклідами, пестицидами, нітратами", "Харчові токсикоінфекції".
У кінці навчального року в закладах освіти галузі проведені комплексні навчання і об'єктові тренування, "Дні цивільної оборони" і "Тижні безпеки дітей" за активної участі в їх підготовці і проведенні регіональних і місцевих структурних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.
План основних заходів підготовки цивільного захисту Міністерства освіти і науки України на 2006 рік в основному виконаний.
З належним розумінням важливості питань цивільного захисту, виховання та підготовки учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі до захисту та дій в надзвичайних ситуаціях вирішують:
Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим (В.ЛАВРОВ, В.КАВРАЙСЬКИЙ);
управління освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації (З.БОЛЮК, І.ЛАЗОР);
управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації (Ю.ГЕРЦОГ, Г.СОПКОВА);
Запорізький національний університет (С. ТИМЧЕНКО, Т.ГАПОНЧУК);
Рівненський державний гуманітарний університет (Р.ПОСТОЛОВСЬКИЙ, В.БАЙЛО);
Кам'янець - Подільський державний університет (О.ЗАВАЛЬНЮК, В.КАРПАЛЮК).
Разом з тим, при наявності позитивних результатів роботи продовжує мати місце ряд недоліків щодо організації і ведення цивільного захисту в структурних підрозділах галузі як наслідок безвідповідального відношення і проявів ігнорування окремими керівниками установ і закладів освіти актів Міністра освіти і науки України з питань цивільного захисту.
Так, у окремих органах управління освітою і наукою регіонального і місцевого рівнів та навчальних закладах, посадові особи, які особисто повинні бути зразком у відношенні до організації підготовки цивільного захисту на об'єкті, не знають вимог Положення про функціональну підсистему "світа і наука України" єдиної державної системи, не можуть чітко доповісти як організований цивільний захист на об'єкті; плани цивільного захисту об'єктів окремою папкою "План цивільного захисту" не оформлені і за змістом розроблених документів не повністю відповідають п. 22 Положення; пункт 2.3 наказу МОН від 06.02.2002 р. N 76 "До 1 листопада 2002 року підготовку цивільної оборони об'єктів галузі привести у відповідність з Положенням ..."; пункт 1.3. наказу МОН від 17 травня 2005 року N 298 "...організувати вивчення Положення посадовими особами керівного складу цивільного захисту в структурних підрозділах галузі, прийняти залік і забезпечити повне і точне його виконання"; пункт 2.1. наказу МОН від 11.01.2006 р. N 1-дск і повторно наказу МОН від 29.12.2006 р. N 5-дск "Забезпечити розробку і щорічно за станом на 1 липня уточняти плани підготовки підвальних приміщень і цокольних поверхів адміністративних будинків, навчальних корпусів і гуртожитків структурних підрозділів галузі до використання як колективних засобів захисту" в оптимально необхідному обсязі не виконані. Зволікається виконання в установлені терміни приписів актів комплексної перевірки стану організації і ведення цивільного захисту на об'єкті (Головне управлінні освіти і науки Київської МДА, Національний університет водного господарства та природокористування м. Рівне, Національний торговельно-економічний університет м. Київ);
не проводяться, як вимагає п. 29 Положення, щорічні навчально-методичні збори керівного складу, посадових осіб і спеціалістів з питань цивільного захисту регіонального, місцевого і об'єктового рівнів під керівництвом відповідних начальників цивільного захисту;
продовжують мати місце зволікання і формалізм щодо організації і ведення цивільного захисту на об'єкті: визначені наказом основні завдання і розпорядження Міністерства освіти і науки України щодо підготовки цивільного захисту до об'єктового рівня в повному обсязі не доводяться, їх вивчення, порядок виконання і контролю не організуються; звіти щодо виконання основних заходів за перше півріччя і про стан цивільного захисту у підпорядкованому об'єкті за рік надсилаються несвоєчасно, значна їх кількість за змістом така, що не відповідає п. 24 Положення про функціональну підсистему "Освіта і наука України" єдиної державної системи і Табелю строкових донесень МНС (лист МОН від 29.08.2007 р, N 1/9-499). Це - Одеський національний університет ім. І.Мечнікова (В.СМИНТИНА), Миколаївський державний університет ім. В.Сухомлинського (В.БУДАК), Національна академія природоохоронного та курортного будівництва (С.ФЕДОРКІН), Східноукраїнський національний університет (О.ГОЛУБЕНКО), Хмельницький національний університет (М.СКИБА), Чернігівський державний інститут економіки і управління (В.БОРОВИЙ).
Результати вивчення (комплексної перевірки) стану готовності установ і закладів освіти галузі до виконання завдань цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях показали, що керівний склад і штаби Ужгородського національного університету (М.ВЕГЕШ), Управління освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації (В.КУЧЕРЯВИЙ), Рівненської обласної державної адміністрації (І.ВЄТРОВ) не готові управляти процесом виконання підпорядкованими структурними підрозділами завдань цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях.
З метою забезпечити виконання Закону України "Про правові засади цивільного захисту в Україні", актів Президента України, директиви Начальника цивільного захисту України - Прем'єр-Міністра України від 04.12.2007 р. N 48911/1/1-07 "Про основні завдання цивільного захисту України у 2008 році" та актів Міністерства освіти і науки України з цивільного захисту Функціональної підсистеми "Освіта і наука України" єдиної державної системи цивільного захисту України в умовах надзвичайних ситуацій мирного та воєнного часу,
НАКАЗУЮ:
1. Головним завданням Міністерства освіти і науки України - Функціональної підсистеми "Освіта і наука України" єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій України на 2008 рік вважати підтримання в готовності до сталого функціонування її регіональних і місцевих підсистем, готовності до проведення ефективних заходів щодо захисту учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, можливих терористичних актів, організованого переведення її системи з мирного часу на воєнний стан.
Основні зусилля у ході реалізації основного завдання зосередити на:
вдосконаленні та розвитку навчально-виховної та нормативно-правової бази у сфері захисту учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі від вражаючих факторів надзвичайних ситуацій;
забезпеченні реальної готовності органів управління, сил і структурних підрозділів Функціональної підсистеми "Освіта і наука України" єдиної державної системи цивільного захисту України до запобігання і оперативного реагування на надзвичайні ситуації, проведення заходів захисту учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі у разі їх виникнення та ліквідації їх наслідків, організованого переведення з мирного на воєнний стан;
підвищенні ефективності попереджувальних заходів у регіонах щодо захисту учасників навчально-виховного процесу, працівників галузі і територій від вражаючих факторів надзвичайних ситуацій на принципах пріоритетності завдань, спрямованих на зменшення людських і матеріальних втрат;
виконанні державних, регіональних і місцевих програм щодо зменшення загрози і запобігання виникненню можливих надзвичайних ситуацій та мінімізації їх наслідків, а також забезпечення пожежної безпеки;
забезпеченні реального накопичення об'єктових матеріальних резервів цивільного захисту в обсягах, що забезпечать індивідуальний захист учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі, проведення невідкладних робіт, пов'язаних із ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій природного, техногенного, екологічного та воєнного характеру;
подальшому вдосконаленні інформаційного забезпечення у сфері цивільного захисту шляхом впровадження сучасних технологій;
навчанні керівного складу та працівників органів управління освітою і наукою, підготовці сил, засобів, учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі до захисту та дій в умовах загрози та виникнення можливих надзвичайних ситуацій техногенного, природного, екологічного та воєнного характеру, терористичних актів, надзвичайного та воєнного стану у відповідності з законодавством у зазначеній сфері.
2. Виходячи з Головного завдання, основних напрямків діяльності цивільного захисту України в 2008 році установам і закладам освіти Функціональної підсистеми "Освіта і наука України" єдиної державної системи цивільного захисту України визначити такі завдання:
2.1. Керівникам органів управління освітою і наукою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, навчальних закладів, організацій та установ - начальникам цивільного захисту структурних підрозділів галузі:
проаналізувати роботу підпорядкованих ланок і стан виконання вимог чинного законодавства, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки України з питань цивільного захисту в 2007 році, дати принципову оцінку стану справ на цій ділянці, згідно з цим наказом визначити конкретні завдання і заходи на 2008 рік щодо усунення недоліків, які мають місце, подальшого розвитку і вдосконалення цивільного захисту. Підвищити вимогливість до посадових осіб, до повноважень яких належить зміцнення та подальше вдосконалення цивільного захисту;
щорічно проводити навчально-методичні об'єктові, місцеві і регіональні збори керівного складу, посадових осіб і спеціалістів цивільного захисту органів управління освітою і наукою, закладів освіти і установ галузі під керівництвом безпосередніх начальників цивільного захисту згідно з п. 29 Положення про функціональну підсистему "Освіта і наука України" єдиної державної системи;
постійно вести спостереження щодо своєчасного виявлення найбільш вірогідних для регіону (місцевості) ризиків виникнення надзвичайних ситуацій та впровадження конкретних дієвих заходів запобігання надзвичайним ситуаціям природного, техногенного, екологічного та воєнного характеру шляхом завчасного проведення комплексу організаційних, інженерно-технічних та інших профілактичних робіт, вжити заходів щодо забезпечення протипожежного захисту об'єктів освіти і науки; продовжити роботу щодо виконання Програми забезпечення пожежної безпеки на період до 2010 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 2002 року N 870;
продовжити роботу щодо розвитку та підтримання в готовності до використання технічних засобів системи управління, зв'язку, оповіщення, взаємодії, передачі і прийому сигналів та інформації з цивільного захисту; визначити способи скорочення термінів приведення їх у готовність до дій за призначенням та удосконалення, спрямованого на скорочення термінів оповіщення керівного і особового складу за сигналами цивільного захисту, прискорити вирішення питання щодо заміни існуючої аналогової апаратури оповіщення на сучасну цифрову;
визначити необхідні обсяги та джерела фінансування робіт щодо приведення стаціонарних пунктів управління у готовність до застосування за призначенням; активізувати діяльність щодо забезпечення готовності, розвитку та вдосконалення зв'язку по лінії запасних (міських, позаміських) пунктів управління з об'єктами галузі, які продовжують навчально-виробничу діяльність у воєнний час у межах реалізації Комплексної програми розвитку системи зв'язку, оповіщення та інформації МНС України 2004-2010 роки, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. N 109-р;
забезпечити реальне накопичення об'єктових матеріальних резервів, засобів медичного, радіаційного та хімічного захисту, засобів для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій екологічного, природного, техногенного та воєнного характеру; забезпечення учасників навчально-виховного процесу, працівників галузі і в першу чергу об'єктових невоєнізованих формувань цивільного захисту засобами радіаційного та хімічного захисту відповідно до законодавства та вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року N 1200;
вжити заходів щодо забезпечення учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі установ і закладів освіти, які потрапляють у зони ураження можливих надзвичайних ситуацій потенційно небезпечних об'єктів на 100% засобами індивідуального захисту дихання, приладами радіаційної і хімічної розвідки та дозиметричного контролю, у тому числі за рахунок коштів підприємств - власників потенційно небезпечних об'єктів;
вжити заходів щодо підвищення ефективності захисту учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі від небезпечних хімічних речовин, щоквартально уточнювати склад сил і засобів, призначених для виконання робіт у зонах хімічного та радіаційного забруднення (у тому числі у разі аварій зі спецвантажами), а також забезпечити підготовку та навчання діям у зонах хімічного зараження; провести об'єктові навчання з цивільного захисту за тематикою аварій на транспорті з викидом небезпечних хімічних речовин;
у третьому кварталі укласти і щорічно в цей період уточняти відповідні цивільно-правові угоди із суб'єктами господарювання, які можуть залучатися (за їх згодою) до проведення санітарної обробки людей та одягу, спеціальної обробки техніки в разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
забезпечити впровадження режимів радіаційного і хімічного захисту учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі з використанням засобів колективного захисту у разі радіаційного або хімічного забруднення території;
підвищити вимогливість до керівників навчальних закладів, підприємств, установ та організацій галузі за стан захисних споруд, не допускати скорочення чисельності існуючих захисних споруд і продовжити роботу з приведення їх наявного фонду у готовність до використання за призначенням. У першому півріччі визначити повний перелік захисних споруд цивільної оборони установ і закладів освіти, які включені до статутних фондів установ та організацій при здійсненні приватизації або корпоратизації та вжити заходів щодо повернення кожної захисної споруди у державну власність. Щорічно до 1 жовтня уточняти розрахунки на укриття особового складу і проводити огляд-конкурс на кращу захисну споруду;
забезпечити контроль щорічного за станом на 1 липня уточнення планів підготовки підвальних приміщень і цокольних поверхів адміністративних будинків, навчальних корпусів і гуртожитків структурних підрозділів галузі до використання як колективних засобів захисту;
постійно вести активну роботу з регіональними відділеннями Фонду державного майна України з питань недопущення порушень чинного законодавства стосовно захисних споруд цивільного захисту при зміні власника та форми господарювання, не допускати розукомплектування, продаж або передачу на баланс іншого підприємства без збереження їх захисних функцій та призначення;
щорічно до першого листопада перевіряти готовність навантажувально-розвантажувальних команд та автомобільних колон щодо забезпечення своєчасної доставки засобів індивідуального захисту, спеціальних приладів та військово-технічного майна на пункти видачі; уточняти розрахунки і графіки видачі, забезпечити готовність пунктів до видачі матеріальних засобів захисту протягом однієї доби;
у першому півріччі перевірити готовність розрахунково-аналітичних груп пунктів управління вищих навчальних закладів і протягом року провести заняття із залученням місцевих постів радіаційного та хімічного спостереження і диспетчерських служб щодо порядку збору даних обстановки та виконання ними розрахунків при радіаційних аваріях та виливах (викидах) хімічно небезпечних речовин на об'єктах і транспорті;
щорічно до першого липня уточняти плани роботи об'єктових евакуаційних комісій та узгоджувати їх з планами місцевих евакуаційних органів, а з керівним складом їх підрозділів проводити командно-штабні навчання під час об'єктових тренувань. У другому півріччі - під час об'єктових комплексних занять організовувати і проводити тренування та навчання з їх особовим складом в обсязі покладених на них функціональних завдань;
підготовку цивільного захисту підпорядкованих ланок 2008 році планувати та здійснювати на підставі цього наказу, реальної оцінки стану справ і досвіду роботи об'єкта у зазначеній сфері у відповідності до Положення про функціональну підсистему "Освіта і наука України" єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру з урахуванням місцевих особливостей;
з оперативних питань основні зусилля зосередити на підготовці органів управління і невоєнізованих формувань цивільного захисту до дій за призначенням у кризових ситуаціях мирного часу, в умовах надзвичайного (особливого) стану. Основною формою для них визначити командно-штабні (штабні), комплексні і тактико-спеціальні навчання та тренування;
мобілізаційну підготовку цивільного захисту здійснювати за окремими планами, погоджуючи її з мобілізаційною підготовкою підпорядкованих структурних підрозділів і взаємодіючих регіональних та місцевих підсистем єдиної державної системи цивільного захисту.
2.2. Протягом року забезпечити тісну взаємодію із засобами масової інформації, оперативно, достовірно та своєчасно інформувати учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі про стан захисту населення та територій від вражаючих факторів надзвичайних ситуацій, а також про заходи, що вживаються для забезпечення їх безпеки.
2.3. Постійно утримувати активну наукову та навчально-методичну діяльність кафедр і циклів цивільного захисту, основ медичних знань та безпеки життєдіяльності людини; спрямувати їх зусилля на розробку підручників, навчально-методичних посібників та комп'ютерних програм, на організацію і забезпечення ефективної роботи студентських наукових колективів за нормативними дисциплінами навчання.

................
Перейти до повного тексту