1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
N 1/4-2 від 24.01.2002
Про роботу органів управління освітою Луганської області з питань формування системи виховної роботи з дітьми, учнівською молоддю
Заслухавши та обговоривши доповідь начальника департаменту розвитку загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти Романенка В.П. та розглянувши доповідну записку про організаторську роль Головного управління освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації з питань формування системи виховної роботи з дітьми, учнівською і студентською молоддю, колегія відмічає, що за підтримки обласної державної адміністрації Головним управлінням реалізується державна політика щодо розвитку освіти і науки області, посилюється координованість дій структурних підрозділів обласної державної адміністрації, відділів освіти районних державних адміністрацій, громадських організацій, навчальних закладів та закладів культури з національного виховання молоді.
Проведено значну роботу, спрямовану на організований перехід загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст, структуру та 12-річний термін навчання.
Одним з найважливіших напрямів діяльності навчальних закладів у 2001 році була підготовка та відзначення 10-ї річниці незалежності України, обговорення проекту Національної доктрини розвитку освіти України та матеріалів II Всеукраїнського з'їзду працівників освіти.
До вирішення освітянських проблем широко залучаються депутати всіх рівнів, серед яких близько 600 освітян.
Завдяки спільним зусиллям обласної держадміністрації та облради реалізується понад 10 регіональних освітніх програм.
Систематичною та цілеспрямованою є робота Головного управління освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації щодо реалізації кадрової політики в галузі освіти. Повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати працівникам освіти.
Заслуговує на увагу робота Луганського інституту післядипломної освіти, де за останні 5 років підвищили кваліфікацію понад 18,5 тис. вчителів та педагогічних працівників (96 відс.). Видано більш як 30 науково-методичних посібників; створено банк даних передового педагогічного досвіду; розроблено програми підвищення кваліфікації для вчителів з усіх навчальних предметів.
Система управління освітою області забезпечує об'єднання і спрямовування зусиль органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування на створення єдиного освітнього простору, раціонального використання кадрового потенціалу, матеріальних ресурсів та фінансових можливостей. Зріс вплив колегій Головного управління освіти і науки Луганської облдержадміністрації на визначення стратегічних напрямів розвитку освіти області.
Проводиться цілеспрямована робота щодо оптимізації мережі дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів, яка, в основному, задовольняє потреби населення у безперервній освіті.
На сьогодні у 685 дошкільних навчальних закладах виховується 41,0 тис. дітей. Прийнято низку заходів щодо запобігання безпідставному їх закриттю.
Зростає рівень соціального захисту учнівської молоді. Пріоритетним є забезпечення функціонування системи шкіл-інтернатів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, де навчається і виховується 6,1 тис. дітей.
Активно оновлюється система загальної середньої освіти області. Зросла кількість навчальних закладів для обдарованих дітей та профільних класів, забезпечено організований перехід на 12-ти бальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів, семестрове навчання. У 819 загальноосвітніх навчальних закладах навчається і виховується 304,4 тис. школярів.
У професійно-технічних навчальних закладах майже 35,0 тис. учнів здобувають 276 професій для різних галузей економіки, 102 професії інтегровані. Впродовж останніх трьох років, у зв'язку з реструктуризацією промисловості та зміною вимог кон'юнктури ринку праці, в 34 професійно-технічних навчальних закладах розпочато підготовку з 64 нових професій. Триває перехід на ступеневу підготовку робітничих кадрів. Нового змісту набула робота, пов'язана з наданням освітніх послуг дорослому населенню.
За останні роки значно поліпшилися якісні показники вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації. Здійснюється підготовка за 131 спеціальністю. Створюються освітні комплекси, підвищився рівень координації в діяльності вищих навчальних закладів та академічних центрів з промисловими підприємствами.
Процес виховання в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах здійснюється на основі нової парадигми ролі виховання в процесі соціалізації особистості.
Значна увага приділяється економічному та трудовому вихованню учнівської молоді, спрямованому на формування творчої, працелюбної особистості, цивілізованого господаря з бережливим ставленням до суспільної і приватної власності.
У позаурочний час кожна четверта дитина (в Україні кожна 5) має можливість поглиблювати свої знання, розвивати здібності й нахили в 107 позашкільних навчальних закладах.
На виконання Цільової комплексної програми "Фізичне виховання - здоров'я нації" спільно з обласним центром здоров'я щороку проводиться "Ярмарок здоров'я". Цього року він був присвячений Дню працівника освіти та II-му Всеукраїнському з'їзду працівників освіти.
У навчально-виховному процесі широко використовується культурно-педагогічна система "Школа-музей" та "Музей-ПТНЗ". В області працюють 23 державних, 140 шкільних та 79 музеїв на громадських засадах.
Активізується спортивно-масова робота серед учнівської молоді. Забезпечено поетапне введення третього уроку фізичного виховання.
Поряд з тим, заходи, що вживалися Головним управлінням, не завжди були адекватними складності проблем, фінансовим можливостям та владним повноваженням, внаслідок чого в області існують окремі проблеми і не вирішені питання.
Так, у ряді загальноосвітніх навчальних закладів не створено фонди загальнообов'язкового навчання, не виконано в повному обсязі варіативну частину навчального плану, не здійснюється облік дітей, які підлягають навчанню. Навчанням не охоплено 3605 дітей шкільного віку.
Не запроваджуються активні форми організації дозвілля та відпочинку дітей у позаурочний час. Значно збільшується педагогічно неконтрольований вільний час у школярів групи "ризику", зростає кількість учнів, що жебракують, вживають алкоголь та наркотичні препарати, палять.
Неефективно використовуються можливості центрів психолого-педагогічного консультування та соціального патронату. Не відповідає сучасним вимогам навчально-матеріальна база значної частини професійно-технічних навчальних закладів. Спостерігається розрив між навчальним та виховним процесами. Послаблена координація діяльності навчальних закладів та позашкільних установ.
У Луганській області лише 19,5 відс. учнів навчаються українською мовою в той час, коли в області 52 відс. населення становлять українці.
Потребують нагального вирішення проблеми виховної роботи в окремих районах області.
Враховуючи зазначене та з метою поліпшення роботи з формування системи виховної роботи з дітьми та студентською молоддю, колегія У Х В А Л Ю Є:
1. Відзначити значну роботу, проведену обласною державною адміністрацією, Головним управлінням освіти і науки обласної державної адміністрації, відділами освіти місцевих державних адміністрацій та міськвиконкомів Луганської області з питань формування системи виховної роботи з учнівською та студентською молоддю.
2. Головному управлінню освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації (Омельченко О.П.):
2.1. Розглянути на колегії Головного управління освіти і науки питання про усунення недоліків, виявлених в ході вивчення Міністерством освіти і науки України ролі Головного управління в формуванні системи виховної роботи з дітьми, учнівською і студентською молоддю та основні завдання розвитку освіти відповідно до Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо забезпечення розвитку освіти в Україні".
2.2. Посилити організаційну та методичну роботу з дотримання в навчальних закладах вимог Закону України "Про мови" та рішення Конституційного суду України від 14.12.1999 р. у справі про застосування української мови. До 01.05.2002 р. розробити "Комплексну програму розвитку української мови Луганщини до 2010 року".
2.3. Вжити дієвих заходів щодо профілактики асоціальних проявів у молодіжному середовищі (наркозалежність, алкоголізм, тютюнопаління) та поліпшення пропаганди здорового способу життя. До 01.03.2002 р. внести на затвердження обласної державної адміністрації план заходів щодо координації дій відповідних структурних підрозділів з профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі.

................
Перейти до повного тексту