1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
29.06.2006
Протокол N 8/3-13
Про стан і розвиток науково-технічної інформації в умовах формування інформаційного суспільства
Заслухавши і обговоривши доповідь директора Українського інституту науково-технічної і економічної інформації (УкрІНТЕІ) "Про стан і розвиток науково-технічної інформації в умовах формування інформаційного суспільства" КОЛЕГІЯ У Х В А Л Ю Є:
1. Інформацію директора Українського інституту науково-технічної і економічної інформації В.Д.Пархоменка взяти до відома.
2. Департаменту науково-технологічного розвитку (В.О.Свіженко), Українському інституту науково-технічної і економічної інформації (В.Д.Пархоменко):
2.1. Забезпечити супроводження прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про науково-технічну інформацію"
Термін: до прийняття законопроекту Верховною Радою України.
2.2. З метою ефективного розвитку сфери науково-технічної інформації в Україні розробити проект Концепції державної цільової науково-технічної програми розвитку національної системи науково-технічної інформації, передбачивши в ній, зокрема, доступність до інформаційних ресурсів та спроможність громадян їх використовувати та відповідну координацію діяльності ВНЗ.
Термін: I квартал 2007 р.
2.3. Розробити пропозиції щодо входження державної системи науково-технічної інформації до світових мереж з метою інформаційного забезпечення ВНЗ та наукових установ НАН, АПН України.
Термін: IV квартал 2006 р.
2.4. Розробити механізм для забезпечення доступу до інформаційних ресурсів УкрІНТЕІ студентами ВНЗ.
Термін: IV квартал 2006 р.
2.5. Розробити проект Положення про національний інформаційний фонд документів науково-технічної діяльності.
Термін: IV квартал 2006 р.
2.6. Передбачити участь УкрІНТЕІ у виконанні завдань Державної програми "Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці" з метою входження інфраструктури державної системи НТІ до європейської науково-дослідницької мережі (GEANT) та створення електронних бібліотек ВНЗ.
Термін: IV квартал 2006 р.
3. Ректорам ВНЗ забезпечити виконання наказу МОН України від 01.12.05 N 688 "Щодо включення наукових фахових видань до інформаційного фонду з науково-технічної діяльності" та прискорити передачу до УкрІНТЕІ фахових видань для формування реферативної бази даних.
Термін: постійно.
4. Департаменту економіки та фінансування (П.М.Куліков), Департаменту науково-технологічного розвитку (В.О.Свіженко) підготувати пропозиції щодо збільшення фінансування УкрІНТЕІ, починаючи з 2007 року, за бюджетною програмою 2201350 "Прикладні розробки в наукових установах" для забезпечення:
- розроблення стандартів у сфері науково-технічної інформації;
- міждержавного обміну науково-технічної інформації;
- доступу до міжнародних баз даних.
Термін: IV квартал 2006 р.
5. Контроль за виконанням рішення колегії покласти на Першого заступника міністра освіти і науки України Гуржія А.М.
Голова колегії, Міністр
освіти і науки України

С.М.Ніколаєнко
Колегії МОН України
ДОПОВІДНА ЗАПИСКА
про стан і розвиток науково-технічної інформації в умовах формування інформаційного суспільства
Світ вступає в еру інформаційного суспільства. Можливості кожної країни, в першу чергу, оцінюються через її інтелектуальний потенціал, наявність нових знань і технологій. У зв'язку з цим важливого значення набуває розвиток сфери науково-технічної інформації (далі НТІ).
У сучасних умовах науково-технічна інформація в багатьох країнах світу віднесена до основних пріоритетів і знаходиться в полі зору державного управління. У США, Японії, Китаї, Індії, інших країнах існують чіткі схеми державного управління інформаційними системами, збору та розповсюдження наукової і науково-технічної інформації та створення умов для забезпечення зручного доступу до неї. Країни СНД (Росія, Бєларусь, Казахстан) останнім часом також приділяють цій сфері достатньо уваги. Так, у Бєларусі вирішено питання фінансування розвитку НТІ як окремої сфери у розмірі 5% видатків на науку, у Казахстані її розвиток здійснюється шляхом затвердження і фінансування п'ятирічних цільових науково-технічних програм тощо.
В Україні інформаційне забезпечення науково-технічною інформацією на загальнодержавному рівні здійснюється Українським інститутом науково-технічної і економічної інформації (УкрІНТЕІ); на регіональному 13 Центрами науково-технічної інформації, що підпорядковані МОН України, ЗАТ "Харківський ЦНТЕІ", Одеським інноваційно-інформаційним центром "ІНВАЦ" та підрозділами п'яти вищих навчальних закладів. Щорічно користувачами інформаційних послуг тільки регіональної системи НТІ є понад 41 тис. підприємств і організацій, на їхні інформаційні запити у 2005 році надано понад 200 тис. тематичних і фактографічних добірок. На галузевому рівні функціонують Укрмедпатінформ (державна наукова установа), Укрметалургінформ (відкрите акціонерне товариство), НДІТЕХІМ (державний науково дослідний інститут), ДПУкрНДІнафтогазінформ (державне підприємство) тощо.
Таким чином, у сфері науково-технічної інформації функціонує багато організацій, але належної координації їх дій, методичного і організаційного забезпечення діяльності, фінансової підтримки немає.

................
Перейти до повного тексту