1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.12.1995 N 1/9-405
Уряду Автономної Республіки
Крим, обласним, Київській
і Севастопольській міським
державним адміністраціям
Про реалізацію навчальних планів загальноосвітніх закладів
Міністерство освіти України на запити з місць роз'яснює, що відповідно до вимог чинного законодавства здобуття загальної середньої освіти в усіх типах державних середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів оплачується державою і є безкоштовним для учнів та їх батьків.
З метою врахування як вимог суспільства, так і регіональних особливостей та потреб особистості у навчальних планах шкіл виділяється дві частини: інваріантна, або державний компонент, і варіативна, або шкільний компонент.
Інваріантна частина за своїм навчальним наповненням єдина для всіх типів шкіл. Зміст шкільного компонента варіюється в залежності від нахилів та здібностей учнів, місцевих умов, потреб регіону тощо.
Повноцінність загальної середньої освіти забезпечується реалізацією як державного, так і шкільного компонентів навчального плану, які відповідають державним вимогам до обсягу загальноосвітньої підготовки учнів в Україні.
І тому в усіх типах середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів, у т. ч. гімназіях і ліцеях, за рахунок бюджету повинні фінансуватись обидві складові навчальних планів: інваріантна (державний компонент) і варіативна (шкільний компонент) - в повному обсязі згідно затверджених Міністерством освіти України навчальних планів, а також витрати на позакласну роботу з фізичного виховання та заняття в гуртках, в межах діючих нормативних документів.
За рахунок позабюджетних надходжень, залучення коштів батьків, спонсорів тощо у загальноосвітніх навчально-виховних закладах можуть надаватись додаткові освітні послуги понад навчальний план: запровадження курсів інтенсивного оволодіння мовами, вивчення другої іноземної мови, підготовка користувачів комп'ютерної техніки; введення додаткових курсів, консультацій, факультативів, секцій, студій, гуртків; підготовчі заняття до вступу у вищі навчальні заклади, проведення позачергових іспитів для екстернів тощо. Надання додаткових освітніх послуг у загальноосвітніх закладах не повинно призводити до перевантаження учнів, їх проведення не вноситься до розкладу уроків.
Міністр освіти М.З.Згуровський
Перейти до повного тексту