1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
20.03.2006 N 213
Про проведення апробації електронних засобів навчального та загального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів
З метою створення умов для впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладів та інститутів післядипломної педагогічної освіти сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, забезпечення їх електронними засобами навчального та загального призначення і відповідно до наказу МОН України від 02.06.2004 N 433 "Про затвердження Положення про порядок організації та проведення апробації електронних засобів навчального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.2004 за N 757/9356
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити перелік заходів щодо етапів проведення апробації та розподілу електронних засобів навчального і загального призначення у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладах та інститутах післядипломної педагогічної освіти (додаток 1).
2. Затвердити склад експертної комісії (додаток 2).
3. Затвердити перелік загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладів та інститутів післядипломної педагогічної освіти, на базі яких передбачається проведення апробації електронних засобів навчального та загального призначення (додатки 3, 4, 5).
4. Міністру освіти і науки Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
4.1. Організувати проведення у 2005/2006 навчальному році апробацію електронних засобів навчального та загального призначення, виготовлених за рахунок коштів державного бюджету.
4.2. Забезпечити розподіл компакт-дисків у загальноосвітні, професійно-технічні, вищі педагогічні навчальні заклади та інститути післядипломної педагогічної освіти, де проводитиметься апробація електронних засобів навчального та загального призначення.
4.3. Здійснювати контроль за організацією і проведенням апробації електронних засобів навчального та загального призначення в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладах та інститутах післядипломної педагогічної освіти. Обговорювати її результати на колегіях Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних (міських) державних адміністрацій, засіданнях вчених рад вищих навчальних закладів, інститутів післядипломної педагогічної освіти та педагогічних радах загальноосвітніх навчальних закладів.
4.4 Результати апробації надіслати до Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України: перший етап (організаційний) - до 30 березня 2006 року, другий етап (поточний) - до 25 квітня 2006 року та третій етап (заключний) - до 01 червня 2006 року.
4.5 Подати до 20 червня 2006 року пропозиції Міністерству освіти і науки України щодо відзначення Почесною Грамотою МОН України педагогічних працівників, які відповідально і кваліфіковано провели апробацію електронних засобів навчального та загального призначення.
5. Департаментам вищої освіти (Болюбаш Я.Я.), професійно-технічної освіти (Десятов Т.М.), загальної середньої та дошкільної освіти (Полянський П.Б.) спільно з Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти (Кудін А.В.):
5.1. Надавати методичну допомогу педагогічним працівникам, які беруть участь в апробації електронних засобів навчального та загального призначення.
5.2. Організувати передачу компакт-дисків згідно з реєстром представникам Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій для навчальним закладам освіти, які братимуть участь в апробації.
5.3. Узагальнені результати апробації електронних засобів навчального та загального призначення подати для розгляду на засіданні колегії Міністерства освіти і науки України.
6. Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Кудін А.В.) за рішенням колегії Міністерства освіти і науки України організувати доопрацювання електронних засобів навчального та загального призначення за кошти розробника та виробництво їх нових версій.
7. Наказ опублікувати в ДІнформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України" та розмістити на сайті міністерства.
8. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Т.в.о. Міністра Б.М.Жебровський
Додаток 1
до наказу МОН України
20.03.2006 N 213
ПЕРЕЛІК
заходів щодо етапів проведення апробації і розподілу електронних засобів навчального та загального призначення у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладах і інститутах післядипломної педагогічної освіти
1. Цей перелік заходів визначає етапи проведення апробації і розподілу компакт-дисків електронних засобів навчального та загального призначення виготовлених за кошти Державного бюджету України, у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладах та інститутах післядипломної педагогічної освіти.
2. Апробація електронних засобів навчального та загального призначення проводиться у новому 2005/2006 навчальному році в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладах та інститутах післядипломної педагогічної освіти відповідно до Положення про порядок організації та проведення апробації електронних засобів навчального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів(*), що затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 02.06.2004 N 433 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.06.2004 за N 757/9356.
Перелік електронних засобів, що апробуються у 2005/2006 навчальному році в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих педагогічних навчальних закладах та інститутах післядипломної педагогічної освіти (додатки 1, 2, 3, 4) за характером подання навчального матеріалу поділено на групи: навчального та загального призначення. У свою чергу, електронні засоби навчального призначення - на навчальні комп'ютерні програми загально-дидактичного і практичного спрямування.
3. Кількість навчальних закладів та учасників апробації (вчителів, викладачів, методистів) за поданням Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних (міських) державних адміністрацій, з урахуванням вимог репрезентативності та вірогідності одержання результатів, погоджується з Міністерством освіти і науки України та становить для:
3.1 загальноосвітніх навчальних закладів - 5 (п'ять) навчальних закладів з кількістю учасників не менше п'яти осіб для роботи з кожним найменуванням електронного засобу;
3.2 професійно-технічних навчальних закладів - 1 (один) навчальний заклад (**) з кількістю учасників не менше двох осіб для роботи з кожним найменуванням електронного засобу;
3.3 вищих педагогічних навчальних закладів - 1 (один) навчальний заклад з кількістю учасників не менше двох осіб для роботи з кожним найменуванням електронного засобу;
3.4 інститутів післядипломної педагогічної освіти - 1 (один) навчальний заклад з кількістю учасників не менше двох осіб від кафедри для роботи з кожним найменуванням електронного засобу (бажано із залученням слухачів курсів).
4. Апробація передбачає три етапи проведення:
4.1 І етап (організаційний) - розподіл електронних засобів із заповненням інформаційної картки (***) учасника апробації (додаток 5) після одержання компакт-диску навчальною установою;
4.2 II етап (поточний) - ознайомлення та заповнення респондентами анкети N 1(**) попередньої експертної оцінки електронного засобу навчального або загального призначення. Анкета N 1 є єдиною для всіх учасників апробації (додаток 6);
4.3 III етап (заключний) - робота з електронним засобом за результатами якої респондентом заповнюється відповідна форма анкети N 2(**) експертної оцінки електронного засобу (N 2А, 2Б, 2В):
Анкета N 2А - для електронного засобу загального призначення (ЕЗЗП) (додаток 7);
Анкета N 2Б - для електронного засобу навчального призначення (ЕЗНП) загально-дидактичного спрямування (додаток 8);
Анкета N 2В - для електронного засобу навчального призначення (ЕЗНП) практичного спрямування (додаток 9).
5. Розподіл електронних засобів навчального та загального призначення здійснюється Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних (міських) державних адміністрацій відповідно до визначених для проведення апробації у 2005/2006 навчальному році навчальних закладів з розрахунку один компакт-диск кожної назви на заклад.
Для інститутів післядипломної педагогічної освіти по одному компакт-диску кожного найменування електронного засобу, з виділених на область Міністерством освіти і науки України (згідно з реєстром).
6. Організація проведення апробації в регіонах здійснюється за наказом Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласної (міської) держадміністрації на підставі цього наказу.
---------------
(*) Положення опубліковано в Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України N 21-22 за листопад 2004 року та розміщено на сайті міністерства.
(**) Крім управлінь освіти і науки Дніпропетровської (2), Донецької (3), Луганської (2), Львівської (2) державних адміністрацій.
(***) Оригінали інформаційної картки, анкети N 1 та анкет NN 2А,2Б,2В надсилаються поштовою листівкою у зазначений цим наказом термін на адресу Науково-методичного центру організації розробки та виробництва засобів навчання: 01133, м. Київ, вул. І.Кудрі, 32
Додаток 1
до переліку заходів
ПЕРЕЛІК
електронних засобів навчального та загального призначення для апробації в загальноосвітніх навчальних закладах у новому 2005/2006 навчальному році.
Електронні засоби загального призначення (анкета N 2А)
1. "Дистанційний курс і методичні рекомендації для адміністраторів НКК-ДК "Адміністратор"
2. "Програмне забезпечення для інтерактивного тестування учнів середньої школи"
3. ППЗ "Система перевірки знань, проведення олімпіад та конкурсів"
4. ППЗ "Електронна база знань "Людина, суспільство і світ" 11 кл.
Електронні засоби навчального призначення загально-дидактичного спрямування (анкета N 2Б)
5. ППЗ "Фізика 8"
6. ППЗ "Фізика 9"
7. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Фізика, 7-9 класи"
8. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Фізика, 10-11 класи"
9. ППЗ "Навчальне програмне забезпечення з фізики для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів"
10. ППЗ "Навчальне програмне забезпечення для викладення та вивчення хімії у 8 кл. ЗНЗ"
11. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Хімія, 8-9 класи"
12. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з хімії, 8-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
13. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з біології, 6-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
14. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Біологія, 6-11 класи"
15. ППЗ " Інтегрований електронний комплекс "Економічна та соціальна географія світу 10 кл. для ЗНЗ"
16. ППЗ " Інтегрований електронний комплекс "Економіка, 10 клас"
17. ППЗ "Електронний навчальний посібник "Інформатика для ЗНЗ" 10-11 кл.
18. ППЗ "Інтегрований електронний комплекс "Всесвітня історія, 10 клас"
Електронні засоби навчального призначення практичного спрямування (анкета N 2В)
19. ППЗ "Програмно-методичний комплекс ТЕРМ VII підтримки практичної навчальної математичної діяльності" 7 кл.
20. ППЗ "Електронний задачник. Фізика для 7-9 кл."
21. ППЗ "Віртуальна фізична лабораторія 7-9 класи"
22. ППЗ "Віртуальна фізична лабораторія 10-11 класи"
23. ППЗ "Віртуальна біологічна лабораторія, 10-11 кл. для ЗНЗ"
24. ППЗ "Електронний атлас для курсу з географії, 7 клас"
25. ППЗ "Електронний атлас по географії світу для 10-11 класу"
26. ППЗ "Електронний атлас з історії України для 5 класу"
27. ППЗ "Електронний атлас для курсу з історії України, 8 клас"
28. ППЗ "Електронний атлас для курсу з всесвітньої історії, 8 клас"
29. ППЗ "Електронний атлас для курсу з всесвітньої історії, 9 клас"
Додаток 2
до переліку заходів
ПЕРЕЛІК
електронних засобів навчального та загального призначення для апробації в професійно-технічних навчальних закладах, у новому 2005/2006 навчальному році
Електронні засоби загального призначення (анкета N 2А)
1. "Дистанційний курс і методичні рекомендації для адміністраторів НКК-ДК "Адміністратор"
2. "Програмне забезпечення для інтерактивного тестування учнів середньої школи"
3. ППЗ "Система перевірки знань, проведення олімпіад та конкурсів"
4. ППЗ "Електронна база знань "Людина, суспільство і світ" 11 кл.
Електронні засоби навчального призначення загально-дидактичного спрямування (анкета N 2Б)
5. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Фізика, 10-11 класи"
6. ППЗ "Навчальне програмне забезпечення з фізики для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів"
7. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з хімії, 8-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
8. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з біології, 6-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
9. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Біологія, 6-11 класи"
10. ППЗ " Інтегрований електронний комплекс "Економічна та соціальна географія світу 10 кл. для ЗНЗ"
11. ППЗ " Інтегрований електронний комплекс "Економіка, 10 клас"
12. ППЗ "Електронний навчальний посібник "Інформатика для ЗНЗ" 10-11 кл.
13. ППЗ "Інтегрований електронний комплекс "Всесвітня історія, 10 клас"
Електронні засоби навчального призначення практичного спрямування (анкета N 2В)
14. ППЗ "Віртуальна фізична лабораторія 10-11 класи"
15. ППЗ "Віртуальна біологічна лабораторія, 10-11 кл. для ЗНЗ"
16. ППЗ "Електронний атлас по географії світу для 10-11 класу"
Додаток 3
до переліку заходів
ПЕРЕЛІК
електронних засобів навчального та загального призначення для апробації у вищих педагогічних навчальних закладах у новому 2005/2006 навчальному році
Електронні засоби загального призначення (анкета N 2А)
1. "Дистанційний курс і методичні рекомендації для адміністраторів НКК-ДК "Адміністратор"
2. "Програмне забезпечення для інтерактивного тестування учнів середньої школи"
3. ППЗ "Система перевірки знань, проведення олімпіад та конкурсів"
4. ППЗ "Електронна база знань "Людина, суспільство і світ" 11 кл.
Електронні засоби навчального призначення загально-дидактичного спрямування (анкета N 2Б)
5. ППЗ "Фізика 7"
6. ППЗ "Фізика 8"
7. ППЗ "Фізика 9"
8. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Фізика, 7-9 класи"
9. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Фізика, 10-11 класи"
10. ППЗ "Навчальне програмне забезпечення з фізики для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів"
11. ППЗ "Навчальне програмне забезпечення для викладення та вивчення хімії у 8 кл. ЗНЗ"
12. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Хімія, 8-9 класи"
13. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з хімії, 8-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
14. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з біології, 6-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
15. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Біологія, 6-11 класи"
16. ППЗ "Біологія 8-9. Людина. 8-9 клас"
17. ППЗ " Інтегрований електронний комплекс "Економічна та соціальна географія світу 10 кл. для ЗНЗ"
18. ППЗ " Інтегрований електронний комплекс "Економіка, 10 клас"
19. ППЗ "Електронний навчальний посібник "Інформатика для ЗНЗ" 10-11 кл.
20. ППЗ "Інтегрований електронний комплекс "Всесвітня історія, 10 клас"
21. ППЗ "Міфи народів світу, 5-9 клас"
Електронні засоби навчального призначення практичного спрямування (анкета N 2В)
22. ППЗ УПрограмно-методичний комплекс ТЕРМ VII підтримки практичної навчальної математичної діяльності" 7кл.
23. ППЗ "Системи лінійних рівнянь, 7-8 клас"
24. ППЗ "Електронний задачник. Фізика для 7-9 кл."
25. ППЗ "Віртуальна фізична лабораторія 7-9 класи"
26. ППЗ "Віртуальна фізична лабораторія 10-11 класи"
27. ППЗ "Віртуальна біологічна лабораторія, 10-11 кл. для ЗНЗ"
28. ППЗ "Електронний атлас для курсу з географії, 7 клас"
29. ППЗ "Україна та її регіони, 8-9 клас"
30. ППЗ "Електронний атлас по географії світу для 10-11 класу"
31. ППЗ "Електронний атлас з історії України для 5 класу"
32. ППЗ "Електронний атлас для курсу з історії України, 8 клас"
33. ППЗ "Електронний атлас для курсу з всесвітньої історії, 8 клас"
34. ППЗ "Електронний атлас для курсу з всесвітньої історії, 9 клас"
Додаток 4
до переліку заходів
ПЕРЕЛІК
електронних засобів навчального та загального призначення для апробації в інститутах післядипломної педагогічної освіти у новому 2005/2006 навчальному році
Електронні засоби загального призначення (анкета N 2А)
1. "Дистанційний курс і методичні рекомендації для адміністраторів НКК-ДК "Адміністратор"
2. "Програмне забезпечення для інтерактивного тестування учнів середньої школи"
3. ППЗ "Система перевірки знань, проведення олімпіад та конкурсів"
4. ППЗ "Електронна база знань "Людина, суспільство і світ" 11 кл.
Електронні засоби навчального призначення загально-дидактичного спрямування (анкета N 2Б)
5. ППЗ "Фізика 8"
6. ППЗ "Фізика 9"
7. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Фізика, 7-9 класи"
8. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Фізика, 10-11 класи"
9. ППЗ "Навчальне програмне забезпечення з фізики для 10 кл. загальноосвітніх навчальних закладів"
10. ППЗ "Навчальне програмне забезпечення для викладення та вивчення хімії у 8 кл. ЗНЗ"
11. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Хімія, 8-9 класи"
12. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з хімії, 8-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
13. ППЗ "Дистанційний курс "Шкільний курс з біології, 6-11 кл." для загальноосвітніх навчальних закладів".
14. ППЗ "Бібліотека електронних наочностей "Біологія, 6-11 класи"
15. ППЗ "Інтегрований електронний комплекс "Економічна та соціальна географія світу 10 кл. для ЗНЗ"
16. ППЗ "Інтегрований електронний комплекс "Економіка, 10 клас"
17. ППЗ "Електронний навчальний посібник "Інформатика для ЗНЗ" 10-11 кл. 18. ППЗ "Інтегрований електронний комплекс "Всесвітня історія, 10 клас"
Електронні засоби навчального призначення практичного спрямування (анкета N 2В)
19. ППЗ "Програмно-методичний комплекс ТЕРМ VII підтримки практичної навчальної математичної діяльності" 7кл.
20. ППЗ "Електронний задачник. Фізика для 7-9 кл."
21. ППЗ "Віртуальна фізична лабораторія 7-9 класи"
22. ППЗ "Віртуальна фізична лабораторія 10-11 класи"
23. ППЗ "Віртуальна біологічна лабораторія, 10-11 кл. для ЗНЗ"
24. ППЗ "Електронний атлас для курсу з географії, 7 клас"
25. ППЗ "Електронний атлас по географії світу для 10-11 класу"
26. ППЗ "Електронний атлас з історії України для 5 класу"
27. ППЗ "Електронний атлас для курсу з історії України, 8 клас"
28. ППЗ "Електронний атлас для курсу з всесвітньої історії, 8 клас"
29. ППЗ "Електронний атлас для курсу з всесвітньої історії, 9 клас"
Додаток 5
до переліку заходів
Штамп навчального закладу
ІНФОРМАЦІЙНА КАРТКА(*)
педагогічного працівника, який бере участь в апробації електронного засобу навчального (далі - ЕЗНП) або загального (далі - ЕЗЗП) призначення на базі навчального закладу (далі - НЗ)
Прізвище, ім'я, по батькові педагогічного працівника
__________________________________________________________________
Повна назва НЗ_______________________________________________
Адреса НЗ____________________________________________________
(область, район, місто, село)
Електронна адреса____________________________________________
Спеціальність________________________________________________
(за дипломом)
Науковий ступінь, звання, кваліфікаційна категорія
__________________________________________________________________
Навчальний предмет ____________________ Клас_________________
Загальний педагогічний стаж__________________________________
Назва ЕЗНП, що апробується
__________________________________________________________________
(повна назва із зазначенням класу)
Кількість класів (груп), які беруть участь в апробації
_____/_________________
Профіль класів (груп)________________________________________
Комп'ютерна техніка, що використовується в апробації:
комп'ютер і телевізор, комп'ютер, проектор та екран (необхідне
підкреслити або дописати)_________________________________________
Наявна на комп'ютерах операційна система: Windows 98, 2000,
ХР тощо (необхідне підкреслити або дописати)______________________
__________________________________________________________________
Наявність інженера (лаборанта) з обслуговування комп'ютерної
техніки: так, ні (необхідне підкреслити або дописати)
__________________________________________________________________
Уміння самостійно працювати з комп'ютером: так, ні (необхідне
підкреслити)
Уміння самостійно працювати з програмним забезпеченням: Word,
access, Excel, PowerPoint тощо (необхідне підкреслити)
Чи брали участь в експериментальній роботі? так, ні
(необхідне підкреслити) У якій?
__________________________________________________________________
Дата "__" _________ 200_р. __________
(підпис)
Керівник навчального
закладу _________ _________
М.П. (підпис) (ПІБ)
Дякуємо за співпрацю!
---------------
(*) Інформаційну картку (оригінал) надіслати поштовою листівкою на адресу НМЦ засобів навчання : 01133, м. Київ, вул. І. Кудрі, 32 (E-mail: nauk@ln.ua) - НМЦ засобів навчання
Додаток 6
до переліку заходів
АНКЕТА N 1
попередньої експертної оцінки електронного засобу навчального (загального) призначення
__________________________________________________________________
(повна назва електронного засобу навчального
__________________________________________________________________
або загального призначення)
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові педагогічного працівника,
__________________________________________________________________
який бере участь в апробації)
__________________________________________________________________
(адреса закладу освіти)
Шановний колего!
Просимо висловити Вашу думку щодо доцільності включення зазначених параметрів, як критеріїв оцінювання якості електронних засобів навчального (загального) призначення (далі ЕЗНП, ЕЗЗП), які необхідно враховувати під час їх розроблення для ефективного впровадження у навчально-виховний процес закладів освіти України.
Оцінюються параметри за трьома категоріями (наведеними в
таблиці) з відповідними позначеннями: Так ("+"), Ні ("-"),
Частково ("+", з числовим показником значення параметру в межах
-
від 0,1 до 0,9, наприклад, + 0,7).
-
Таблиця
N з/п Параметри Так
"+"
Ні
"-"
Частково
"+-"
1 Необхідність систематизації засобів навчання для створення
навчально-методичного комплексу з використанням
інформаційно-комунікаційних технологій навчання:
1.1 Обґрунтування теоретичних та
дидактичних основ створення сучасного
навчально-методичного комплексу
(обґрунтування основ, методологія
створення комплексів, види комплексів
та їх призначення, місце у навчальному
процесі тощо)
1.2 Розроблення теоретичної моделі
навчально-методичних комплексів за
освітніми галузями (структура,
видоспецифічність, взаємозв'язок
складових моделі, визначення
педагогічних вимог до складових моделі
тощо)
1.3 Доцільність систематизації навчальних
комп'ютерних програм у межах
навчально-методичного комплексу (поділ
на групи)
2 Необхідність визначення педагогічних вимог до навчальних
комп'ютерних програм як складової навчально-методичного
комплексу
2.1 Програми слугують доповненням до
базового підручника:
2.1.1 Навчальна інформація доповнює або
частково замінює підручник
2.1.2 Частково або повністю дублює текстову
або ілюстративну складову підручника
2.1.3 Дозволяє реалізувати навчальну
інформацію складну для сприйняття
учнями
2.1.4 Сприяє формуванню в учнів загальних
умінь та навичок
2.2 Розкриття змісту навчально-методичного
матеріалу за структурою ЕЗНП або ЕЗЗП:
2.2.1 Досконалість добірки методичного
апарату щодо висвітлення основних
етапів використання ЕЗНП або ЕЗЗП
2.2.2 Локанічність викладу
навчально-методичного апарату
2.2.3 Послідовність викладу
навчально-методичного апарату
2.2.4 Доступність викладу
навчально-методичного апарату
2.2.5 Ілюстративність викладу
навчально-методичного апарату
2.2.6 Інформативність навантаження екранної
сторінки ЕЗНП або ЕЗЗП
2.2.7 Можливість використання ЕЗНП у
комплекті з традиційними засобами
навчання
2.2.8 Можливість учня самостійно
опрацьовувати навчальний матеріал (без
участі вчителя)
2.2.9 Можливість вчителя творчо опрацьовува-
ти навчальний матеріал у підготовці до
уроку за допомогою "Конструктора
уроків"
3 Призначення та умови застосування ЕЗНП
та ЕЗЗП із забезпеченням роботи в
режимах:
3.1 Самостійної роботи учнів
3.2 Проведення уроку вчителем з
використанням ЕЗНП та ЕЗЗП
3.3 Робота учнів з ЕЗНП у комп'ютерному
класі
3.4 Зручність операційної системи
(середовища, у якому працює ЕЗНП або
ЕЗЗП) та відповідність складу
технічного забезпечення
Дата "___" ___________ 200_ р. ____________________________
(підпис)
Дякуємо за співпрацю!
---------------
(*) Оригінал анкети N 1 надіслати поштовою листівкою на адресу НМЦ засобів навчання 01133, м. Київ, вул. І.Кудрі, 32; (E-mail: nauk@ln.ua)
Дякуємо!
Додаток 7
до переліку заходів
АНКЕТА 2 А(*)
експертної оцінки електронного засобу загального призначення (далі - ЕЗЗП)
__________________________________________________________________
(повна назва електронного засобу)
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові учасника апробації)
__________________________________________________________________
(адреса навчального закладу)
Шановний колего!
Відповідно до Положення про порядок організації та проведення апробації електронних засобів навчального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичним центром організації розробки та виробництва засобів навчання Міністерства освіти і науки України проводиться їх апробація. Просимо Вас взяти участь в оцінюванні якості електронних засобів.
У процесі апробації необхідно оцінювати якісні параметри ЕЗЗП, наведені у таблиці.
Кількісну оцінку кожного із зазначених параметрів давати в межах від 1 до 5 балів з однієї значущою цифрою. У разі відсутності у структурі та змісті електронного засобу зазначених таблиці "параметрів оцінки" бал не проставляти, а клітинку залишити вільною. Позначення Днуль" та пуста клітинка рахується як значення "0".
Таблиця
N
з/п
Параметри оцінки Бал
Організаційно-супроводжуючий рівень
1 Оформлення ЕЗЗП і супровідної документації:
1.1 Відповідність назви ЕЗЗП змістовному наповненню
електронного засобу
1.2 Зовнішнє оформлення компакт-диску
1.3 Відповідність анотації на компакт-диску змістовному
наповненню електронного засобу
1.4 Зручність комплектація ЕЗЗП (пакування компакт-диску у
коробці, книжкою; наявність інструкції користувача та
методичних рекомендацій на паперовому носії або в
електронному вигляді). Наявне підкреслити і врахувати
в оцінці.
Науково-методичний рівень
2 Структурування ЕЗЗП:
2.1 Зручність побудови структури ЕЗЗП для роботи з ним
2.2 Наявність змісту, довідки, алфавітного покажчика,
переліку використаних джерел тощо.
2.3 Доступність назв розділів ЕЗЗП
2.4 Точність посилання за наведеними даними змісту,
довідок, алфавітного покажчика тощо
3 Призначення ЕЗЗП до використання у навчальному процесі:
3.1 Актуалізація опорних знань учнів
3.2 Подання нового матеріалу
3.3 Формування в учнів умінь і навичок
3.4 Узагальнення і систематизація знань учнів
4 Науковість змісту ЕЗЗП:
4.1 Дотримання вимог державних стандартів загальної
середньої освіти
4.2 Відповідність навчальної інформації та її подання в
ЕЗЗП сучасним науковим тлумаченням
4.3 Відображення сучасного стану розвитку вітчизняної та
світової науки і техніки у навчальному матеріалі
4.4 Достатність для розуміння учнями теоретичних понять та
чіткість їх аргументації
5 Дидактична цілісність ЕЗЗП:
5.1 Системність та оригінальність авторських підходів до
викладу навчального матеріалу
5.2 Забезпечення наступності та лаконічності викладу
навчального матеріалу за структурою ЕЗЗП
5.3 Повнота відображення навчального матеріалу у
формулюванні назв розділів та тем
5.4 Відповідність навчального матеріалу принципам
розвиваючого навчання
5.5 Можливості застосування диференційованого підходу у
навчанні
6 Методична цінність ЕЗЗП:
6.1 Прийнятність та досконалість розкриття змісту
навчальної інформації
6.2 Можливість застосування вчителем різних дидактичних
методів та прийомів
6.3 Інформативна навантаженість екранної сторінки ЕЗЗП
6.4 Доступність викладу навчального матеріалу та
різновидів інструментарію ЕЗЗП (відповідність віковим
особливостям учнів, умінням і навичкам користувачів
тощо)
6.5 Надання учневі можливості самостійно опрацьовувати
навчальний матеріал (без участі вчителя)
6.6 Довершеність побудови структури методичних
рекомендацій (вказівок) для вчителя щодо використання
ЕЗЗП у навчальному процесі
6.7 Вагомість зорового ряду у вирішенні дидактичних задач
(відповідність цілям навчання добору малюнків,
графічних зображень, знаково-буквенних зображень,
анімацій тощо)
6.8 Рівень грамотності ЕЗЗП (відсутність фахових,
стилістичних, орфографічних, каліграфічних помилок і
неточностей)
6.9 Виховна значущість навчального матеріалу, що міститься
в ЕЗЗП
Техніко-ергономічний рівень
7 Технічні можливості ЕЗЗП:
7.1 Зручність і простота інсталяції ЕЗЗП на одному
комп'ютері
7.2 Зручність і простота інсталяції ЕЗЗП у локальній
комп'ютерній мережі
7.3 Зручність структури і організації окремих модулів та
екранів
7.4 Наявність навігації в ЕЗНП (зручність, достатність,
швидкість)
7.5 Зручність обробки результатів роботи учнів з ЕЗЗП у
локальній мережі
7.6 Можливість збереження результатів індивідуальної
(групової) роботи учнів на сервері
7.7 Надійність ЕЗЗП у роботі
7.8 Інтеграція ЕЗЗП з Інтернетом
7.9 Програмна сумісність ЕЗЗП з Word 98, 2000, ХР тощо
8 Ергономічні характеристики ЕЗЗП:
8.1 Якість виконання зображень (статичних растрових і
векторних ілюстрацій, графічних, динамічних моделей,
відеозаписів тощо)
8.2 Якість звукового супроводу (музика, звуковий фон,
синхронність, дикція закадрового супроводу тощо)
8.3 Раціональність дизайнерського задуму (кольорова гама,
єдність стилю, проектування структури, побудова
предметного середовища тощо)
Загальна оцінка якості ЕЗЗП (середнє арифметичне суми
балів кількісної оцінки показників параметрів, враховуючи
загальну кількість запитань анкети). Загальна кількість
обов'язкових запитань анкети становить 42 параметри
(запитання) поєднані у 8 (вісім) груп.
Просимо Вас висловити думку щодо вимог у доборі навчального
матеріалу, який доцільно відображати у змісті ЕЗЗП
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ваші побажання щодо тематики, яку необхідно врахувати у
подальшій розробці ЕЗЗП___________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дата "__"_____200_р. __________
(Підпис)
Дякуємо за співпрацю!
---------------
* Анкету 2 А (оригінал) надіслати поштовою листівкою на адресу НМЦ засобів навчання: 01133, м. Київ, вул. І.Кудрі, 32 (E-mail: nauk@ln.ua) - НМЦ засобів навчання
Дякуємо!
Додаток 8
до переліку заходів
АНКЕТА 2 Б(*)
експертної оцінки електронного засобу навчального призначення (далі -ЕЗНП) загально-дидактичного спрямування
__________________________________________________________________
(повна назва електронного засобу)
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові учасника апробації)
__________________________________________________________________
(адреса навчального закладу)
Шановний колего!
Відповідно до Положення про порядок організації та проведення апробації електронних засобів навчального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичним центром організації розробки та виробництва засобів навчання Міністерства освіти і науки України проводиться їх апробація. Просимо Вас взяти участь в оцінюванні якості електронних засобів навчального призначення загально-дидактичного спрямування.
У процесі апробації необхідно оцінювати якісні параметри ЕЗНП загально-дидактичного спрямування, наведені у таблиці. Кількісну оцінку кожного із зазначених параметрів давати в межах від 1 до 5 балів з однією значущою цифрою. У разі відсутності у структурі та змісті електронного засобу зазначених у таблиці "параметрів оцінки" бал не проставляти, а клітинку залишити вільною. Позначення "нуль" та пуста клітинка рахується як значення "0".
Таблиця
N
з/п
Параметри оцінки Бал
Організаційно-супроводжуючий рівень
1 Оформлення ЕЗНП загально-дидактичного спрямування і
супровідної документації:
1.1 Відповідність назви ЕЗНП змістовному наповненню
електронного засобу
1.2 Зовнішнє оформлення компакт-диску
1.3 Відповідність анотації на компакт-диску змістовному
наповненню електронного засобу
1.4 Зручність комплектації ЕЗНП (пакування компакт-диску у
коробці, книжкою; наявність інструкції користувача та
методичних рекомендацій на паперовому носії або в
електронному вигляді). Наявне підкреслити і врахувати
в оцінці.
Науково-методичний рівень
2 Структурування ЕЗНП:
2.1 Зручність побудови структури ЕЗНП
загально-дидактичного спрямування для роботи з ним
2.2 Наявність змісту, довідки, алфавітного покажчика,
переліку використаних джерел тощо
2.3 Доступність назв розділів ЕЗНП
2.4 Повнота відображення навчального матеріалу у
формулюванні назв розділів ЕЗНП загально-дидактичного
спрямування
2.5 Точність посилань за наведеними даними змісту,
довідок, алфавітного покажчика тощо
3 Призначення ЕЗНП до використання у
навчально-виховному процесі:
3.1 Обсяг навчального матеріалу, охопленого змістовним
наповненням ЕЗНП загально-дидактичного спрямування,
відповідно до діючої навчальної програми з предмету
(предмету в цілому; навчального курсу; розділу чи
теми). Наявне підкреслити і врахувати в оцінці.
3.2 Забезпечення актуалізації опорних знань
3.3 Подання нового матеріалу
3.4 Формування умінь та навичок
3.5 Узагальнення і систематизація знань
3.6 Формування диференційованих узагальнених умінь
4 Науковість змісту ЕЗНП:
4.1 Дотримання вимог державних стандартів загальної
середньої освіти
4.2 Відповідність змісту навчального матеріалу та його
подання у структурі ЕЗНП загально-дидактичного
спрямування сучасним науковим тлумаченням
4.3 Відображення сучасного стану розвитку вітчизняної та
світової науки і техніки у навчальному матеріалі
4.4 Достатність для розуміння учнями теоретичних понять
та чіткість їх аргументації
4.5 Глибина розкриття основних принципів і положень
навчального предмету як науки (в курсі, розділі,
темі)
5 Дидактична цілісність ЕЗНП:
5.1 Системність і оригінальність авторських підходів до
викладу навчального матеріалу
5.2 Систематичність і послідовність викладу навчального
матеріалу
5.3 Доступність викладу навчального матеріалу та
різновидів інструментарію ЕЗНП загально-дидактичного
спрямування (відповідність віковим особливостям
учнів, умінням і навичкам користувачів)
5.4 Індивідуалізація і диференціація навчання
5.5 Наочність навчального матеріалу
5.6 Забезпечення міцності, усвідомленості та дієвості
результатів навчання
5.7 Забезпечення наступності і перспективності в
організації навчально-виховного процесу (враховуючи
готовність учнів різних освітніх ланок)
5.9 Відповідність навчального матеріалу принципам
розвиваючого навчання
5.10 Можливість зв'язку теорії з практикою
5.11 Можливість застосування ЕЗНП загально-дидактичного
спрямування на різних типах уроків: засвоєння нових
знань; засвоєння умінь та навичок; узагальнення та
систематизації знань; контроль і корегування знань,
умінь та навичок; комбінований урок). Наявне
підкреслити і врахувати в оцінці.
6 Методична цінність ЕЗНП:
6.1 Повнота відображення навчального матеріалу у
формулювання назв розділів (тем)
6.2 Можливість підготовки вчителя до проведення уроків з
використанням конструктора уроку
6.3 Прийнятність та досконалість розкриття змісту
навчальної інформації
6.4 Можливість застосування вчителем різних дидактичних
методів та прийомів
6.5 Наявність мотивації навчальної діяльності учнів
(створення проблемної ситуації, зацікавленість,
можливість вирішення проблеми, повідомлення учням
практичної і теоретичної значущості навчального
матеріалу). Наявне підкреслити і врахувати в оцінці.;
6.6 Можливість постановки далекої і близької перспективи
у навчанні та фіксації досягнень
6.7 Можливість творчого застосування узагальнених знань,
умінь і навичок на практиці
6.8 Можливість застосування учнями тренувальних вправ і
дій з метою засвоєння знань
6.9 Можливість самостійно виконувати завдання під
контролем і за допомогою вчителя
6.10 Надання учневі можливості самостійно опрацьовувати
навчальний матеріал (без участі вчителя)
6.11 Можливість комплексного використання ЕЗНП з
традиційними засобами навчання
6.12 Можливість здійснення контрольно-коригуючої,
контрольно-попереджаючої, контрольно-стимулюючої та
контрольно-узагальнюючої перевірки знань. Наявне
підкреслити і врахувати в оцінці.
6.13 Наявність позапрограмного матеріалу
6.14 Наявність міжпредметних зв'язків
6.15 Інформативна навантаженість екранної сторінки ЕЗНП
загально-дидактичного спрямування
6.16 Вагомість зорового ряду у вирішенні дидактичних задач
(відповідність цілям навчання добору малюнків,
графічних зображень, знаково-буквенних зображень,
анімацій тощо)
6.16 Рівень грамотності ЕЗНП загально-дидактичного
спрямування (відсутність фахових, стилістичних,
орфографічних, каліграфічних помилок і неточностей)
6.17 Виховна значущість навчального матеріалу, що
міститься в ЕЗНП загально-дидактичного спрямування
Техніко-ергономічний рівень
7 Технічні можливості ЕЗНП:
7.1 Зручність і простота інсталяції ЕЗНП на одному
комп'ютері
7.2 Зручність і простота інсталяції ЕЗНП у локальній
комп'ютерній мережі
7.3 Зручність структури і організації окремих модулів та
екранів
7.4 Наявність навігації в ЕЗНП (зручність, достатність,
швидкість)
7.5 Зручність обробки результатів роботи учнів з ЕЗНП у
локальній мережі
7.6 Надійність ЕЗНП у роботі
7.7 Інтеграція ЕЗНП з Інтернетом
7.8 Програмна сумісність ЕЗНП з Word 98, 2000, ХР тощо
8 Ергономічні характеристики ЕЗНП:
8.1 Можливість збереження результатів індивідуальної
(групової) роботи учнів на сервері
8.2 Якість виконання зображень (статичних растрових і
векторних ілюстрацій, графічних, динамічних моделей,
відеозаписів тощо)
8.3 Якість звукового супроводу (музика, звуковий фон,
синхронність, дикція закадрового супроводу тощо)
8.4 Раціональність дизайнерського задуму (кольорова гама,
єдність стилю, проектування структури, побудова
предметного середовища тощо)
Загальна оцінка якості ЕЗНП загально-дидактичного
спрямування за трьома рівнями (середнє арифметичне суми
балів кількісної оцінки показників параметрів, враховуючи
загальну кількість запитань (60) анкети). Загальна
кількість обов'язкових запитань анкети становить 60
параметри (запитання) поєднані у 8 (вісім) груп.
Просимо Вас висловити думку щодо вимог у доборі навчального
матеріалу, який доцільно відображати у змісті ЕЗНП
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ваші побажання щодо тематики, яку необхідно врахувати у
подальшому розробленні ЕЗНП_______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дата "__" ________200__р. _______________
(Підпис)
Дякуємо за співпрацю!
---------------
(*) Анкету 2 Б (оригінал) надіслати поштовою листівкою на адресу НМЦ засобів навчання: 01133, М.Київ, вул. І.Кудрі, 32 (E-mail: nauk@ln.ua) - НМЦ засобів навчання
Дякуємо!
Додаток 9
до переліку заходів
АНКЕТА 2 В(*)
експертної оцінки електронного засобу навчального призначення (ЕЗНП) практичного спрямування
__________________________________________________________________
(повна назва електронного засобу)
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові учасника апрбащї)
__________________________________________________________________
(адреса навчального закладу)
Шановний колего!
Відповідно до Положення про порядок організації та проведення апробації електронних засобів навчального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів Науково-методичним центром організації розробки та виробництва засобів навчання Міністерства освіти і науки України проводиться їх апробація. Просимо Вас взяти участь в оцінюванні якості електронних засобів навчального призначення загально-дидактичного спрямування.
У процесі апробації необхідно оцінювати якісні параметри ЕЗНП загально-дидактичного спрямування, наведені у таблиці. Кількісну оцінку кожного із зазначених параметрів давати в межах від 1 до 5 балів з однією значущою цифрою. У разі відсутності у структурі та змісті електронного засобу зазначених у таблиці "параметрів оцінки" бал не проставляти, а клітинку залишити вільною. Позначення "нуль" та пуста клітинка рахується як значення "0".
Таблиця
N
з/п
Параметри оцінки Бал
Організаційно-супроводжуючий рівень
1 Оформлення ЕЗНП практичного спрямування і супровідної
документації:
1.1 Відповідність назви ЕЗНП змістовному наповненню
електронного засобу
1.2 Зовнішнє оформлення компакт-диску
1.3 Відповідність анотації на компакт-диску змістовному
наповненню електронного засобу
1.4 Зручність комплектації ЕЗНП (пакування компакт-диску у
коробці, книжкою; наявність інструкції користувача та
методичних рекомендацій на паперовому носії або в
електронному вигляді). Наявне підкреслити і врахувати
в оцінці.
Науково-методичний рівень
2 Структурування ЕЗНП:
2.1 Зручність побудови структури ЕЗНП
загально-дидактичного спрямування для роботи з ним
2.2 Наявність змісту, довідки, алфавітного покажчика,
переліку використаних джерел тощо
2.3 Доступність назв розділів ЕЗНП
2.4 Повнота відображення навчального матеріалу у
формулюванні назв розділів ЕЗНП загально-дидактичного
спрямування
2.5 Точність посилань за наведеними даними змісту,
довідок, алфавітного покажчика тощо
3 Призначення ЕЗНП до використання у навчально-виховному
процесі:
3.1 Обсяг навчального матеріалу, охопленого змістовним
наповненням ЕЗНП практичного спрямування відповідно
до діючої навчальної програми з предмету (з предмету
в цілому; з навчального курсу; з розділу або теми
курсу). Наявне підкреслити і врахувати в оцінці.
3.2 Забезпечення актуалізації опорних знань
3.3 Формування умінь та навичок
3.4 Узагальнення і систематизація знань
3.5 Індивідуалізація і диференціація навчання
3.6 Теоретична спрямованість
4 Науковість змісту ЕЗНП:
4.1 Дотримання вимог державних стандартів загальної
середньої освіти
4.2 Відповідність змісту навчального матеріалу та його
подання у структурі ЕЗНП практичного спрямування
сучасним науковим тлумаченням
4.3 Відображення сучасного стану розвитку вітчизняної та
світової науки і техніки у навчальному матеріалі
4.4 Достатність для розуміння учнями теоретичних понять
та чіткість їх аргументації
5 Дидактична цілісність ЕЗНП:
5.1 Системність і оригінальність авторських підходів до
викладу навчального матеріалу
5.2 Систематичність і послідовність викладу навчального
матеріалу
5.3 Доступність навчального матеріалу для виконання
практичних робіт
5.4 Відповідність навчального матеріалу принципам
розвиваючого навчання
5.5 Можливість застосування диференційованого підходу у
навчанні
5.6 Можливість застосування індивідуального навчання
5.7 Забезпечення наступності та лаконічності викладу
навчального матеріалу за структурою ЕЗНП
5.8 Наочність навчально-практичного матеріалу
5.9 Забезпечення міцності, усвідомленості та дієвості
результатів навчання
5.10 Забезпечення наступності в організації
лабораторно-практичної роботи (практикуму) враховуючи
готовність учнів різних освітніх ланок
6 Методична цінність ЕЗНП:
6.1 Прийнятність та досконалість розкриття змісту
навчальної інформації
6.2 Можливість комплексного використання ЕЗНП з
традиційними засобами навчання
6.3 Повнота відображення навчального матеріалу у
формулюванні назв розділів ЕЗНП практичного
спрямування
6.4 Довершеність побудови структури методичних
рекомендацій (вказівок) для вчителя щодо використання
ЕЗНП практичного спрямування у навчально-виховному
процесі (точність наведених даних, лаконічність
викладу навчального матеріалу)
6.5 Вагомість зорового ряду у вирішенні дидактичних задач
практичного спрямування
6.6 Відповідність цілям навчання добору малюнків,
графічних зображень, знаково-буквенних зображень,
анімацій тощо
6.7 Доступність навчальних завдань та різновидів
інструментарію ЕЗНП практичного спрямування для
виконання їх учнями (відповідність віковим
особливостям учнів, умінням і навичкам користувачів
тощо)
6.8 Забезпечення наступності викладу навчального матеріалу
за структурою ЕЗНП практичного спрямування
6.9 Інформативна навантаженість екранної сторінки ЕЗНП
практичного спрямування
6.10 Надання учневі можливості самостійно виконувати
завдання (без участі вчителя)
6.11 Можливість здійснення контрольно-коригуючої,
контрольно-попереджаючої, контрольно-стимулюючої
перевірки знань. Наявне підкреслити і врахувати в
оцінці.
6.12 Рівень грамотності ЕЗНП практичного спрямування
(відсутність фахових, стилістичних, орфографічних,
каліграфічних, графічних, зображувальних помилок і
неточностей)
Техніко-ергономічні показники
7 Технічні можливості ЕЗНП:
7.1 Зручність і простота інсталяції ЕЗНП на одному
комп'ютері
7.2 Зручність і простота інсталяції ЕЗНП у локальній
комп'ютерній мережі
7.3 Зручність структури і організації окремих модулів та
екранів
7.4 Наявність навігації в ЕЗНП (зручність, достатність,
швидкість)
7.5 Зручність обробки результатів роботи учнів з ЕЗНП у
локальній мережі
7.6 Надійність ЕЗНП у роботі
7.7 Інтеграція ЕЗНП з Інтернетом
7.8 Програмна сумісність ЕЗНП з Word 98, 2000, ХР тощо
8 Ергономічні характеристики ЕЗНП:
8.1 Можливість збереження результатів індивідуальної
(групової) роботи учнів на сервері
8.2 Якість виконання зображень (статичних растрових і
векторних ілюстрацій, графічних, динамічних моделей,
відеозаписів тощо)
8.3 Якість звукового супроводу (музика, звуковий фон,
синхронність, дикція закадрового супроводу тощо)
8.4 Раціональність дизайнерського задуму (кольорова гама,
єдність стилю, проектування структури, побудова
предметного середовища тощо)
Загальна оцінка якості ЕЗНП практичного спрямування
(середнє арифметичне суми балів кількісної оцінки
показників параметрів, враховуючи загальну кількість
запитань (53) анкети). Загальна кількість обов'язкових
запитань анкети становить 53 параметрів (запитань)
поєднані у 8 (вісім) груп.

................
Перейти до повного тексту