1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
10.07.2003 N 1/9-337
Міністру освіти Автономної
Республіки Крим,
начальникам управлінь освіти
і науки обласних, Київської
та Севастопольської міських
державних адміністрацій
Міністерство освіти і науки України, Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді спільно з Радою Організації ветеранів України, Всеукраїнською спілкою краєзнавців, Національним музеєм історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. оголошують проведення Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді "Збережемо пам'ять про подвиг".
Акція присвячується 60-м роковинам визволення України від фашистських загарбників та Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
Метою акції є об'єднання зусиль педагогічних колективів навчальних закладів державних і громадських організацій у справі увічнення пам'яті про героїв війни і тилу, патріотичного виховання юних громадян України.
Міністерство освіти і науки України рекомендує органам управління освітою на місцях організувати участь навчальних закладів, дитячих громадських організацій у цьому заході, сприяти об'єднанню всіх зацікавлених закладів, установ та організацій у цій важливій загальнодержавній справі і направляє Положення про акцію для використання в практичній роботі.
Міністр В.Г.Кремень
ПОЛОЖЕННЯ
про Всеукраїнську історико-краєзнавчу акцію учнівської молоді "Збережемо пам'ять про подвиг", присвячену 60-м роковинам визволення України від фашистських загарбників та перемоги у Великій Вітчизняній війни 1941-1945 років
Всеукраїнська історико-краєзнавча акція учнівської молоді "Збережемо пам'ять про подвиг" (далі - Акція) проводиться в рамках руху учнівської молоді України за збереження і примноження традицій, звичаїв і обрядів народу "Моя земля - земля моїх батьків" та Всеукраїнської туристсько-краєзнавчої експедиції учнівської молоді "Краса і біль України".
Акція проводиться двома етапами: перший етап - до 60-річчя визволення України від фашистських загарбників; другий етап - до 60-річчя перемоги нашого народу над фашистськими загарбниками у Великій Вітчизняній війні.
I. Мета та завдання Акції
Головною метою Акції є активізація краєзнавчого руху серед учнівської молоді та сприяння поширенню пошуково-дослідницької роботи з увінчанням бойових подвигів захисників Батьківщини та вшанування трудівників тилу в роки боротьби з фашизмом; виховання молоді на прикладах подвигів старших поколінь в ім'я миру, волі українського народу і незалежності нашої держави.
Основні завдання Акції передбачають: вивчення героїчних і трагічних подій 2-ї світової війни з позицій об'єктивності та історичної правди; поглиблення знань учнів з історії свого краю, складних суспільно-політичних процесів ЗО-40-х років XX століття; привернення уваги державних установ і громадських організацій до питань збереження історичної пам'яті народу та розв'язання життєвих проблем ветеранів та учасників війни; удосконалення пошукової, фондової, експозиційної, просвітницької роботи музеїв при навчальних закладах системи Міністерства освіти і науки України; увічнення пам'яті про загиблих героїв і жертв війни; виявлення, вивчення та пропаганду кращого досвіду краєзнавчої діяльності навчальних закладів та музеїв історичного профілю при навчальних закладах України; сприяння підвищенню ролі родинного виховання, поглибленню духовної єдності поколінь.
II. Терміни проведення Акції
Перший етап Акції проводиться з вересня 2003 року до листопада 2004 року і присвячується 60-річчю визволення України від фашистських загарбників.
Другий етап проводиться з листопада 2004 року до травня 2005 року і присвячується 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
III. Керівництво Акцією
Загальне керівництво Акцією здійснює Міністерство освіти і науки України у співпраці з Радою Організації ветеранів України та Правлінням Всеукраїнської спілки краєзнавців.
Безпосередня робота з організації та проведення Акції покладається на Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді.
Керівництво проведенням Акції в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють Міністерство освіти АР Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які залучають до виконання організаційних завдань та методичного супроводу Акції Кримський республіканський, обласні, Київський та Севастопольський міські центри туризму і краєзнавства учнівської молоді, станції юних туристів. Установи та заклади освіти діють у співпраці з територіальними організаціями Всеукраїнської спілки краєзнавців, Кримським республіканським, обласними, міськими, районними Радами ветеранів, державними та відомчими музеями історичного профілю, що висвітлюють події 2-ї світової та Великої Вітчизняної війни, архівними установами.
IV. Учасники Акції
До участі в Акції запрошуються колективи загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладів, дитячі громадські організації, юні туристи-краєзнавці; громадські організації ветеранів України та осередки Всеукраїнської спілки краєзнавців на місцях; колективи державних та відомчих музеїв, архівних установ.
V. Зміст Акції
Перший етап
У ході першого етапу учасники Акції вивчають події та факти війни 1941-1944 рр., що двічі прокотилася Україною.
Засновники Акції пропонують такі напрями роботи:
вивчення бойового шляху військових частин і формувань, що обороняли чи визволяли міста, села, райони, де проживають учасники Акції, дій партизанських загонів і підпільних груп, що сприяли армії в боротьбі за звільнення України від загарбників;
створення рукописних "Книг спогадів" та "Книг пам'яті" шляхом документування спогадів учасників боротьби з ворогом на фронтах та в тилу, а також спогадів рідних про участь у боротьбі з фашизмом членів їхніх родин;
вивчення історії створення Укріпрайонів на території України та їх внеску в героїчну оборону великих міст і стратегічних напрямів;
встановлення імен загиблих воїнів, що поховані в Братських могилах міст і сіл та налагодження зв'язків з їхніми родинами;
дослідження внеску своєї родини в перемогу над фашистськими загарбниками та відбудову народного господарства, створення родинного літопису;
проведення конкурсів творчих та науково-дослідницьких робіт на тему Великої Вітчизняної війни.
Учасники Акції здійснюють екскурсії, краєзнавчі експедиції, туристські подорожі місцями боїв; упорядковують місця поховань захисників Вітчизни, надають допомогу одиноким ветеранам, вдовам війни, людям похилого віку.
Зібрані матеріали можуть використовуватись у навчально-виховному процесі, поповнювати державні архіви та музейні колекції, експонуватись на виставках. На їх основі можуть розроблятися туристсько-краєзнавчі маршрути, пішохідні та автобусні екскурсії, різна довідкова література.
Встановлені нові імена загиблих воїнів подаються в Кримську республіканську, обласні, Київську та Севастопольську міські редакції "Книги пам'яті".
Другий етап
1. У ході другого етапу учасники Акції продовжують працювати за напрямами, рекомендованими для першого етапу, а також досліджують і вивчають: визначні бойові операції Червоної Армії та інших військових формувань, що проводились як на території України, так і за її межами; суспільно-політичні процеси, що відбувалися в Європі та світі в результаті послідовного звільнення інших країн від фашистської окупації.
2. Засновники та організатори Акції на місцях проводять огляд музеїв історичного профілю навчальних закладів системи Міністерства освіти і науки України, що висвітлюють події 2-ї світової та Великої Вітчизняної війн.
Проводиться огляд музеїв двома турами: 1-й - Кримський республіканський, обласні, Київський та Севастопольський міські; 2-й - Всеукраїнський.
Визначення кращих музеїв навчальних закладів проводиться відповідно до основних критеріїв оцінки діяльності музеїв (додаток 1).
На місцях комісії, що створюються при районних, міських відділах і управліннях освіти, вивчають, оцінюють і роблять висновки про роботу цих музеїв.

................
Перейти до повного тексту