1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 793 від 21.04.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 травня 1998 р.
за N 304/2744
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Фонду державного майна N 473 від 17.03.99 )
Про затвердження Положення про порядок розрахунку початкової ціни пакетів акцій ВАТ, що підлягають продажу за грошові кошти на комерційних конкурсах
З метою ритмічної підготовки Фондом державного майна та його регіональними відділеннями рекомендацій щодо визначення початкової ціни пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що підлягають продажу за грошові кошти на комерційних конкурсах, керуючись п.19 Державної програми приватизації на 1998 рік, затвердженої Законом України від 12 лютого 1998 року N 124/98-ВР,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок розрахунку початкової ціни пакетів акцій ВАТ, що підлягають продажу за грошові кошти на комерційних конкурсах, що додається.
2. Центральному апарату ФДМУ та його регіональним відділенням керуватися зазначеним Положенням під час підготовки рекомендацій конкурсним комісіям щодо початкової ціни пакетів акцій ВАТ, що підлягають продажу на комерційних конкурсах.
3. Департаменту оцінки майна і фінансової реструктуризації (Н.Лебідь):
- надавати необхідні роз'яснення щодо змісту вищезазначеного Положення регіональним відділенням;
- зареєструвати зазначене Положення в Міністерстві юстиції.
4. Вважати таким, що втратив чинність, наказ ФДМУ від 29.10.97 за N 1151, зареєстрований в Міністерстві юстиції 12.11.97 за N 539/2343.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
В.о.Голови Фонду О.Бондар
Затверджено
Наказ Фонду державного майна
України 21.04.98 N 793
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 травня 1998 р.
за N 304/2744
Положення
про порядок розрахунку початкової ціни пакетів акцій ВАТ, що підлягають продажу за грошові кошти на комерційних конкурсах
1. Цим Положенням регламентується процедура розрахунку початкової ціни пакетів акцій ВАТ, що підлягають продажу за грошові кошти на комерційних конкурсах.
Розрахунок початкової ціни пакетів акцій відповідно до цього Положення здійснюється органом приватизації і використовується тільки для розробки та подання рекомендацій конкурсним комісіям.
Датою оцінки є перше число місяця, в якому проводиться розрахунок. Термін дії розрахунку, проведеного відповідно до вимог зазначеного Положення,- не більше шести місяців від дати оцінки.
2. Основними критеріями розрахунку початкової ціни пакетів акцій відкритих акціонерних товариств є:
- прибутковість роботи підприємства;
- привабливість (властивості) пакета акцій, що підлягає продажу;
- балансові показники вартості основних та оборотних засобів, кредиторської заборгованості;
- врахування у початковій вартості пакета акцій суми індексації балансової вартості основних фондів за станом на 1 січня 1995 року, що увійшли до статутного фонду відкритого акціонерного товариства;
- котирування акцій відкритого акціонерного товариства на біржовому та позабіржовому ринках;
- фіксовані умови конкурсу в частині погашення простроченої кредиторської заборгованості підприємства перед бюджетом та по заробітній платі, що рекомендуються органом приватизації конкурсній комісії.
Показники, що відображають вищезазначені основні критерії, визначаються в динаміці з 1994 року до дати оцінки за даними річних бухгалтерських балансів та звітів про фінансові результати, а в останній неповний календарний рік - за даними бухгалтерського балансу та звіту про фінансові результати за останній звітний період.
Для розрахунку початкової ціни пакетів акцій ВАТ відповідно до вимог цього Положення, також використовуються дані довідки-розшифровки суми індексації балансової вартості основних фондів за станом на 1 січня 1995 року, що увійшли до статутного фонду ВАТ, а також довідки щодо розміру та структури простроченої кредиторської заборгованості ВАТ за станом на дату оцінки.
Представлені для розрахунку бухгалтерські документи, а також довідки мають бути підписані керівником підприємства та головним бухгалтером і скріплені печаткою.
Інформаційним джерелом для проведення розрахунку початкової ціни пакета акцій ВАТ методом аналогів продажу (котирування) є довідка Фонду державного майна про ринкову вартість акцій зазначеного підприємства, що склалася за результатами торгів на фондових біржах та позабіржовій фондовій торговій системі. Довідка видається у порядку, передбаченому п.8 Положення про порядок експертної оцінки пакетів акцій, що належать державі, відкритих акціонерних товариств, затвердженого наказом ФДМУ від 11.12.96 р. N 1524 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 26.12.96 р. за N 746/1771.
3. Для розрахунку початкової ціни пакетів акцій використовуються алгоритми наступних методів:
- методу прибутковості;
- методу акумулювання активів;
- методу індексування номінальної вартості акцій;
- методу аналогів продажу (котирування).
Результати розрахунку початкової ціни пакета акцій, отримані шляхом застосування вищезазначених методів, узгоджуються за процедурою, визначеною в п.10 цього Положення.
4. Розрахунок початкової ціни пакета акцій за методом прибутковості здійснюється шляхом прямої капіталізації розрахункової величини річного балансового прибутку підприємства за формулою
Бп
Цп1 = ---- * П,
С
де Цп1 - ціна пакета акцій за методом прибутковості;
Бп - розрахункова величина річного балансового прибутку;
С - ставка капіталізації;
П - коефіцієнт розміру пакета акцій, що оцінюється.
Ставка капіталізації для розрахунку початкової ціни пакета акцій приймається в таких межах:
- для підприємств, що мають прибутки протягом останніх повних двох років - 0,22;
- для підприємств з нестабільною прибутковістю за останні повні два роки - 0,25;
- для підприємств, що є збитковими протягом останніх повних двох років - 0,27.
5. Розрахункова величина річного балансового прибутку підприємства визначається на підставі середньостатистичного узагальнення інформації щодо річних балансових прибутків та збитків підприємства за період з 1994 року до дати оцінки. Розрахункова величина річного балансового прибутку визначається як середньоарифметичне суми поточної вартості річних балансових прибутків (збитків):
Бп = Е Бпр/k,
де Бпр - поточна вартість балансового прибутку (збитку)
у певному році;
k - кількість років, за які проводиться розрахунок.
У разі, якщо за останній повний календарний рік поточна вартість балансового прибутку є максимальною у порівнянні з його поточною вартістю в інші роки, Бп дорівнює цьому значенню.
Поточна вартість річного балансового прибутку (збитку) розраховується за формулою
Бпр = Б^1пр * (1 + i)^n * (1 + i * m/12),
де Б^1пр - величина балансового прибутку (збитку) в певному році;
i - ставка дисконту, що дорівнює ставці капіталізації, визначеній відповідно до п.4 цього Положення;
n - кількість повних (календарних) років до дати оцінки;
m - кількість місяців від початку останнього неповного календарного року до дати оцінки. У разі, якщо дата оцінки призначається на перше число будь-якого місяця останнього кварталу, показник m приймається таким, що дорівнює 12.
Дані щодо балансових прибутків (збитків) за квартали поточного року, в якому проводиться оцінка, в розрахунок не включаються.
Приклад розрахунку:
Балансовий прибуток (збиток) за 1994 рік 10 000 грн.
за 1995 рік -5 000 грн.
за 1996 рік -1 000 грн.
за 1997 рік 2 000 грн.
Дата оцінки 01.05.98
Бп1994 = 10 000 * (1 + 0,25)^3 * (1 + 0,25 * 4/12) = 21 152,3 грн.
Бп1995 = -5 000 * (1 + 0,25)^2 * (1 + 0,25 * 4/12) = -8 460,9 грн.
Бп1996 = -1 000 * (1 + 0,25) * (1 + 0,25 * 4/ 12) = -1 353,8 грн.
Бп1997 = 2 000 * (1 + 0,25/12 * 4) = 2 166 грн.
Бп = (21 152,3 - 8460,9 - 1353,8 + 2 166)/4 = 3 375,9 грн.
У разі, якщо розрахункова величина річного балансового прибутку (збитку) підприємства (Бп) становить від'ємну величину, розрахунок початкової ціни пакета акцій за методом прибутковості не проводиться.
6. Розрахунок початкової ціни пакета акцій методом акумулювання активів відображає ціну акцій відкритого акціонерного товариства виходячи з балансової вартості його активів і пасивів, на підставі даних балансу підприємства за останній звітний період:
Цп2 = (Ва - К) * П,
де
Цп2 - ціна пакета акцій за методом акумулювання активів;
Ва - валюта балансу;
К - сума довгострокових пасивів, розрахунків і інших пасивів, резервів наступних витрат і платежів;
П - коефіцієнт розміру пакета акцій, що оцінюється.
У разі, якщо в балансі підприємства за останній звітний період сума боргів підприємства перевищує суму оборотних засобів, ціна пакета акцій за методом акумулювання активів визначається як відповідна частка суми вартості активів, зазначених в першому розділі балансу.
7. Метод індексування номінальної вартості акцій використовується для визначення початкової ціни пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, статутні фонди яких визначені без урахування індексації балансової вартості основних фондів за станом на 1 січня 1995 року.
При цьому номінальна вартість пакета акцій збільшується на коефіцієнт індексації, який визначається як відношення розміру статутного фонду, розрахованого з урахуванням суми індексації вартості основних фондів, що є власністю акціонерного товариства, до розміру статутного фонду ВАТ, визначеного без урахування зазначеної суми.
Підставою для розрахунку коефіцієнта індексації є баланс підприємства за станом на 01.04.95 та довідка-розшифровка рахунку 88 (субрахунок "Фонд індексації балансової вартості основних засобів") щодо основних фондів, внесених до статутного фонду.
Для пакетів акцій ВАТ, статутні фонди яких визначені з урахуванням індексації балансової вартості основних фондів за станом на 1 січня 1995 року, його початкова ціна, розрахована за цим методом, встановлюється на рівні номінальної вартості.
8. Розрахунок початкової ціни пакета акцій методом аналогів продажу (котирування) здійснюється відповідно до даних бірж, позабіржової фондової торгової системи. Під час розрахунку обов'язково враховуються властивості пакета акцій, що був об'єктом продажу.
Початкова ціна пакета акцій відкритого акціонерного товариства, встановлена за методом аналогів продажу (котирування), розраховується як добуток ціни покупки однієї акції відкритого акціонерного товариства, кількості акцій, що містяться в пакеті, та коефіцієнта властивостей пакета акцій, що оцінюється, у порівнянні з пакетом акцій, що був аналогом продажу.

................
Перейти до повного тексту