- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО
СЕРЕДОВИЩА ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 2 від 09.01.98 м.Київ |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 січня 1998 р. за N 47/2487 |
Про затвердження Загальних положень забезпечення безпеки при знятті з експлуатації атомних електростанцій та дослідницьких ядерних реакторів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
екології та природних ресурсів
N 196 від 09.06.2011 )
Для забезпечення правового регулювання зняття з експлуатації атомних електростанцій та дослідницьких ядерних реакторів та виконання положень Меморандуму про взаємопорозуміння між Урядом України і урядами країн "Великої сімки" та Комісією Європейського співтовариства щодо закриття Чорнобильської АЕС від 20 грудня 1995 р., з урахуванням домовленостей, досягнутих 19-20 квітня 1996 р. під час Московської зустрічі на вищому рівні з питань ядерної безпеки, та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1997 р.
N 1445, а також відповідно до статей
18 і
39 Закону України
"Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Загальні положення забезпечення безпеки при знятті з експлуатації атомних електростанцій та дослідницьких ядерних реакторів, що додаються.
2. Надати чинності Загальним положенням забезпечення безпеки при знятті з експлуатації атомних електростанцій та дослідницьких ядерних реакторів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України та встановити термін першої перевірки дотримання цих положень - листопад 2000 року.
3. Вважати пункт 5.6 розділу 5 "Загальних положень забезпечення безпеки атомних електростанцій" (ОПБ-88) ПН АЭГ-1-011-89 таким, що не застосовується на території України.
4. Управлінню радіаційних технологій та радіоактивних відходів Мінекобезпеки (Богдан Л.С.) забезпечити подання даного наказу у п'ятиденний термін на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на керівника Адміністрації ядерного регулювання - Першого заступника Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки Смишляєва О.Є.
Міністр охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України |
Ю.І.Костенко |
Затверджено
Наказ Міністра охорони
навколишнього природного
середовища та ядерної
безпеки України
09.01.98 р. N 2
Загальні положення забезпечення безпеки при знятті з експлуатації атомних електростанцій та дослідницьких ядерних реакторів
( У тексті Загальних положень слово "Мінекобезпеки" замінено словами "Мінприроди України" згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів
N 196 від 09.06.2011 )
1. Загальні положення
1.1. Даний документ визначає загальні положення щодо забезпечення безпеки при знятті з експлуатації блоків атомних електростанцій та дослідницьких ядерних реакторів (далі - установки), які не зазнали позапроектних аварій.
1.2. Вимоги даного документа обов'язкові для всіх юридичних та фізичних осіб, які провадять діяльність, пов'язану зі зняттям з експлуатації установок.
1.3. Метою безпеки при знятті установки з експлуатації є захист персоналу, населення та довкілля від шкідливого впливу іонізуючих випромінювань та захист майбутніх поколінь.
1.4. Зняття установки з експлуатації здійснюється для виключення можливості подальшого використання даної установки в цілях, для яких вона була споруджена.
1.5. Зняття установки з експлуатації здійснюється для досягнення на території, яку займає установка, умов, що максимально зменшують обмеження на використання цієї території. Це передбачає:
- поступове звільнення установки від джерел іонізуючого випромінювання, які підлягають контролю;
- скасування режиму обмежень та скорочення радіаційного контролю в зоні спостереження та санітарно-захисній зоні установки.
1.6. Досягнення у повному обсязі мети, зазначеної у п.1.5 даного документа, не є обов'язковим, якщо на базі частини установки, що знімається з експлуатації, має бути створений новий об'єкт (нова ядерна установка або об'єкт, призначений для поводження з радіоактивними відходами).
У цьому разі повинні бути реалізовані всі заходи і процедури, що передбачені нормативно-правовими актами та нормативно-технічними документами для об'єкта, який заново створюється.
1.7. Певна частина установки, що знімається з експлуатації, може бути приєднана до іншого вже існуючого об'єкта, який експлуатується. Рішення про включення цієї частини установки до складу такого об'єкта повинно бути узгоджено з Мінприроди України та органами державної санітарно-епідеміологічної служби.
Частина установки вважається виключеною із складу установки, що знімається з експлуатації, після оформлення, узгодження та затвердження всіх відповідних документів про включення її до об'єкта, який експлуатується або споруджується.
2. Основні терміни, поняття та їх визначення
Припинення експлуатації - заключний етап експлуатації установки, який реалізується після прийняття рішення про зняття її з експлуатації та протягом якого вона приводиться до стану, коли ядерне паливо відсутнє на її території або, перебуваючи в межах цієї території, розміщено тільки у сховищах відпрацьованого ядерного палива, призначених для довгострокового безпечного зберігання.
Зняття з експлуатації - такий комплекс заходів після вилучення ядерного палива та припинення експлуатації установки, який робить неможливим її використання в цілях, для яких вона була споруджена, та забезпечує безпеку персоналу, населення та довкілля.
Програма зняття з експлуатації - документ, що містить обгрунтування та опис стратегії зняття установки з експлуатації, комплексу адміністративних, організаційних та технічних заходів під час зняття установки з експлуатації, а також інформацію, потрібну для використання даного документа як керівництва під час проведення діяльності щодо зняття установки з експлуатації.
3. Порядок зняття установки з експлуатації
3.1. Досягнення викладених у розділі 1 даного документа цілей здійснюється шляхом поетапного перетворення установки.
3.2. Зняттю установки з експлуатації передує етап припинення експлуатації.
Головна мета цього етапу - приведення установки до стану, при якому ядерне паливо відсутнє на її території або, перебуваючи в межах цієї території, розміщено тільки у сховищах відпрацьованого ядерного палива, призначених для довгострокового безпечного зберігання.
3.2.1. Діяльність на етапі припинення експлуатації здійснюється в рамках ліцензії на експлуатацію установки, але на реалізацію даного етапу потрібен окремий дозвіл Мінприроди України.
Для отримання такого дозволу експлуатуюча організація повинна надати до Мінприроди України такі документи:
- програму припинення експлуатації установки;
- звіт про аналіз безпеки;
- зміни до технологічного регламенту експлуатації установки.
3.2.2. На етапі припинення експлуатації установки здійснюються такі основні заходи:
- звільнення установки від ядерного палива;
- вилучення робочого середовища з контурів установки;
- звільнення установки від потенційно небезпечних субстанцій (горючих та хімічно небезпечних матеріалів, масел та ін.), використання яких не передбачається;
- дезактивація систем та елементів установки;
- звільнення установки від накопичених під час її експлуатації рідких радіоактивних відходів та часткове звільнення від твердих радіоактивних відходів;
- остаточна зупинка окремих систем та елементів установки;
- адміністративні та організаційні заходи, що відповідають зміненому стану установки.
3.3. Даним документом встановлюються такі етапи зняття установки з експлуатації: остаточне закриття, консервація, витримка, демонтаж.
Необхідність кожного з цих етапів і їх черговість повинні визначатися та обгрунтовуватися при розробці стратегії зняття установки з експлуатації.
3.4. Етапи зняття установки з експлуатації, зазначені у пункті 3.3, можуть реалізовуватись як повністю, так і частково для різних частин установки відповідно до визначеної стратегії.
3.5. Дія ліцензії на зняття установки з експлуатації починається тільки після приведення її до стану, при якому ядерне паливо відсутнє на її території або, перебуваючи в межах цієї території, розміщено тільки у сховищах відпрацьованого ядерного палива, призначених для довгострокового безпечного зберігання. З початку дії такої ліцензії ліцензія на експлуатацію установки, що була видана раніше, анулюється і не може бути поновлена.
Ліцензія на зняття установки з експлуатації передбачає отримання від Мінприроди України окремих дозволів на реалізацію кожного з визначених в даному документі етапів зняття установки з експлуатації.
3.6. Для отримання окремого дозволу на реалізацію кожного етапу експлуатуюча організація повинна надати до Мінприроди України такі документи:
- програму реалізації етапу зняття установки з експлуатації;
- звіт про аналіз безпеки;
- технологічний регламент зняття установки з експлуатації.
3.7. Етапи зняття установки з експлуатації
3.7.1. Остаточне закриття
Остаточне закриття - етап зняття установки з експлуатації, протягом якого вона приводиться до стану, що виключає можливість використання даної установки в цілях, для яких вона була споруджена.
Головна мета цього етапу - приведення установки до стану, що виключає можливість її використання в цілях, для яких вона була споруджена.
На даному етапі реалізуються такі основні заходи:
- демонтаж зовнішніх, відносно ядерного реактора, систем та елементів установки, які не впливають на безпеку та не потрібні в роботі на наступних етапах;
- збереження та укріплення бар'єрів, які запобігають поширенню радіоактивних речовин у довкілля;
- складання номенклатурного переліку радіоактивно забруднених та активованих систем і елементів установки та картограм радіаційного забруднення;
- адміністративні та організаційні заходи, необхідні для забезпечення вимог безпеки та досягнення визначених цілей.
3.7.2. Консервація
Консервація - етап зняття установки з експлуатації, під час якого вона приводиться до стану, що відповідає безпечному зберіганню протягом певного періоду джерел іонізуючих випромінювань, які знаходяться в ній.
Головна мета цього етапу - приведення установки до стану, який відповідає безпечному зберіганню джерел іонізуючих випромінювань, які знаходяться в ній, протягом визначеного періоду.
На даному етапі реалізуються такі основні заходи:
- актуалізація номенклатурного переліку радіоактивно забруднених та активованих систем установки та уточнення картограм радіаційного забруднення;
- надійна консервація частини установки, що не демонтується (герметичне закриття розгалужень та підводів, ущільнення з'єднань, додаткова герметизація приміщень та інше);
- створення умов для забезпечення тимчасового контрольованого зберігання радіоактивних речовин на установці;
- збирання та кондиціювання радіоактивних відходів, що утворюються на даному етапі, та передача цих відходів спеціалізованим підприємствам;
- адміністративні та організаційні заходи, що необхідні для забезпечення вимог безпеки та досягнення визначених цілей.
3.7.3. Витримка
Витримка - етап зняття установки з експлуатації, на протязі якого вона знаходиться в законсервованому стані, що відповідає безпечному зберіганню джерел іонізуючих випромінювань, які знаходяться в ній.
Основна мета цього етапу - суттєве зменшення кількості радіоактивних речовин, що знаходяться на законсервованій установці, за рахунок природного розпаду радіонуклідів.
На даному етапі реалізуються такі основні заходи:
- експлуатація систем та елементів, що забезпечують безпечне зберігання радіоактивних речовин, які знаходяться на законсервованій установці;
- періодичне обстеження стану законсервованої установки;
- адміністративні та організаційні заходи, що необхідні для забезпечення вимог безпеки та досягнення визначених цілей.
На законсервованій установці, в її недемонтованій частині, може бути дозволено зберігання твердих радіоактивних відходів, що утворилися на етапі консервації установки.
Завезення та зберігання радіоактивних відходів, отриманих в результаті практичної діяльності, не пов'язаної з цією установкою, забороняється.
3.7.4. Демонтаж
Демонтаж - етап зняття установки з експлуатації, протягом якого джерела іонізуючих випромінювань, які знаходяться в ній, вилучаються з установки або розміщуються на її території у сховищах радіоактивних відходів.
При повному демонтажі реалізуються такі основні заходи:
- демонтаж та вилучення всіх систем та елементів установки, що підлягають контролю як джерела іонізуючих випромінювань;
- збирання та кондиціювання радіоактивних відходів, що утворюються на даному етапі, та передача цих відходів спеціалізованим підприємствам;
- радіаційне обстеження: а) компонентів установки, що не підлягають демонтажу, б) зони спостереження та в) санітарно-захисної зони;
................Перейти до повного тексту