- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ЯДЕРНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 8 від 16.01.98 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 липня 1998 р. за N 418/2858 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
охорони навколишнього природного середовища
N 527 від 30.12.2004 )
Про затвердження Ліцензійних вимог до підготовки персоналу АЕС України (НД 306.210-97)
1. Затвердити Ліцензійні вимоги до підготовки персоналу АЕС України (НД 306.210-97), що додається.
2. Надати чинності НД 306.210-97 через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України без обмеження терміну дії.
3. Держатомінспекції Мінекобезпеки України (А.Дем'яненко) у 5-денний термін подати НД 306.210-97 на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Директору ДНТЦ ЯРБ Мінекобезпеки України В.Васильченку у місячний термін після державної реєстрації здійснити тиражування і розповсюдження нормативного документа.
5. Держатомінспекції (А.Дем'яненко) у тримісячний термін після державної реєстрації розробити заходи щодо впровадження системи ліцензування підготовки персоналу ядерних установок.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра О.Смишляєва.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
навколишнього природного
середовища та ядерної
безпеки України
16.01.98 р. N 8
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 липня 1998 р.
за N 418/2858
Ліцензійні вимоги до підготовки персоналу АЕС України
Цей нормативний документ (НД)
"Ліцензійні вимоги до підготовки персоналу АЕС України" (далі - Ліцензійні вимоги) розроблено відповідно до вимог Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та Положення про Головну державну інспекцію з нагляду за ядерною безпекою Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (далі - Держатомінспекція), яка діє на підставі Положення про Головну державну інспекцію з нагляду за ядерною безпекою Мінекобезпеки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1995 р.
N 751.
НД підлягає виконанню ліцензіатом, навчально-тренувальними підрозділами ліцензіата, що здійснюють підготовку персоналу АЕС України, перелік посад якого визначений постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 1996 р.
N 551 (далі - визначені посади персоналу).
1.Основні положення
1.1. Організації (підприємства), що здійснюють підготовку визначених посад персоналу АЕС України, повинні мати ліцензію Держатомінспекції.
1.2. Ліцензійні вимоги до підготовки встановлюють сукупність критеріїв, показників та умов Мінекобезпеки, яким повинні відповідати експлуатуюча організація (ліцензіат), навчально-тренувальні підрозділи ліцензіата, для підготовки визначених посад персоналу, а також вимоги до організації обліку та зберігання документації, пов'язаної з процесом ліцензування.
1.3. Видачу ліцензій на підготовку визначених посад персоналу, а також нагляд за дотриманням ліцензіатами умов дії ліцензій здійснює Держатомінспекція.
1.4. Порядок ліцензування підготовки визначених посад персоналу АЕС, строк дії ліцензії, її форма та зміст визначає нормативний документ - Положення про ліцензування підготовки персоналу АЕС України (далі - Положення про ліцензування), затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 16.01.98 р. N 9.
1.5. Підготовка персоналу АЕС, який не входить до переліку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 1996 р.
N 551, повинна здійснюватися за відповідними стандартами (нормативними документами) органу державного управління у сфері використання ядерної енергії та стандартами підприємств експлуатуючої організації.
1.6. Підприємства (постачальники), що надають послуги експлуатуючій організації (ліцензіату) у галузях, пов'язаних з підготовкою визначених посад персоналу АЕС (розробка навчально-методичних документів, технічних та інших засобів навчання та ін.), повинні мати контракт з ліцензіатом, у якому мають бути вказані конкретні умови та відповідальність за якість виконаних робіт чи наданих послуг.
1.7. Орган державного управління у сфері використання ядерноЇ енергії та експлуатуюча організація повинні забезпечити узгодженість відповідних стандартів, організаційно-розпорядчих документів з цим НД та іншими правилами, нормами та стандартами з безпеки.
1.8. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна мати фінансові, матеріальні та інші ресурси, відповідну організаційну структуру та персонал для якісної підготовки визначених посад персоналу.
2. Ліцензійні вимоги
2.1. Загальні вимоги
2.1.1. Експлуатуюча організація може встановити до навчально-тренувальних підрозділів, які здійснюють підготовку визначених посад персоналу АЕС, додаткові вимоги, що не суперечать чинним нормам, правилам і стандартам.
2.1.2. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна визначити в посадових інструкціях персоналу, який входить до переліку, затвердженого постановою КМ України від 22 травня 1996 р.
N 551, компетенцію, обсяг знань, умінь та навичок, необхідних для безпечного та ефективного виконання посадових обов'язків.
2.1.3. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна розробити і запровадити систему професійної підготовки та підтримання кваліфікації для кожної визначеної посади персоналу, яка забезпечить отримання та підтримання рівня знань, умінь та навичок, необхідних для безпечного та ефективного виконання посадових обов'язків з експлуатації ядерної установки.
2.1.4. Система підтримання кваліфікації ліцензованого персоналу повинна бути схвалена Держатомінспекцією.
2.1.5. Установлення вимог до системи підтримання кваліфікації визначених посад персоналу (у тому числі додаткові для ліцензованого персоналу) належать до компетенції експлуатуючої організації (ліцензіата).
2.1.6. Ліцензіат повинен подати до Держатомінспекції щорічні звіти про проведену за минулий період підготовку на ті посади персоналу, на які отримано ліцензію, у порядку, встановленому Положенням про ліцензування.
2.2. Розпорядча документація
2.2.1. Навчально-тренувальний підрозділ експлуатуючої організації (ліцензіата), що здійснює підготовку визначених посад персоналу АЕС (далі - підрозділ), повинен мати узгоджені та затверджені в установленому порядку необхідні розпорядчі документи, які визначають організаційну структуру, цілі, завдання, рівень компетенції цього підрозділу.
2.2.2. У випадку зміни структури експлуатуючої організації (ліцензіата), що тягне за собою відповідні зміни в структурі та функціях підрозділу, організаційно-розпорядча документація підрозділу після її перегляду та реєстрації повинна бути подана до Держатомінспекції у встановленому порядку.
2.3. Програми підготовки персоналу
2.3.1. Професійна підготовка визначених посад персоналу повинна проводитись за затвердженими в установленому порядку індивідуальними програмами підготовки, які повинні бути складені за типовими програмами для кожної посади.
2.3.2. Експлуатуюча організація (ліцензіат) повинна розробити типові програми підготовки всіх визначених посад персоналу відповідно до прийнятої експлуатуючою організацією системи підготовки персоналу.
2.3.3. Типові програми підготовки на визначені посади персоналу повинні бути в установленому порядку узгоджені з Держатомінспекцією.
2.3.4. Типова програма підготовки кожної посади є документом, що встановлює порядок отримання кандидатом усього комплексу необхідних професійних знань, умінь та навичок, виходячи з рівня знань, освіти (базової - для виконання ліцензованої діяльності).
2.3.5. Типові програми підготовки повинні бути розроблені на підставі аналізу діяльності з кожної визначеної посади, проведеного експлуатуючою організацією (ліцензіатом) з урахуванням відповідальності спеціаліста за безпечну експлуатацію та управління обладнанням ядерної установки.
2.3.6. На підставі аналізу діяльності з кожної із визначених посад у типових програмах підготовки повинні бути визначені цілі навчання як кінцеві, так і проміжні.
2.3.7. У типових програмах підготовки повинні бути визначені етапи підготовки, спрямовані на досягнення цілей навчання, їх послідовність та тривалість, методи і засоби підготовки, включаючи використання технічних засобів навчання, а також проміжні та підсумкові контрольні процедури (іспити) для оцінки досягнення кандидатом поставлених цілей навчання.
2.3.8. У типових програмах підготовки повинно бути передбачено вивчення безпечних способів праці під час виконання посадових обов'язків, включаючи навчання методам захисту від негативного впливу іонізуючого випромінення.
2.3.9. Типові програми підготовки повинні переглядатися (змінюватися та доповнюватися) під час внесення змін у навчальний процес, у зв'язку з введенням нових правил, норм і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, з модернізацією обладнання АЕС та/або принциповими змінами в експлуатаційній документації, а також впровадженням нової системи (елементів) підготовки або неефективності існуючих програм.
2.3.10. Зміни та/або доповнення до типових програм підготовки вносяться на підставі рішення всіх посадових осіб, які узгодили та затвердили програми.
2.3.11. В індивідуальній програмі підготовки, складеній за типовою, повинні бути конкретизовані тривалість, черговість та строки етапів навчання конкретного спеціаліста, а також навчально-методичні матеріали, що використовуються при цьому, методи та засоби залежно від результатів вхідного контролю знань спеціаліста, його освіти та досвіду.
2.3.12. Індивідуальною програмою підготовки повинно бути визначено проведення вхідного контролю знань кандидата на визначену посаду в обсязі, необхідному для початку його підготовки.
Процедура вхідного контролю знань кандидата на посаду визначається ліцензіатом.
2.3.13. Індивідуальною програмою підготовки повинні бути визначені особи, відповідальні за підготовку конкретного спеціаліста, як з числа адміністративного персоналу ліцензіата, так і з інструкторського (викладацького) персоналу підрозділу.
2.3.14. Підтримання кваліфікації визначених посад персоналу повинно проводитись за програмами відповідно до системи підтримання кваліфікації, розробленої експлуатуючою організацією (ліцензіатом).
2.3.15. Вимоги до змісту програм підготовки, програм підтримання кваліфікації, а також строки періодичного перегляду типових програм підготовки визначаються відповідним галузевим стандартом.
Цей стандарт повинен бути в установленому порядку узгоджений з Держатомінспекцією.
2.4. Інструкторський (викладацький) персонал
2.4.1. Ліцензіат повинен забезпечити професійну підготовку визначених посад персоналу в обсязі типових програм підготовки кваліфікованим інструкторським (викладацьким) персоналом.
................Перейти до повного тексту