- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЗОВНІШНІХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗВ'ЯЗКІВ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 299 від 09.06.97 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 1997 р. за N 369/2173 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу МЗЕЗторгу
N 684 від 31.12.97 )
Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом МЗЕЗторгу
N 508 від 29.09.97 )
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.95
N 108 "Про Порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити погоджені з Міністерством економіки України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державним комітетом України у справах захисту прав споживачів, Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації, Центральною спілкою споживчих товариств України, Українським об'єднанням по забезпеченню нафтою та нафтопродуктами Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, що додаються.
2. Головному управлінню з питань внутрішньої торгівлі та громадського харчування (Родіонов Ю.Ф.), Юридичному управлінню (Сервінський А.Ю.) зареєструвати цей наказ у Міністерстві юстиції України.
3. Управлінню інформаційного забезпечення (Загорняк О.В.) забезпечити публікацію цього наказу в газеті "Урядовий кур'єр".
Затверджено
наказом Міністерства зовнішніх
економічних зв'язків і торгівлі
України від 09.06.97 р. N 299
Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами
Загальні положення
1. Ці Правила визначають порядок приймання, зберігання і продажу бензину, дизельного пального, гасу, масел, мастил (далі - нафтопродукти), а також регламентують вимоги у дотриманні прав споживачів щодо належної якості цих товарів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища та рівня торговельного обслуговування.
2. Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання на території України незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку та мають спеціальний дозвіл (ліцензію) на право роздрібної торгівлі непродовольчими товарами.
3. Роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій (далі - АЗС), що призначені для заправки транспортних засобів моторним пальним. Продаж цих товарів у дрібній упаковці здійснюється також через спеціалізовані магазини по продажу товарів господарського вжитку.
У сільській місцевості здійснюється продаж гасу на розлив через мережу спеціалізованих магазинів, кіосків, палаток (яток), а також через спеціалізовані авторозвозки системи споживчої кооперації.
4. АЗС поділяються на стаціонарні, пересувні та контейнерні.
Стаціонарні АЗС розташовують у населених пунктах, а також на автошляхах.
Використання пересувних АЗС дозволяється тільки для реалізації населенню пічного палива та для реалізації пального на територіях стаціонарних АЗС у разі зупинки останніх на ремонт або зачищення резервуарів.
( Абзац третій пункту 4 в редакції Наказу МЗЕЗторгу
N 508 від 29.09.97 )
Забороняється використання контейнерних АЗС, крім як в автогосподарствах, на промислових і сільськогосподарських підприємствах, платних стоянках автомобілів, моторних човнів і катерів, пристанях, в гаражних кооперативах та в сільській місцевості, де відсутні стаціонарні АЗС.
( Абзац четвертий пункту 4 в редакції Наказу МЗЕЗторгу
N 508 від 29.09.97 )
У всіх випадках місця розташування АЗС визначаються органами місцевого самоврядування та погоджуються в установленому порядку з місцевими органами МВС і Мінекобезпеки.
Забороняється продаж нафтопродуктів безпосередньо з автоцистерн, а також приватними особами у каністрах та іншій тарі.
( Пункт 4 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом МЗЕЗторгу
N 508 від 29.09.97 )
5. На стаціонарних АЗС може бути організовано продаж нафтопродуктів у дрібній розфасовці, супутніх товарів для автомобілів та інших транспортних засобів, приймання відпрацьованих масел і дрібної тари з-під нафтопродуктів, а також технічне обслуговування та миття автомобілів.
6. Розпорядок роботи АЗС, спеціалізованих магазинів, кіосків, палаток (яток) встановлюється суб'єктом господарювання за погодженням з місцевими органами самоврядування.
У разі планового закриття АЗС, магазинів та інших пунктів продажу для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання тощо суб'єкт господарювання повинен не пізніш як за 5 днів повідомити про це громадян, помістивши поряд з інформацією про розпорядок роботи оголошення про дату та період закриття.
7. Відпуск нафтопродуктів здійснюється операторами АЗС, з якими суб'єктом господарювання укладаються договори про колективну чи індивідуальну матеріальну відповідальність.
8. На фасаді АЗС, торговельного приміщення повинна бути вивіска із зазначенням назви суб'єкта господарювання та власника або уповноваженого ним органу. На видному місці розміщується інформація про розпорядок роботи, копія свідоцтва про державну реєстрацію.
На АЗС повинна бути табличка із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові чергового оператора, що відпускає нафтопродукти, а також відомості про розташування найближчих АЗС.
У разі здійснення виїзної торгівлі на робочому місці оператора (продавця) встановлюється табличка із зазначенням назви, місця розташування і номера телефону суб'єкта господарювання, що організував торгівлю, а також прізвища, імені та по батькові оператора (продавця). На робочому місці громадянина-підприємця встановлюється табличка із зазначенням його адреси, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання та назви органу, що здійснив цю реєстрацію.
Усі відомості оформляються відповідно до законодавства про мови.
9. На всіх АЗС при в'їзді та біля оператора виставляються інформаційні табло із зазначенням назви нафтопродуктів, що є на день продажу, їх марки, сорту, роздрібної ціни за одиницю місткості або одиницю ваги.
Усі зразки супутніх товарів та розфасованих у дрібну тару нафтопродуктів повинні бути виставлені у повному асортименті, наявному у суб'єкта господарювання, у вітринах приміщення АЗС, на прилавках і у вітринах спеціалізованих магазинів по їх продажу з ярликами цін (цінниками), оформленими в установленому порядку.
10. При продажу товарів вітчизняного та іноземного виробництва суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити надання покупцям необхідної, доступної та достовірної інформації про товари державною мовою, а саме:
назву нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати товари;
перелік основних споживчих властивостей товарів;
ціну та умови придбання товарів;
дату виготовлення;
гарантійні зобов'язання виготівника;
правила та умови ефективного використання товарів;
термін служби (придатності) товарів, відомості про необхідні дії покупця після його закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
найменування та адресу виготівника і підприємства, яке здійснює його функції щодо приймання претензій від покупця;
про сертифікацію товарів.
Стосовно товарів, які за певних умов можуть бути небезпечними для життя, здоров'я покупця та його майна, навколишнього природного середовища, продавець магазину або оператор АЗС зобов'язаний довести до відома покупця інформацію про правила безпечного використання, зберігання, утилізації цих матеріалів, а також шкідливі наслідки їх впливу.
11. Розрахунки з покупцями за придбані ними нафтопродукти, інші товари здійснюються за готівку в національній валюті, в безготівковому порядку, по кредитних картках або в іншому порядку відповідно до законодавства.
На стаціонарних і контейнерних АЗС, у спеціалізованих магазинах розрахунки з покупцями проводяться через зареєстровані електронні контрольно-касові апарати з обов'язковою видачею покупцю касового чека, а на пересувних АЗС - із використанням товарно-касових книг і електронних контрольно-касових апаратів (при наявності відповідних моделей).
Оформлення та облік руху товарів і готівки на підприємствах споживчої кооперації, що здійснюють продаж гасу на розлив, ведеться згідно з Правилами складання, обробки і затвердження товарно-грошових звітів торговельних підприємств споживчої кооперації України, затверджених постановою правління Укоопспілки від 30.12.94 р.
N 180.
Під час продажу товарів продавець або оператор АЗС зобов'язаний видати покупцю касовий чи товарний чек або інший письмовий документ, що засвідчує факт купівлі.
12. Якщо покупцю не підійшов товар належної якості, він має право обміняти його на аналогічний протягом 14 днів, не враховуючи дня купівлі, а також при виявленні недоліків чи фальсифікації товару протягом гарантійного терміну має право за своїм вибором вимагати від господарюючого суб'єкта:
безплатного усунення недоліків або відшкодування витрат на їх виправлення покупцем;
заміни на аналогічний товар належної якості;
відповідного зменшення його купівельної ціни;
заміни на такий же товар іншої марки (моделі) з відповідним перерахуванням купівельної ціни;
розірвання договору та відшкодування збитків, яких він зазнав.
Покупець пред'являє вимоги суб'єкту господарювання відповідно до Закону України
"Про захист прав споживачів" і Правил продажу непродовольчих товарів, затверджених наказом МЗЕЗторгу від 27.05.96 р.
N 294 та зареєстрованих в Мінюсті 13.06.96 р. за N 298/1323.
Під час заміни товару з недоліками на аналогічний товар належної якості, ціна на який змінилася, перерахунок вартості не проводиться.
Усі витрати, пов'язані із заміною товарів, здійснюються за рахунок суб'єкта господарювання.
13. До роботи оператором АЗС допускаються особи, яким виповнилося 18 років і які пройшли навчання на спеціальних курсах та мають відповідні посвідчення.
Усі працівники АЗС та магазинів по продажу нафтопродуктів проходять навчання, інструктаж та перевірку знань з питань охорони праці згідно з Типовим положенням про навчання, інструктаж та перевірку знань працівників з питань охорони праці, затвердженим Держнаглядохоронпраці від 04.04.94 р.
N 30 і зареєстрованим у Мін'юсті 12.05.94 р. за N 95/304.
Працівники повинні знати правила пожежної та екологічної безпеки, користування засобами вимірювальної техніки, умови додержання території АЗС і приміщень магазинів у належному санітарному стані, вимоги нормативних документів щодо продажу нафтопродуктів, супутніх товарів, а також торговельного обслуговування покупців.
................Перейти до повного тексту