- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА,
АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 22 від 18.11.97 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 грудня 1997 р. за N 571/2375 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства
N 329 від 09.10.2006 )
Про затвердження Правил користування трамваєм і тролейбусом у містах України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Держбуду
N 50 від 17.03.2000
Наказом Державного комітету з питань
житлово-комунального господарства
N 191 від 25.10.2004 )
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 1997 р.
N 386 "Про затвердження Правил надання населенню послуг з перевезень міським електротранспортом" та з метою визначення єдиних прав та обов'язків працівників міського електротранспорту, які безпосередньо контактують з пасажирами, і пасажирів при користуванні ними послугами міського електротранспорту
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити погоджені Державним комітетом України у справах захисту прав споживачів Правила користування трамваєм і тролейбусом у містах України (далі - Правила), що додаються.
2. Відділу міського електротранспорту (Крат В.І.) забезпечити тиражування та розсилку цих Правил підприємствам міського електротранспорту.
3. Керівникам підприємств міського електротранспорту забезпечити виконання зазначених Правил.
4. Генеральному директорові Державного комунального підприємства "Кримтролейбус" (Македонов Е.І.) розробити та подати на затвердження Державному комітетові по житлово-комунальному господарству Автономної Республіки Крим доповнення до цих Правил, які обумовлені особливостями користування тролейбусом на міжміській тролейбусній лінії Сімферополь - Алушта - Ялта.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Комітету Г.М.Семчука.
Голова Комітету | В.М.ГУСАКОВ |
Затверджено
наказом Державного комітету
будівництва, архітектури
та житлової політики України
від 18.11.1997 р. N 22
Правила користування трамваєм і тролейбусом у містах України
1. Загальні положення
1.1. Правила користування трамваєм і тролейбусом у містах України (далі - Правила) визначають загальні умови обслуговування пасажирів у містах, регламентують основні права та обов'язки пасажирів і працівників міського електротранспорту, які безпосередньо контактують з пасажирами, а також відповідальність зазначених працівників за якісне та безпечне надання транспортних послуг, а пасажирів - за дотримання правил проїзду.
1.2. Правила загальні для усіх підприємств міськелектротранспорту України незалежно від форм власності і обов'язкові для виконання усіма їх працівниками, а також пасажирами.
Примітка. Особливості користування тролейбусом на міжміській тролейбусній лінії Сімферополь - Алушта - Ялта відображаються в доповненні до цих Правил, які розроблюються Державним комунальним підприємством "Кримтролейбус" і затверджуються Державним комітетом по житлово-комунальному господарству Автономної Республіки Крим.
1.3. Правила або витяги з них, а також адреси та телефони підприємств міськелектротранспорту повинні вивішуватись у салонах трамвая (тролейбуса) на видному та зручному для пасажирів місці.
1.4. Право на проїзд у трамваї (тролейбусі) надає придбаний разовий квиток, закомпостований абонементний талон, проїзний квиток тривалого користування, картка або посвідчення, що дає право на пільговий проїзд згідно із законодавством.
( Пункт 1.4 розділу 1 в редакції Наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства
N 191 від 25.10.2004 )
1.5. Тарифи на транспортні послуги встановлюються відповідно до чинного законодавства.
1.6. Інформаційне забезпечення пасажирів повинно здійснюватись українською або іншою мовою з дотриманням вимог законодавства про мови.
1.7. Спірні питання, які виникають між працівниками міського електротранспорту і пасажирами у рухомому складі, вирішуються на місці або адміністрацією підприємства міського електротранспорту згідно з підпорядкованістю. В разі непогодження пасажира з рішенням адміністрації підприємства пасажир може звернутися у відповідні структурні підрозділи місцевих органів виконавчої влади, Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики та його територіальні органи.
( Пункт 1.7 розділу 1 в редакції Наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства
N 191 від 25.10.2004 )
1.8. У цих Правилах терміни вживаються в такому значенні:
багаж, ручна поклажа - речі, упаковані для перевезення предмети, які перевозяться пасажиром;
диспетчер - особа, яка регулює рух транспорту чи роботу підприємства міського електричного транспорту;
кондуктор - особа, яка збирає плату за проїзд у трамваї (тролейбусі) та видає разовий квиток або абонементний талон пасажирові, перевіряє наявність документів на право проїзду;
контролер - особа, яка здійснює контроль за оплатою проїзду пасажирів і перевезення багажу;
рейс - рух трамвая (тролейбуса) від початкової до кінцевої зупинки маршруту;
розклад руху - графік (таблиця), що містить відомості про час, місце, послідовність виконання рейсу;
штраф - грошове стягнення, що накладається на пасажира за безквитковий проїзд та неоплачений багаж.
( Розділ 1 доповнено пунктом 1.8 згідно з Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства
N 191 від 25.10.2004 )
Визначення термінів
У цих Правилах терміни вживаються у такому значенні:
транспортні послуги (транспортне обслуговування) - перевезення пасажирів та їх багажу, а також надання інших послуг під час перебування пасажирів у трамваї (тролейбусі), на проміжних зупинках та в кінцевих пунктах маршрутів;
виконавець транспортної послуги - підприємство міського електротранспорту, яке безпосередньо надає транспортні послуги (забезпечує транспортне обслуговування) населенню;
споживач транспортної послуги - фізична особа - пасажир, який користується послугами міського електротранспорту;
маршрут руху - шлях руху трамвайного вагона (тролейбуса) за встановленим розкладом між визначеними і відповідно обладнаними пунктами;
рейс - рух трамвая (тролейбуса) від початкової до кінцевої зупинки маршруту;
перегін - частина трамвайної (тролейбусної) лінії, обмежена двома суміжними пунктами зупинок;
розклад руху - графік (таблиця), що містить відомості про час, місце, послідовність виконання рейсу;
інтервал руху - проміжок часу між відправленнями транспортних засобів, що рухаються один за одним на певному маршруті;
регулярність руху - відношення кількості рейсів, фактично здійснених за розкладом руху, до запланованої кількості рейсів на відповідному маршруті;
зупинка - спеціально обладнаний пункт для посадки та висадки пасажирів;
диспетчер - особа, яка регулює рух транспорту чи роботу підприємства міськелектротранспорту;
документ на право проїзду - разовий квиток, абонементний талон, місячний або інший довгостроковий проїзний квиток, а також службове або інше посвідчення, яке згідно з чинним законодавством надає право на безплатний проїзд;
кондуктор - особа, яка збирає плату за проїзд у трамваї (тролейбусі) та видає разовий квиток або абонементний талон пасажирові, перевіряє наявність документів на право проїзду;
контролер - особа, яка здійснює контроль за оплатою проїзду пасажира і перевезення багажу;
штраф - грошове стягнення, що накладається на пасажира за безквитковий проїзд та неоплачений багаж;
багаж - ручна поклажа - речі, упаковані для перевезення предмети, які перевозяться пасажиром.
2. Обов'язки, права та відповідальність працівників міського електротранспорту
2.1. Працівники міського електротранспорту, зазначені в п. 1.1 цих Правил, зобов'язані забезпечувати якісне обслуговування пасажирів, які перебувають у рухомому складі та на трамвайних зупинках, створювати для них необхідні зручності, вживати усіх заходів для запобігання нещасному випадку з ними або дорожньо-транспортній пригоді, бути акуратно одягненими, ввічливими у спілкуванні з пасажирами та одночасно вимагати від них неухильного виконання цих Правил.
Примітка. Влаштування зупинок для тролейбуса згідно зі ст.
9 Закону України
"Про дорожній рух" відноситься до компетенції власників вулиць і доріг.
2.2. Під час виконання службових обов'язків працівники міського електричного транспорту зобов'язані дотримуватися вимог чинного законодавства України, цих Правил та інших нормативно-правових актів, що регламентують роботу міського електричного транспорту.
( Пункт 2.2 розділу 2 в редакції Наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства
N 191 від 25.10.2004 )
2.3. У разі загрози безпеці руху працівники міського електротранспорту зобов'язані здійснити термінові заходи щодо зниження швидкості руху або зупинки трамвая (тролейбуса).
2.4. Транспортні підприємства несуть відповідальність перед пасажирами та пішоходами, як власники транспортних засобів, за заподіяну шкоду згідно із законодавством.
2.5. У разі непередбачених подій, які спричинили зупинку рухомого складу на маршруті більше ніж на 10 хвилин, транспортне підприємство на запит пасажира надає довідку про тривалість затримки.
2.6. Якщо трамвай (тролейбус) вийшов з ладу на маршруті, а пасажири вже оплатили вартість проїзду, то у разі пересадки на інший трамвай (тролейбус) вони не повинні знову оплачувати свій проїзд, пред'явивши разовий квиток або талон, який уже був закомпостируваний.
2.7. Водії трамвая/тролейбуса під час роботи на лінії зобов'язані:
перевіряти технічний та санітарний стан рухомого складу перед початком та в процесі роботи на відповідність вимогам Правил експлуатації трамвая і тролейбуса;
суворо дотримуватись визначеного маршруту та розкладу руху, забезпечувати безпечний та регулярний рух;
зупинятися на кожній визначеній розкладом руху зупинці, у тому числі при виїзді з депо на маршрут та заїзді до депо;
не від'їжджати від зупинки з відчиненими дверима трамвая (тролейбуса) і не відчиняти їх до повної зупинки, негайно зупинитися у разі відкривання дверей під час руху;
нагадувати пасажирам про необхідність оплати проїзду, провозу багажу та пред'явлення проїзних документів кондукторові чи контролерові, а також про те, що слід бути уважними та не забувати свої речі при виході з транспортного засобу;
правильно й чітко оголошувати назву кожної зупинки та наступної за нею, а при зміні маршруту - оголошувати про це на кожній зупинці;
здійснювати висадку пасажирів тільки на зупинках;
здійснювати регулювання освітлення та опалювання трамвайного вагона (тролейбуса);
вживати необхідних заходів для безпеки руху трамвайного вагона (тролейбуса) та пасажирів;
перед зачиненням дверей постійно робити оголошення "Обережно, двері зачиняються";
стежити за виконанням пасажирами цих Правил, сприяти контролерам у проведенні контролю оплати проїзду;
обмежувати посадку пасажирів через передні двері, за винятком інвалідів, пасажирів з дітьми, громадян похилого віку, посадових осіб, які мають безпосереднє відношення до руху, та посадку через усі двері в разі перевантаження трамвая (тролейбуса);
................Перейти до повного тексту