1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


П О С Т А Н О В А
N 217 від 07.07.97.
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 липня 1997 р.
за N 277/2081
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 7 липня 1997 року N 217
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 138 від 15.04.2013 )
Про затвердження Інструкції про порядок розрахунків і бухгалтерський облік операцій з облігаціями внутрішньої державної ощадної позики 1997 року
Розглянувши пропозиції департаменту бухгалтерського обліку й управління платіжних систем та касового виконання Держбюджету щодо нормативного забезпечення умов розміщення, обігу, сплати доходу і погашення облігацій внутрішньої державної позики 1997 року, Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок розрахунків і бухгалтерський облік операцій з облігаціями внутрішньої державної ощадної позики 1997 року , (далі - Інструкція), що додається.
2. Надіслати постанову та Інструкцію на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Департаменту бухгалтерського обліку (П.М.Сенищ) і управлінню платіжних систем та касового виконання Держбюджету (Л.В.Письменна) після державної реєстрації у Міністерстві юстиції України надіслати Інструкцію регіональним управлінням Національного банку України та комерційним банкам для керівництва і використання в роботі.
4. Скасувати постанову Правління Національного банку України від 10 квітня 1997 року N 92.
Голова В.А.Ющенко
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 липня 1997 р.
за N 277/2081
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 7 липня 1997 року N 217
Інструкція про порядок розрахунків і бухгалтерський облік операцій з облігаціями внутрішньої державної ощадної позики 1997 року
1. Загальні положення
1.1. Розміщення, сплата доходу та погашення облігацій внутрішньої державної ощадної позики 1997 року (далі - облігації) здійснюються уповноваженими банками на загальних умовах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 1997 року N 138 "Про випуск облігацій внутрішньої державної ощадної позики 1997 року".
1.2. Облік операцій з розміщення, сплати доходу та погашення облігацій в уповноважених банках здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України (реєстр. N 332 від 25.12.95 р.) із змінами та доповненнями на таких рахунках:
а) балансових:
N 100 "Доходи Державного бюджету України";
N 154 "Розрахунки з Міністерством фінансів України за державними облігаціями України";
N 194 "Вкладення в державні боргові зобов'язання";
N 903 "Дебітори і кредитори банку за операціями з клієнтами";
N 904 "Дебітори і кредитори за господарськими операціями банку";
N 960 "Операційні і різні доходи отримані";
N 970 "Сплачені операційні і різні видатки";
б) позабалансових:
N 9960 "Різні цінності і документи";
N 9994 "Бланки облігацій позик, відіслані і видані під звіт";
N 9995 "Бланки облігацій позик";
N 9996 "Облігації позик, продані підприємствам, об'єднанням, організаціям, банкам";
N 9998 "Облігації на зберіганні".
1.3. Облік бланків облігацій, операцій з їх продажу та погашення уповноваженими банками здійснюється в журналі обліку облігацій (додаток до цієї Інструкції - додаток відсутній в БД).
1.4. Витрати банку, пов'язані зі сплатою державного мита, доставкою, зберіганням облігацій, інші операційні витрати відображаються на рахунку N 970.
2. Порядок обліку бланків облігацій
2.1. Отримані бланки облігацій обліковуються уповноваженим банком на позабалансовому рахунку N 9995 за їх номінальною вартістю.
2.2. Перерахування бланків облігацій здійснюється відповідальними посадовими особами уповноваженого банку в присутності представника фінансового органу.
За результатами поаркушного перерахування бланків облігацій та перевірки відповідності їх умовам виготовлення, серіям та номерам, які вказані у супровідному описі, складається акт перерахування, який підписується посадовими особами уповноваженого банку та представником фінансового органу.
Недостача бланків облігацій списується з рахунку N 9995, а ті бланки, що мають технічний брак, погашаються і також списуються з позабалансового рахунка N 9995 та оприбутковуються на позабалансовому рахунку N 9998.
У разі наявності зайвих бланків облігацій здійснюється їх погашення. Погашені бланки обліковуються до їх знищення на позабалансовому рахунку N 9998.
2.3. Бланки облігацій, що передаються між банками, уповноваженим банком до його філій, а також між філіями банків, списуються з позабалансового рахунка N 9995 і обліковуються на позабалансовому рахунку N 9994.
Списання з рахунка N 9994 здійснюється на підставі отриманого підтвердження про отримання бланків облігацій.
Облік бланків облігацій на позабалансовому рахунку N 9995 філії уповноваженого банку здійснюють у порядку, визначеному у пункті 2.1 цієї Інструкції.
3. Порядок здійснення розрахунків за облігації при їх розміщенні
3.1. На підставі договору з Міністерством фінансів України уповноважені банки можуть придбати облігації у свою власність. Ці операції відображаються такими проводками:
3.1.1. При попередній оплаті (за фактичною ціною придбання):
дебет рахунка N 904;
кредит кореспондентського рахунка банку.
3.1.2. При отриманні бланків (за фактичною ціною придбання):
дебет рахунка N 194;
кредит рахунка N 904.
Одночасно номінальна вартість облігацій списується з позабалансового рахунка N 9995 і оприбутковується на позабалансовому рахунку N 9960.
3.2. У разі одержання від уповноважених банків коштів за облігації Національний банк України здійснює такі проводки:
3.2.1. При отриманні коштів від комерційного банку:
дебет кореспондентського рахунку уповноваженого банку;
кредит рахунка N 154.
3.2.2. При перерахуванні коштів Головному управлінню Державного казначейства:
дебет рахунка N 154;
кредит рахунка N 100.
3.3. Уповноважені банки можуть здійснювати продаж облігацій на підставі договору комісії з Міністерством фінансів України. Номінальна вартість проданих облігацій списується з позабалансового рахунка N 9995 і оприбутковується на позабалансовому рахунку N 9996.
Виручка від реалізації облігацій зараховується на рахунок N 903, з якого перераховується Головному управлінню Державного казначейства у порядку, визначеному у пункті 3.2.
Комісійна винагорода, отримана установою банку за здійснення операцій з ощадними облігаціями, зараховується на рахунок N 960.
3.4. В установах уповноважених банків операції з продажу облігацій здійснюються касиром.
На початок операційного дня касир, який здійснює операції з продажу облігацій, отримує бланки облігацій у завідуючого касою, про що ставить підпис у книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей) за формою додатка N 5 до Інструкції Національного банку України від 7 липня 1994 року N 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 7 липня 1994 року N 129.
3.5. Операції з продажу облігацій реєструються касиром у книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей).
Під час першого продажу облігацій установами уповноважених банків на звороті облігації зазначаються найменування уповноваженого банку (його установи), його місцезнаходження, проставляються підписи працівників, які здійснили операцію з продажу облігації, та ставиться печатка уповноваженого банку. Потім облігація видається власнику в обмін на отримані кошти.
3.6. Після закінчення операційного дня касир складає довідку за довільною формою про кількість проданих облігацій, що містить такі реквізити:
- кількість проданих облігацій;
- сума коштів, що отримана від власника облігацій.
Довідка засвідчується підписами касира та завідуючого касою.

................
Перейти до повного тексту