1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 254 від 29.07.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
18 грудня 1996 р.
за N 720/1745
Про внесення змін і доповнень до наказу Міносвіти України від 05.01.95 р. N 8 "Про затвердження типових навчальних планів і програм підготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів"
( Наказ фактично втратив чинність у зв'язку з втратою чинності Наказу Міністерства освіти N 8 від 05.01.95, до якого вносились зміни )
Відповідно до Закону України "Про дорожній рух", Положення про порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міносвіти України від 25.01.94 р. N 22, міжнародних вимог, визначених директивою Ради Європейського Економічного Співтовариства від 29.07.91 р., та з метою забезпечення єдиних різнорівневих вимог під час підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" на території України
НАКАЗУЮ:
1. Пункт 1 наказу Міносвіти України від 05.01.95 р. N 8 "Про затвердження Типових навчальних планів і програм підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів" доповнити абзацом сьомим такого змісту: "Типові навчальний план і програми підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" (за скороченими термінами навчання (додаються))".
У абзаці шостому пункту 1 слово "(додаються)" вилучити.
2. Установити, що:
2.1. Типові навчальний план і програми підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" (за скороченими термінами навчання) вводяться в дію з 1-го січня 1997 року.
2.2. Видання, затверджених цим наказом Типових навчального плану і програм підготовки водіїв транспортних засобів категорії "В" (за скороченими термінами навчання), може здійснюватися лише за погодженням з Міністерством освіти України.
3. Керівникам професійно-технічних закладів освіти, що здійснюють підготовку водіїв транспортних засобів, незалежно від форм власності та господарювання, забезпечити у змісті навчально-виховного процесу та термінах навчання дотримання вимог Типового навчального плану і програм підготовки водіїв категорії "В" (за скороченими термінами навчання).
Навчання в групах, що розпочали заняття до введення в дію зазначеної типової програмної документації, завершується за раніше діючими навчальними планами і програмами.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на начальника Головного управління професійно-технічної освіти Сімака А.Д.
Перший заступник Міністра В.О.Зайчук
Затверджено
наказом Міністерства
освіти України від
29.07.96 р. N 254
Типові навчальний план і програми
підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" (за скороченими термінами навчання)
Пояснювальна записка
Типові навчальний план і програми підготовки водіїв категорії "В", що пропонуються є доповненням до навчальних планів і програм, затверджених наказом Міносвіти України від 05.01.95 р. N 8, і відповідно до вимог Віденської конвенції про дорожній рух та Директиви Ради Європейського Економічного Співтовариства про мінімальні вимоги щодо видачі та дійсності прав водія можуть застосовуватися для підготовки водіїв зазначеної категорії, які не використовують свої водійські права в професійних цілях.
Вони розроблені відповідно до законів України "Про освіту", "Про дорожній рух" з урахуванням вимог "Положення про порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів".
Типові навчальний план і програми затверджені Міністерством освіти України, погоджені з Міністерством внутрішніх справ і є документами, що визначають необхідний зміст навчання у навчальних закладах України всіх типів, незалежно від їх статусу і підпорядкованості.
Навчальні заклади, що здійснюють підготовку зазначених водіїв транспортних засобів, на основі типового навчального плану і програм розробляють робочі навчальні плани і програми, що забезпечують у змісті навчально-виховному процесі та термінах навчання дотримання вимог Типового навчального плану і програм.
3 метою розширення та зміцнення знань, умінь і навичок учнів, врахування досягнень науки, техніки, регіональних та інших особливостей у процесі розробки своїх навчальних планів і програм навчально-виховні заклади можуть доповнювати зазначені в типовому навчальному плані обов'язкові перелік предметів і кількість годин, змінювати кількість годин або послідовність тем при умові повного виконання їх за змістом.
Під час планування навчально-виховного процесу розподіл змісту всіх предметів на годинну сітку (в тижнях) і розміщення тем кожного предмета повинно здійснюватися таким чином, щоб були дотримані етапність і послідовність під час їх вивчення. При цьому необхідно витримати сумарне тижневе навчальне навантаження у відповідності з вимогами нормативних і навчально-методичних документів з професійного навчання.
У робочих навчальних планах і програмах навчальні заклади можуть передбачати три варіанти тематичного плану і програми предмета "Водіння автомобіля":
варіант N 1 - для осіб, які не мають початкових навичок водіння автомобіля, - в повному обсязі, передбаченому типовими навчальним планом і програмами;
варіант N 2 - для осіб, які мають початкові навички водіння автомобіля - за скороченою програмою в обсязі 23 години (в тому числі 1 година контрольного заняття);
варіант N 3 - для осіб, які не оволоділи навичками водіння автомобіля по варіанту N 1,- за програмою збільшеного обсягу на 5 і більше годин (за погодженням із слухачем).
Тривалість навчальної години з теоретичних і лабораторно-практичних занять становить 45 хвилин, а водіння автомобіля - 60 хвилин враховуючи час на зміну учнів, підведення підсумків занять і заповнення документів.
Теоретичні заняття з предмета "Будова й експлуатація автомобіля" та теоретичні і лабораторно-практичні заняття з предметів "Правила дорожнього руху" і "Основи керування автомобілем і безпека дорожнього руху" проводяться викладачем.
Теоретичні і лабораторно-практичні заняття з розділу "Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху" предмета "Основи керування автомобілем і безпека дорожнього руху" проводяться викладачем, який має медичну освіту.
Лабораторно-практичні заняття з будови і технічного обслуговування автомобіля проводяться з навчальною групою викладачем спільно з майстром виробничого навчання.
За період навчання учні повинні вивчити будову і технічне обслуговування не менше однієї марки легкового автомобіля.
Лабораторно-практичні заняття з будови і технічного обслуговування автомобіля можуть проводитися в гаражах навчальних закладів, що додатково обладнані навчальними місцями, та з використанням навчальних автомобілів.
Практичне навчання водіння автомобіля проводиться в сітці навчального часу без відриву учнів від інших занять у дні та години, передбачені розкладом. Допускається також навчання учнів водіння автомобіля поза сіткою навчального часу.
Практичне навчання водіння автомобіля, роботи, пов'язані із щоденним технічним обслуговуванням транспортного засобу, здійснюється під керівництвом майстра виробничого навчання водіння індивідуально з кожним учнем. Як правило, протягом дня з одним учнем дозволяється відпрацьовувати вправи на автотренажері - не більше однієї години, навчальному автомобілі - не більше двох годин.
Під час виконання вправ з водіння автомобіля учень повинен за годину навчання проїжджати близько 20 км шляху. Для цього навчально-виховний заклад встановлює на кожну вправу, з урахуванням конкретних дорожніх умов, відповідний кілометраж пробігу автомобіля, з метою повного виконання програм визначає навчальні маршрути і погоджує їх з органами Державтоінспекції МВС України за місцем їх знаходження.
Контрольні перевірки з водіння здійснюються особою, призначеною наказом керівника навчального закладу.
3 метою забезпечення високої якості навчання під час підготовки водіїв на право керування транспортними засобами категорії "В" та повного виконання навчального плану і програми пропонується широко використовувати прогресивні форми організації навчально-виховного процесу, сучасні засоби навчання.
Відгуки та побажання щодо удосконалення навчального плану і програм, пропозиції з розробки та втілення засобів навчання, необхідних для комплексного забезпечення навчального процесу та сприяння підвищенню якості навчання і виховання учнів, просимо надсилати за адресою:
252135, м. Київ N 135, проспект Перемоги, 10
Міністерство освіти України
Головне управління професійно-технічної освіти
Кваліфікаційні вимоги
Водій автотранспортних засобів категорії "В" повинен вміти:
- керувати легковими автомобілями, що відносяться до транспортних засобів категорії "В" за різних дорожніх умов;
- виконувати Правила дорожнього руху, впевнено діяти за складних дорожніх обставин і не допускати дорожньо-транспортних пригод;
- буксирувати причіп дозволеною максимальною масою до 750 кілограмів;
- заправляти автомобіль паливно-мастильними матеріалами та охолоджувальною рідиною;
- перевіряти технічний стан автомобіля перед виїздом на лінію, забезпечувати технічний стан і обладнання транспортного засобу відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища;
- подавати першу допомогу потерпілим при дорожньо-транспортних пригодах.
Водій автотранспортних засобів категорії "В" повинен знати:
- призначення, розташування, будову, принцип дії агрегатів, механізмів і приладів легкового автомобіля та правила технічної експлуатації (для водія);
- Закон України "Про дорожній рух", Правила дорожнього руху, основи керування автомобілем і безпеку руху, причини дорожньо-транспортних пригод і способи їх попередження;
- вплив природних умов (дощ, туман, ожеледиця та інш.) на безпеку руху та способи запобігання дорожньо-транспортним пригодам;
- правила подання першої допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод;
- правила безпеки праці під час технічного обслуговування автомобіля та користування експлуатаційними матеріалами (бензин, електроліт, охолоджувальні рідини, масла та інш.);
- правові основи і відповідальність за порушення Правил дорожнього руху, порядку і правил експлуатації автомобіля та завдання шкоди навколишньому середовищу.
Типовий навчальний план
підготовки осіб на право керування автотранспортними засобами категорії "В"

Предмети
Кількість годин
Теорет. Лаборатор.
практич.
Практ.
водіння
Всього
Будова й експлуата-
ція автомобіля
Правила дорожньо-
го руху
Основи керування ав-
томобілем і безпека
дорожнього руху
Водіння автомобіля
Консультації
Іспити в навчально-
му закладі
Іспити в РЕП ДАІ

Всього

27

88


26
-
4

6
6

157

9

22


10
-
-

-
-

41

-

-



30
-

-
-

30

36

110


36
30
4

6
6

228
Примітка: У навчальному закладі проводяться іспити з предметів:
- "Будова й експлуатація автомобіля";
- "Правила дорожнього руху" та "Основи керування автомобілем і безпека дорожнього руху";
- "Водіння автомобіля"
Типові тематичний план і програма
предмета "Будова і експлуатація автомобіля"
Тематичний план

N
теми

Назва
Кількість годин
теоре-
тичних
лаборат.
практичн.
всього

1.

2.



3.




4.


5.



6.

7.
8.




9.
10.
11.



12.




1З.



14.


15.

16.




17.
18.
19.



20.

21.




22.


23.
24.
Розділ I. Загальні положення
Вступ. Загальна будова авто-
мобіля
Система технічного обслуго-
вування і ремонту автомобі-
лів. Діагностика технічного
стану
Безпека, праці при техніч-
ному обслуговуванні, ре-
монті автомобілів та про-
веденні лабораторно-практич-
них занять
Щоденне технічне обслугову-
вання автомобіля
Розділ II. Двигун
Загальна будова і робочий
процес двигуна. Кривошипно-
шатунний і газорозподіль-
ний маханізми
Системи охолодження і зма-
щення двигуна
Системи живлення двигунів
Технічне обслуговування
механізмів і систем двигу-
на.
Розділ III. Електрооблад-
нання автомобіля і причепа.
Джерела електричної енергії
Система запалювання
Прилади пуску двигуна. Конт-
рольно-вимірювальні прилади.
Система освітлення і сигна-
лізації
Технічне обслуговування еле-
ктрообладнання автомобіля і
причепа
Розділ IV. Силова передача
автомобіля
Загальна схема силової пере-
дачі. Зчеплення. Коробка пе-
редач. Карданна передача.
Ведучі осі
Технічне обслуговування си-
лової передачі
Розділ V. Ходова частина
Ходова частина автомобіля і
причепа
Технічне обслуговування хо-
дової частини автомобіля і
причепа
Розділ VI. Механізми керу-
вання
Рульове керування
Гальмова система
Технічне обслуговування ме-
ханізмів керування
Розділ VII. Кузов. Додаткове
обладнання. Причепи
Кузов. Додаткове обладнання.
Причепи
Технічне обслуговування ку-
зова, додаткового обладнан-
ня, причепів
Розділ VIII. Експлуатація
автомобіля
Підготовка до виїзду на лі-
нію. Перевезення людей та
вантажу
Електро- і пожежна безпека
Охорона навколишнього сере-
довища

Всього


1



1




1

1




2

1
2


1


1
1



1


1





2

1


1


1


1
1

1



1


1




1
1

1

27


-



-




-

1




-

-
-


2


-
-



-


2





-

1


-


1


-
-

2



-


-




-
-

-

9


1



1




1

2




2

1
2


3


1
1



1


3





2

2


1


2


1
1

3



1


1




1
1

1

36
Програма
Розділ I. Загальні положення
Тема 1. Вступ. Загальна будова автомобіля
Значення і перспективи розвитку автомобільного транспорту.
Загальна будова автомобіля. Класифікація автомобільного рухомого складу. Призначення, розміщення та взаємодія основних груп механізмів і систем автомобіля. Основні технічні характеристики автомобілів, що вивчаються: тип двигуна, його потужність, число місць, швидкість, колісна формула.
Переваги і недоліки автомобілів з дизельними двигунами в порівнянні з карбюраторними двигунами.
Тема 2. Система технічного обслуговування і ремонту автомобілів. Діагностика технічного стану
Основні поняття надійності автомобіля та її показники.
Види і періодичність технічного обслуговування. Види і методи проведення ремонту автомобілів.
Обладнання для технічного обслуговування.
Значення своєчасного та якісного проведення технічного обслуговування і ремонту автомобілів для збільшення терміну їх експлуатації та забезпечення безпеки дорожнього руху.
Поняття про діагностику технічного стану автомобіля. Види діагностики автомобілів. Обладнання для проведення діагностики технічного стану автомобілів.
Тема 3. Безпека праці під час технічного обслуговування, ремонту
автомобілів та проведенні лабораторно-практичних занять.
Правила безпеки праці під час проведення технічного обслуговування і ремонту.
Правила безпеки праці під час виконання акумуляторних, зварювальних, вулканізаційних, шиномонтажних та фарбувальних робіт, а також робіт з обслуговування системи живлення двигуна.
Організація проведення лабораторно-практичних занять.
Комплекти інструменту і обладнання, що використовуються під час проведення занять. Правила користування. Спецодяг. Інструктаж з безпеки праці, пожежної безпеки під час проведення занять.
Тема 4. Щоденне технічне обслуговування автомобіля
Роботи, що виконуються під час щоденного обслуговування перед виїздом, а також після заїзду в гараж чи на місце стоянки.
Лабораторно-практичні заняття
Контроль технічного стану автомобіля перед виїздом.
Перевірка рівня охолоджувальної рідини в системі охолодження, масла в піддоні картера. Перевірка справності системи живлення і запалювання, приладів освітлення, контролю і сигналізації, ходової частини, гальмової системи і рульового керування. Перевірка наявності інструменту та додаткового обладнання.
Перевірка роботи двигуна, інших механізмів і систем автомобіля.
Проведення прибирально-миючих робіт після повернення автомобіля в гараж.
Розділ II. Двигун
Тема 5. Загальна будова і робочий процес двигуна. Кривошипно-шатунний і газорозподільний механізми
Призначення і класифікація автомобільних двигунів. Схема одноциліндрового чотиритактного двигуна. Поняття про мертві точки, об'єм камери згоряння, робочий і повний об'єм циліндра, ступінь стиснення, літраж. Робочий цикл двигуна.
Поняття про нерівномірність роботи одноциліндрового двигуна. Призначення маховика. Схема багатоциліндрового двигуна. Переваги багатоциліндрового двигуна, кріплення його на автомобілі.
Коротка технічна характеристика двигунів.
Призначення, загальна будова і принцип дії кривошипно-шатунного механізму.
Призначення, загальна будова і принцип дії газорозподільного механізму. Співвідношення частоти обертання колінчастого і газорозподільного валів.
Тепловий зазор у газорозподільному механізмі.
Загальні поняття про фази газорозподілу та перекриття клапанів.
Порядок роботи циліндрів двигуна.
Тема 6. Система охолодження і змащення двигуна
Загальні поняття про тепловий баланс двигуна та вплив перегріву або переохолодження на роботу двигуна.
Призначення, види систем охолодження двигунів, їх загальна будова і принцип дії.
Загальна будова вузлів системи рідинного охолодження. Охолоджувальні рідини.
Загальна будова вузлів повітряного охолодження.
Тертя, його вплив на роботу деталей.
Призначення системи змащення двигуна. Наслідки роботи двигуна при недостатньому чи надмірному змащенні. Способи подачі масла до поверхонь тертя деталей. Очистка і охолодження масла.
Призначення, розміщення і загальна будова вузлів системи змащення. Загальна схема системи змащення. Контроль за тиском масла в системі. Вентиляція картера.
Масла для змащення двигунів, їх марки.
Тема 7. Система живлення двигунів
Паливо для карбюраторних двигунів. Марки бензинів. Пальні суміші, поняття про детонацію пальної суміші. Вплив детонації на роботу двигуна.
Призначення і загальна будова системи живлення карбюраторного двигуна.
Найпростіший карбюратор. Його схема і принцип дії. Режими роботи двигуна. Вимоги до складу пальної суміші для роботи двигуна на різних режимах.
Удосконалення найпростішого карбюратора при допомозі системи запуску двигуна, системи холостого ходу, головної дозуючої системи, економайзера і насоса прискорювача.
Карбюратори, їх загальна будова. Особливості будови двокамерних карбюраторів. Контроль за рівнем палива у поплавцевій камері і пристрої для його регулювання. Деталі привода керування карбюратором.
Загальна будова паливного бака, насоса, фільтрів та принцип їх дії. Паливопроводи. Повітряні фільтри, їх види, будова і принцип дії. Впускні та випускні трубопроводи. Глушник. Способи підігрівання пальної суміші та його вплив на роботу двигуна.
Особливості будови і принцип дії системи живлення дизельного двигуна та газобалонних установок.
Тема 8. Технічне обслуговування механізмів і систем двигуна
Основні несправності кривошипно-шатунного і газорозподільного механізмів. Ознаки, причини Й наслідки несправностей. Способи їх виявлення та усунення.
Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування кривошипно-шатунного і газорозподільного механізмів, періодичність і послідовність їх виконання. Приладдя і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування механізмів двигуна.
Основні несправності системи охолодження і змащення. Ознаки, причини і наслідки несправностей. Способи їх виявлення та усунення.
Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування системи охолодження і змащення, періодичність і послідовність їх виконання.
Основні несправності вузлів системи живлення двигунів. Ознаки, причини і наслідки несправностей. Способи їх виявлення та усунення. Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування системи живлення двигуна, періодичність і послідовність їх виконання.
Приладдя і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування системи охолодження, змащення та живлення.
Безпека праці під час виконання робіт з технічного обслуговування механізмів і систем двигуна.
Лабораторно-практичні заняття
Перевірка кріплення двигуна. Підготовка до запуску, запуск, прогрівання. Діагностика двигуна.
Перевірка герметичності з'єднань вузлів і трубопроводів системи охолодження. Доливання та заміна охолоджувальної рідини. Перевірка і регулювання натягу паса привода рідинного насоса і вентилятора.
Перевірка герметичності системи змащення. Перевірка рівня і якості масла в двигуні.
Перевірка герметичності з'єднань вузлів системи живлення, підтягування кріплень. Промивання карбюратора з його частковим розбиранням, продування жиклерів і каналів.
Перевірка роботи паливопідкачуючого насоса.
Заміна фільтруючого елемента повітряного фільтра.
Перевірка роботи, регулювання і змащення привода дросельної і повітряної заслінок.
Під час виконання робіт навчитися використовувати приладдя, пристрої та інструмент.
Розділ III. Електрообладнання автомобіля і причепа
Тема 9. Джерела електричної енергії
Призначення і загальна будова акумуляторної батареї. Електроліт і його властивості. Перевірка рівня і густини електроліту. Доливання електроліту до потрібного рівня. Коригування густини електроліту. Безпека праці під час роботи з електролітом. Зарядка акумуляторної батареї. Перевірка ступеня її зарядженості. Вимикач маси батареї.
Призначення, загальна будова і принцип дії генератора змінного струму.
Призначення, загальна будова і принцип дії реле-регулятора.
Тема 10. Система запалювання
Призначення і загальна будова батарейної системи запалювання. Принцип дії батарейної системи запалювання.
Котушка запалювання. Додатковий опір. Переривник-розподільник. Конденсатор. Свічки запалювання. Проводи високої й низької напруги. Пристрої для заглушування перешкод прийому радіотелевізійних передач, які виникають під час роботи електроприладів.
Випередження запалювання. Вплив кута випередження запалювання на потужність, економічність і тепловий режим роботи двигуна. Регулювання кута випередження запалювання. Регулятори випередження запалювання. Октан-коректор.
Недоліки батарейної системи запалювання.
Контактно-транзисторна і безконтактно-транзисторна системи запалювання, їх переваги та особливості конструкції.
Установлення запалювання на двигуні автомобіля.
Тема 11. Прилади запуску двигуна. Контрольно-вимірювальні прилади. Система освітлення і сигналізації
Призначення і загальна будова стартера. Дистанційна система керування стартером. Реле включення стартера. Правила користування стартером.
Призначення і загальна будова контрольно-вимірювальних приладів. Контрольні лампи.
Призначення і загальна будова електричних двигунів опалювання кузова, вентиляції, склоочисників.
Призначення, розташування і будова фар, габаритних ліхтарів, ламп освітлення, щитка контрольних приладів, попереджувальних сигналів, штепсельних розеток.
Будова і принцип дії реле покажчика поворотів, аварійної світлової сигналізації, стоп-сигналів, звукового сигналу та його реле. Запобіжники, їх призначення, загальна будова.
Включення приладів освітлення і сигналізації в електричне коло. Схема електрообладнання автомобіля. Електричні проводи, їх кріплення, маркіровка, колір проводів.
Тема 12. Технічне обслуговування електрообладнання автомобіля і причепа
Несправності акумуляторної батареї і генераторної установки. Ознаки, причини, способи їх виявлення та усунення.
Несправності приладів системи запалювання. Запуску двигуна, освітлення, сигналізації та контрольно-вимірювальних приладів. Ознаки, причини, способи їх виявлення та усунення.
Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування електрообладнання. Періодичність і послідовність їх виконання.
Інструмент і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування електрообладнання автомобіля і причепа.
Безпека праці і пожежна безпека під час виконання робіт.
Лабораторно-практичні заняття
Перевірка стану та ступеня зарядженості акумуляторної батареї, густини електроліту та його рівня. Очищення клем і поверхні акумуляторної батареї. Кріплення акумуляторної батареї на автомобілі.
Перевірка стану та кріплення генератора і реле-регулятора на автомобілі. Регулювання натягу паса привода генератора.
Перевірка стану і кріплення приладів системи запалювання, наявності струму низької та високої напруги на приладах системи запалювання. Знаходження несправної свічки запалювання. Перевірка, очищення і регулювання зазору між електродами свічки запалювання. Установлення свічки запалювання на місце.
Перевірка стану і роботи переривника - розподільника системи запалювання. Його кріплення. Перевірка, зачищення та регулювання зазору між контактами переривника. Змащування його деталей.
Перевірка стану та дії котушки запалювання, додаткового опору, конденсатора, замка запалювання та контактно-транзисторних і транзисторних блоків.
Перевірка стану та дії стартера, звукового сигналу, контрольно-вимірювальних приладів, їх датчиків, приладів системи освітлення та сигналізації. Регулювання світла фар. Заміна ламп.
Перевірка системи електрообладнання на обрив і замикання проводів. Зачистка, зрощування та кріплення кінців проводів. Заміна плавких запобіжників.
Розділ IV. Силова передача автомобіля
Тема 13. Загальна схема силової передачі. Зчеплення, коробка передач, карданна передача, ведучі осі
Призначення силової передачі. Схема силової передачі з різним розташуванням двигуна і ведучих коліс.
Призначення, загальна будова і принцип дії механізму зчеплення та його привода.
Призначення і загальна будова коробки передач. Призначення і принцип дії синхронізаторів, механізму переключання передач. Змащування деталей коробки передач.
Призначення, загальна будова і принцип дії карданної та головної передач, диференціалу. Півосі. Змащування деталей карданної та головної передач, диференціала, півосей.
Тема 14. Технічне обслуговування силової передачі
Основні несправності агрегатів силової передачі, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.
Основні роботи, що виконуються під час технічного обслуговування агрегатів силової передачі, їх періодичність.
Обладнання, пристрої, інструмент, що застосовується під час технічного обслуговування силової передачі.
Безпека праці під час виконання робіт.
Лабораторно-практичні заняття
Перевірка стану й дії механізму зчеплення.
Перевірка дії та кріплення коробки передач. Перевірка рівня масла.
Перевірка стану та дії карданної передачі, головної передачі, півосей.
Розділ V. Ходова частина
Тема 15. Ходова частина автомобіля і причепа
Загальна будова ходової частини автомобіля і причепа. Особливості будови несучого кузова автомобіля.
Будова ведучих і керованих мостів. Комбіновані мости. Стабілізація керованих коліс. Кути установки керованих коліс. Вплив розвалу і збіжності коліс на безпеку дорожнього руху та термін експлуатації шин.
Підвіска. Призначення і типи підвісок. Ресори. Амортизатори. Будова незалежної підвіски. Передні і задні маточини коліс. Призначення і типи коліс. Кріплення коліс на маточині.
Пневматична шина. Призначення і загальна будова покришки, камери. Типи шин. Особливості будови безкамерних шин. Розміри і позначення шин. Норми тиску повітря в шинах.
Тема 16. Технічне обслуговування ходової частини автомобіля і причепа
Основні несправності ходової частини автомобіля і причепа, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи виявлення та усунення.
Перевірка і регулювання підшипників маточин коліс. Перевірка та обслуговування ресор, амортизаторів, коліс та шин. Правила демонтажу, монтажу та накачування шин. Балансування коліс. Схеми переставляння шин. Вплив величини тиску і балансування на термін експлуатації шин.
Періодичність і послідовність виконання робіт.
Приладдя і пристосування, що використовуються під час технічного обслуговування ходової частини.
Безпека праці під час виконання робіт.
Лабораторно-практичні заняття
Перевірка стану кріплення коліс, амортизаторів, переднього і заднього мостів. Перевірка люфта в підшипниках маточин коліс.
Перевірка стану обода, покришки, камери. Знаходження місця проколу камери.
Розділ VI. Механізми керування
Тема 17. Рульове керування
Призначення, загальна будова і розміщення рульового керування. Схема повороту автомобіля. Класифікація рульового керування за принципом дії, типом рульового механізму і рульового привода.
Рульовий механізм, його призначення, тип, передавальне число. Будова і принцип дії рульового механізму.
Рульова трапеція. Будова і принцип дії рульового привода.
Тема 18. Гальмова система
Призначення, типи, загальна будова, розміщення і принцип дії гальмової системи.
Гальмові механізми. Будова та принцип дії головного і робочого гальмових циліндрів, гідровакуумного підсилювача і розподільника привода гальм, регулятора тиску гальмової рідини.
Рідини, що використовуються в роботі гідравлічного привода гальм, їх властивості, марки та особливості застосування. Видалення повітря з гідравлічного привода гальмової системи.
Регулювання вільного ходу педалі гальм.
Стоянкові гальма. Призначення, будова і принцип дії. Регулювання стоянкових гальм.
Тема 19. Технічне обслуговування механізмів керування
Вплив технічного стану рульового керування на безпеку дорожнього руху.
Основні несправності рульового керування, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.
Роботи, що виконуються під час технічного обслуговування рульового керування. Періодичність і послідовність їх виконання. Діагностичне обладнання і пристосування, що використовується під час технічного обслуговування рульового керування.
Вплив технічного стану гальм автомобіля на безпеку дорожнього руху.
Основні несправності гальм автомобіля, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.
Роботи, що виконуються під час технічного обслуговування гальм. Періодичність і послідовність їх виконання. Діагностичне обладнання і пристосування, що використовується під час технічного обслуговування.
Безпека праці під час виконання робіт.
Лабораторно-практичні заняття
Перевірка кріплення рульового механізму, рульових тяг, пальців та інших деталей рульового привода.
Перевірка кріплення деталей гальмової системи. Перевірка герметичності гідравлічного привода. Перевірка рівня рідини. Доливання рідини.
Перевірка стану деталей стоянкового гальма.
Безпека праці під час виконання робіт.
Розділ VII. Кузов. Додаткове обладнання. Причепи
Тема 20. Кузов. Додаткове обладнання. Причепи
Кузов легкового автомобіля. Додаткове обладнання. Причепи. Класифікація причепів. Загальна будова одновісних.
Тема 21. Технічне обслуговування кузова та додаткового обладнання, причепів
Основні несправності кузова та додаткового обладнання і причепів, причини їх виникнення, характерні ознаки, способи їх виявлення та усунення.
Роботи, що виконуються під час технічного обслуговування кузова, додаткового обладнання, причепів. Періодичність і послідовність їх виконання.
Обладнання і пристосування, що використовується під час технічного обслуговування.
Безпека праці під час виконання робіт.
Розділ VIII. Експлуатація автомобіля
Тема 22. Підготовка до виїзду. Перевезення людей та вантажу.
Перевірка технічного стану та укомплектованості автомобіля.
Перевірка наявності охолоджувальної рідини, масла в піддоні картера. Заправка автомобіля паливом.
Умови, які забезпечують безпечне перевезення людей, вантажу та роль водія у їх виконанні.
Культура поведінки водія на лінії. Ставлення водія до інших учасників дорожнього руху, працівників ДАІ.
Тема 23. Електро- і пожежна безпека
Дія електричного струму на організм людини. Способи і технічні засоби захисту від ураження електричним струмом. Захист від небезпечної дії статичної електрики.
Безпека праці під час використання ручного електричного інструменту і переносних світильників.
Причини виникнення пожеж на автомобілях. Правила пожежної безпеки на платних стоянках, в гаражах та майстернях, на автозаправочних станціях, на окремих автомобілях.
Технічні та підручні засоби гасіння пожеж.
Дії водія під час пожежі на місцях стоянки та на лінії.
Тема 24. Охорона навколишнього середовища
Єдність, цілісність і відносна рівновага стану біосфери як основна умова життя на Землі. Значення природи, раціонального використання її ресурсів для життя і діяльності людства й наступних поколінь. Необхідність охорони навколишнього середовища. Основні заходи зниження негативного впливу автомобілів на навколишнє середовище. Зниження токсичності й димності відпрацьованих газів. Збирання відпрацьованих мастил і масел.
Відповідальність за забруднення навколишнього середовища.
Типові
тематичний план і програма предмета "Правила дорожнього руху"
Тематичняй план
N
теми

Назва
Кількість годин
теоре-
тичних
лабораторно-
практичних
всього




1.

2.


3.





4.

5.

6.

7.






8.
9.

10.




11.





12.
1З.





14.

15.

16.
Розділ I. Загальні положення,
терміни та визначення, обов'яз
ки і права учасників дорожньо-
го руху
Загальні положення, терміни та
визначення
Обов'язки і права водіїв тран-
спортних засобів, пішоходів і
пасажирів
Вимоги до водіїв мопедів, вело
сипедів, осіб, які керують гу-
жовим транспортом і погоничів
тварин
Розділ II. Регулювання дорож-
нього руху
Дорожні знаки та їх характе-
ристика
Дорожня розмітка, її характе-
ристика
Дорожнє обладнання та його
характеристика
Регулювання дорожнього руху
за допомогою світлофорів і
сигналів регулювальника
Лабораторно-практичні заняття
(теми 1-7)
Розділ III. Рух, зупинка і
стоянка транспортних засобів
Попереджувальні сигнали
Порядок руху, зупинка і сто-
янка транспортних засобів
Проїзд перехресть
Лабороторно-практичні за-
няття (теми 8-10)
Розділ IV. Особливі умови
руху
Проїзд пішохідних перехо-
дів, зупинок маршрутних
транспортних засобів і за-
лізничних переїздів. Пере-
ваги маршрутних транспорт-
них засобів
Особливі умови руху
Перевезення людей та ван-
тажу
Лабороторно-практичні за-
няття (теми 11-1З)
Розділ V. Інші вимоги пра-
вил дорожнього руху
Номерні, розпізнавальні
знаки, написи і позначення
Технічний стан і облад-
нання транспортних засобів
Окремі питання органі-
зації дорожнього руху,
що потребують узгоджен-
ня з Державтоінспекцією
Лабороторко-практичні
заняття (теми 14-16)
Підсумкова перевірка





3


4



1



18

2

2


4

-


2

14
10

6







6
12

2

-



1

4



1

-
2





-


-



-



-

-

-


-

6


-

-
-

-







-
-

-

6



-

-



-

4
-





3


4



1



18

2

2


4

6


2

14
10

6







6
12

2

6



1

4



1

4
2
Всього 88 22 110
Програма
Розділ I. Загальні положення. Терміни та визначення. Обов'язки і права учасників дорожнього руху
Тема 1. Загальні положення, терміни та визначення
Закон України "Про дорожній рух". Правила дорожнього руху як правова основа дорожнього руху, що має за мету створення безпечних умов для його учасників.
Загальна структура і основні вимоги Правил дорожнього руху.
Порядок введення обмежень у дорожньому русі, відповідність обмежень, інструкцій та інших нормативних актів вимогам Правил дорожнього руху.
Терміни та визначення, що містять Правила дорожнього руху.
Тема 2. Обов'язки і права водіїв транспортних засобів, пішоходів і пасажирів
Обов'язки і права водіїв транспортних засобів перед виїздом на лінію та в дорозі. Обставини, при яких водієві забороняється керувати і передавати іншим особам керування транспортними засобами.
Права і обов'язки водіїв транспортних засобів, що рухаються з увімкнутими проблисковими маяками і (або) спеціальним звуковим сигналом, виконуючи невідкладне службове завдання.
Обов'язки інших водіїв щодо забезпечення безпеки руху транспортних засобів оперативних, а також дорожньо-експлуатаційних служб.
Обов'язки водіїв, причетних до дорожньо-транспортної пригоди.
Обов'язки та права пішоходів і пасажирів щодо забезпечення безпеки руху й особистого життя, правила поведінки для пішоходів і пасажирів.
Тема 3. Вимоги до водіїв мопедів, велосипедів, осіб, які керують гужовим транспортом, і погоничів тварин
Віковий ценз і вимоги до водіїв велосипедів, мопедів, гужового транспорту та погоничів тварин. Технічний стан і обладнання вказаних транспортних засобів.
Розміщення транспортних засобів на проїзній частині. Правила користування велосипедною доріжкою. Випадки, коли рух указаних транспортних засобів і прогін тварин забороняється.
Небезпечні наслідки порушення вимог до руху велосипедів, мопедів, гужового транспорту і прогону тварин.
Розділ II. Регулювання дорожнього руху
Тема 4. Дорожні знаки та їх характеристика
Дорожні знаки та їх значення в загальній системі організації дорожнього руху, їх класифікація. Вимоги стандартів щодо установлення знаків.
Попереджувальні знаки
Загальні ознаки. Призначення. Правила встановлення знаків. Назва кожного знака, його значення та зона дії. Знаки, які повторюються, їх установлення.
Таблички, що застосовуються чи можуть застосовуватись, із попереджувальними знаками.
Вимоги до водія, що наближається до небезпечної ділянки дороги з установленим знаком.
Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.
Знаки пріоритету
Призначення. Назва кожного знака, місце встановлення, зона дії.
Вимоги до водія, який наближається до ділянки дороги з установленим знаком.
Таблички, що застосовуються, чи можуть застосовуватись, із знаками пріоритету.
Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.
Заборонні знаки
Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знака, місце встановлення, зона дії. Таблички, що застосовуються чи можуть застосовуватися, із заборонними знаками.
Вимоги до водія, що наближається до ділянки дороги з установленим заборонним знаком. Винятки, обумовлені Правилами.
Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.
Наказові знаки
Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знака, місце встановлення, зона дії, вимоги і винятки, обумовлені Правилами.
Таблички, що можуть застосовуватись із наказовими знакоми.
Наслідки порушення вимог, уведених знаком.
Інформаційно-вказівні знаки
Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знака, місце встановлення, зона дії. Таблички, що застосовуються чи можуть застосовуватись, із інформаційно-вказівними знаками.
Про що інформує чи на що вказує знак водієві, що наближається до ділянки дороги з тим чи іншим знаком.
Наслідки порушення вимог, уведених установленим знаком.
Знаки сервісу
Загальні ознаки. Призначення. Назва кожного знака, місце встановлення. Таблички, що застосовуються із знаками сервісу.
Тема 5. Дорожня розмітка та її характеристика
Дорожня розмітка та її значення в загальній системі організації дорожнього руху. Класифікація розмітки.
Горизонтальна розмітка
Призначення горизонтальної розмітки. Колір і умови застосування кожного виду розмітки. Дії водіїв відповідно до вимог розмітки.
Вертикальна розмітка
Призначення вертикальної розмітки. Колір і умови застосування кожного виду розмітки. Написи та інші позначення на проїзній частині. Дії водіїв відповідно до вимог розмітки.
Тема б. Дорожнє обладнання та його характеристика
Дорожнє обладнання як засіб забезпечення регулювання дорожнього руху на небезпечних ділянках доріг. Огородження, світлове сигнальне обладнання, направляючі пристрої, попереджувальні світлові тумби та інше обладнання.
Тема 7. Регулювання дорожнього руху за допомогою світлофорів і сигналів регулювальника
Засоби регулювання дорожнього руху. Типи світлофорів, їх призначення. Значення сигналів світлофора. Обов'язок учасників руху діяти відповідно до сигналів світлофора.
Світлофори, що мають сигнали біло-місячного кольору. Реверсивні світлофори. Світлофори, що регулюють рух пішоходів. Регулювання руху трамваїв, а також інших маршрутних транспортних зособів, котрі рухаються по відокремленій смузі. Організація дорожнього руху за допомогою світлофорів.
Значення сигналів регулювальника для учасників дорожнього руху. Обов'язки учасників руху діяти відповімо до сигналів регулювальника.
Дії водіїв і пішоходів у випадках, коли на перехресті значення знаків, сигналів світлофорів та регулювальника суперечливі.
Лабораторно-практичні заняття (теми 1-7)
Ознайомлення з діями водіїв у конкретних умовах дорожнього руху. Формування вміння керуватись знаками і дорожньою розміткою, сигналами світлофора та регулювальника.
Розгляд типових дорожньо-транспортних ситуацій з використанням технічних засобів, макетів, стендів. Виконання комплексних завдань з програмованого навчального матеріалу.
Розділ VIII. Рух, зупинка і стоянка транспортних засобів
Тема 8. Попереджувальні сигнали
Види і призначення попереджувальних сигналів. Правила подачі сигналів світловими показниками або рукою. Випадки, під час яких дозволяється подавати звукові сигнали і сигнали світлом фар.
Позначення транспортного засобу ближнім світлом фар або протитуманними фарами.
Випадки, коли обов'язкове увімкнення аварійної світлової сигналізації.
Небезпечні наслідки порушення правил подавання попереджувальних сигналів.
Тема 9. Порядок руху, зупинка і стоянка транспортних засобів. Початок руху, зміна напрямку руху
Обов'язки водіїв перед початком руху, перестроюванням, поворотами і розворотами на перехресті та поза перехрестями. Правила використання смуг гальмування та розгону.
Обов'язки водіїв у випадках, коли траєкторії руху транспортних засобів перетинаються, а черговість руху не обумовлена.
Порядок руху заднім ходом. Місця, в яких забороняється розворот.
Небезпечні наслідки порушення правил початку руху і зміни напрямку руху.
Розташування транспортних засобів на проїзній частині.
Визначення кількості смуг для руху нерейкових транспортних засобів. Вимоги до розташування транспортних засобів на проїзній частині поза населеними пунктами, в населених пунктах, на дорогах з двостороннім рухом, які мають три, чотири і більше смуг.
Випадки, коли дозволяється рух по трамвайних коліях. Повороти на дорогу і рух на дорозі з реверсивним рухом. Рух по тротуарах і пішохідних доріжках.
Небезпечні наслідки порушення правил розташування транспортних засобів на проїзній частині.
Швидкість руху, дистанція та інтервал
Фактори й обставини, в залежності від яких водій вирішує, з якою швидкістю має рухатись транспортний засіб, забезпечуючи безпеку руху.
Обмеження швидкості руху в житлових і пішохідних зонах, у населених пунктах, поза населеними пунктами, на автомагістралях, для різних категорій транспортних засобів, під час буксирування механічних транспортних засобів і причепів вантажними автомобілями і тракторами, для водіїв, стаж роботи яких менше двох років.
Розпізнавальні знаки обмеження швидкості руху. Умови, під час яких швидкість руху транспортних засобів на окремих ділянках може бути збільшена. Заборони, пов'язані із швидкістю руху.
Безпечні дистанція та інтервал між транспортними засобами, що рухаються.
Вимоги до водіїв тихохідних і великовантажних транспортних засобів.
Вимоги до водіїв у разі виникнення перешкоди або небезпеки для руху.
Небезпечні наслідки порушення правил швидкості руху, дистанції та інтервалу.
Зустрічний роз'їзд і обгін
Зустрічний роз'їзд, правила його виконання.
Умови, під час виконання яких дозволяється обгін. Порядок обгону.
Місця, де обгін забороняється. Вимоги до водіїв, транспортні засоби яких рухаються з малою швидкістю, а обгін їх неможливий.
Небезпечні наслідки порушення правил зустрічного роз'їзду й обгону.
Зупинка і стоянка
Загальні правила виконання зупинки і стоянки та їх способи.
Умови, під час яких водій може залишити транспортний засіб на зупинці і стоянці. Стоянка біля тротуару і на тротуарах.
Місця, в яких заборонені зупинка і стоянка, а в яких - тільки стоянка. Вимоги до водія під час вимушеної зупинки і стоянки.
Небезпечні наслідки порушення правил зупинки і стоянки.
Тема 10. Проїзд перехресть
Види й ознаки перехресть. Загальні правила руху праворуч чи ліворуч на перехресті. Випадки, коли забороняється виїжджати на перехрестя.
Регульовані перехрестя
Порядок і черговість руху на регульованих перехрестях.
Правила проїзду перехресть, де діють світлофори з додатковими секціями.
Взаємодія сигналів світлофора, регулювальника і дорожніх знаків.
Нерегульовані перехрестя
Правила проїзду перехресть, створених рівнозначними і нерівнозначними дорогами. Черговість проїзду, якщо головна дорога змінює напрямок на перехресті. Випадки проїзду перехресть, коли водій не може визначити головну дорогу, а знаків пріоритету немає.
Небезпечні наслідки порушення правил проїзду перехресть.
Лабороторно-практичні заняття (теми 8-10)
Розгляд типових дорожньо-транспортних ситуацій з використанням технічних засобів, макетів і програмованих навчальних матеріалів.
Формування навичок правильної орієнтації, оцінки ситуації та прогнозування її розвитку. Ознайомлення з діями водіїв у конкретних умовах дорожнього руху. Виконання комплексних завдань з програмованого навчального матеріалу.
Розділ IV. Особливі умови руху

................
Перейти до повного тексту