1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 29 від 14.02.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 лютого 1996 р.
за N 82/1107
( Наказ втратив чинність з 1 січня 2001 року на підставі Наказу Мінфіну N 193 від 10.08.2000 )
Про затвердження Положення з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 268 від 05.12.97 )
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 1993 року N 147,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті (додається).
2. Визнати такими, що втратили чинність:
а) лист Міністерства фінансів України від 16 квітня 1992 року N 18-445 "Про бухгалтерський облік операцій в іноземних валютах" із змінами і доповненнями;
б) пункт 5 наказу Міністерства фінансів України від 8 лютого 1995 року N 19
Заступник Міністра С.А.Буковинський
Затверджено
наказом Мінфіну України
від 14 лютого 1996 року
N 29
Положення з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
1. Це Положення встановлює для підприємств, установ і організацій, що є за законодавством України юридичними особами (крім банків), а також для їх філій, представництв, відділень та інших відособлених підрозділів, що виділені на окремий баланс, порядок відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій з майном та зобов'язаннями, вартість яких визначена в іноземній валюті.
2. Бухгалтерський облік іноземної валюти на рахунках в установах банків ведеться підприємствами на рахунку 52 "Валютний рахунок", бюджетними установами на рахунку 116 "Валютний рахунок". До вказаного рахунку відкриваються такі субрахунки:
1 - Валютний рахунок в країні
2 - Валютний рахунок за кордоном
3 - Транзитний валютний рахунок
Бухгалтерський облік готівки в іноземній валюті ведеться на субрахунках 2 "Каса в іноземній валюті" та 4 "Операційна каса в іноземній валюті" рахунку 50 "Каса".
3. При здійсненні операцій з майном і зобов'язаннями (основні засоби і нематеріальні активи, малоцінні і швидкозношувані предмети, сировина, матеріали, устаткування і товари, готівка в касі, кошти в дорозі, на рахунках в установах банків, грошові (проїзні білети, путівки на лікування і відпочинок тощо) і платіжні (векселі, чеки, акредитиви) документи, фінансові вкладення, кошти в розрахунках з юридичними і фізичними особами, кредити банків, інші позики та активи і пасиви) виражена в іноземній валюті їх вартість для відображення в бухгалтерському обліку підлягає перерахунку у грошову одиницю України за курсом Національного банку України.
4. Перерахунок в грошову одиницю України для відображення операцій у бухгалтерському обліку проводиться за курсом Національного банку України на дату здійснення операції в іноземній валюті. Дати здійснення операцій в іноземній валюті, на які для цілей бухгалтерського обліку здійснюється перерахунок в грошову одиницю України, наведені у додатку до цього Положення.
5. Перерахунок готівки, коштів в установах банків і в дорозі, грошових і платіжних документів, цінних паперів, коштів у розрахунках (включаючи із зобов'язань і позики) з юридичними та фізичними особами, а також залишок цільового фінансування з бюджету в іноземній валюті проводиться на дату здійснення операції в іноземній валюті, а також на дату складання бухгалтерської звітності.
6. Для складання бухгалтерської звітності перерахунок вартості наведених у пункті 5 активів і пасивів у грошову одиницю України, включаючи використовувані для ведення господарської діяльності за межами України, здійснюється за курсом, що є останнім за часом котирування Національним банком України у звітному періоді.
7. Вартість основних засобів і нематеріальних активів, малоцінних і швидкозношуваних предметів, сировини і матеріалів, устаткування і товарів, фондів спеціального призначення та інших активів і пасивів, що не наведені у пункті 5 і використовуються для ведення господарської діяльності в Україні та за її межами, при складанні бухгалтерської звітності оцінюється в грошовій одиниці України в сумі, обчисленій за діючим курсом Національного банку України на дату здійснення господарської операції в іноземній валюті, з якою пов'язане зарахування цих активів і пасивів на баланс підприємства.
8. Перерахунок вартості активів і пасивів, наведених у пункті 7, після відображення в бухгалтерському обліку у зв'язку із зміною курсу іноземних валют не здійснюється.
9. Операції з курсовими різницями.
9.1. Різниця між оцінкою в українській валюті наведених у пункті 5 активів і пасивів, вартість яких виражена в іноземній валюті, обчисленій виходячи з курсу Національного банку України на дату проведення розрахунків або на дату складання бухгалтерської звітності за звітний період, та оцінкою в українській валюті цих активів і пасивів виходячи з курсу Національного банку України на дату відображення їх у бухгалтерському обліку у звітному періоді або на дату складання бухгалтерської звітності за попередній звітний період для цілей бухгалтерського обліку, вважається курсовою різницею.
9.2. Курсові різниці в бухгалтерському обліку і звітності відображаються у тому звітному періоді, до якого належить дата розрахунку або за який складається бухгалтерська звітність.
Не нараховуються та не відображаються в бухгалтерському обліку до окремих вказівок курсові різниці на залишки валютних коштів, що знаходяться на заблокованих валютних рахунках підприємств та установ у Зовнішекономбанку колишнього СРСР.
9.3. Курсові різниці підприємствами і організаціями відображаються окремо на рахунку 80 "Прибутки і збитки" у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій (крім випадків, передбачених підпунктами 9.4 і 9.5).
( Пункт 9.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 268 від 05.12.97 )
9.4. Курсові різниці з залишків придбаної для виконання зобов'язань перед нерезидентами іноземної валюти, що на виконання статті 5 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" продані уповноваженим банком, відображаються по кредиту рахунку 68 "Розрахунки з бюджетом" (позитивні) або дебету рахунку 80 "Прибутки і збитки" (негативні у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій).
9.5. Курсові різниці з заборгованості засновників підприємства щодо внесків до статутного фонду підприємства відображаються на рахунку 88 "Фонди спеціального призначення" субрахунок "Фонд поповнення власних коштів та дооцінки товарно-матеріальних цінностей".
9.6. Курсові різниці установами відображаються у кореспонденції з рахунком 230(140) "Фінансування із бюджету".
10. Операції з торгівлі (обміну) готівковою валютою.
10.1. Підприємства, що за агентськими угодами з установами банків, здійснюють операції з торгівлі (обміну) готівковою валютою, вартість придбаної іноземної валюти в сумі еквіваленту, обчисленого в українських карбованцях за курсом Національного банку України на дату здійснення операцій, оприбутковують по дебету рахунку 50 "Каса" субрахунок 4 "Операційна каса в іноземній валюті" у кореспонденції з кредитом рахунку 50 "Каса" субрахунок 3 "Операційна каса в національній валюті" на суму фактично виданої української валюти в обмін на іноземну валюту з віднесенням різниці на рахунок 42 "Торгова націнка" субрахунок 4 "Валютна маржа".

................
Перейти до повного тексту