1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 128 від 25.07.95
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
2 серпня 1995 р.
за N 273/809
( Наказ втратив чинність з 01.10.2000 на підставі Наказу Мінфіну N 181 від 28.07.2000 )
Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку орендних операцій
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 1993 року N 147,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з бухгалтерського обліку орендних операцій (додається).
2. Вважати таким, що втратив чинність, пункт 2 листа Міністерства фінансів України від 28 січня 1992 року N 18-412 "Про бухгалтерський облік окремих господарських операцій".
Заступник Міністра М.І.Сивульський
Затверджено
наказом Міністерства фінансів
України від 25 липня 1995 р.
N 128
Інструкція з бухгалтерського обліку орендних операцій
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція регулює бухгалтерський облік операцій, пов'язаних з передачею та одержанням окремих інвентарних об'єктів основних фондів в оренду (лізинг), на всіх підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
2. Інвентарним об'єктом вважається закінчений пристрій з усіма до нього пристосуваннями і приладдями або окремий конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій, або ж відокремлений комплекс конструктивно-з'єднаних предметів, що являють собою єдине ціле і спільно виконують певну роботу. Комплекс конструктивно-з'єднаних предметів - це один або кілька предметів одного або різного призначення, що мають загальне керування, загальні пристосування, що їх обслуговують, змонтовані на одному фундаменті, в результаті чого кожний предмет з комплексу може виконувати свої функції тільки у складі комплексу, а не самостійно.
3. Орендна (лізингова) операція передбачає передачу права користування окремими інвентарними об'єктами основних фондів іншому суб'єкту (орендарю) на платній основі та на визначений строк. Оренда (лізинг) може бути оперативною(им) та фінансовою(им).
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
4. Майно, передане за договором оперативного лізингу (далі - оперативна оренда), залишається на балансі лізингодавця (далі - орендодавець) із зазначенням, що це майно передано в оренду (лізинг), та зараховується на позабалансовий рахунок лізингоодержувача (далі - орендаря) із зазначенням, що це майно одержано в оренду.
Майно, передане за договором фінансового лізингу (далі - фінансова оренда), зараховується на баланс орендаря з позначенням, що це майно взято у фінансову оренду.
( Пункт 4 в редакції Наказу Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
5. Передача і повернення орендованого об'єкта оформлюється актом приймання-передачі.
II. Облік операцій з оперативної оренди
6. Передані в оперативну оренду основні фонди рахуються на балансі орендодавця з виділенням у регістрах аналітичного обліку у відокремлену групу з позначенням, що ці інвентарні об'єкти основних фондів передані в оперативну оренду.
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
Прийняті в оперативну оренду основні фонди зараховуються на позабалансовий рахунок 001 "Орендовані основні засоби" за балансовою залишковою і первісною вартістю орендодавця, що зазначається у договорі оперативної оренди. За регістри аналітичного обліку таких основних фондів слугує копія інвентарної картки цього об'єкта або витяг з інвентарної книги, що повинна бути додана бухгалтерією орендодавця до акта приймання-передачі орендованих об'єктів. Ці картки (витяги) зберігаються бухгалтерією орендаря окремо. Прийняті в оперативну оренду основні фонди рахуються у орендаря за інвентарними номерами орендодавця.
( Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
7. На підставі документів, що засвідчують повернення об'єкта орендодавцю, бухгалтерія орендаря списує його з позабалансового рахунку 001 та вилучає з картотеки відповідну інвентарну картку (витяг) і зберігає разом з актом приймання-передачі.
8. Орендодавець протягом строку оренди нараховує за встановленими нормами амортизацію по зданих в оперативну оренду основних фондах з відображенням за дебетом рахунку 23 "Допоміжні виробництва" (окремий субрахунок для обліку витрат на орендні послуги) і кредитом рахунків:
86 "Амортизаційний фонд", субрахунок 1 "З власних основних засобів" - для всіх підприємств (крім малих підприємств, які використовують Вказівки про склад та порядок заповнення облікових регістрів малими підприємствами, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 1996 року N 112, а також крім підприємств з іноземними інвестиціями і господарських товариств (надалі - малі підприємства). Одночасно на цю суму дебетується рахунок 85 "Статутний фонд" і кредитується рахунок 02 "Знос (амортизація) майна" (відповідний субрахунок обліку зносу власних основних засобів);
02 "Знос (амортизація) майна" (відповідний субрахунок обліку зносу власних основних засобів) - для малих підприємств.
Вказані витрати щомісяця списуються з кредиту рахунку 23 "Допоміжні виробництва" у кореспонденції з рахунком 46 "Реалізація". Одночасно на належну до одержання суму орендної плати дебетується рахунок 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами" у кореспонденції з рахунком 46. Належна за розрахунком сума податку на додану вартість відображається в порядку, передбаченому Інструкцією з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 1 липня 1997 року N 141 (з наступними змінами і доповненнями). Різниця між сумами кредитових і дебетових оборотів рахунку 46 "Реалізація" відображається у складі фінансових результатів від іншої реалізації.
( Пункт 8 в редакції Наказу Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
9. Належну за договором оперативної оренди до сплати суму орендної плати орендар щомісячно відображає за кредитом рахунку 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами" і дебетом рахунків: обліку витрат виробництва і обігу (20, 23, 24, 25, 26, 44) - при використанні об'єктів оренди для виробничих потреб, рахунку 29 "Обслуговуючі виробництва і господарства" - при використанні об'єктів оренди для невиробничих потреб і рахунку 33 "Капітальні вкладення" - при використанні об'єктів оренди для будівництва, що здійснюється господарським способом.
( Пункт 9 в редакції Наказу Мінфіну N 50 від 06.03.98 )
10. Якщо за умовами договору на оперативну оренду основних фондів передбачається добудова, дообладнання, реконструкція і модернізація об'єкта оренди орендарем, то такі витрати обліковуються як капітальні вкладення і після завершення робіт зараховуються до складу власних основних фондів записом по дебету рахунку 01 "Основні засоби". При поверненні об'єкта оренди орендодавцю первісна його вартість збільшується на вартість добудови, дообладнання, реконструкції і модернізації з урахуванням нарахованого зносу і відображається:
а) у порядку, передбаченому для обліку придбання і продажу основних фондів, - якщо орендодавець відшкодовує вартість орендарю;
б) у порядку, передбаченому для обліку безплатного одержання і передачі основних фондів, - якщо вартість орендодавцем не відшкодовується.
Зміну характеристики і вартості повернутого об'єкта орендодавець заносить до інвентарної карточки, інвентарної книги або іншого регістру аналітичного обліку основних фондів.

................
Перейти до повного тексту