1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Інструкція


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 107 від 20.10.94
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 березня 1995 р.
за N 60/596
Затверджено
наказом Державного комітету
України по нагляду за
охороною праці від
20 жовтня 1994 року N 107
( z0058-95 )
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерства соціальної політики N 1231 від 27.10.2016 )
Типова інструкція для осіб,
відповідальних за безпечне проведення робіт з переміщенням вантажів кранами (НПАОП 00.0-5.06-94)
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 ) ( У тексті Інструкції слово "осіб" замінено словами "відповідальних працівників" у відповідних відмінках, а слова "інженерно-технічних працівників" замінено словом "працівників" у відповідних відмінках згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція розроблена на основі Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 18.06.2007 N 132, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 09.07.2007 за N 784/14051 (далі - Правила).
( Пункт 1.1 в редакції Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
1.2. У кожному цеху, на будівельному майданчику або іншій дільниці роботи вантажопідіймальних кранів, в кожній зміні наказом (розпорядженням) повинен бути призначений працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами (далі - відповідальний працівник), з числа начальників змін, змінних майстрів, виконробів, начальників дільниць або цехів тощо після перевірки у нього знань Правил, відповідних інструкцій для кранівників, стропальників, інструкцій заводів-виробників з експлуатації вантажопідіймальних кранів, інших нормативно-правових актів з охорони праці та нормативних документів у порядку, встановленому Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 N 15 "Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511.
( Абзац перший пункту 1.2 в редакції Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
При неможливості призначення указаних відповідальних працівників власниками кранів або організаціями, які їх експлуатують, функції останніх можуть виконувати працівники інших підприємств або організацій, котрі мають у своєму штаті кваліфікованих працівників, які пройшли в установленому порядку перевірку знань та здатні забезпечити виконання обов'язків відповідальних працівників, відповідальних за безпечне проведення робіт з переміщенням вантажів кранами. Порядок виконання обов'язків цими працівниками та їх взаємовідносини з власниками кранів або організацією, що їх експлуатує, повинні бути обумовлені договором. Обов'язки відповідальних працівників, відповідальних за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами, можуть виконувати відповідальні працівники, у власності яких знаходяться крани, за наявності у них посвідчень про проходження перевірки знань Правил, інструкцій кранівника та стропальника.
( Абзац другий пункту 1.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
У окремих випадках допускається призначення відповідальними працівниками, відповідальними за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами, бригадирів, ланкових, завідуючих складами та інших. Вимоги, в частині проведення перевірок їх знань Правил, інструкцій кранівника та стропальника, пред'являються ті ж, що й до працівників.
1.3. Відповідальний працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами, повинна мати загальні поняття про будову та стійкість кранів, а також знати: правила установлення кранів поблизу ліній електропередачі та укосів, котлованів та траншей, габарити приближення кранів до будівель, штабелів вантажів, вантажні характеристики кранів, які знаходяться в його віданні, призначення додаткових опор у стрілових кранів, призначення приладів безпеки, вимоги, які пред'являються до знімних вантажозахоплювальних пристроїв та тари, знакову сигналізацію, безпечні методи обв'язки, стропування та зачіплювання вантажів, норми бракування канатів та ланцюгів, порядок проведення робіт кранами, дану Інструкцію, інструкції кранівника та стропальника.
1.4. Відповідальність за забезпечення безпечного проведення робіт з переміщення вантажів кранами на кожній дільниці робіт протягом зміни може бути покладена тільки на одного працівника. Наказ про його призначення повинен бути на дільниці проведення робіт.
1.5. Під час відпустки, відрядження та у інших випадках відсутності відповідального працівника, відповідального за безпечне проведення робіт з переміщенням вантажів кранами, виконання його обов'язків покладається наказом на працівника, який заміщує його за посадою з дотриманням п.1.1 та п.1.2 даної Інструкції.
2. Обов'язки та права відповідальних працівників, відповідальних за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами
2.1. Відповідальний працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами, зобов'язаний:
2.1.1. Організувати проведення робіт кранами в повній відповідності з Правилами, проектами виконання робіт (на будівництві), технологічними картами, нарядами-допусками.
2.1.2. Видавати завдання та наряди машиністам та стропальникам на проведення робіт з переміщення вантажів кранами.
2.1.3. Забезпечити виконання приписів представників територіальних органів Держгірпромнагляду з питань забезпечення безпечного проведення робіт з переміщення вантажів кранами.
( Підпункт 2.1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
2.1.4. Постійно контролювати виконання машиністами та стропальниками інструкцій.
( Підпункт 2.1.4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
2.1.5. Давати машиністу відомості про масу вантажу.
2.1.6. Особисто керувати роботами, які виконуються із застосуванням кранів при:
- переміщенні вантажів над перекриттями, під якими розміщені виробничі, житлові або службові приміщення, де знаходяться люди;
- переміщенні вантажів декількома кранами;
- підійманні вантажів, на які не розроблені схеми їх стропування;
- проведенні робіт стріловими кранами на відстані менше 40 м від крайнього проводу лінії електропередачі або повітряної електричної мережі напругою понад 42 В.
( Підпункт 2.1.6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 232 від 01.10.2007 )
2.1.7. Ставити питання про притягнення до відповідальності машиністів, стропальників, сигнальників та інших робітників, які винні в порушенні інструкцій по безпечному веденню робіт.

................
Перейти до повного тексту