1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
04.06.2004 N 913
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 червня 2004 р.
за N 776/9375
( Розпорядження втратило чинність на підставі Постанови Національного банку N 185 від 25.12.2023 )
Про затвердження Положення про особливості забезпечення правонаступництва за укладеними договорами страхування у разі реорганізації страховиків
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 606 від 06.08.2009 N 413 від 30.06.2011 Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
Відповідно до пункту 5 статті 36 та абзацу сьомого статті 43 Закону України "Про страхування", статті 13 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", підпункту 32 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292/2003, та з метою удосконалення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Положення про особливості забезпечення правонаступництва за укладеними договорами страхування у разі реорганізації страховиків (додається).
2. Департаменту державного регулювання та розвитку ринків фінансових послуг (Ігнащенко В.А.) забезпечити подання Положення про особливості забезпечення правонаступництва за укладеними договорами страхування у разі реорганізації страховиків до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Відділу взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю (Нагорняк М.В.) забезпечити публікацію Положення про особливості забезпечення правонаступництва за укладеними договорами страхування у разі реорганізації страховиків у засобах масової інформації після його державної реєстрації.
4. Контроль за виконанням розпорядження залишити за Головою Комісії.
Голова Комісії В.Суслов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Державної
комісії з регулювання ринків
фінансових послуг України
04.06.2004 N 913
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 червня 2004 р.
за N 776/9375
ПОЛОЖЕННЯ
про особливості забезпечення правонаступництва за укладеними договорами страхування у разі реорганізації страховиків
( У тексті Положення слова "статутний капітал (фонд)" в усіх відмінках замінено словами "статутний капітал" у відповідних відмінках згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 413 від 30.06.2011 ) ( У тексті Положення, крім пункту 2.9 розділу 2 та пункту 5.3 розділу 5 після слів "затвердженого розпорядженням", слово "Держфінпослуг" замінено словом "Нацкомфінпослуг" згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Це Положення розроблене відповідно до пункту 5 статті 36 та абзацу сьомого статті 43 Закону України "Про страхування", статті 13 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", підпункту 64 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1070.
( Пункт 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
1.2. Це Положення визначає порядок забезпечення правонаступництва за укладеними договорами страхування у разі реорганізації страховиків різних форм власності та організаційно-правових форм (акціонерних товариств, повних товариств, командитних товариств, товариств із додатковою відповідальністю) шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення.
1.3. У цьому Положенні поняття вживаються в такому значенні:
вищий орган страховика - загальні збори акціонерів для страховика, створеного у формі акціонерного товариства, або збори учасників для страховика, створеного у формі товариства з додатковою відповідальністю, повного або командитного товариства;
злиття - припинення діяльності двох або більше страховиків як юридичних осіб та перехід за передавальним актом усього майна, прав та обов'язків до страховика - правонаступника, що створюється в результаті реорганізації;
приєднання - припинення діяльності одного або більше страховиків як юридичних осіб та перехід за передавальним актом усього майна, прав та обов'язків до іншого страховика-правонаступника;
поділ - припинення діяльності одного страховика як юридичної особи та перехід за роздільним актом (балансом) у відповідних частинах усього майна, прав та обов'язків до страховиків-правонаступників, створених у результаті реорганізації;
виділення - створення страховика або більше страховиків, до яких за роздільним актом (балансом) у відповідних частинах переходять майно, права та обов'язки страховика - юридичної особи, що реорганізовується;
перетворення - зміна організаційно-правової форми страховика, при якій до страховика, що створений в результаті реорганізації, за передавальним актом переходять усе майно, права та обов'язки страховика, що реорганізовується;
передавальний акт - це баланс страховика, що реорганізовується шляхом злиття, приєднання або перетворення, на день припинення його діяльності, за яким усе його майно, права та обов'язки переходять до страховика-правонаступника;
роздільний акт (баланс) - це баланс страховика, що реорганізовується шляхом поділу або виділення, на день припинення його діяльності, за яким його майно, права та обов'язки у відповідних частинах переходять до страховика-правонаступника або страховиків-правонаступників;
страховик, що реорганізовується, - страховик, що внаслідок реорганізації передає усе або відповідну частину свого майна, прав та обов'язків страховику-правонаступнику або страховикам-правонаступникам за передавальним актом або роздільним актом (балансом) і припиняє свою діяльність як юридична особа (за винятком виділення);
страховик-правонаступник - страховик, до якого в результаті реорганізації переходить усе або відповідна частина майна, прав та обов'язків страховика, що реорганізовується, або страховиків, що реорганізовуються;
учасники реорганізації - страховики, що реорганізовуються, та страховики-правонаступники.
1.4. Реорганізація страховиків здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про страхування", "Про господарські товариства", "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про захист економічної конкуренції", інших нормативно-правових актів, у тому числі цього Положення.
( Пункт 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг N 606 від 06.08.2009 )
1.5. Реорганізація страховиків здійснюється з дотриманням принципів:
неухильного дотримання чинного законодавства України;
забезпечення безперервної роботи страховиків при здійсненні реорганізації;
пріоритетності інтересів страхувальників;
збереження таємниці страхування.
1.6. Послідовність дій, що виконуються учасниками реорганізації - акціонерними товариствами, регулюється Положенням про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року N 221, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.03.99 за N 137/3430 (із змінами і доповненнями), з урахуванням особливостей, установлених законодавством України з питань здійснення страхової діяльності.
1.7. Учасники реорганізації зобов'язані забезпечити виконання вимог законодавства щодо формування статутного капіталу та умов забезпечення платоспроможності. Проведення реорганізації не повинно загрожувати інтересам страхувальників та кредиторів.
2. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВОНАСТУПНИЦТВА ЗА УКЛАДЕНИМИ ДОГОВОРАМИ СТРАХУВАННЯ
2.1. Перехід до страховиків-правонаступників майна, прав та обов'язків страховиків, що реорганізовуються, не потребує додаткового оформлення відносин зі страхувальниками за укладеними договорами.
За бажанням страхувальників договори страхування можуть бути переукладеними в порядку, установленому чинним законодавством України.
2.2. З метою забезпечення правонаступництва за укладеними договорами страхування учасники реорганізації зобов'язані вчинити дії щодо:
- повідомлення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про здійснення та шляхи реорганізації;
( Абзац другий пункту 2.2 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг N 2421 від 27.11.2012 )
- повідомлення страхувальників про здійснення та шляхи реорганізації;
- отримання страховиками-правонаступниками ліцензій, необхідних для здійснення видів страхування відповідно до договорів страхування, які передаються від страховиків, що реорганізовуються;
- оформлення членства страховиків-правонаступників в об'єднаннях страховиків, обов'язковість якого встановлена законодавчими актами України та необхідна для виконання зобов'язань за договорами страхування, які передаються від страховиків, що реорганізовуються.
2.3. Учасники реорганізації зобов'язані після прийняття рішень про реорганізацію вищими органами всіх страховиків, що реорганізовуються, негайно повідомити Нацкомфінпослуг про початок процесу реорганізації, його шляхи та про вчинені щодо реорганізації дії.
2.4. Протягом 10 робочих днів з дня надання повідомлення, яке направляється до Нацкомфінпослуг згідно з пунктом 2.3 цього Положення, до нього має бути додана така інформація:
- засвідчені в установленому законодавством порядку копії протоколів засідань вищих органів страховиків, що реорганізовуються, про погодження шляхів та умов проведення реорганізації, визначення страховиків-правонаступників майна, прав та обов'язків страховиків, що реорганізовуються, та припинення діяльності страховиків, що реорганізовуються, як юридичних осіб (за винятком виділення);
- засвідчені в установленому законодавством порядку копії протоколів засідань вищих органів страховиків-правонаступників про погодження шляхів та умов проведення реорганізації, прийняття майна, прав та обов'язків страховиків, що реорганізовуються;
- засвідчені в установленому законодавством порядку копії установчих документів учасників реорганізації;
- засвідчені в установленому законодавством порядку копії установчих документів страховиків-правонаступників у новій редакції в разі необхідності внесення в них змін згідно з чинним законодавством України;
- повідомлення про членство учасників реорганізації в об'єднаннях страховиків;
- повідомлення про укладені учасниками реорганізації та діючі договори страхування, із зазначенням загального розміру зобов'язань за такими договорами та кількості договорів за кожним з видів страхування.
2.5. З метою підтвердження достовірності інформації, наданої учасниками реорганізації відповідно до пунктів 2.3, 2.4 цього Положення, а також здійснення ефективного нагляду за дотриманням чинного законодавства України з питань здійснення страхової діяльності Нацкомфінпослуг може прийняти рішення про проведення виїзної перевірки учасників реорганізації.
2.6. Учасники реорганізації зобов'язані не пізніше 20 робочих днів після прийняття рішень про реорганізацію вищими органами всіх страховиків, що реорганізовуються, повідомити про реорганізацію страхувальників шляхом публікації повідомлення в друкованих засобах масової інформації.
У публікації має бути зазначено:
- шлях реорганізації (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення);
- найменування, місцезнаходження страховиків, що реорганізовуються, їх код за ЄДРПОУ та за Єдиним державним реєстром страховиків (перестраховиків) України;
- найменування, місцезнаходження страховиків-правонаступників, їх код за ЄДРПОУ та за Єдиним державним реєстром страховиків (перестраховиків) України;
- про перехід до страховиків-правонаступників зобов'язань за договорами страхування, укладеними страховиками, що реорганізовуються;
- про те, що процес реорганізації не потребує додаткового оформлення зі страховиками-правонаступниками відносин за укладеними договорами страхування, оскільки страховики-правонаступники зобов'язуються виконувати зобов'язання за всіма договорами страхування, укладеними страховиками, що реорганізовуються;

................
Перейти до повного тексту