- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 лютого 2004 р.
за N 157/8756
Про затвердження Положення про порядок здійснення іноземних інвестицій шляхом набуття у власність нерезидентами облігацій внутрішніх державних позик
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
1. Затвердити Положення про порядок здійснення іноземних інвестицій шляхом набуття у власність нерезидентами облігацій внутрішніх державних позик (додається).
2. Директору Департаменту управління державним боргом Пахачук Г.Д. в установленому законодавством порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Управлінню взаємодії з громадськістю і засобами масової інформації забезпечити опублікування цього наказу в засобах масової інформації.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Шаповалова А.В.
Перший віце-прем'єр-міністр України, Міністр фінансів України ПОГОДЖЕНО: Голова Національного банку України | М.Я.Азаров С.Л.Тігіпко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів
України
19.01.2004 N 17
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 лютого 2004 р.
за N 157/8756
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок здійснення іноземних інвестицій шляхом набуття у власність нерезидентами облігацій внутрішніх державних позик
( У тексті Положення слова "клієнти депозитарію Національного банку" замінено словами "клієнти Національного банку" згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
1. Загальні положення
Положення визначає загальні правила здійснення нерезидентами на території України операцій, пов'язаних з набуття ними у власність облігацій внутрішніх державних позик (далі - облігації), що випущені у бездокументарній формі, та порядок встановлення граничних обсягів набуття у власність облігацій нерезидентами.
1.2. Операції, пов'язані з набуттям у власність облігацій нерезидентами, здійснюються в межах граничного обсягу через зберігачів, які відповідно до законодавства України є клієнтами Національного банку України як депозитарію державних цінних паперів (далі - клієнти Національного банку), у порядку, визначеному законодавством України з урахуванням вимог цього Положення.
( Пункт 1.2 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
1.3. Граничний обсяг набуття у власність облігацій нерезидентами встановлюється у порядку, визначеному розділом 2 цього Положення.
1.4. Розрахунки за операціями, пов'язаними з набуттям у власність облігацій нерезидентами, здійснюються в грошовій одиниці України в безготівковій формі у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Національного банку України з питань безготівкових розрахунків в Україні.
У випадках, передбачених умовами випуску облігацій, розрахунки можуть здійснюватись у вільноконвертованій валюті.
1.5. Операції, пов'язані з набуттям у власність облігацій нерезидентами, є одним із видів здійснення іноземних інвестицій, порядок захисту та державної реєстрації яких визначається Законом України
"Про режим іноземного інвестування".
1.6. Прибутки (доходи), одержані нерезидентами від володіння облігаціями, оподатковуються в порядку, визначеному законодавством України.
1.7. Клієнти Національного банку надають Міністерству фінансів України інформацію про фактичні обсяги облігацій внутрішніх державних позик, що перебувають у власності нерезидентів (додаток 1), не пізніше ніж 15 числа місяця, наступного за звітним.
( Пункт 1.7 розділу 1 в редакції Наказу Міністерства фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
1.8. У цьому Положенні термін амортизаційна вартість облігацій вживається у такому значенні:
амортизаційна вартість облігацій - залишкова номінальна вартість облігацій на поточну дату, яка утворилась у результаті поступового зменшення (амортизації) номінальної вартості облігацій відповідно до умов їх випуску.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються відповідно до визначень, що встановлені законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку України з питань розміщення облігацій та з питань депозитарної діяльності з державними цінними паперами.
( Розділ 1 доповнено пунктом 1.8 згідно з Наказом Міністерства фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
2. Порядок визначення та затвердження граничного обсягу набуття у власність нерезидентами облігацій
2.1. Граничний обсяг набуття у власність облігацій нерезидентами встановлюється комісією з трьох представників Міністерства фінансів України та трьох представників Національного банку України (далі - Комісія), яка визначає обмеження щодо обсягу облігацій, які можуть перебувати у власності нерезидентів, яке обчислюється у гривнях (для амортизаційних облігацій - за амортизаційною вартістю, для інших видів облігацій - за номінальною вартістю). У разі потреби ці обмеження встановлюються залежно від термінів розміщення та/або погашення облігацій.
( Пункт 2.1 розділу 2 в редакції Наказу Міністерства фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
2.2. Персональний склад Комісії у частині представників Міністерства фінансів України та осіб, яким надається право виконувати їх обов'язки (у разі відсутності членів Комісії), затверджується наказом Міністерства фінансів України, а у частині представників Національного банку України - наказом Національного банку України.
З членів Комісії обирається її Голова.
2.3. Засідання Комісії відбувається, як правило, один раз на місяць. Рішення Комісії вважаються правомочними у разі присутності на її засіданні не менше 2 представників (або осіб, які виконують їх обов'язки) Міністерства фінансів України та двох представників (або осіб, які виконують їх обов'язки) Національного банку України.
Позачергове засідання Комісії скликається за ініціативою одного із представників Міністерства фінансів України або Національного банку України.
2.4. Учасники Комісії простою більшістю голосів приймають рішення, які оформлюються протоколами. У разі рівного розподілу голосів, голос Голови Комісії або особи, яка виконує його обов'язки, є вирішальним. Протоколи засідань Комісії зберігаються її Головою. У разі переобрання Голови Комісії протоколи передаються його правонаступнику.
Протоколи засідань Комісії надаються за запитом керівництва Міністерства фінансів України та Національного банку України та інших осіб в межах їх повноважень, що визначені законодавством України.
2.5. Граничний обсяг набуття у власність облігацій нерезидентами визначається Комісією виходячи з таких показників:
макроекономічного розвитку України;
виконання Державного бюджету України протягом поточного року;
розвитку грошово-кредитного та валютного ринків;
платіжного балансу;
стану розвитку ринку державних боргових зобов'язань, включаючи фактичні обсяги облігацій, набутих нерезидентами у власність, та інших показників, які можуть мати вплив на обсяги діяльності нерезидентів на фондовому ринку України.
Комісія має право приймати рішення щодо внесення змін до граничного обсягу набуття у власність облігацій нерезидентами.
Рішення Комісії щодо встановлення граничного обсягу набуття у власність облігацій нерезидентами та внесення змін до нього підписуються Головою Комісії або особою, яка виконує її обов'язки, і затверджується наказом Міністерства фінансів України за погодженням з Національним банком України.
3. Контроль за дотриманням граничного обсягу набуття у власність облігацій нерезидентами та порядок надання інформації щодо його використання
3.1. Національний банк України здійснює контроль за дотриманням граничного обсягу набуття у власність облігацій нерезидентами, не допускаючи проведення нерезидентами операцій в обсягах, що перевищують встановлені обмеження. Контроль здійснюється засобами програмно-технологічного забезпечення "ОВДП-online" на підставі показників, що характеризують:
фактичні обсяги набуття у власність облігацій нерезидентами;
поточні залишки граничного обсягу набуття у власність облігацій нерезидентами, які визначаються як різниця між граничними та фактичними обсягами.
Національний банк України визначає фактичні обсяги набуття у власність облігацій нерезидентами за результатами проведення операцій, визначених пунктом 4.1 Положення, за номінальною вартістю, а для амортизаційних облігацій - за амортизаційною вартістю.
Фактичні обсяги набуття у власність облігацій нерезидентами збільшуються за:
задоволеними заявками, наданими клієнтами Національного банку за дорученням нерезидентів, під час проведення операцій з розміщення облігацій;
сквитованими розпорядженнями клієнтів Національного банку, наданими за дорученням нерезидентів, за операціями з відчуження облігацій у резидентів;
сквитованими розпорядженнями, прийнятими від організаторів торгівлі цінними паперами, щодо укладання угод з придбання облігацій у резидентів за дорученням нерезидентів;
розпорядженнями щодо списання облігацій з резидентів на користь нерезидентів за безумовними операціями.
Фактичні обсяги набуття у власність облігацій нерезидентами зменшуються за:
результатами проведення операцій з відчуження облігацій резидентами у нерезидентів;
результатами часткового або повного погашення облігацій;
розпорядженнями щодо списання облігацій з нерезидентів на користь резидентів за безумовними операціями;
цивільно-правовими договорами, пов'язаними з відчуженням облігацій нерезидентами у резидентів, у разі невиконання однією зі сторін зобов'язань за цими договорами та анулювання усіх операцій, пов'язаних із ними.
Національний банк України за операціями, виконання яких призводить до перевищення поточних залишків граничного обсягу набуття у власність облігацій нерезидентами:
не обслуговує заявок на участь у розміщенні облігацій, поданих клієнтами Національного банку за дорученням нерезидентів, і надає про це відповідні повідомлення засобами програмно-технологічного забезпечення задачі "Ліга" системи "ОВДП-online" у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Національного банку України з питань розміщення облігацій;
не здійснює квитування розпоряджень клієнтів Національного банку, наданих за дорученням нерезидентів, щодо відчуження облігацій у резидентів. Повідомлення про відмову в обслуговуванні розпоряджень надаються засобами програмно-технологічного забезпечення задачі "Депооблік" системи "ОВДП-online" у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Національного банку України з питань депозитарної діяльності з державними цінними паперами;
не обслуговує сквитовані розпорядження, надані організаторами торгівлі цінними паперами щодо укладання угод з купівлі облігацій у резидентів за дорученням нерезидентів, і надає про це відповідні повідомлення засобами програмно-технологічного забезпечення задачі "Депооблік" системи "ОВДП-online".
Національний банк України інформує клієнтів Національного банку про поточні залишки граничного обсягу набуття у власність облігацій нерезидентами засобами програмно-технологічного забезпечення задачі "Депозапит" системи "ОВДП-online".
( Пункт 3.1 розділу 3 в редакції Наказу Міністерства фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
3.2. Національний банк України надає Міністерству фінансів України зведену інформацію щодо здійснення нерезидентами операцій з облігаціями, а саме:
узагальнену інформацію щодо фактичних обсягів облігацій внутрішніх державних позик, що перебувають у власності нерезидентів (додаток 2);
( Абзац другий пункту 3.2 розділу 3 в редакції Наказу Міністерства фінансів
N 413 від 20.05.2005 )
................Перейти до повного тексту