1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Міністра оборони України
29.11.2004 № 567
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 грудня 2004 р.
за № 1572/10171
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 215 від 18.05.2015 )
Про затвердження Інструкції про порядок відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 200 від 13.05.2008 № 445 від 02.07.2013 № 361 від 05.06.2014 № 563 від 22.08.2014 )
Відповідно до глави 14 Кримінально-виконавчого кодексу України та з метою визначення порядку направлення і прийняття засуджених військовослужбовців у дисциплінарний батальйон, режиму їх тримання, а також порядку його діяльності
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити та ввести в дію з 1 січня 2005 року Інструкцію про порядок відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, що додається.
2. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України
генерал армії України

О.І. Кузьмук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони України
29.11.2004 № 567
(в редакції наказу
Міністерства оборони України
02.07.2013 № 445 ( z1269-13 ))
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 грудня 2004 р.
за № 1572/10171
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція розроблена відповідно вимог глави 14 Кримінально-виконавчого кодексу України та визначає порядок направлення і прийняття засуджених військовослужбовців у дисциплінарний батальйон.
1.2. Відбування покарання засуджених військовослужбовців строкової військової служби (далі - військовослужбовці) у виді тримання в дисциплінарному батальйоні на строк від 6 місяців до 2 років передбачає виправлення та перевиховання засуджених у дусі чесного ставлення до праці та військової служби, суворого додержання ними Конституції та законів України, неухильного виконання Військової присяги і статутів Збройних Сил України та запобігання вчиненню ними нових кримінальних правопорушень.
Покарання не передбачає завдавання фізичних страждань або приниження людської гідності.
1.3. Дисциплінарний батальйон безпосередньо підпорядковується начальнику Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.) - військовому коменданту (м. Київ) (далі - начальник Центрального управління), який забезпечує добір і розстановку кадрів офіцерського складу, контролює режим та умови тримання засуджених військовослужбовців, організацію праці, військове навчання, виховну роботу із засудженими військовослужбовцями.
1.4. Підставою для тримання засуджених військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні є вирок суду, який набрав законної сили.
1.5. Основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених військовослужбовців є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно-корисна праця, соціально-виховна робота, громадський вплив, військове навчання.
Засоби виправлення та ресоціалізації засуджених військовослужбовців застосовуються з урахуванням виду покарання, характеру, ступеня суспільної небезпеки і мотивів вчинення кримінального правопорушення та поведінки засудженого, а також його ставлення до праці та виконання вимог статутів Збройних Сил України.
1.6. Прокурорський нагляд за додержанням законів у дисциплінарному батальйоні здійснюється Генеральною прокуратурою України і підпорядкованими їй прокуратурами відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Контроль за діяльністю дисциплінарного батальйону, додержанням у ньому вимог законів України та інших нормативно-правових актів України, а також цієї Інструкції здійснює начальник Центрального управління.
1.7. Внутрішню службу та конвоювання засуджених військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні організовують відповідно до вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та цієї Інструкції.
Засуджених військовослужбовців до конвоювання не залучають. Засуджені військовослужбовці, які стали на шлях виправлення, можуть бути призначені днювальними дисциплінарної роти.
II. Порядок направлення та прийняття засуджених військовослужбовців до дисциплінарного батальйону
2.1. Військовослужбовців, засуджених до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, до набрання вироком законної сили тримають на гауптвахтах Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) або у військовій частині.
Відповідно до частини четвертої статті 71 Кримінально-виконавчого кодексу України строк відбування покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців обчислюється з дня, визначеного вироком суду з урахуванням відповідно до статті 72 Кримінального кодексу України часу тримання засудженого в місцях попереднього ув’язнення.
2.2. Засудженого військовослужбовця на підставі вироку суду, який набрав законної сили, направляють до дисциплінарного батальйону.
Суд разом із своїм розпорядженням про виконання вироку надсилає копію вироку тому органу, на який покладено обов’язок виконати вирок. З моменту отримання розпорядження суду начальник органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого розташована гауптвахта (військова частина), на якій утримувався (перебував) засуджений військовослужбовець до набрання вироком законної сили, у триденний строк відправляє його у дисциплінарний батальйон під конвоєм.
2.3. Начальник органу управління Служби правопорядку зобов’язаний не менш як за добу до вибуття конвою повідомити телеграмою (телефонограмою) начальника Головного управління Служби правопорядку та начальника Центрального управління про склад конвою, чисельність засуджених військовослужбовців, військові звання, прізвища та ініціали начальника конвою, конвойних і засуджених військовослужбовців, озброєння конвою, маршрут руху, дату, час відправлення та дату і час прибуття транспорту із зазначенням номера поїзда, вагона, рейсу авіатранспорту, водного транспорту.
2.4. Начальник Центрального управління з отриманням телеграми (телефонограми) від начальника органу управління Служби правопорядку організовує зустріч та забезпечує перевезення особового складу конвою і засуджених військовослужбовців від станції (порту, аеропорту) до дисциплінарного батальйону, а після передачі засудженого військовослужбовця - до станції відправлення.
Забезпечення пально-мастильними матеріалами для конвоювання здійснюється за додатковою щомісячною заявкою начальника Центрального управління до довольчого органу з урахуванням кількості проведених конвоювань.
2.5. Порядок розміщення, харчування, відпочинку особового складу конвою (до часу вибуття у зворотному напрямку) та забезпечення зберігання його зброї, боєприпасів та спеціальних засобів після прийому-передачі засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону визначається наказом начальника Центрального управління.
2.6. Начальник органу управління Служби правопорядку у гарнізоні надсилає до дисциплінарного батальйону через начальника конвою такі документи та речі на засудженого військовослужбовця:
супровідний лист;
копію обвинувального вироку суду та розпорядження про його виконання, а у разі зміни вироку - копію апеляційної/касаційної ухвали (постанови) суду;
обліково-послужну та службову картки і медичну книжку;
особову справу;
службову характеристику;
медичну характеристику;
військовий квиток;
продовольчий, речовий та грошовий атестати;
особисті речі та їх опис.
Опис складають у двох примірниках, його підписують начальник органу управління Служби правопорядку або його заступник та засуджений. До опису заносять ордени, медалі, відзнаки, документи на них, гроші, цінності та інші речі засудженого військовослужбовця.
2.7. У випадку відсутності документів або речей засудженого військовослужбовця під час його прийняття начальник конвою доповідає про це начальнику органу управління Служби правопорядку, який вживає заходів щодо усунення недоліків до моменту відправлення засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону.
2.8. Командир військової частини, де проходить військову службу засуджений військовослужбовець, повинен:
у день засудження військовослужбовця надіслати письмове повідомлення начальнику органу управління Служби правопорядку у гарнізоні для організації його своєчасного конвоювання до дисциплінарного батальйону;
в день передачі засудженого військовослужбовця конвою Служби правопорядку організувати його медичний огляд, миття в лазні, заміну натільної білизни, підготовку документів та речей, визначених пунктом 2.6 цього розділу, а також забезпечити засудженого військовослужбовця відповідними перевізними документами.
III. Прийом засуджених військовослужбовців до дисциплінарного батальйону
3.1. Прийом засуджених військовослужбовців, які прибули до дисциплінарного батальйону, здійснюється командиром дисциплінарного батальйону у приміщенні або його заступником спільно з командиром дисциплінарної роти, посадовою особою відділення з кадрів і стройової частини та чергового лікаря у визначеному наказом командира дисциплінарного батальйону приміщенні.
Усі засуджені військовослужбовці, які прибули до дисциплінарного батальйону, підлягають обов’язковому медичному огляду, а їх обмундирування і натільна білизна ? спеціальній обробці (пранню).
Засуджений військовослужбовець передається безпосередньо начальником конвою разом із документами, особистими речами, які визначені пунктом 2.6 розділу II цієї Інструкції.
3.2. Командир дисциплінарного батальйону під час прийому засуджених військовослужбовців зобов’язаний:
організувати прийняття від начальника конвою засуджених військовослужбовців, про що розписатися у другому примірнику опису особистих речей засудженого, супровідному листі начальника конвою та завірити їх гербовою печаткою;
провести особисту бесіду з засудженим військовослужбовцем, що прибув, під час якої з’ясувати: склад його сім’ї, освіту, рід занять до призову на військову службу, посаду, яку він обіймав до засудження, скарги, побажання та інші питання, які можуть впливати на його виправлення та ресоціалізацію, задоволення його релігійних потреб;
довести під підпис засудженому військовослужбовцю порядок та умови відбування покарання, його права, обов’язки, при цьому звернути особливу увагу на порядок застосування зброї чатовими або особовим складом чергової зміни у випадку порушення засудженим режиму тримання у дисциплінарному батальйоні;
зарахувати засудженого військовослужбовця до дисциплінарного підрозділу батальйону з дня його прибуття;
щоденно доповідати начальнику Центрального управління про загальну кількість засуджених військовослужбовців, які тримаються у дисциплінарному батальйоні, та кількість прийнятих (звільнених) за добу.
3.3. Про прийом засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону командир дисциплінарного батальйону протягом трьох діб письмово повідомляє суд, яким його засуджено, та направляє повідомлення (додаток 1) одному із членів сім’ї або близьких осіб за вибором засудженого, у якому вказується місцезнаходження дисциплінарного батальйону та роз’яснюються права засудженого.
3.4. Перший примірник опису особистих речей засудженого залишається у стройовій частині дисциплінарного батальйону. Гроші та цінності, що належать засудженому, зараховують на особовий рахунок засудженого.
Ордени, медалі, відзнаки та документи на них зберігаються у приміщенні, визначеному командиром дисциплінарного батальйону, в опечатаному сейфі (металевій шафі), а інші особисті речі засудженого - у кімнаті для зберігання особистих речей дисциплінарної роти.
3.5. У випадку відсутності того чи іншого документа (речей) засудженого або невідповідності атестатів на засудженого командир дисциплінарного батальйону приймає засудженого, робить відповідні відмітки в першому та другому примірниках опису особистих речей засудженого, ставить свій підпис та скріплює його гербовою печаткою, про що доповідає начальнику Центрального управління, повідомляє командира військової частини, з якої направлено засудженого, а також начальника органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого розташована військова частина, для вжиття відповідних заходів.
3.6. Командир військової частини, з якої прибув засуджений, зобов’язаний у тижневий строк надати до дисциплінарного батальйону документи або речі, які необхідно було надати під час передачі засудженого, та доповісти начальнику органу управління Служби правопорядку, в зоні діяльності якого розташована військова частина, про усунення недоліків.
3.7. Після прибуття засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону протягом 10 днів заступником командира дисциплінарного батальйону по роботі з особовим складом проводиться вивчення морально-психологічного стану засудженого військовослужбовця. У цей час він утримується окремо від інших засуджених військовослужбовців. Представник медичної служби гарнізону проводить медичний огляд засудженого, за необхідності призначає поглиблене медичне обстеження та/або курс лікування.
3.8. У дисциплінарному батальйоні на засуджених військовослужбовців ведуть:
книгу обліку засуджених військовослужбовців (додаток 2);
опис особистих речей засудженого військовослужбовця;
особову справу, в якій зберігаються документи, зазначені у пункті 2.6 розділу ІІ цієї Інструкції, крім особистих речей.
IV. Розміщення засуджених військовослужбовців
4.1. Дисциплінарний батальйон розташовують окремо від інших військових частин гарнізону.
4.2. Місця розташування підрозділів обслуговування та сержантського складу дисциплінарної роти визначають поза територією, де тримають засуджених військовослужбовців (у разі розміщення дисциплінарного батальйону в одній будівлі - у відокремлених суцільними дверми та гратами приміщеннях).
4.3. Територія та приміщення, призначені для розміщення та обслуговування засуджених військовослужбовців, повинні бути надійно відокремлені парканом (гратами) від території та приміщень, де розташовуються дисциплінарні підрозділи.
4.4. Двері і вхідні ворота в розташування дисциплінарного батальйону відчиняються тільки з дозволу чергового дисциплінарного батальйону.
4.5. Вікна і двері приміщень, в яких розміщують засуджених військовослужбовців, обладнують металевими ґратами, а двері також обладнуються замками (електрозамками).
V. Режим тримання засуджених військовослужбовців
5.1. Засуджені військовослужбовці зобов’язані дотримуватись вимог режиму, встановлених Кримінально-виконавчим кодексом України.
5.2. Під час відбування покарання в дисциплінарному батальйоні всі засуджені військовослужбовці незалежно від їх військового звання та характеру попередньої служби перебувають на посадах рядового складу, які носять форму одягу та знаки розрізнення, встановлені для зазначеної категорії військовослужбовців.
5.3. Для засуджених військовослужбовців встановлюється п’ятиденний робочий тиждень з одним вихідним днем та одним днем для виконання господарчих робіт. Розпорядок дня у дисциплінарному батальйоні встановлюється командиром дисциплінарного батальйону. У розпорядку дня має бути передбачено роботу на території та у майстернях дисциплінарного батальйону до 6 годин, нічний сон - 8 годин на добу, приймання їжі - три рази на день. Планується по одному дню на тиждень для навчальних занять, господарських робіт.
5.4. На роботи і заняття за межі розташування дисциплінарного батальйону засуджених військовослужбовців виводять у складі відділення чи взводу (із записом про це у книзі виходу та повернення засуджених військовослужбовців) під охороною озброєного конвою за командою командира дисциплінарного батальйону.
Кількість та озброєння конвойних у кожному окремому випадку визначаються наказом начальника Центрального управління на підставі заявки командира дисциплінарного батальйону, яка надається не пізніше ніж за добу до проведення конвоювання.
( Абзац другий пункту5.4 розділу V в редакції Наказу Міністерства оборони № 563 від 22.08.2014 )
У невідкладних випадках (стихійне лихо, пожежа, раптове захворювання, що загрожує життю засудженого військовослужбовця, тощо) конвой для охорони засуджених військовослужбовців виділяється зі складу чергової зміни на гауптвахті за наказом чергового з організації охорони і конвоювання Центрального управління Військової служби правопорядку (по місту Києву і Київській області). Наказ на виділення конвою надає начальник Центрального управління.
( Пункт 5.4 розділу V доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Міністерства оборони № 563 від 22.08.2014 )
Конвойні повинні забезпечувати надійну охорону засуджених і належний контроль під час роботи чи занять.
Автомобільний транспорт, який в’їжджає на територію (виїжджає з території) дисциплінарного батальйону, оглядається черговим дисциплінарного батальйону.
Дозвіл на пересування засудженого військовослужбовця у межах розташування дисциплінарного батальйону, поза територією, де тримаються засуджені військовослужбовці, без конвою оформлюється наказом командира дисциплінарного батальйону.
( Абзац шостий пункту 5.4 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 563 від 22.08.2014 )
VI. Листування, ведення телефонних розмов, одержання посилок (передач) і бандеролей та побачення засуджених військовослужбовців
6.1. Засудженим військовослужбовцям дозволяється відправляти і отримувати листи та телеграми без обмеження їх кількості. Вручення листів, що надходять, проводиться командиром дисциплінарної роти або старшиною роти, у присутності якого засуджений військовослужбовець зобов’язаний їх розпечатати. Якщо засуджений відмовиться розпечатати лист, це здійснює командир дисциплінарної роти або старшина роти в присутності засудженого та офіцера (сержанта) підрозділу. Зміст листів перевірці не підлягає. Виявлені при цьому заборонені вкладення вилучаються. Розпечатувати листи, які відправляють засуджені військовослужбовці, заборонено.
6.2. Засуджені військовослужбовці мають право за рахунок коштів, що є на їхніх особових рахунках, передплачувати і одержувати газети, журнали, інші періодичні видання без обмеження їх кількості, а також, у порядку, встановленому командиром дисциплінарного батальйону, вести телефонні розмови без обмеження їх кількості, у тому числі під час перебування в стаціонарних закладах охорони здоров’я.
( Абзац перший пункту 6.2 розділу VI в редакції Наказу Міністерства оборони № 563 від 22.08.2014 )
Телефонні розмови між засудженими, які відбувають покарання в дисциплінарному батальйоні, заборонені.
Кількість отриманих посилок (передач) і бандеролей та листів, що одержують засуджені, а також листів, що вони відправляють, не обмежена. Облік посилок (передач) і бандеролей та їх вмісту вноситься до книги обліку посилок (передач) і бандеролей, що надійшли на адресу засудженим, та їх вмісту (додаток 3).
Засудженим військовослужбовцям за заявою та розпискою (додаток 4) дозволяється закупати за рахунок коштів, що перебувають на їх особових рахунках, харчові продукти і предмети першої потреби в межах сум та порядку, встановленого кримінально-виконавчим законодавством України.
( Абзац четвертий пункту 6.2 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 563 від 22.08.2014 )
Лікарські засоби і вироби медичного призначення, які одержують засуджені відповідно до медичного висновку, перевіряються на придатність до використання (непридатні повертаються) та передаються представнику медичної служби гарнізону для їхнього лікування.
6.3. Засудженим військовослужбовцям один раз на місяць надається право на проведення короткострокового побачення з родичами чи іншими особами тривалістю до чотирьох годин у спеціально обладнаному приміщенні під контролем представника дисциплінарного батальйону у вільний від роботи та занять час у дні і години, встановлені командиром дисциплінарного батальйону, за заявою засудженого військовослужбовця.
Один раз на три місяці засудженому військовослужбовцю надається право на проведення тривалого побачення строком до 3-х діб з правом спільного проживання. Дозвіл на побачення надається командиром дисциплінарного батальйону за заявою засудженого військовослужбовця. На час тривалого побачення засуджені звільняються від роботи і занять.
Осіб, які прибули на побачення, приймає черговий військової частини. Їх інформують про поведінку засудженого, попереджують про обов’язкове дотримання правил поведінки під час побачень, заборону нелегальних передач та про негайне припинення побачення, якщо буде виявлено порушення встановлених правил.
Предмети, заборонені для використання у дисциплінарному батальйоні, здаються на збереження черговому військової частини зі складанням двох описів (один у чергового частини, другий у відвідувача). Речі після закінчення побачення повертаються під підпис відвідувачам.
У разі спроби під час відвідування передати засудженому заборонені предмети побачення припиняється.
Засуджені після побачення підлягають перевірці шляхом проведення особистого огляду (без роздягання) і огляду їх речей.
До кімнати тривалих побачень дозволяється проносити харчові продукти (за винятком алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива), а також речі, предмети і вироби, зберігання яких засудженим не заборонено, які обов’язково оглядаються черговим лікарем. Фото -, відеотехніку та засоби, які надають змогу виходу в мережу Інтернет, проносити заборонено.
Родичам засуджених, які перебувають на тривалих побаченнях, дозволяється у денний час виходити за межі дисциплінарного батальйону для придбання харчових продуктів, предметів першої потреби, а у разі дострокового закінчення побачення (за бажанням) - у будь-який час доби.
У приміщенні тривалих побачень обладнують: житлову кімнату, кухню, умивальник, туалет, душову, місце (шафу) для зберігання речей.
Приміщення забезпечують меблями, інвентарем та предметами господарчого вжитку.
6.4. Для одержання правової допомоги засудженим військовослужбовцям, у тому числі під час перебування в стаціонарних закладах охорони здоров’я, надаються побачення з адвокатом або іншим фахівцем у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, наодинці. Таке побачення не може бути обмежене в часі.
( Пункт 6.4 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 563 від 22.08.2014 )
VII. Короткочасні виїзди засуджених військовослужбовців за межі дисциплінарного батальйону
7.1. Відпустки, передбачені для військовослужбовців строкової служби, засудженим військовослужбовцям не надаються.
У зв’язку з винятковими обставинами (смерть або тяжка хвороба близького родича, яка загрожує життю хворого; стихійне лихо, яке завдало значної матеріальної шкоди майну засудженого військовослужбовця та його сім’ї) засудженому військовослужбовцю може бути дозволено короткочасний виїзд за межі дисциплінарного батальйону на строк до семи діб, не враховуючи часу, необхідного для проїзду в обидва кінці.

................
Перейти до повного тексту