- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСАХ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 липня 2003 р.
за N 533/7854
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної
служби статистики
N 106/160/359 від 27.04.2011 )
Про удосконалення обліку виробництва продукції рослинництва
1. Установити, що статистичний облік виробництва сільськогосподарськими підприємствами - юридичними особами продукції рослинництва здійснюється на основі затвердженої Держкомстатом методології за такою схемою:
1.1. Усі юридичні особи або їх філії, які займаються виробництвом продукції сільського господарства та мають сільськогосподарські угіддя незалежно від розміру господарства, форм власності й господарювання, подають органам державної статистики за місцезнаходженням земельної ділянки річні форми державних статистичних спостережень про посівні площі (N 4-сг "Заключний звіт про підсумки сівби під урожай 200_ року"), обсяги виробництва продукції рослинництва (N 29-сг "Звіт про збір урожаю сільськогосподарських культур").
1.2. Всі великі та середні сільськогосподарські підприємства (юридичні особи, що займаються сільськогосподарським виробництвом, або їх філії незалежно від форм власності та господарювання, які мають у своєму користуванні 100 га сільськогосподарських угідь і більше) щомісяця подають органам державної статистики за місцезнаходженням земельної ділянки такі форми державних статистичних спостережень: N 3-сг "Звіт про сівбу та наявність насіння ярих культур", N 7-сг "Звіт про хід збирання урожаю, наявність насіння озимих культур та проведення інших польових робіт".
1.3. Щодо малих сільськогосподарських підприємств (господарств, що мають у своєму користуванні менше 100 га сільськогосподарських угідь), які не подають оперативну (місячну) звітність, органи державної статистики проводять щомісячні розрахунки основних показників форм державних статистичних спостережень N 3-сг та N 7-сг у цілому по регіону (області) з використанням розробленої Держкомстатом методології на основі даних про посівні площі в цих господарствах, оперативної звітності великих та середніх господарств, а також вибіркових обстежень урожайності в малих сільськогосподарських підприємствах з дотриманням конфіденційності первинної інформації.
1.4. Остаточний валовий збір зернових культур у малих сільськогосподарських підприємствах обліковується на підставі їх заключного звіту за формою N 29-сг та відповідних коригувань показників середньої урожайності сільськогосподарських культур, що здійснюються органами державної статистики (обласними управліннями) за затвердженою Держкомстатом методологією на основі даних вибіркових обстежень урожайності.
2. Зважаючи на міжнародний статистичний досвід, поточну та прогнозну ситуацію в галузі сільського господарства, а також необхідність порівнянності показників у динаміці, зберегти в цілому існуючу на сьогодні систему обліку урожаю сільськогосподарських культур у господарствах населення, в основі якої лежать дані перепису посівних площ, погосподарського обліку та вибіркового обстеження домогосподарств у сільській місцевості, з внесенням до неї таких змін:
2.1. Удосконалити методологію та організацію проведення вибіркового обстеження шляхом покращення дизайну вибірки, здійснення додаткової стратифікації (групування) районів за якістю землі та їх природно-господарськими характеристиками, реорганізації мережі обліковців, забезпечення конфіденційності первинних даних.
2.2. На основі вищевказаних джерел інформації та затвердженої Держкомстатом методології органами державної статистики проводяться щомісячні розрахунки основних показників форм державних статистичних спостережень N 3-сг та N 7-сг щодо населення та всіх категорій господарств у цілому по регіону (області), при цьому розрахункові (попередні) показники оперативного обліку сільськогосподарського виробництва в господарствах населення уточнюються при остаточному обліку посівних площ та урожаю сільськогосподарських культур.
................Перейти до повного тексту