1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Міністра оборони України

N 81 від 26.02.2002 Зареєстровано в Міністерстві
м. Київ юстиції України
11 квітня 2002 р.
за N 357/6645
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони N 618 від 16.12.2004 )
Про порядок і умови відбування арешту засудженими військовослужбовцями
Відповідно до статті 105 Виправно-трудового кодексу України, якою передбачено, що військовослужбовці, засуджені до арешту, відбувають покарання на гауптвахті, та з метою визначення порядку і умов його відбування
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок і умови відбування арешту засудженими військовослужбовцями, що додається.
2. Головнокомандувачу Сухопутних військ Збройних Сил України, Головнокомандувачу Військово-Морських Сил Збройних Сил України приймання засуджених до арешту військовослужбовців Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань здійснювати:
до гарнізонних гауптвахт військових комендатур міст: Київ, Севастополь, Львів, Хмельницький, Ужгород, Івано-Франківськ, Рівне, Одеса, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Сімферополь, Чернігів, Харків, Житомир, Кривий Ріг - військовослужбовців чоловічої статі з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, складу прапорщиків і мічманів та офіцерського складу;
до гарнізонної гауптвахти військової комендатури міста Кіровоград - військовослужбовців-жінок.
3. Головнокомандувачу Сухопутних військ Збройних Сил України, Головнокомандувачу Військово-Морських Сил Збройних Сил України, командувачам військ оперативних командувань передбачити у титульних списках капітального ремонту на 2002 рік виконання робіт з обладнання приміщень гарнізонних гауптвахт військових комендатур міст: Севастополь, Львів, Хмельницький, Ужгород, Івано-Франківськ, Рівне, Кіровоград, Одеса, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Сімферополь, Чернігів, Харків, Житомир, Кривий Ріг у відповідності до вимог виправно-трудового законодавства України, Правил про порядок і умови відбування арешту засудженими військовослужбовцями у межах виділених лімітів у кошторисі доходів і видатків Міністерства оборони України.
Військовому коменданту міста Києва спільно з фахівцями квартирно-експлуатаційного управління міста Києва провести обстеження будівель гарнізонної гауптвахти, підготувати і до 30 квітня 2002 року надати начальнику розквартирування військ і капітального будівництва Збройних Сил - начальнику Головного управління розквартирування військ і капітального будівництва Міністерства оборони України пропозиції щодо приведення гауптвахти у відповідність до вимог виправно-трудового законодавства України, Правил про порядок і умови відбування арешту засудженими військовослужбовцями та включення робіт з обладнання будівель і приміщень гарнізонної гауптвахти до плану і титульних списків капітального ремонту на 2002 рік в межах виділених лімітів у кошторисі доходів і видатків Міністерства оборони України.
4. Головнокомандувачу Військово-Морських Сил Збройних Сил України, командувачам військ оперативних командувань та начальнику Головного військово-медичного управління Міністерства оборони України - начальнику медичної служби Збройних Сил України організувати у військових госпіталях (окремих медичних батальйонах) міст: Київ, Севастополь, Львів, Хмельницький, Ужгород, Івано-Франківськ, Рівне, Кіровоград, Одеса, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Сімферополь, Чернігів, Харків, Житомир, Кривий Ріг обладнання палат для лікування хворих військовослужбовців, засуджених до арешту, та вартових приміщень для особового складу варт.
5. Головнокомандувачу Сухопутних військ Збройних Сил України та начальнику Головного організаційно-мобілізаційного управління - заступнику начальника Генерального штабу Збройних Сил України до 3 червня 2002 року створити спеціальний підрозділ із числа військовослужбовців-жінок для супроводу та охорони військовослужбовців-жінок, засуджених до арешту з утриманням на гарнізонній гауптвахті у складі військової комендатури міста Кіровоград Південного оперативного командування.
6. Начальнику Тилу Збройних Сил України до 20 червня 2002 року розробити та подати на затвердження до Кабінету Міністрів України норми харчування і матеріально-побутового забезпечення осіб рядового, сержантського і старшинського складу, прапорщиків і мічманів, осіб офіцерського складу, які засуджені до арешту і відбувають покарання на гауптвахті.
Фінансування витрат, пов'язаних з утриманням засуджених до арешту військовослужбовців, проводити відповідно до обсягів асигнувань, передбачених у кошторисі доходів і видатків Міністерства оборони України за відповідними програмами.
7. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
8. Наказ розіслати до окремої військової частини.
Міністр оборони України
генерал армії України

В.П.Шкідченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра оборони
України
26.02.2002 N 81
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
11 квітня 2002 р.
за N 357/6645
Інструкція
про порядок і умови відбування арешту засудженими військовослужбовцями
1. Загальні положення
Інструкція про порядок і умови відбування арешту засудженими військовослужбовцями (далі - Інструкція) розроблена відповідно до Конституції України, Кримінального кодексу України та Виправно-трудового кодексу України і визначає порядок та умови відбування арешту засудженими військовослужбовцями Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
На військовослужбовців, засуджених до арешту, поширюється дія відповідних вимог Виправно-трудового кодексу України та вимоги додатка 12 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, який затверджений Законом України від 24 березня 1999 року N 550-ХIV.
Підставою для утримання військовослужбовців, засуджених до арешту, є тільки обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили.
Контроль за додержанням законності та порядку тримання військовослужбовців, засуджених до арешту, здійснює військовий комендант гарнізону. Начальником варти на гарнізонній гауптвахті, де утримуються засуджені військовослужбовці, призначається офіцер. Супровід, конвоювання та охорона засуджених під час прогулянки, приймання їжі, ранкових та вечірніх заходів, медичного огляду, миття у лазні здійснюються вивідними у присутності начальника варти або його помічника.
Засуджені військовослужбовці відбувають увесь строк покарання на одній гарнізонній гауптвахті. Переведення засудженого з однієї гарнізонної гауптвахти до іншої допускається у разі його хвороби або для забезпечення його особистої безпеки, а також за інших виключних обставин, що перешкоджають подальшому знаходженню засудженого у даній гауптвахті (камері). Переведення засуджених у межах однієї гарнізонної гауптвахти проводиться за письмовим розпорядженням військового коменданта гарнізону, до іншої гарнізонної гауптвахти - за відповідним рішенням Головнокомандувача Сухопутних військ Збройних Сил України за поданням військового коменданта гарнізону.
Вартову службу та конвоювання всіх категорій засуджених військовослужбовців командири військових частин, військові коменданти гарнізонів організовують у відповідності до вимог військових статутів Збройних Сил України, розділу 2 Інструкції про порядок організації конвоювання (супроводження) і передачі засуджених військовослужбовців до дисциплінарних частин Збройних Сил України, затвердженої наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 28 грудня 1998 року N 143, та цієї Інструкції.
Звільнення засуджених здійснюється військовим комендантом гарнізону за підставами, передбаченими статтями 108, 109, 109-1, 111 Виправно-трудового кодексу України. Після отримання від військового коменданта гарнізону посвідчення про відрядження, військових перевізних документів, коштів на проїзд та харчування військовослужбовці у визначений термін повертаються до своїх військових частин. Про дату повернення військовослужбовця до військової частини командир (начальник) сповіщає телеграмою військового коменданта гарнізону, де відбував покарання військовослужбовець.
2. Особливості порядку направлення та приймання військовослужбовців, засуджених до арешту
Про відправлення засуджених до арешту військовослужбовців до місця відбування покарання командування військової частини (військової комендатури гарнізону) зобов'язано у десятиденний термін повідомити його сім'ю або близьких родичів про те, куди і коли він відряджений. З цією метою засудженому, який відбуває, видається поштовий конверт, де засуджений заповнює адресу, прізвище, ім'я та по батькові, кому він надсилається. За дорученням командира військової частини (військового коменданта гарнізону) у листі вміщується текст повідомлення про те, хто, коли саме і куди (адреса військової комендатури гарнізону (гарнізонної гауптвахти)) вибув засуджений для відбування покарання.
Військовослужбовці, засуджені до арешту направляються на гарнізонну гауптвахту за вироком суду під вартою, яка озброюється штатною зброєю. При цьому для супроводу засуджених військовослужбовців із числа офіцерського складу, прапорщиків, мічманів призначаються офіцерські варти або з числа прапорщиків, мічманів відповідно. Для супроводу до місця відбування покарання військовослужбовців-жінок призначається варта з числа військовослужбовців-жінок від підрозділу військової комендатури міста Кіровоград Південного оперативного командування за попередньою заявкою головних штабів видів Збройних Сил України, штабів оперативних командувань, управлінь центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління залізничних військ Міністерства оборони України та штабів інших військових формувань.
Приймання військовослужбовців, засуджених до арешту, на гауптвахту здійснюється військовим комендантом гарнізону або одним із його заступників спільно з начальником гарнізонної гауптвахти на гауптвахті у спеціально обладнаній кімнаті.
Усі військовослужбовці, засуджені до арешту, які прибули на гауптвахту, підлягають обов'язковому медичному огляду. Організація медичного огляду та надання медичної допомоги покладається на начальника медичної служби гарнізону.
Військовослужбовець, засуджений до арешту, передається безпосередньо начальником варти разом із документами, особистими речами, які визначені цією Інструкцією, військовому коменданту гарнізону (у випадку його відсутності - одному з його заступників) у присутності начальника гарнізонної гауптвахти.
Військовий комендант гарнізону (у разі його відсутності - один з його заступників) у присутності начальника гарнізонної гауптвахти, який приймає військовослужбовця, засудженого до арешту, повинен:
прийняти від начальника варти доставлених військовослужбовців, засуджених до арешту, про що зробити запис у другому примірнику опису документів і предметів та завірити його гербовою печаткою;
прийняти за відомістю на тимчасове зберігання зброю та боєприпаси варти, забезпечити їх збереження у кімнаті зберігання зброї чергового варт або у спеціально обладнаному для цього приміщенні, організувати розміщення та відпочинок особового складу варти, а за потреби - миття у лазні із заміною натільної білизни;
повідомити (у день приймання) начальника штабу оперативного командування та військового коменданта гарнізону або командира військової частини, звідки прибув військовослужбовець, засуджений до арешту, про приймання зазначеного військовослужбовця та час вибуття варти у зворотному напрямку.
Командиром військової частини через начальника варти надсилаються до військової комендатури гарнізону такі документи:
супровідний лист;
копію вироку суду, а у разі зміни вироку - копію постанови судді чи ухвали відповідного суду;
особову справу (для сержантського та рядового складу - обліково-послужну картку);
службову картку;
медичну книжку;
посвідчення офіцера (прапорщика або мічмана), для старшинського, сержантського та рядового складу - військовий квиток;
продовольчий, речовий та грошовий атестати (розрахункову книжку);
особисті речі та опис особистих речей засудженого. Опис складається у двох примірниках, його підписують командир військової частини та засуджений. Після прийняття військовим комендантом військовослужбовця, засудженого до арешту, другий примірник опису, завірений гербовою печаткою військового коменданта гарнізону, надсилається через начальника варти командиру військової частини, звідки прибув засуджений. До опису заносяться предмети першої потреби, які дозволяється утримувати засудженому протягом усього строку покарання у спеціальній кімнаті для зберігання особистих речей повсякденного користування.
Час та порядок отримання предметів першої потреби засудженими визначається внутрішнім розпорядком гарнізонної гауптвахти.
До переліку предметів першої потреби входять:
бритва електрична (механічна) або безпечна з касетними головками разового користання;
запальнички (для тих хто курить) - дві штуки;
сигарети - не більше одного блока;
предмети туалету (мило, зубні паста та щітка, гребінець, креми для гоління і дезінфекції, шампунь) та пластмасові футляри для їх утримання - один комплект;
туалетний папір - чотири рулони;
рушник вафельний - два;
щітки для одягу та взуття, крем для взуття - один комплект;
кашне, носові хустинки, нитки (чорного, зеленого та білого кольору) та голки;
письмовий папір, ручка, конверти, марки.
Крім того, для жінок:
халат, хустка, рейтузи, бюстгальтери, гігієнічні пакети, шпильки, вата, губна помада, пудра.
Продовольчі, речові та грошові атестати (розрахункові книжки) засуджених начальник варти здає військовому коменданту гарнізону, який у свою чергу передає їх у відповідні служби для зарахування зазначених військовослужбовців на відповідне забезпечення.
3. Правове становище засуджених до арешту військовослужбовців
3.1. Засуджені військовослужбовці несуть відповідальність і користуються правами, які встановлені чинним законодавством України, з обмеженнями, що передбачені законодавством для цієї категорії засуджених, а також випливають з вироку суду та встановлені Виправно-трудовим кодексом України для відбування покарання даного виду.

................
Перейти до повного тексту