- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 14/51 від 23.01.2001 | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за N 110/5301 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державного комітету України з питань
регуляторної політики та підприємництва
N 100/957 від 01.09.2004 )
Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів і Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проведення випробувань на пожежну небезпеку речовин, матеріалів, будівельних конструкцій, виробів і обладнання, а також пожежної техніки, пожежно-технічного озброєння, продукції протипожежного призначення на відповідність встановленим вимогам
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету з
питань регуляторної політики та підприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
1. Затвердити:
1.1. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів, що додаються.
1.2. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з проведення випробувань на пожежну небезпеку речовин, матеріалів, будівельних конструкцій, виробів і обладнання, а також пожежної техніки, пожежно-технічного озброєння, продукції протипожежного призначення на відповідність встановленим вимогам, що
додаються.
2. Управлінню ліцензування видів господарської діяльності Департаменту реєстрації та ліцензування Держпідприємництва України (Єфремов О.В.), ГУДПО (Рева Г.В.) МВС України в установленому порядку забезпечити подання перелічених у пунктах 1.1, 1.2 Ліцензійних умов на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. ГУДПО (Рева Г.В.) МВС України забезпечити публікацію Ліцензійних умов у засобах масової інформації.
4. Визнати такими, що втратили чинність:
4.1. Наказ МВС України від 29.03.95
N 189 "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення ліцензування виробництва пожежної техніки, протипожежного устаткування, надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.08.95 за N 226/762.
4.2. Наказ Ліцензійної палати України та Головного управління Державної пожежної охорони МВС України від 14.12.98
N 107/89 "Про затвердження Інструкції про умови і правила провадження підприємницької діяльності (ліцензійні умови) з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення та контроль за їх дотриманням", зареєстрований Міністерством юстиції України 28.12.98 за N 828/3268.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Держпідприємництва України Третьякова С.І. та заступника Міністра внутрішніх справ України Харламова О.В.
Голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Міністр внутрішніх справ України | О.В. Кужель Ю.Ф. Кравченко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету України
з питань регуляторної політики та
підприємництва і МВС України
23.01.2001 N 14/51
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 лютого 2001 р.
за N 110/5301
ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів
1. Загальні положення
1.1. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів визначають організаційні, кваліфікаційні, технологічні та спеціальні вимоги до суб'єктів господарювання, виконання яких є обов'язковою умовою провадження зазначеної господарської діяльності.
1.2. Органом, що видає ліцензії на провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів, є Державний департамент пожежної безпеки МВС України.
1.3. Ліцензія на здійснення даного виду діяльності видається суб'єкту господарювання на підставі заяви про видачу ліцензії (додаток 1) та за умови його відповідності згідно з поданими документами ліцензійним умовам.
Якщо суб'єкт господарювання планує провадити вид господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів не в повному обсязі, а частково (з окремих видів послуг і робіт), то в заяві про видачу ліцензії також вказуються ці послуги і роботи згідно з вимогами розділу 3 Ліцензійних умов. У цьому разі в ліцензії після виду господарської діяльності зазначаються послуги та роботи, на які поширюється її дія.
До заяви про видачу ліцензії на провадження виду господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів додаються такі документи:
відомості за підписом керівника та печаткою заявника - суб'єкта господарської діяльності про наявність матеріально-технічної бази і спеціалістів, необхідних для провадження відповідного виду господарської діяльності, за встановленою формою (додаток 2);
засвідчені в установленому порядку копії документів, які підтверджують право власності суб'єкта господарської діяльності або оренди ним обладнання та виробничих приміщень, необхідних для провадження відповідного виду господарської діяльності;
засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують рівень освіти і кваліфікації спеціалістів, необхідний для провадження відповідного виду господарської діяльності, згідно з ліцензійними умовами;
засвідчені в установленому законодавством порядку копії технічних умов, технологічних процесів, регламентів (якщо цього вимагають ліцензійні умови на заявлені послуги та роботи протипожежного призначення).
( Ліцензійні умови доповнено розділом 1 згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
2. Терміни та визначення, які вживаються у цьому нормативному акті
Підрозділ - дільниця суб'єкта господарювання, яка самостійно виконує послуги і роботи протипожежного призначення.
Керівник робіт - штатний співробітник суб'єкта господарювання, керівник окремого підрозділу (директор, начальник дільниці, бригадир тощо).
Виконавець робіт - штатний співробітник суб'єкта господарювання, спеціаліст з відповідною кваліфікацією, який залежно від посадових функцій здійснює конкретну роботу в складі підрозділу (проектант, електромонтажник, зварювальник тощо).
Спеціальні курси навчання - підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації на базі пожежно-технічних навчальних закладів та інших навчальних підрозділів Державного департаменту пожежної безпеки МВС України за навчальними планами та програмами, затвердженими в установленому порядку, з метою набуття спеціальних знань у галузі відповідної господарської діяльності.
( Абзац п'ятий розділу 2 в редакції Наказу Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
Орган ліцензування діяльності протипожежного призначення - Державний департамент пожежної безпеки МВС України.
( Абзац сьомий розділу 2 в редакції Наказу Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
3. Послуги і роботи протипожежного призначення
Господарська діяльність з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів уключає в себе такі послуги і види робіт:
1. Проектування установок пожежогасіння, пожежної сигналізації, протидимного захисту, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, пожежного спостереження, пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки та вогнезахисту конструкцій.
2. Монтаж, технічне обслуговування установок пожежогасіння (водяне, пінне, газове, порошкове, аерозольне).
3. Монтаж, технічне обслуговування установок пожежної сигналізації.
4. Монтаж, технічне обслуговування систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі.
5. Монтаж, технічне обслуговування установок протидимного захисту.
6. Технічне обслуговування вогнегасників (пінних, водяних, порошкових, газових, закачного типу, вогнегасників - установок пожежогасіння).
( Пункт 6 розділу 3 в редакції Наказу Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
7. Монтаж, технічне обслуговування систем пожежного спостереження.
8. Монтаж, технічне обслуговування пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки.
9. Монтаж протипожежних воріт, дверей, димових люків, вогнезатримувальних пристроїв.
10. Глибоке просочення деревини вогнезахисними розчинами.
11. Поверхнева вогнезахисна обробка деревини та тканин.
12. Вогнезахисна обробка кабельної продукції.
13. Захист вогнезахисними матеріалами металевих та інших конструкцій.
14. Мурування, ремонт і очищення печей, камінів, димоходів (димарів).
15. Оцінка протипожежного стану об'єктів.
16. Дослідження обставин та причин виникнення пожеж.
4. Загальні умови провадження господарської діяльності щодо виконання послуг і робіт протипожежного призначення
Діяльність з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення здійснюється спеціалізованими організаціями або спеціалізованими підрозділами в складі суб'єкта господарювання. Суб'єкти господарювання повинні мати потрібну матеріально-технічну базу та штатну чисельність кваліфікованих фахівців.
Матеріально-технічна база повинна знаходитись у власності, оперативному управлінні або користуванні суб'єкта господарювання, що підтверджується відповідними документами. Технологічне обладнання, пристрої, інструмент та засоби вимірювання мають проходити своєчасне технічне обстеження (перевірку) у відповідних органах (за потребою) та утримуватися у справному технічному стані.
Керівники та виконавці робіт повинні працювати у суб'єкта господарювання (ліцензіата) відповідно до вимог чинного законодавства, пройти спеціальні курси навчання (один раз на три роки).
При наданні послуг і виконанні робіт протипожежного призначення суб'єкти господарювання зобов'язані дотримуватись чинних законодавчих та інших нормативних актів, що регулюють даний вид діяльності. У своїй роботі використовувати засоби протипожежного захисту, що мають сертифікат відповідності Системи УкрСЕПРО або інший сертифікат, визнаний в Україні в установленому порядку, дотримуватись екологічних та протипожежних вимог.
Ліцензіати, які виконують роботи з проектування, монтажу систем протипожежного захисту та вогнезахисної обробки на особливо важливих об'єктах:
атомних, теплових, гідро - та гідроакумулювальних електростанціях;
4- та 5- зіркових готелях та готельних комплексах;
театрах із залами для глядачів на 800 місць та більше;
підприємствах торгівлі з торговельною площею 3,5 тис. кв. м та більше;
лікувальних закладах, санаторіях, будинках відпочинку, профілакторіях та інших закладах для відпочинку і оздоровлення людей на 1000 місць та більше;
складах нафти та нафтопродуктів I категорії (місткістю 100 тис. куб. м та більше);
матеріальних складах та базах загального призначення площею 3,5 тис. кв. м та більше (категорії "А"), 5,2 тис. кв. м та більше (категорії "Б"), 7,8 тис. кв. м та більше (категорії "В");
міжнародних аеропортах, морських вокзалах, позакласних залізничних вокзалах (за переліком, який визначений Державною адміністрацією залізничного транспорту України), станціях метрополітенів;
особливо важливих об'єктах, будівництво яких передбачається за державними інвестиціями і затверджується Кабінетом Міністрів України;
об'єктах з розрахунковою кошторисною вартістю 50 млн. грн. та більше;
об'єктах, що будуються за експериментальними проектами;
об'єктах, на які не встановлені норми проектування;
об'єктах, що будуються з обгрунтованими відхиленнями від обов'язкових вимог нормативних документів, - повинні: подавати проектну документацію для проведення експертизи щодо пожежної безпеки до центрального органу державного пожежного нагляду (Державний департамент пожежної безпеки МВС України); здавати в експлуатацію за безпосередньою участю центрального органу державного пожежного нагляду (Державний департамент пожежної безпеки МВС України) виконані роботи з монтажу систем протипожежного захисту та вогнезахисної обробки.
( Розділ 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
5. Ліцензійні умови
5.1. Проектування установок пожежогасіння, пожежної сигналізації, протидимного захисту, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, пожежного спостереження, пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки та вогнезахисту конструкцій
Кваліфікація спеціалістів
Керівники робіт:
вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня (спеціаліст, магістр) та стаж роботи за даним напрямком діяльності не менше 3-х років;
спеціальні курси навчання з проектування засобів протипожежного захисту;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Виконавці робіт:
вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня (молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр);
спеціальні курси навчання з проектування засобів протипожежного захисту;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Для здійснення проектування установок пожежогасіння, пожежної сигналізації, протидимного захисту, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, пожежного спостереження, пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки та вогнезахисту конструкцій суб'єкт господарювання у своєму штаті повинен мати фахівців з:
проектування установок пожежогасіння - спеціаліста-електрика, спеціаліста-сантехніка (для водяного, пінного пожежогасіння);
проектування установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, пожежного спостереження, пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки - спеціаліста-електрика;
проектування установок протидимного захисту - спеціаліста-електрика, спеціаліста з опалення і вентиляції;
проектування вогнезахисту конструкцій - спеціаліста-будівельника.
Нормативно-правові акти та нормативно-технічна документація
НАПБ Б.02.014-98 Положення про порядок узгодження з органами державного пожежного нагляду проектних рішень, на які не встановлені норми і правила, та обгрунтованих відхилень від обов'язкових вимог нормативних документів;
НАПБ Б.06.044-97 Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації;
ОНТП 24-86 "Определение категорий помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности";
ДСТУ 2272-93 Системи стандартів безпеки праці. Пожежна безпека. Терміни та визначення;
ДСТУ 2273-93 Системи стандартів безпеки праці. Пожежна техніка. Терміни та визначення;
СНиП 2.01.02-85 "Противопожарные нормы";
СНиП 2.04.05-91 "Отопление, вентиляция и кондиционирование";
ДБН В.2.5-13-98 Пожежна автоматика будинків і споруд;
ДБН В.2.2-9-99 Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення.
ПУЭ-85 "Правила устройства электроустановок (6-е издание)";
ГОСТ 12.1.114-82 "ССБТ. Пожарные машины и оборудование. Обозначения условные графические";
ГОСТ 28130-89 "Пожарная техника. Огнетушители, установки пожаротушения и пожарной сигнализации. Обозначения условные графические";
РД 34.21.122-87 "Инструкция по устройству молниезащиты зданий и сооружений";
технічна документація заводів-виробників на засоби протипожежного захисту, що проектуються.
Вимоги щодо якості робіт
Проектна документація повинна відповідати вимогам діючих норм проектування, що засвідчується відповідним записом керівника проекту (головним інженером проекту) в матеріалах проекту. Проектна документація має пройти обов'язкову експертизу щодо пожежної безпеки в органах державного пожежного нагляду.
( Пункт 5.1 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
5.2. Монтаж, технічне обслуговування установок пожежогасіння (водяні, пінні, газові, порошкові, аерозольні)
Кваліфікація спеціалістів
Керівники робіт:
вища пожежно-технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр або вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр та стаж роботи за даним напрямком діяльності не менше 3 років;
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування установок пожежогасіння;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Виконавці робіт:
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування установок пожежогасіння;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Для здійснення монтажу, технічного обслуговування установок пожежогасіння, залежно від типу установки, суб'єкт господарювання у своєму штаті повинен мати:
1. Водяне, пінне пожежогасіння:
газозварника не нижче 5-го розряду;
електрозварника ручного зварювання не нижче 5-го розряду;
слюсаря-монтажника приладового устаткування не нижче 5-го розряду;
електромонтера охоронно-пожежної сигналізації не нижче 5-го розряду.
2. Газове, порошкове пожежогасіння:
газозварника не нижче 5-го розряду;
електрозварника ручного зварювання не нижче 5-го розряду;
слюсаря-монтажника приладового устаткування не нижче 5-го розряду;
електромонтера охоронно-пожежної сигналізації не нижче 5-го розряду.
3. Аерозольне пожежогасіння:
слюсаря - монтажника приладового устаткування не нижче 5-го розряду;
електромонтера охоронно-пожежної сигналізації не нижче 5-го розряду.
Для монтажу та технічного обслуговування установок пожежогасіння (водяного дренчерного, пінного дренчерного, газового, порошкового (крім модульного типу), аерозольного) суб'єкт господарювання повинен мати пристрої:
для проведення вхідного контролю пожежних сповіщувачів;
для перевірки працездатності установки пожежної сигналізації (імітатори тепла та диму).
Нормативно-правові акти та нормативно-технічна документація
НАПБ Б.06.044-97 Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації;
ОНТП 24-86 "Определение категорий помещений и зданий по взрывопожарной и пожарной опасности";
ДБН В.2.5-13-98 Пожежна автоматика будинків і споруд;
ДБН В.2.2-9-99 Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення;
ПУЭ-85 "Правила устройства электроустановок (6-е издание)";
ГОСТ 12.1.114-82 "ССБТ. Пожарные машины и оборудование. Обозначения условные графические";
ГОСТ 28130-89 "Пожарная техника. Огнетушители, установки пожаротушения и пожарной сигнализации. Обозначения условные графические";
ГОСТ 12.3.046-91 "ССБТ. Установки пожаротушения автоматические. Общие технические требования";
ГОСТ 12.4.009-83 "Пожарная техника для защиты объектов. Основные виды. Размещение и обслуживание";
СНиП III-4-80* "Техника безопасности в строительстве";
СНиП 3.05.06-85 "Электротехнические устройства";
СНиП 3.05.07-85 "Системы автоматизации";
наказ МВС України від 29.07.2000
N 507 "Про затвердження Правил технічного утримання установок пожежної автоматики", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.09.2000 за N 662/4883;
технічна та експлуатаційна документація на обладнання установок пожежогасіння, що застосовуються (паспорт, сертифікат тощо);
виробнича документація, що оформлюється при монтажі установок пожежегасіння, а також документація, що оформлюється при прийнятті в експлуатацію та при виявленні дефектів у період експлуатації (ДБН В.2.5-13-98);
регламенти робіт з технічного обслуговування установок пожежогасіння.
Матеріально-технічна база
прилади вимірювання сили електричного струму, напруги, опору, параметрів заземлення в електромережах установок (амперметр, вольтметр, омметр, мегомметр тощо);
обладнання для проведення гідро-, пневмовипробувань на міцність та герметичність елементів установок пожежогасіння;
електро-, газозварювальне обладнання;
промислові ваги для контролю кількості вогнегасної речовини.
Вимоги щодо якості робіт
Роботи з монтажу, технічного обслуговування установок пожежогасіння повинні здійснюватись відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу щодо пожежної безпеки в органах державного пожежного нагляду, проекту проведення робіт та технічної документації заводів-виробників.
Про початок роботи на об'єкті суб'єкт господарювання зобов'язаний сповістити місцевий орган державного пожежного нагляду.
Виконані роботи оформлюються актами згідно з ДБН В.2.5.-13-98.
Відсутність позитивного експертного висновку не дає право на початок виконання монтажних робіт.
( Пункт 5.2 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
5.3. Монтаж, технічне обслуговування установок пожежної сигналізації. Монтаж, технічне обслуговування систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі
Кваліфікація спеціалістів
Керівники робіт:
вища пожежно-технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр або вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр та стаж роботи за даним напрямком діяльності не менше 3 років;
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Виконавці робіт:
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Для здійснення монтажу, технічного обслуговування установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі суб'єкт господарювання у своєму штаті повинен мати:
слюсаря - монтажника приладового устаткування не нижче 5-го розряду;
електромонтера охоронно-пожежної сигналізації не нижче 5-го розряду.
Нормативно-правові акти та нормативно-технічна документація
НАПБ Б.06.044-97 Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежегасіння та пожежної сигналізації;
ДБН В.2.5-13-98 Пожежна автоматика будинків і споруд;
ДБН В.2.2-9-99 Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення;
ВСН 25-09.68-85 "Правила производства и приемки работ. Установки охранной, пожарной и охранно-пожарной сигнализации";
ГОСТ 28130-89 "Пожарная техника. Огнетушители, установки пожаротушения и пожарной сигнализации. Обозначения условные графические";
наказ МВС України від 29.07.2000
N 507 "Правила технічного утримання установок пожежної автоматики", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.09.2000 за N 662/4883;
ГОСТ 12.1.114-82 "ССБТ. Пожарные машины и оборудование. Обозначения условные графические";
ГОСТ 4.188-85 "СПКП. Средства охранной, пожарной и охранно-пожарной сигнализации. Номенклатура показателей";
НАПБ 05.012-91 Технологічна інструкція. Порядок улаштування, монтаж засобів систем оповіщення про пожежу;
СНиП 2.04.05-91 "Отопление, вентиляция и кондиционирование";
СНиП III-4-80* "Техника безопасности в строительстве";
СНиП 3.05.06-85 "Электротехнические устройства";
СНиП 3.05.07-85 "Системы автоматизации";
ПУЭ-85 "Правила устройства электроустановок (6-е издание)";
виробнича документація, що оформлюється при монтажі установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, а також документація, що оформлюється при прийнятті в експлуатацію та при виявленні дефектів у період експлуатації (ДБН В.2.5-13-98);
технічна та експлуатаційна документація на обладнання установок пожежної сигналізації та систем оповіщення, що застосовуються (паспорт, сертифікат тощо);
регламенти робіт з технічного обслуговування установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі.
Матеріально-технічна база
прилади вимірювання сили електричного струму, опору, напруги, захисного заземлення (амперметр, вольтметр, омметр, мегомметр, тестер тощо);
пристрої для проведення вхідного контролю пожежних сповіщувачів;
пристрої для перевірки працездатності установки пожежної сигналізації (імітатори тепла та диму);
електромеханічний та слюсарний інструмент (електродрилі, перфоратори, молотки тощо).
Вимоги щодо якості робіт
Роботи з монтажу, технічного обслуговування установок пожежної сигналізації, систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі повинні здійснюватись відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації (акта обстеження), яка пройшла експертизу щодо пожежної безпеки в органах державного пожежного нагляду, проекту проведення робіт (ППР) та технічної документації заводів-виробників.
Про початок роботи на об'єкті суб'єкт господарювання зобов'язаний сповістити місцевий орган державного пожежного нагляду.
Виконані роботи оформлюються актами згідно з ДБН В.2.5.-13-98.
Відсутність позитивного експертного висновку не дає право на початок виконання монтажних робіт.
( Пункт 5.3 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
5.4. Монтаж, технічне обслуговування установок протидимного захисту
Кваліфікація спеціалістів
Керівники робіт:
вища пожежно-технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр або вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр та стаж роботи за даним напрямком діяльності не менше 3 років;
спеціальні курси навчання з монтажу та технічного обслуговування установок протидимного захисту;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Виконавці робіт:
спеціальні курси навчання з монтажу та технічного обслуговування установок протидимного захисту;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Для здійснення монтажу та технічного обслуговування установок протидимного захисту суб'єкт господарювання у своєму штаті повинен мати:
електромонтера охоронно-пожежної сигналізації не нижче 5-го розряду;
налагоджувальника контрольно-вимірювальних приладів і автоматики не нижче 5-го розряду.
Для технічного обслуговування установок протидимного захисту суб'єкт господарювання повинен забезпечити чергування ремонтного персоналу для аварійного виїзду.
Нормативно-правові акти та нормативно-технічна документація
ДБН В.2.5-13-98 Пожежна автоматика будинків і споруд;
ДБН В.2.2-9-99 Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення;
ГОСТ 12.1.114-82 "ССБТ. Пожарные машины и оборудование. Обозначения условные графические";
СНиП 2.04.05-91 "Отопление, вентиляция и кондиционирование";
СНиП III-4-80* "Техника безопасности в строительстве";
СНиП 3.05.06-85 "Электротехнические устройства";
СНиП 3.05.07-85 "Системы автоматизации";
ПУЭ-85 "Правила устройства электроустановок (6-е издание)";
СНиП 2.01.02-85 "Противопожарные нормы";
виробнича документація, що оформлюється при монтажі установок протидимного захисту, а також документація, що оформлюється при прийнятті в експлуатацію та при виявленні дефектів у період експлуатації;
технічна та експлуатаційна документація на обладнання та пристрої протидимного захисту, що застосовуються (паспорт, сертифікат тощо);
регламент робіт з технічного обслуговування установок протидимного захисту.
Матеріально-технічна база
транспортний засіб для аварійного виїзду;
прилади вимірювання сили електричного струму, опору, напруги, захисного заземлення (амперметр, вольтметр, омметр, мегомметр, тестер тощо);
прилади вимірювання аеродинамічних показників (комбінований приймач тиску, приймач повного тиску, анемометр, тахометр тощо);
електромеханічний та слюсарний інструмент (електродрилі, перфоратори, молотки, плоскогубці тощо);
пристрої для проведення вхідного контролю пожежних сповіщувачів;
пристрої для перевірки працездатності установки пожежної сигналізації (імітатори тепла та диму).
Вимоги щодо якості робіт
Роботи з монтажу, технічного обслуговування установок протидимного захисту повинні здійснюватись відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу щодо пожежної безпеки в органах державного пожежного нагляду, проекту проведення робіт та технічної документації заводів-виробників.
Відсутність позитивного експертного висновку не дає права на початок виконання монтажних робіт.
Виконані роботи із монтажу установок протидимного захисту оформлюються актом прийняття виконаних робіт, де зазначено:
найменування об'єкта, де проводяться роботи, та його адреса;
найменування виду протидимного захисту (димовидалення, нагнітання повітря);
найменування організації, що розробила проект;
найменування виконавця пусконалагоджувальних робіт, його місцезнаходження та номер ліцензії;
найменування замовника робіт;
перелік встановленого обладнання;
результати комплексних випробувань установки протидимного захисту.
Акт прийняття виконаних робіт підписується представниками замовника, виконавця робіт та державного пожежного нагляду.
( Пункт 5.4 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
5.5. Технічне обслуговування (далі - ТО) вогнегасників (пінних, водяних, порошкових, газових, закачного типу, вогнегасників - установок пожежогасіння)
Кваліфікація спеціалістів
Керівники робіт:
вища пожежно-технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр або вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр та стаж роботи за даним напрямком діяльності не менше 3 років;
спеціальні курси навчання з технічного обслуговування вогнегасників;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Виконавці робіт:
спеціальні курси навчання з технічного обслуговування вогнегасників;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Кількість спеціалістів та їх кваліфікаційний рівень визначаються відповідно до технічного процесу проведення ТО.
Нормативно-правові акти та нормативно-технічна документація
ДСТУ 3675-98 (ГОСТ 30612-99) Пожежна техніка. Вогнегасники переносні. Загальні технічні вимоги та методи випробувань;
ДСТУ 3734-98 Пожежна техніка. Вогнегасники пересувні. Загальні технічні вимоги;
ДСТУ 1.3-93 Державна система стандартизації України. Порядок розроблення, побудови, викладу, оформлення, узгодження, затвердження, позначення та реєстрації технічних умов;
ДСТУ 3105-95 (ГОСТ 26952-97) Порошки вогнегасні. Загальні технічні вимоги і методи випробувань;
ДНАОП 0.00-1.07-94 Правила влаштування та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском;
технічні умови на ТО конкретного типу вогнегасників, розроблені суб'єктом господарювання відповідно до ДСТУ 1.3-93 та погоджені з ГУДПО МВС України;
технологічний процес проведення ТО, розроблений суб'єктом господарювання відповідно до технічних умов на ТО.
Матеріально-технічна база
Суб'єкт господарювання повинен мати виробничі площі та технологічне обладнання відповідно до технологічного процесу проведення ТО.
Вимоги щодо якості робіт
Технічному обслуговуванню підлягають тільки ті вогнегасники, що мають сертифікат відповідності Системи УкрСЕПРО або інший сертифікат, визнаний в Україні в установленому порядку.
Кожен вогнегасник після проведення ТО повинен супроводжуватись документом, у якому зазначаються:
найменування суб'єкта господарювання - виконавця робіт, його місцезнаходження;
дата проведення ТО;
дата наступного ТО, що є гарантійним терміном експлуатації;
печатка відділу технічного контролю (ВТК).
Якість проведення ТО вогнегасників перевіряється органами ліцензування методом вибіркових випробувань на працездатність.
( Пункт 5.5 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
5.6. Монтаж, технічне обслуговування систем пожежного спостереження
Кваліфікація спеціалістів
Керівники робіт:
вища пожежно-технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр або вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр та стаж роботи за даним напрямком діяльності не менше 3 років;
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування систем пожежного спостереження;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Виконавці робіт:
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування систем пожежного спостереження;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Для здійснення монтажу, технічного обслуговування систем пожежного спостереження суб'єкт господарювання у своєму штаті повинен мати:
слюсаря-монтажника приладового устаткування не нижче 5-го розряду;
радіотехніка не нижче 5-го розряду;
електромонтера охоронно-пожежної сигналізації не нижче 5-го розряду.
Для забезпечення контролю за передачею сигналу та підтримки працездатного стану системи спостереження суб'єкт господарювання повинен забезпечити цілодобове чергування із залученням відповідного персоналу.
Нормативно-правові акти та нормативно-технічна документація
НАПБ Б.06.044-97 Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежегасіння та пожежної сигналізації;
ДБН В.2.5-13-98 Пожежна автоматика будинків і споруд;
СНиП III-4-80* "Техника безопасности в строительстве";
СНиП 3.05.06-85 "Электротехнические устройства";
СНиП 3.05.07-85 "Системы автоматизации";
ВСН 25-09.68-85 "Правила производства и приемки работ. Установки охранной, пожарной й охранно-пожарной сигнализации";
наказ МВС України від 29.07.2000
N 507 "Правила технічного утримання установок пожежної автоматики", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.09.2000 за N 662/4883;
ПУЭ-85 "Правила устройства электроустановок (6-е издание)";
виробнича документація, що оформлюється при монтажі систем пожежного спостереження, а також документація, що оформлюється при прийнятті в експлуатацію та при виявленні дефектів під час експлуатації (ДБН В.2.5-13-98);
технологічний регламент робіт з технічного обслуговування систем пожежного спостереження;
технічна та експлуатаційна документація на системи пожежного спостереження, що застосовуються (технічні умови, технічний опис, сертифікат тощо).
Матеріально-технічна база
Суб'єкт господарювання повинен мати приміщення, обладнання, інструмент та вимірювальні прилади, передбачені технологічним регламентом для виконання робіт та технічною документацією виробника даного обладнання.
Незалежно від цього суб'єкт господарювання повинен мати прилади для вимірювання сили електричного струму, опору, напруги, захисного заземлення (амперметр, вольтметр, омметр, мегомметр, осцилограф, частотомір, тестер тощо).
Вимоги щодо якості робіт
Роботи з монтажу, технічного обслуговування систем пожежного спостереження повинні здійснюватись відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу щодо пожежної безпеки в органах державного пожежного нагляду, та технічної документації заводів-виробників.
Про початок роботи на об'єкті суб'єкт господарювання зобов'язаний сповістити місцевий орган державного пожежного нагляду.
Виконані роботи оформлюються актами згідно з ДБН В.2.5-13-98.
Відсутність позитивного експертного висновку не дає права на початок виконання монтажних робіт.
( Пункт 5.6 розділу 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Держпідприємництва
N 112/1065 від 25.10.2002 )
5.7. Монтаж, технічне обслуговування пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки
Кваліфікація спеціалістів
Керівники робіт:
вища пожежно-технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр або вища технічна освіта освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр та стаж роботи за даним напрямком діяльності не менше 3 років;
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Виконавці робіт:
спеціальні курси навчання з монтажу, технічного обслуговування пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки;
навчання та перевірка знань з питань охорони праці.
Для здійснення монтажу, технічного обслуговування пристроїв для захисту будинків і споруд від розрядів блискавки суб'єкт господарювання у своєму штаті повинен мати:
електрозварника ручного зварювання не нижче 4-го розряду;
електромонтера-схемника не нижче 4-го розряду.
Нормативно-правові акти та нормативно-технічна документація
................Перейти до повного тексту