1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 62 від 17.08.2001 Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 2001 р.
за N 774/5965
Про затвердження Вимог до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету ядерного регулювання N 188 від 14.12.2004 Наказом Державної інспекції ядерного регулювання N 941 від 20.08.2024 )
Відповідно до Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2000 р. N 1782 "Про затвердження Порядку ліцензування окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання, що додаються.
2. Управлінню регулювання безпеки радіаційних технологій (В. Голубєв) забезпечити подання цього наказу в п'ятиденний термін на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Державному науково-технічному центру ядерної та радіаційної безпеки (В.Васильченко) у місячний термін після державної реєстрації забезпечити тиражування Вимог до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Голови О.Миколайчук.
Голова В.В.Грищенко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
ядерного регулювання України
від 17.08.2001
N 62
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 2001 р.
за N 774/5965
Вимоги
до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання
1. Загальні положення
1.1. Нормативно-правовий акт "Вимоги до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання" (далі - Вимоги) розроблено відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2000 року N 1782 "Про затвердження Порядку ліцензування окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії".
1.2. Дія Вимог поширюються на суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, які подають заяву про отримання (внесення змін) ліцензії (далі - заявники) на провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ) до органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, що видає ліцензії на виробництво ДІВ.
( Пункт 1.2 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної інспекції ядерного регулювання N 941 від 20.08.2024 )
1.3. Вимоги визначають структуру та зміст звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з виробництва ДІВ (далі - звіт).
1.4. У Вимогах основні терміни вживаються у значеннях, наведених у статтях 1 Законів України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", термін "діяльність з виробництва ДІВ" вживається в значенні, наведеному в пункті 1.3 Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з виробництва джерел іонізуючого випромінювання, затверджених наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 13 серпня 2015 року N 148, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2015 року за N 1054/27499.
( Пункт 1.4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної інспекції ядерного регулювання N 941 від 20.08.2024 )
2. Вимоги до структури звіту
2.1. Звіт складається з титульного аркуша, розділів та додатків.
2.2. Звіт містить такі розділи:
"Загальна інформація";
"Опис об'єкта виробництва та технологій виробництва ДІВ";
"Забезпечення радіаційної безпеки при виробництві ДІВ";
"Радіоактивні відходи";
"Радіоактивні викиди і скиди";
"Забезпечення збереження ДІВ".
2.3. Звіт може також містити додатки у вигляді інструкцій, програм, регламентів, методик, розрахунків, технічних описів приладів і установок, а також інших документів і матеріалів, що доповнюють основні розділи звіту, ілюструють, пояснюють і конкретизують інформацію з безпеки.
2.4. Якщо заявник має структурні підрозділи, що виробляють різні типи ДІВ, забезпечення безпеки виробництва яких має суттєву специфіку, або структурні підрозділи заявника мають окрему інфраструктуру забезпечення радіаційної безпеки, або відрізняються місцем здійснення діяльності, - рекомендується в розділах (підрозділах) звіту структурно відокремлювати частини, що стосуються таких підрозділів заявника.
2.5. У залежності від специфіки виробництва ДІВ, самих ДІВ та особливостей забезпечення безпеки при виробництві різних типів ДІВ заявник може не подавати інформацію про певні заходи з безпеки (певні описи заходів з безпеки), вимоги до опису та аналізу застосування яких установлені в цих Вимогах. У цьому разі заявник у відповідному розділі або пункті звіту подає роз'яснення щодо відсутності відповідного фактора (чинника) радіаційного впливу та обгрунтовує відсутність певного заходу з безпеки шляхом посилання на нормативні та інші документи з радіаційної безпеки.
3. Вимоги до змісту розділів звіту
3.1. Вимоги до змісту розділу "Загальна інформація"
У розділі мають бути такі підрозділи:
3.1.1. "Інформація для громадськості".
У підрозділі стисло описується діяльність заявника з виробництва (виготовлення) ДІВ та подається обгрунтування її необхідності.
Розробка даного підрозділу звіту є обов'язковою в звітах заявників, діяльність яких має або може мати у випадку аварії радіаційний вплив на навколишнє природне середовище та населення.
3.1.2. "Інформація про організаційну структуру заявника".
У підрозділі подається інформація про структурні підрозділи заявника, які здійснюють діяльність з виробництва ДІВ (підпорядкованість структурних підрозділів; їх місцезнаходження; посада, прізвище, ім'я та по батькові керівників структурних підрозділів).
3.1.3. "Інформація про видані заявнику дозволи органів державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки".
У підрозділі подається інформація про дозволи (ліцензії, сертифікати, паспорти, дозволи на викиди та скиди тощо) органів державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, які видані заявнику і стосуються його діяльності у сфері використання ядерної енергії. При цьому вказується: назва та номер дозволу, ким видано, на яку діяльність, термін дії.
3.1.4. "Інформація про виконання особливих умов ліцензії та результати інспекційних перевірок".
Підрозділ уключається до звіту тільки заявниками (ліцензіатами), які вже мали ліцензію на виробництво ДІВ та звернулися із заявою на продовження ліцензії.
Підрозділ має включати стислий звіт про виконання умов попередньої ліцензії: номер ліцензії; зміст ліцензійних умов, для яких ліцензією встановлені терміни виконання, та стислу інформацію про терміни і заходи щодо виконання вказаних ліцензійних умов, а також реквізити документів, що підтверджують виконання. У підрозділі наводиться стисла інформація щодо результатів інспекційних перевірок ліцензіата органами державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки: дата проведення інспекції, ким проведено, які видані приписи, інформація про терміни та заходи щодо виконання приписів.
3.1.5. "Інформація про постачальників".
У підрозділі подається інформація про постачальників заявника, які за договорами (контрактами) надають заявнику послуги з постачання ДІВ, з технічного обслуговування ДІВ (установок, приладів, пристроїв з ДІВ), перевезення радіоактивних матеріалів, зберігання ДІВ, радіаційного контролю, а саме: номер ліцензії на діяльність з ДІВ (для послуг з радіаційного контролю - свідоцтва про акредитацію), ким видана (видано), на який термін; повна назва постачальника; вид послуг.
3.2. Вимоги до змісту розділу "Опис об'єкта виробництва та технологій виробництва ДІВ"
Цей розділ або підрозділи не включаються до звіту, якщо норми, правила та стандарти з радіаційної безпеки (далі - РБ) не встановлюють вимоги: до розміщення, побудови, обладнання тощо об'єкта заявника, на якому здійснюється виробництво ДІВ; до технологій поводження з ДІВ; до приміщень, обладнання та устаткування з ДІВ.
До розділу слід уключити загальний опис об'єкта заявника, на якому здійснюється виробництво ДІВ, аналіз відповідності стану цього об'єкта проекту і нормативним вимогам щодо забезпечення РБ, а також опис технологій виробництва ДІВ. Опис має бути достатнім для оцінки проведеного в наступних розділах аналізу забезпечення РБ.
Розділ має містити в собі такі підрозділи:
3.2.1. Підрозділ "Розміщення і опис об'єкта" - має включати інформацію про розміщення і опис об'єкта, на якому здійснюється виробництво ДІВ, зокрема:
а) місцезнаходження об'єкта (з обов'язковим наданням адреси та необхідних пояснень, з позначенням на схемі при потребі);
б) план або схему об'єкта, на якому здійснюється виробництво ДІВ;
в) розміщення (планування) приміщень, де проваджується виробництво ДІВ (у тому числі тимчасове зберігання ДІВ), суміжних приміщень і приміщень, у яких здійснюється поводження з радіоактивними відходами (при цьому необхідно зазначити приміщення, що мають санітарні паспорти; зазначити: зони, де провадиться радіаційний контроль; приміщення (зони) з обмеженим доступом; класи робіт з відкритими ДІВ у приміщенні; дати необхідні пояснення, у тому числі щодо обладнання й устаткування зазначених приміщень, у тому числі щодо обладнання й устаткування, що забезпечує вентиляцію, пилогазоочищення та опалення);
г) наявність та розташування елементів фізичного захисту (парканів, грат, замків, сигналізації тощо) з прив'язкою до плану об'єкта (приміщень);
ґ) опис розділення приміщень на зони (зональне планування) для виробничих приміщень чи лабораторій, в яких здійснюють виготовлення радіонуклідних ДІВ з використанням радіоактивних речовин у відкритому вигляді;
д) опис санітарно-захисної зони і зони спостереження;
е) опис навколишньої території, яка внаслідок передбаченої проектом імовірної аварії може зазнати радіаційного впливу, а саме: імовірні межі території, відомості про населення (його чисельність, щільність заселення території). Даний опис може не приводитися, якщо діяльність із ДІВ не має і не може мати у випадку аварії радіаційного впливу на населення (зокрема, такий опис не подається, якщо виробляються або в технології виробництва використовуються тільки пристрої, що генерують іонізуюче випромінювання).
3.2.2. Підрозділ "Технічний опис об'єкта" - має включати:
а) план розміщення в приміщеннях, де здійснюється виробництво ДІВ, основного та допоміжного (вантажопідйомного, транспортного) обладнання та устаткування, яке безпосередньо використовується при виробництві ДІВ та для забезпечення радіаційної безпеки при виробництві ДІВ;
б) перелік та опис обладнання та устаткування з ДІВ;
в) опис систем (засобів), що забезпечують безпеку при виробництві ДІВ (подається, якщо відповідно до норм, правил та стандартів з радіаційної безпеки такі системи необхідні), а саме:
систем обмеження доступу (бар'єрів, блокування, зон з обмеженим доступом тощо);
систем дистанційного поводження з ДІВ;
систем біологічного захисту (у тому числі пересувних);
систем сигналізації (звукової, світлової, попереджувальних написів та знаків);
систем герметизації, вентиляції, пилогазоочищення, спецканалізації, електропостачання та аварійного автономного електропостачання (при потребі), дренажу, дезактивації тощо;
систем локалізації радіаційних наслідків (на випадок аварії); санітарних пропускників та санітарних шлюзів;
протипожежних систем;
г) аналіз відповідності об'єкта, на якому проваджується діяльність з виробництва ДІВ проекту(ам) та вимогам нормативно-технічної документації з радіаційної безпеки.
3.2.3. Підрозділ "Опис технологій виробництва ДІВ" - має включати:
а) опис видів робіт і (або) технологій при виробництві;
б) інформацію щодо параметрів радіаційної обстановки: потужності дози, концентрації радіоактивних газів і аерозолів, щільності потоків частинок, рівні забруднення виробничого середовища радіоактивними речовинами;
в) опис характеру формування дози опромінення (внутрішнього та зовнішнього), оцінку дози опромінення.
3.2.4. Підрозділ "Опис ДІВ" - має включати: радіаційні характеристики ДІВ: радіонуклід, активність радіонукліда (для закритих радіонуклідних ДІВ); радіонуклід, питома активність радіонукліда, активність радіонукліда на робочому місці, група радіаційної небезпеки, хімічна сполука (для відкритих радіонуклідних ДІВ);
величини потужності дози на поверхні ДІВ та на відстані 0,1 м від доступної поверхні ДІВ (блока, установки, приладу, пристрою з ДІВ);
допустимі рівні забрудненості зовнішніх поверхонь радіонуклідних ДІВ (блока, установки, приладу, пристрою з ДІВ);
тип та енергію випромінювання (для генеруючих пристроїв); щільність потоку частинок;
Замість цього опису до звіту можуть додаватися витяги з розділів та пунктів експлуатаційної документації на ДІВ, що виробляються (будуть вироблятися).
3.2.5. Підрозділ "Опис конструкції ДІВ, що виробляються (будуть вироблятися)" - має включати опис конструкційних заходів (засобів), які забезпечують радіаційну безпеку при експлуатації ДІВ користувачами. Опис конструкції може включати загальний опис ДІВ (установки, приладу, пристрою з ДІВ), якщо це потрібно для роз'яснення дії заходів (засобів), які забезпечують радіаційну безпеку користувачів ДІВ. До опису додається картограма поля потужності дози, що створюється ДІВ. Для установок (приладів, пристроїв) із закритими ДІВ картограми наводяться для робочого та неробочого стану.
Опис не подається, якщо він є в Технічних умовах на ДІВ.
3.3. Вимоги до змісту розділу "Забезпечення радіаційної безпеки при виробництві ДІВ"
При виробництві ДІВ заявник може використовувати (експлуатувати) установку (прилад, пристрої) з ДІВ, на використання (експлуатацію) якої він має ліцензію органу, до якого подається цей звіт. Якщо інформація, надання якої вимагається в цьому розділі, вже наведена в "Звіті з аналізу безпеки провадження діяльності з використання (експлуатації) установки (приладу, пристрою)", то в цьому розділі допускаються посилання на розділи (підрозділи) цього звіту.

................
Перейти до повного тексту