- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Положення
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
N 04-800 від 11.03.93 | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 березня 1993 р. за N 10 |
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми
I. Загальні положення
1. Положення включає основні умови призначення та виплати допомоги, що надається відповідно до Закону України
"Про державну допомогу сім'ям з дітьми". За цим Положенням призначаються і виплачуються такі види державної допомоги:
допомога по вагітності та пологах;
одноразова допомога при народженні дитини;
допомога по догляду за дитиною;
грошові виплати матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років;
допомога по догляду за дитиною-інвалідом;
допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною;
допомога на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років);
допомога на дітей одиноким матерям;
допомога на дітей військовослужбовців строкової служби;
допомога на дітей, які перебувають під опікою, піклуванням;
тимчасова допомога на неповнолітніх дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів або коли стягнення аліментів неможливе.
2. Державна допомога, що надається сім'ям з дітьми, не підлягає оподаткуванню, за винятком допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною.
3. У разі коли після призначення державної допомоги сім'ям з дітьми затверджується новий розмір мінімальної заробітної плати, провадиться відповідний перерахунок державної допомоги.
II. Допомога по вагітності та пологах
5. Право на допомогу по вагітності та пологах мають жінки:
які працюють на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання;
які звільнені з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації незалежно від форм власності;
які зареєстровані в державній службі зайнятості як безробітні не менш 10 місяців;
які займаються підприємницькою діяльністю, в тому числі на умовах індивідуальної (групової) оренди, або працюють в особистому селянському (фермерському) господарстві, за умови сплати в установленому порядку страхових внесків до Фонду соціального страхування України;
члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок, а також працюючі за авторським договором, за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування України;
які навчаються з відривом від виробництва;
військовослужбовці;
з числа військовослужбовців, звільнених із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби безпеки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань у зв'язку з вагітністю та пологами;
з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Допомога по вагітності та пологах виплачується жінкам за весь період відпустки по вагітності та пологах тривалістю сімдесят календарних днів до пологів і п'ятдесят шість ( у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - сімдесят) календарних днів після пологів, а працюючим жінкам, які віднесені до 1-4 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відпустка надається тривалістю 180 календарних днів (по 90 календарних днів до і після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно і надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
6. Особи, які усиновили в установленому порядку новонароджених дітей, мають право на допомогу по вагітності та пологах на період післяродової відпустки з дня народження дитини.
7. У випадку викидня надається допомога по тимчасовій непрацездатності на загальних підставах.
8. Якщо відпустка по вагітності та пологах надається в період тимчасової непрацездатності жінки (незалежно від її причин), лікарняний листок з цієї підстави закривається і видається новий лікарняний листок з дня надання відпустки по вагітності і пологах. Попередній лікарняний листок оплачується за правилами виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності по день його закриття включно, а новий - за правилами забезпечення по вагітності та пологах незалежно від того, чи продовжується тимчасова непрацездатність і після початку відпустки по вагітності.
9. При наданні відпустки по вагітності та пологах у період спору про правильність звільнення зазначена допомога надається від дня поновлення на роботі.
10. Жінкам, які закінчили вищий (в тому числі середній спеціальний) навчальний заклад, аспірантуру, клінічну ординатуру чи професійно-технічний навчальний заклад і направлені на роботу в установленому порядку, у разі настання відпустки по вагітності та пологах до початку роботи допомога по вагітності та пологах надається починаючи з дня, що призначений для явки на роботу.
Допомога обчислюється із посадового окладу (ставки) за посадою, на яку спеціаліст був направлений.
11. При настанні відпустки по вагітності та пологах у період тимчасового припинення роботи або додаткової відпустки, яка надана у зв'язку з навчанням без відриву від виробництва, допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку по вагітності та пологах.
12. Допомога по вагітності та пологах жінкам-членам колгоспів призначається, якщо строк відпустки настав у період роботи в колгоспі. При цьому встановлені в колгоспі міжсезонні перерви, періоди тимчасової непрацездатності, засвідчені лікарняними листками, відпустки без збереження заробітку, надані колгоспом, у тому числі по догляду за дитиною віком до трьох років, прирівнюються до періоду роботи в колгоспі.
13. Якщо жінка до настання відпустки по вагітності та пологах перебувала в щорічній (додатковій) відпустці, то з початком відпустки по вагітності та пологах щорічна відпустка переривається. При цьому щорічна відпустка повинна бути продовжена на невикористане число днів по закінченні відпустки по вагітності та пологах, за умови, що жінці не надана частково оплачувана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
14. При наданні відпустки по вагітності та пологах під час перебування у відпустці по догляду за дитиною жінкам надається, за їх вибором, або допомога по вагітності та пологах або по догляду за дитиною.
15. Якщо відпустка по вагітності та пологах настає в період відпустки без збереження заробітної плати або коли жінка не працювала внаслідок відсторонення від роботи (посади) з припиненням виплати заробітної плати, допомога по вагітності та пологах виплачується на загальних підставах.
16. За час перебування під арештом, відбування міри покарання, за час судово-медичної експертизи, а також за час примусового лікування за рішенням суду, крім психічних хворих, допомога по вагітності та пологах не надається. Якщо відповідно до чинного законодавства з жінки зняті обвинувачення у скоєних нею протиправних діях, зазначена допомога надається з дня настання права на відпустку по вагітності та пологах.
17. Допомога не призначається жінкам, які навчаються заочно або на вечірніх відділеннях вищих (в тому числі середніх спеціальних) навчальних закладів і не працюють.
Жінки із числа військовослужбовців, звільнених із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби безпеки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань у зв'язку з вагітністю та пологами і які перебувають у відпустці по догляду за дитиною та в цей період знову звертаються за допомогою по вагітності та пологах, мають право на цю допомогу на загальних підставах.
18. Допомога по вагітності та пологах призначається і виплачується підприємством, установою, організацією за місцем основної роботи (служби, навчання) жінки, а іншим жінкам, які мають право на цю допомогу, призначення і виплата її провадиться органами соціального захисту населення за місцем проживання.
19. Підставою для призначення жінкам допомоги по вагітності та пологах є виданий в установленому порядку лікарняний листок (листок непрацездатності), а для жінок-військовослужбовців - видана в установленому порядку довідка лікувального закладу (військово-лікарської комісії).
Жінкам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, допомога по вагітності та пологах до їх працевлаштування призначається на підставі довідки ліквідаційної комісії і виданого в установленому порядку лікарняного листка (листка непрацездатності).
Жінкам, які зареєстровані в державній службі зайнятості як безробітні не менш 10 місяців, допомога по вагітності та пологах призначається на підставі довідки державної служби зайнятості за місцем проживання і виданого в установленому порядку лікарняного листка (листка непрацездатності).
Інші документи не можуть бути підставою для призначення допомоги.
20. Допомога по вагітності та пологах надається:
працюючим жінкам - у розмірі 100 процентів заробітку;
жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю, в тому числі на умовах індивідуальної (групової) оренди, або працюють в особистому селянському (фермерському) господарстві, - у розмірі 100 процентів заробітку (доходу);
жінкам - членам творчих спілок, творчим працівникам, які не є членами творчих спілок, а також які працюють за авторським договором - у розмірі 100 процентів заробітку (доходу);
жінкам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, - у розмірі 100 процентів заробітку (доходу), який вони одержували за останнім місцем роботи;
жінкам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітні не менш 10 місяців, - у розмірі мінімальної заробітної плати;
жінкам, які навчаються з відривом від виробництва, - у розмірі місячної стипендії;
жінкам із числа військовослужбовців, звільнених із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби безпеки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань у зв'язку з вагітністю та пологами, - у розмірі 100 процентів грошового забезпечення, обчисленого виходячи з окладу, який вони отримували до звільнення;
жінкам-військовослужбовцям - у розмірі 100 процентів грошового і натурального забезпечення;
жінкам із числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ - у розмірі 100 процентів грошового забезпечення.
21. Допомога по вагітності та пологах обчислюється із фактичного заробітку (доходу) жінки за всіма місцями роботи без будь-якого обмеження. У фактичний заробіток (доход), з якого обчислюється ця допомога, включаються всі види виплат, на які за діючими правилами нараховуються внески на соціальне страхування. Натуральна оплата праці при обчисленні заробітку враховується за вільними (ринковими) цінами даного регіону того періоду, коли провадилася оплата праці.
При обчисленні допомоги враховуються ті види премій, які передбачені системами оплати праці на даному підприємстві, в установі та організації незалежно від періодичності їх виплати.
Передбаченими системою оплати праці вважаються премії за трудову діяльність, які встановлені та виплачуються на підставі відповідних нормативних актів, а також положень про преміювання, які приймаються підприємствами у рамках колективних договорів (трудових угод, контрактів).
22. Усі види заробітку (доходу), що підлягають обліку при обчисленні зазначеної допомоги, в тому числі щомісячні премії, які виплачені разом із заробітною платою даного місяця, включаються у заробіток того періоду, за який вони нараховані, а не коли фактично одержані.
23. У суму заробітку (доходу), з якого обчислюється допомога, не включаються такі види виплат:
заробітна плата за дні простою, за час щорічної та додаткової відпусток, військового навчального або перевірного збору, виконання державних або громадських обов'язків;
компенсація за невикористану відпустку;
вихідна допомога при звільненні;
різні види грошової допомоги, які видаються як матеріальна допомога;
компенсаційні виплати (добові по відрядженнях і виплати замість добових, виплати відшкодування шкоди, заподіяної працівникам ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язків);
вартість безкоштовно наданих деяким категоріям працівників квартир, комунальних послуг, палива, проїзних квитків або вартість їх оплати;
вартість виданого спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, мила, знежирених засобів, молока та лікувально-профілактичного харчування;
вартість раціону безкоштовного колективного харчування, яке надається у випадках, передбачених законодавством;
дотації на обіди, вартість путівок на санаторно-курортне лікування і в будинки відпочинку за рахунок фонду соціального розвитку (фонду споживання);
відшкодування витрат на проїзд, провезення майна та найом приміщення при переведенні чи переїзді на роботу в іншу місцевість;
доплати і надбавки до заробітної плати замість добових у випадках, коли постійна робота відбувається в дорозі або має роз'їзний характер, чи у зв'язку із службовими поїздками в межах обслуговування дільниць;
заохочувальні виплати (включаючи премії) у зв'язку з ювілейними датами, днями народження, за довгострокову та бездоганну трудову діяльність, активну суспільну роботу та в інших аналогічних випадках, які провадяться в межах фонду споживання підприємств, установ і організацій;
грошові винагороди, які присуджуються за призові місця на змаганнях, оглядах, конкурсах тощо;
заробітна плата за дні роботи без винагороди за працю (суботники, недільники тощо), яка перераховується до відповідного бюджету або на благодійні цілі;
стипендії, які виплачуються підприємствами і організаціями учням (аспірантам), направленим на навчання з відривом від виробництва;
допомога, яка виплачується за рахунок підприємства, установи та організації молодим спеціалістам за час відпустки після закінчення вищого (в тому числі середнього спеціального) навчального закладу.
24. Премії (крім щомісячних премій, що виплачені разом із заробітною платою даного місяця), винагорода за загальні результати роботи підприємства за підсумками роботи за рік, одноразова винагорода за вислугу років, доплати до заробітної плати за періоди роботи, які перевищують один місяць, ураховуються в середньомісячному розмірі, що визначається шляхом ділення їх загальної суми, нарахованої у попередньому році, на 12 місяців.
З числа місяців, на які ділиться сума премії, виключаються ті місяці, які працівник повністю не працював внаслідок тимчасової непрацездатності, відпустки по вагітності та пологах, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років, перебування на військових чи перевірних зборах або направлення для роботи на іншому підприємстві та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Винагорода за загальні результати роботи підприємства за підсумками за рік та одноразова винагорода за вислугу років додаються до місячного заробітку в усіх випадках у розмірі однієї дванадцятої цієї винагороди. В місяць враховується не більше однієї третини квартальної премії.
Жінкам, які стали до роботи в попередньому або поточному календарному році, враховуються премії, що нараховані в період роботи до настання відпустки по вагітності та пологах, але не більш, ніж за перші 12 місяців, і їхня сума ділиться на число цих місяців. Місяць початку роботи і місяць, в якому настала відпустка по вагітності та пологах, з підрахунку не виключаються. У такому ж порядку враховуються премії, коли преміальна система знову введена на даному підприємстві і діє неповний календарний рік, а також, коли на підприємстві або у конкретного працівника змінилися умови і порядок преміювання.
25. При обчисленні допомоги по вагітності та пологах жінкам, які мають почасову оплату праці (місячний оклад, денну або годинну тарифну ставку), береться місячний посадовий оклад, денна або годинна тарифна ставка з урахуванням постійних доплат та надбавок, одержуваних на день настання відпустки по вагітності та пологах та середньомісячної (середньоденної, середньогодинної) суми премії.
Якщо жінка одержує неповний посадовий оклад, то і допомога обчислюється із фактично одержаної частки окладу.
При почасовій оплаті праці середньоденний заробіток для нарахування цієї допомоги визначається діленням суми заробітку на число всіх робочих днів місяця відпустки по вагітності та пологах.
Загальна сума допомоги по вагітності та пологах визначається множенням денної допомоги на кількість робочих днів відпустки по вагітності та пологах.
26. Жінкам, які одержують відрядну оплату праці, допомога по вагітності та пологах обчислюється з їх середнього заробітку за два останні календарні місяці, що передують першому числу місяця, в якому настала відпустка по вагітності та пологах, з урахуванням до заробітку кожного місяця середньомісячної суми премії.
Якщо жінка фактично працювала не всі дні, то для нарахування зазначеної допомоги обчислюється заробіток за фактичні дні роботи у кожному з цих двох місяців.
Якщо у жінки не було заробітку в цих двох місяцях, то ця допомога обчислюється із заробітку за фактично відпрацьовані дні у місяці настання відпустки по вагітності та пологах.
При цьому середньомісячна сума премій у кожному місяці враховується пропорційно до відпрацьованого часу.
Якщо протягом часу, за який береться заробіток для обчислення допомоги, жінка була переведена на іншу роботу або в неї змінився розмір ставки чи система оплати праці (внаслідок переведення із почасової оплати на відрядну тощо), то для обчислення допомоги слід брати її заробіток за час роботи від дня переведення, зміни ставки або системи оплати праці.
У тому разі, коли жінка з поважних причин не мала заробітку, з якого в установленому порядку повинна обчислюватись допомога, то ця допомога обчислюється з тарифної ставки (посадового окладу) та середньомісячної суми премії за останньою посадою, якщо інше не передбачене цим Положенням.
Якщо тарифні ставки (посадові оклади) не встановлені, допомога обчислюється з мінімальної заробітної плати.
Середньоденний заробіток при відрядній оплаті праці для обчислення допомоги визначається діленням заробітку на кількість усіх робочих днів у періоді, за який береться заробіток. При цьому у число робочих днів, на які ділиться заробіток, не включаються дні тимчасової непрацездатності, щорічної та додаткової відпусток, а також звільнення з роботи в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Загальна сума допомоги визначається множенням денної допомоги на число робочих днів відпустки по вагітності та пологах.
27. Творчим працівникам редакцій газет і журналів, інформаційних агентств, видавництв, радіо і телебачення, інших підприємств, організацій і установ, в оплату праці яких включається авторська (постановочна) винагорода або оплата праці яких здійснюється за ставками (розцінками) авторської (постановочної) винагороди, допомога по вагітності та пологах обчислюється з фактичного заробітку з урахуванням авторської (постановочної) винагороди, на яку нараховані внески на соціальне страхування.
28. Працівникам, які одержують посадовий оклад (ставку) при виконанні визначеної норми (артисти та інші), допомога обчислюється з фактичного заробітку за два місяці, що передують місяцю, в якому настала відпустка по вагітності та пологах.
29. Членам екіпажів суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості допомога по вагітності та пологах обчислюється на загальних підставах.
30. Адвокатам - членам колегії адвокатів допомога по вагітності та пологах обчислюється за правилами, установленими для працівників із відрядною оплатою праці.
31. Жінкам, які засуджені до виправних робіт, допомога по вагітності та пологах надається на загальних підставах. При цьому допомога обчислюється із заробітку з відрахуванням сум, що призначені вироком суду.
32. Особам, робочий час яких не піддається обліку (надомникам, штатним заготівельникам сільськогосподарських продуктів, вторинної та інших видів сировини, збирачам харчових відходів, продавцям розносної та розвозної торгівлі, агентам фотопідприємств, а також іншим аналогічним категоріям працівників), допомога по вагітності та пологах обчислюється із заробітку за останні два місяці роботи. У тому разі, коли вони на цьому підприємстві відпрацювали менше двох місяців, допомога обчислюється із заробітку за весь час роботи до настання відпустки по вагітності та пологах.
Середньомісячний заробіток в такому разі визначається діленням фактичного заробітку на кількість календарних днів у періоді, за який взятий заробіток. У число днів не включаються дні тимчасової непрацездатності, щорічні та додаткові відпустки, а також дні звільнення від роботи в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Допомога сплачується за всі календарні дні періоду відпустки по вагітності та пологах.
33. Позаштатні працівники забезпечуються допомогою по вагітності та пологах, якщо вони працюють за трудовим договором.
Допомога позаштатним працівникам нараховується за правилами, установленими для працівників з відрядною оплатою праці.
Позаштатним працівникам, яким не встановлено графік виходу на роботу, допомога обчислюється за правилами, установленими пунктом 32 цього Положення.
34. Допомога по вагітності та пологах надається незалежно від стажу роботи.
35. Допомога призначається, якщо звернення за нею сталося не пізніше 6 місяців з дня закінчення відпустки по вагітності та пологах.
36. Допомога, що не одержана до дня смерті матері, надається після пред'явлення документу, який засвідчує родинні відносини з померлою і факт спільного проживання з нею або перебування внаслідок непрацездатності на утриманні померлої, копії свідоцтва про смерть. При цьому допомога виплачується за умови звернення за нею не пізніше 6 місяців після смерті.
Допомога, що залишилася недоодержаною, не включається у спадкове майно.
37. Допомога по вагітності та пологах виплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
III. Одноразова допомога при народженні дитини
38. Одноразова допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків.
( Абзац перший пункту 38 в редакції Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
При народженні мертвої дитини одноразова допомога не призначається.
39. Одноразова допомога при народженні дитини надається сім'ї в чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Матерям, які стали на облік у медичному закладі (жіночій консультації, фельдшерсько-акушерському пункті тощо) у строк до 12 тижнів вагітності, регулярно його відвідували і виконували рекомендації лікарів, надається додаткова допомога при народженні дитини у двократному розмірі мінімальної заробітної плати.
У разі народження двох і більше дітей одноразова допомога призначається сім'ї на кожну дитину.
40. Для одержання одноразової допомоги при народженні дитини особа, яка звернулась за допомогою, подає довідку про народження дитини, видану органом запису актів громадянського стану (ЗАГСу) для додаткової допомоги матерям, крім того, довідку медичногозакладу (додаток 1), яка видається на основі облікової форми N III/у "Індивідуальна карта вагітної та породіллі" (рядок 1 "дата взяття на облік"). Висновок про регулярність відвідування і виконання рекомендацій лікарів робить лікувально-консультативна комісія на чолі з завідуючим жіночою консультацією. В разі відсутності жіночої консультації довідка видається ЛКК поліклініки, де вагітна стояла на обліку. Довідка реєструється у "Журналі для запису висновків лікувально-консультативної комісії" (облікова форма N 035/у).
( Пункт 41 втратив чинність на підставі Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
41. Жінкам з числа військовослужбовців, звільнених із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби безпеки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань у зв'язку з вагітністю і пологами, одноразова і додаткова допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків з дитиною.
( Пункт 42 втратив чинність на підставі Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
42. Жінці - молодому спеціалісту, яка одержала направлення на роботу і народила дитину в період місячної відпустки, наданої у зв'язку з закінченням навчання, одноразова і додаткова допомога при народженні дитини видається підприємством, установою, організацією, куди вона направлена, за умови оформлення її на роботу.
43. Особам, які усиновили або взяли під опіку дитину, одноразова допомога при народженні дитини надається на загальних підставах.
44. Одноразова і додаткова допомоги при народженні дитини виплачуються сім'ї, якщо звернення щодо їх призначення надійшло не пізніше 6 місяців від дня народження дитини.
45. Якщо допомога не видана з вини органів, які призначають та виплачують її, термін виплати не обмежується часом.
46. Одноразова допомога при народженні дитини, що не одержана з причин смерті матері, яка мала право на цю допомогу, надається батькові або іншій особі, яка фактично виховує дитину, за умови звернення за нею не пізніше шести місяців після смерті.
Допомога, що залишилась недоодержаною, не включається у спадкове майно.
47. Виплата допомоги провадиться за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
IV. Допомога по догляду за дитиною
48. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і виплачується щомісяця в розмірі 100 процентів мінімальної заробітної плати працюючим жінкам незалежно від стажу роботи, жінкам, які навчаються з відривом від виробництва, жінкам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, і жінкам, які зареєстровані в державній службі зайнятості як безробітні.
Жінки із числа військовослужбовців, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також жінки з числа військовослужбовців, звільнених із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби безпеки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань у зв'язку з вагітністю та пологами, мають право на допомогу по догляду за дитиною на умовах, в розмірах і в строки, визначені для працюючих жінок.
У разі народження двох і більше дітей кратність допомоги по догляду за дітьми збільшується відповідно до кількості дітей.
49. Непрацюючим жінкам допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається в розмірі 50 процентів мінімальної заробітної плати до досягнення дитиною дворічного віку - без обмеження доходом сім'ї, а з двох до трьох років - якщо середньомісячний сукупний доход на кожного члена сім'ї за шість календарних місяців не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати.
( Частина перша пункту 49 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )
У разі народження двох і більше дітей кратність допомоги по догляду за дітьми збільшується відповідно до кількості дітей.
50. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може призначатися батькові дитини, бабці, дідові, іншому працюючому родичу, усиновителям і опікунам, які фактично здійснюють догляд за дитиною, в розмірі, який би призначався матері дитини.
51. Підставою для призначення працюючій жінці (батькові дитини, бабці, дідові, іншому працюючому родичу, які фактично здійснюють догляд за дитиною) допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є надана їй у межах установленого строку і оформлена наказом власника або уповноваженого ним органу частково оплачувана відпустка по догляду за дитиною. Крім цього додається копія свідоцтва про народження дитини.
Частково оплачувана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути надана повністю або частинами батькові дитини, бабці, дідові або іншим родичам, які фактично доглядають дитину, за їх заявами після подання довідки з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення строку зазначеної вище відпустки і виплату їй допомоги по догляду за дитиною припинено (із зазначенням дати). За один і той же період догляду за дитиною може видаватись лише одна довідка на ім'я особи, яка буде фактично доглядати дитину, про що в журналі про видачу довідок робиться відповідна відмітка.
Для наступного переоформлення частково оплачуваної відпустки іншому працюючому родичу, особі, яка фактично доглядає дитину, за місцем її роботи (служби, навчання) надається довідка про вихід на роботу (із зазначенням у разі необхідності строку забезпечення допомогою по догляду за дитиною). На підставі цього власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган за місцем роботи (служби, навчання) матері видає нову довідку для оформлення частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною іншому родичу.
52. Жінкам, які продовжують навчатися з відривом від виробництва, допомога по догляду за дитиною і стипендія призначаються в повному розмірі.
53. Батькові дитини - військовослужбовцю допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у разі смерті матері або перебування її в лікувальному закладі, позбавлення її батьківських прав та в інших випадках, коли відсутнє материнське піклування про дитину.
Жінкам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до їх працевлаштування призначається на підставі довідки ліквідаційної комісії.
Жінкам, які зареєстровані в державній службі зайнятості як безробітні, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки служби зайнятості.
Підставою для призначення непрацюючим жінкам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є: копія свідоцтва про народження дитини, видана за місцем проживання, довідка про те, що мати дитини не працює ( не служить, не вчиться) і дитина проживає разом з нею. При призначенні цієї допомоги з двох років до досягнення дитиною трирічного віку додається довідка про склад сім'ї із зазначенням прізвища, імені, по батькові, родинних відносин кожного із членів сім'ї, роду їх занять, довідки про доходи кожного із членів сім'ї за шість календарних місяців.
( Частина четверта пункту 53 із змінами, внесеними згідно з
документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )
Для усиновителів і опікунів підставою для призначення допомоги по догляду за дитиною є копія рішення районної, районної в містах Києві і Севастополі державної адміністрації і виконавчих комітетів міських, районних у містах Рад народних депутатів про усиновлення дитини або встановлення опіки.
54. За бажанням жінки та осіб, зазначених у частині першій пункту 51, у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберігається право на одержання допомоги в період частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною.
55. Допомога для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання особи, яка здійснює догляд за дитиною.
( Пункт 55 в редакції Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
56. Допомога по догляду за дитиною працюючим жінкам (батькові дитини, бабці, дідові, іншому працюючому родичу), які фактично доглядають дитину, і жінкам, які навчаються з відривом від виробництва, виплачується щомісяця з дня надання частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Жінкам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця по день їх працевлаштування, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Жінкам, які зареєстровані в державній службі зайнятості як безробітні, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня припинення виплати допомоги по вагітності та пологах, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Непрацюючим жінкам допомога виплачується щомісяця з дня народження дитини по день досягнення нею дворічного віку включно, а до трирічного - за умови, якщо середньомісячний сукупний доход на кожного члена сім'ї за шість календарних місяців не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати.
( Частина четверта пункту 56 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )
Працюючі усиновителі та опікуни, безробітні усиновителі та опікуни, які зареєстровані в державній службі зайнятості, а також непрацюючі усиновителі та опікуни мають право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальних умовах, але не раніше ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.
57. Якщо під час частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною народжується наступна дитина (двоє або більше дітей), то допомога по догляду за першою дитиною надається за решту періоду до досягнення нею трирічного віку. З дня закінчення частково оплачуваної відпустки по догляду за першою дитиною жінка для одержання допомоги по догляду за наступною дитиною (двома і більше дітьми) повинна оформити відпустку на загальних підставах. У разі народження двійнят або більше дітей за вибором матері і по її заяві може бути надана відпустка і допомога по догляду за цими дітьми.
( Абзац перший пункту 57 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-1422 від 16.04.93 )
Жінкам з числа військовослужбовців, звільнених із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби безпеки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань у зв'язку з вагітністю та пологами, при народженні наступної дитини допомога по догляду за нею призначається як непрацюючим.
58. Допомога виплачується незалежно від одержання інших видів допомоги, пенсії.
59. Виплата допомоги для догляду за дитиною до досягнення нею 1,5 річного віку працюючим і прирівняним до них жінкам провадиться за рахунок коштів Пенсійного фонду з наступним відшкодуванням цих витрат з державного бюджету, а від 1,5 років до 3-х років - за рахунок коштів Пенсійного фонду з наступним відшкодуванням цих витрат з місцевих бюджетів. Непрацюючим жінкам - за рахунок коштів місцевого бюджету.
З 1 січня 2000 року зазначена допомога буде провадитись за рахунок коштів місцевого бюджету.
60. Витрати на виплату допомоги для догляду за дитиною непрацюючим жінкам, відноситься на КФКВ 090303, а працюючим жінкам - КФКВ 090307 бюджетної класифікації України.
V. Грошові виплати матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років
61. Право на щомісячні грошові виплати мають матері (батьки), зайняті доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років.
Це право мають також усиновителі, опікуни (піклувальники), які зайняті доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років.
62. Грошові виплати особам, які зайняті доглядом трьох дітей віком до 16 років, призначаються у розмірі 100 процентів мінімальної заробітної плати, а особам, зайнятим доглядом чотирьох і більше дітей віком до 16 років, - 200 процентів мінімальної заробітної плати.
63. Грошові виплати призначаються незалежно від того, чи одержує мати (батько, усиновитель, опікун, піклувальник) на дітей пенсії, аліменти, інші види державної допомоги.
Зазначені виплати призначаються і виплачуються у разі, коли середньомісячний доход на кожного члена сім'ї за шість календарних місяців не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати.
( Частина друга пункту 63 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )( Пункт 63 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінпраці тасоцполітики
N 192/257/250/376/263/08-06-1151/125 від27.10.99 )
64. Грошові виплати матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, провадяться щомісяця з дня досягнення третьою (відповідно четвертою) дитиною трирічного віку по місяць досягнення першою дитиною 16-річного віку.
При цьому якщо в сім'ї більше трьох (чотирьох) дітей, право на ці виплати зберігається до того часу, поки в сім'ї буде не менше трьох дітей віком від 3 до 16 років.
Якщо жінка стала до роботи до досягнення дитиною трирічного віку, виплата допомоги по догляду за дитиною припиняється, а грошові виплати провадяться з дня припинення виплати цієї допомоги.
65. Усиновителям, опікунам та піклувальникам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, щомісячні грошові виплати призначаються і виплачуються з дня прийняття в установленому порядку рішення про усиновлення або встановлення опіки чи піклування на умовах, передбачених у пункті 64 цього Положення.
66. Грошові виплати матерям (батькам, усиновителям, опікунам і піклувальникам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, призначаються і виплачуються органами соціального захисту населення за місцем проживання. Виплати призначаються одному з батьків.
( Пункт 66 в редакції Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
67. До заяви про призначення грошових виплат повинні бути додані:
а) довідка про склад сім'ї із зазначенням прізвища, імені, по батькові, родинних відносин кожного із членів сім'ї і роду їх занять;
б) копії свідоцтв про народження дітей;
в) довідки про доходи кожного із членів сім'ї за попередній квартал.
( Підпункт "в" частини першої пункту 67 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )
Особи, які мають особисте підсобне господарство, крім того, подають довідки про наявність такого господарства.
Усиновителі, опікуни та піклувальники подають також рішення про усиновлення, або встановлення опіки чи піклування.
68. У разі переїзду одержувача грошових виплат в інший район (місто) виплата допомоги за старим місцем проживання припиняється. За новим місцем проживання державна допомога призначається за знову поданими документами з того часу, з якого допомога була припинена.
( Пункт 68 в редакції Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
69. Грошові виплати призначаються чи їх виплата відновлюється на один квартал, але не більше ніж до досягнення дитиною відповідного віку.
При цьому грошові виплати на дітей на наступний квартал призначаються на підставі заяви і заново поданих документів про склад та доход сім'ї за шість календарних місяців.
( Частина друга пункту 69 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )( Пункт 69 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінпраці тасоцполітики
N 192/257/250/376/263/08-06-1151/125 від27.10.99 )
70. Грошові виплати припиняються, якщо одержувач позбавляється батьківських прав, опікунства, піклування, а також у разі, коли діти передаються на повне державне утримання, при позбавленні волі батьків (опікунів, піклувальників, усиновителів) та в інших випадках, коли припиняється батьківське піклування.
Виплата припиняється з першого числа місяця, наступного за тим місяцем, в якому виникли відповідні обставини.
71. Фінансування грошових виплат матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, провадиться за рахунок коштів місцевого бюджету.
72. Витрати на грошові виплати матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, відносяться на КФКВ 090306 бюджетної класифікації України.
VI. Допомога по догляду за дитиною-інвалідом
73. Допомога по догляду за дитиною-інвалідом призначається одному з непрацюючих працездатних батьків або непрацюючій працездатній особі, яка їх замінює, усиновителю, опікуну та піклувальнику, що постійно доглядають дитину-інваліда до досягнення нею 16-річного віку.
74. Допомога по догляду за дитиною-інвалідом надається у розмірі 100 процентів мінімальної заробітної плати.
75. Допомога по догляду за дитиною-інвалідом одному з непрацюючих працездатних батьків або непрацюючій працездатній особі, яка їх замінює, що постійно доглядає дитину-інваліда до досягнення нею 16-річного віку, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання.
76. Для призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною-інвалідом в органи соціального захисту населення подаються такі документи:
а) заява;
б) копія свідоцтва про народження дитини;
в) довідка з місця проживання про те, що мати (батько) або особа, яка їх замінює, не працює і постійно доглядає дитину-інваліда;
г) виписка з медичного висновку на дитину-інваліда, яка видається медичним закладом відповідно до переліку медичних показань, що дають право на одержання соціальної пенсії дітям-інвалідам віком до 16 років.
Для непрацюючих працездатних усиновителів, опікунів чи піклувальників подається також копія рішення про усиновлення або встановлення опіки чи піклування.
77. Допомога по догляду за дитиною-інвалідом призначається з дня звернення за її призначенням в органи соціального захисту населення, а для усиновителів, опікунів (піклувальників) не раніше ніж з дня рішення про усиновлення, опіку, піклування.
78. Допомога по догляду за дитиною-інвалідом одному з непрацюючих працездатних батьків або особі, яка їх замінює і постійно доглядає дитину-інваліда, виплачується щомісяця за період, зазначений у медичному висновку, але не більш як по місяць досягнення дитиною 16-річного віку.
79. Фінансування допомоги по догляду за дитиною-інвалідом провадиться за рахунок коштів місцевого бюджету.
80. Витрати на допомогу по догляду за дитиною-інвалідом відносяться на КФКВ 090302 бюджетної класифікації України.
VII. Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною
81. Працюючій матері або одному із працюючих членів сім'ї, у разі необхідності догляду за хворою дитиною віком до 14 років, призначається допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною, але не більше як на 14 календарних днів.
82. Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною віком до 14 років надається у розмірі:
100 процентів заробітку (доходу) - працівникам, які мають загальний трудовий стаж 8 років і більше; батькам, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років), - незалежно від стажу роботи; військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби; працівникам з числа колишніх дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків і не досягли 21 року та мають трудовий стаж до 5 років;
80 процентів заробітку (доходу) - працівникам, які мають загальний трудовий стаж від 5 до 8 років;
60 процентів заробітку (доходу) - працівникам, які мають загальний трудовий стаж до 5 років.
Заробіток для обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною визначається згідно з чинним законодавством.
Мінімальний розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності встановлюється на рівні мінімальної заробітної плати, але не повинен перевищувати розміру заробітку (доходу), з якого нараховується допомога.
При визначенні розміру допомоги трудовий стаж працівника обчислюється на день хвороби дитини в установленому порядку.
Трудовий стаж для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності обчислюється за правилами, встановленими чинним законодавством.
83. У разі захворювання жінок, які перебувають у частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за дитиною-інвалідом до досягнення нею 16-річного віку, а також непрацюючих жінок, які доглядають дитину, до досягнення нею трирічного віку допомога по тимчасовій непрацездатності призначається одному з працюючих членів сім'ї чи іншій працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною на весь період захворювання, в розмірі, передбаченому пунктом 82 цього Положення.
84. Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною віком до 14 років призначається і виплачується на підставі лікарняного листка (листка непрацездатності), а для військовослужбовців - довідки медичного закладу.
Інші документи не можуть бути підставою для призначення допомоги.
85. Особам, які перебувають у щорічній, додатковій відпустці, частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною або у відпустці без збереження заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною не призначається.
86. Допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною призначається і виплачується підприємством, установою, організацією за місцем основної роботи (служби, навчання) матері дитини або одного з працюючих членів сім'ї чи іншої працюючої особи, що здійснює догляд за хворою дитиною.
87. У разі, коли сім'я має декілька дітей до 14 років і їх захворювання виникає у різний час, допомога по тимчасовій непрацездатності надається на кожну дитину окремо.
Якщо одночасно хворіють двоє або більше дітей, то лікарняний листок видається один на всіх дітей, які хворіють, і допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною видається по одному лікарняному листку (листку непрацездатності).
88. У разі, коли дитина продовжує хворіти після закінчення строку, на який може бути виданий лікарняний листок по догляду за нею (14 днів), працюючій особі видається довідка про тимчасову непрацездатність на період хвороби дитини, і допомога по тимчасовій непрацездатності не призначається.
89. Працюючій матері або іншій працюючій особі, звільненій від роботи у зв'язку з перебуванням разом з хворою дитиною у стаціонарі, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується за весь час перебування у стаціонарі.
90. Сезонним і тимчасовим працівникам, які здійснюють догляд за хворою дитиною, допомога по тимчасовій непрацездатності призначається і виплачується на загальних підставах.
91. Працюючим усиновителям та опікунам допомога по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною призначається і виплачується на загальних підставах.
92. Допомога призначається, якщо звернення за нею сталося не пізніше 6 місяців з дня відновлення працездатності.
93. Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною провадиться за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
VIII. Допомога на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років)
94. Сім'ям, в яких виховуються діти до 16 років (учні - до 18 років), призначається допомога у розмірі 50 процентів мінімальної заробітної плати на кожну дитину за умови, якщо середньомісячний сукупний доход на кожного члена сім'ї за шість календарних місяців не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати.
( Частина перша пункту 94 із змінами, внесеними згідно з
документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )
Допомога призначається і на дітей віком до 18 років, які навчаються у вищих (в тому числі середніх спеціальних) та професійно-технічних навчальних закладах, незалежно від одержання стипендій.
95. Допомога на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років) призначається незалежно від одержання на дітей пенсій, інших видів допомоги.
Зазначена допомога не призначається батькам, які позбавлені батьківських прав, а також у разі перебування дитини на повному державному утриманні.
96. Допомога на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років) призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання. Допомога призначається та виплачується одному з батьків.
( Пункт 96 в редакції Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
97. Допомога на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років) виплачується щомісяця з місяця народження дитини і по місяць досягнення нею 16-річного віку (учня - по місяць досягнення ним 18-річного віку).
Усиновителям, опікунам (піклувальникам) допомога призначається на загальних підставах з дня прийняття рішення про усиновлення, опіку (піклування).
( Пункт 98 втратив чинність на підставі Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
98. Для призначення допомоги на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років) за місцем основної роботи (служби, навчання), матері, а якщо мати дитини не працює - за місцем роботи батька або особи, яка замінює їх, подається заява.
Якщо батьки не працюють (не служать, не вчаться) заява подається в органи соціального захисту населення за місцем проживання.
99. До заяви про призначення допомоги на дітей до 16 років (учнів - до 18 років) додаються такі документи:
а) довідка про склад сім'ї де зазначено прізвище, ім'я, по батькові, родинні відносини кожного із членів сім'ї і рід їх занять;
б) копії свідоцтв про народження дітей;
в) довідки про доходи кожного члена сім'ї за попередній квартал, які враховуються при обчисленні середньомісячного сукупного доходу (заробітна плата, стипендії, пенсії тощо). ( Підпункт "в" частини першої пункту 99 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94
Особи, які мають особисте підсобне господарство, крім того, подають довідки про наявність такого господарства.
Для усиновителів, опікунів чи піклувальників до заяви про призначення допомоги додається рішення про усиновлення, встановлення опіки чи піклування.
( Пункт 100 втратив чинність на підставі Наказу Мінпраці і соцполітики
N 84/132/158/32 від 21.05.99 )
100. У разі переходу одержувача допомоги на дітей на іншу роботу або при переїзді в інший район (місто) виплата допомоги за місцем попередньої роботи (місцем проживання) припиняється і відновлюється за новим місцем його роботи (місцем проживання) з того часу, з якого виплата була припинена.
101. Допомога призначається чи її виплата відновлюється на один квартал, але не більш ніж до досягнення дитиною відповідного віку.
При цьому на наступний календарний рік допомога призначається на підставі заяви одержувача допомоги і заново поданих документів про склад та доходи сім'ї за попередній.
( Частина друга пункту 101 із змінами, внесеними згідно з документом Мінпраці
N 04-223 від 24.01.94 )
102. Фінансування щомісячної допомоги на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років) провадиться за рахунок коштів місцевого бюджету.
103. Витрати на допомогу на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років), відносяться на КФКВ 090301 бюджетної класифікації України.
IX. Допомога на дітей одиноким матерям
104. Допомога призначається і виплачується одиноким матерям (які не перебувають в шлюбі) на утримання і виховання дітей, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.
Зазначена допомога призначається і виплачується також вдовам та вдівцям з дітьми, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Якщо одинока мати (вдова, вдівець) вийшла заміж, то за нею зберігається право на одержання допомоги на дітей, які народилися до шлюбу.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, установленої для дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
105. Допомога на дітей одиноким матерям (вдовам, вдівцям) з числа дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, колишніх вихованців дитячих будинків (шкіл-інтернатів), які мають дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років), призначається в розмірі 100 процентів мінімальної заробітної плати. Допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років), вдовам та вдівцям з дітьми, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію, призначається в розмірі 50 процентів мінімальної заробітної плати.
У разі народження двох і більше дітей допомога на дітей одиноким матерям призначається на кожну дитину.
106. Одиноким усиновителям, опікунам та піклувальникам допомога призначається на загальних підставах, з місяця усиновлення дитини або встановлення опіки чи піклування по місяць досягнення дитиною 16-річного віку (учнями - 18-річного віку).
................Перейти до повного тексту