1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
З ЯДЕРНОЇ ТА РАДІАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ
Н А К А З
N 213 від 22.12.93 р.
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 грудня 1993 р.
за N 202
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища N 88 від 22.02.2010 )
Про затвердження Тимчасового положення про порядок видачі спеціальних дозволів (ліцензій) на експлуатацію ядерних установок, умови та правила здійснення цього виду діяльності, та контроль за їх дотриманням.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 1993 року та на підставі рішення колегії Держатомнагляду України від 22 грудня 1993 року N 31
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Тимчасове положення про порядок видачі спеціальних дозволів (ліцензій) на експлуатацію ядерних установок, умови та правила здійснення цього виду діяльності, та контроль за їх дотриманням.
2. Науково-технічному управлінню (Грищенко В. В.) внести зазначений документ на державну реєстрацію в Міністерство Юстиції України.
Голова М. Штейнберг
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Держатомнагляду
України
від 22 грудня 1993 р. N 213
ТИМЧАСОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про порядок видачі спеціальних дозволів (ліцензій) на експлуатацію ядерних установок, умови та правила здійснення цього виду діяльності та контроль за їх дотриманням
Терміни та визначення, використані у Тимчасовому положенні
Ядерні установки - джерела іонізуючого випромінювання, в яких видобуваються, використовуються, переробляються або зберігаються ядерні матеріали.
Сховища ядерних матеріалів - споруди для зберігання ядерних матеріалів, що забезпечують їх розміщення з дотриманням радіаційної та ядерної безпеки.
Критичний стенд (критстенд) - комплекс, що включає критичну збірку та обладнання, необхідне для проведення експериментів, управління критзбіркою та для забезпечення ядерної, радіаційної і загальнопромислової безпеки.
Критична збірка (критзбірка) - збірка ядерного реактора, в якій відбувається самопідтримуюча ланцюгова реакція розщеплення ядер у заданих умовах, що управляється.
Критзбірка характеризується незначною потужністю та гнучкістю конструкції, що дозволяє змінювати геометрію і склад активної зони та відбивача.
Стенд підкритичної збірки (підкритичний стенд) - комплекс, що включає підкритичну збірку та обладнання, необхідне для експлуатації збірки, проведення експериментів та забезпечення ядерної, радіаційної і загальнопромислової безпеки.
Підкритична збірка - пристрій для експериментального дослідження характеристик і параметрів розмножуючого середовища, склад і геометрія якого забезпечують затухання ланцюгової реакції при відсутності сторонніх джерел нейтронів.
I. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено на підставі Закону України "Про підприємництво", Положення про порядок надання суб'єктам підприємницької діяльності спеціальних дозволів (ліцензій) на здійснення окремих видів діяльності, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 15 квітня 1991 року N 99, постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 1993 року N 18 "Про внесення змін та доповнень до постанови Ради Міністрів УРСР від 15 квітня 1991 року N 99" і визначає спеціальні умови видачі Держатомнаглядом України суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на експлуатацію ядерних установок.
1.2. Дія цього Положення поширюється на суб'єкти підприємницької діяльності, які безпосередньо експлуатують ядерні установки: енергоблоки атомних електростанцій, дослідницькі ядерні реактори, критичні та підкритичні ядерні стенди, сховища ядерних матеріалів, якщо ці сховища не входять до складу іншої ядерної установки.
1.3. Видача ліцензій суб'єктам підприємницької діяльності провадиться на введення в експлуатацію та експлуатацію ядерних установок, у тому числі по кожному енергоблоку атомних електростанцій окремо.
1.4. Ліцензія Держатомнагляду України на експлуатацію ядерних установок є офіційним документом, який:
дозволяє власнику ліцензії конкретний вид діяльності, зазначений у ліцензії;
встановлює обов'язкові особливі умови, за дотримання яких дозволяється ведення цього виду діяльності.
Ліцензія видається за формою згідно з додатком 1.
1.5. Ліцензія видається суб'єкту підприємницької діяльності, діяльність якого не суперечить законодавству України та який:
зобов'язується нести повну відповідальність за безпеку ядерної установки;
продемонстрував Держатомнагляду свою спроможність діяти відповідно до вимог норм і правил з безпеки та умов дозволу;
отримав дозвіл органів Держохоронпраці.
2. Порядок отримання ліцензії
2.1. Отримання ліцензії здійснюється на підставі розгляду таких документів:
- заяви (додаток 2);
- копії документа, що засвідчує факт державної реєстрації підприємства;
- копії затвердженого у встановленому порядку статуту підприємства.
3. Особливі умови експлуатації ядерних установок
3.1. Експлуатація ядерної установки дозволяється за наявності позитивних висновків Держатомнагляду України на підставі розгляду таких документів:
- звіту з безпеки ядерної установки;
- санітарного паспорта, виданого Держсаннаглядом України і зареєстрованого МВС;
- акта приймання ядерної установки державною приймальною комісією в експлуатацію;
- переліку відступів від діючих норм і правил з безпеки, компенсуючих заходів;
- технологічного регламенту безпечної експлуатації ядерної установки;
- інструкцій по ліквідації аварії;
- планів заходів по ліквідації аварії;
- довідки про атестацію персоналу;
- програми забезпечення якості.
4. Порядок видачі ліцензії
4.1. Попередній розгляд матеріалів заяви
4.1.1. Попередній розгляд матеріалів заяви проводиться з метою визначення повноти та достатності поданих документів та дотримання правил їх оформлення.
Попередній розгляд проводить управління ядерної безпеки Держатомнагляду.
Підставою для відхилення заяви від подальшого розгляду може бути невідповідність номенклатури документів, їх змісту або оформлення вимогам даного Положення.
Рішення, прийняте за результатами попереднього розгляду матеріалів заяви затверджується начальником управління ядерної безпеки. У випадку відхилення заяви від подальшого розгляду в повідомленні наводяться мотиви, які призвели до такого рішення.
4.2. Проведення інспекцій ядерної установки органами Держатомнагляду.
4.2.1. Інспекційне обстеження стану безпеки ядерної установки може бути здійснене як паралельно з розглядом матеріалів заявки, так і після його закінчення.
Для проведення інспекційного обстеження створюється комісія з фахівців Держатомнагляду. В комісію можуть залучатись фахівці природоохоронних органів та органів і служб Державного санітарного та пожежного нагляду, а також представників органів місцевого та регіонального самоврядування.
В кожному конкретному випадку складається програма інспекційного обстеження, яка підписується заступником Голови Держатомнагляду України.
Результати інспекційного обстеження складаються у вигляді акта, який підписується головою комісії та всіма її членами і подається до управління ядерної безпеки.
4.3.1. Розгляд звіту щодо безпеки ядерної установки проводить Управління ядерної безпеки Держатомнагляду згідно з розкладом, затвердженим Головою Держатомнагляду або його першим заступником.
До розгляду звіту можуть бути залучені фахівці інших структурних підрозділів центрального апарату Держатомнагляду, Головної державної інспекції по нагляду за ядерною та радіаційною безпекою (надалі - Держатомінспекція) та Науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Держатомнагляду (надалі - НТЦ безпеки), Державного центру якості поставок Держатомнагляду, а також на договірній або безоплатній основі сторонні організації та незалежні експерти.

................
Перейти до повного тексту