- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ЧЕРНІГІВСЬКА МИТНИЦЯ
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ПРИКОРДОННИЙ ЗАГІН
Н А К А З
Зареєстровано
в Чернігівському обласному
управлінні юстиції
28 травня 2004 р.
за N 24/515
Про затвердження Технологічної схеми здійснення митного контролю, митного оформлення та пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів і товарів в автомобільних пунктах пропуску "Сеньківка", "Нові Яриловичі", "Славутич"
Відповідно до статей
40,
41,
45 Митного кодексу України, Законів України від 03.04.2003 р.
N 661-IV "Про Державну прикордонну службу України", від 04.11.91 р.
N 1777-XII "Про державний кордон України", від 25.06.91 р.
N 1262-XII "Про митну справу в Україні", Указу Президента від 04.07.2002 р.
N 616 "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про узгодження умов проведення контролю вантажів на кордонах", постанов Кабінету Міністрів України від 03.08.2000 р.
N 1203 "Про затвердження Положення про пункти пропуску через державний кордон України", від 24.12.2003 р.
N 1989 "Питання пропуску через державний кордон автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними", від 25.12.2002 р.
N 1947 "Про затвердження Порядку створення зон митного контролю та їх функціонування і Порядку надання дозволу на розміщення в зонах митного контролю споруд та об'єктів інфраструктури, що належать іншим, ніж митні, органам державної влади, які здійснюють контроль під час переміщення товарів через митний кордон України", спільного наказу Державної прикордонної служби, Державної митної служби України, Мінтрансу від 05.03.2001 р.
N 152/165/130 "Про затвердження Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.03.2001 р. N 248/5439, та спільного наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України і Державної митної служби України від 28.02.2004 р.
N 202/163 "Про затвердження Порядку спільного огляду автомобільних транспортних засобів, що використовуються для перевезення зовнішньоекономічних вантажів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.03.2004 р. N 360/8959, з метою встановлення єдиних підходів до порядку функціонування автомобільних пунктів пропуску через державний кордон України, регламентації видів, послідовності і змісту контрольних операцій та порядку пропуску осіб, транспортних засобів і товарів,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Технологічну схему здійснення митного контролю, митного оформлення та пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів і товарів в автомобільних пунктах пропуску "Нові Яриловичі", "Сеньківка", "Славутич" (далі - Технологія).
2. Відповідальним особам Чернігівської митниці та Чернігівського прикордонного загону забезпечити подання цього наказу до Чернігівського обласного управління юстиції для державної реєстрації.
3. Ввести в дію Технологію через 10 днів після реєстрації в Чернігівському обласному управлінні юстиції.
4. Начальникам відділень прикордонного контролю та митних підрозділів в пунктах пропуску "Сеньківка", "Нові Яриловичі", "Славутич" забезпечити вивчення особовим складом та неухильне застосування у практичній діяльності зазначеної Технології.
5. Встановити наступний час початку та завершення роботи чергових змін:
5.1. пункт пропуску "Нові Яриловичі":
прикордонний |
- 11.00 год., |
митний |
- 11.00 год.; |
5.2. пункт пропуску "Сеньківка":
прикордонний |
- 11.00 год., |
митний |
- 11.00 год.; |
5.3. пункт пропуску "Славутич":
прикордонний |
- 11.00 год., |
митний |
- 11.00 год. |
6. Накази Чернігівської митниці від 01.06.2001 р. N 288 "Про затвердження Загальної технології пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна в автомобільних пунктах пропуску Чернігівської митниці", від 13.12.2001 р. N 626 "Про внесення змін до Загальної технології пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна", спільний наказ Чернігівської митниці та Чернігівського прикордонного загону від 02.04.2004 р. N 164/257 "Про затвердження Тимчасового порядку спільного огляду транспортних засобів, що використовуються для перевезення зовнішньоекономічних вантажів" вважати такими, що втратили чинність.
7. Контроль та відповідальність за виконання цього наказу покладаємо на заступника начальника Чернігівської митниці Б.С. Бушуєва та начальника штабу Чернігівського прикордонного загону К.П. Колгана.
Начальник Чернігівської митниці Начальник Чернігівського прикордонного загону | С.М.Остролуцький В.О.Рудницький |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Чернігівської митниці
та Чернігівського
прикордонного загону
12.05.2004 N 183/305
Зареєстровано
в Чернігівському обласному
управлінні юстиції
28 травня 2004 р.
за N 24/515
ТЕХНОЛОГІЧНА СХЕМА
здійснення митного контролю, митного оформлення та пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів і товарів в автомобільних пунктах пропуску "Нові Яриловичі", "Сеньківка", "Славутич"
За цією Технологічною схемою відповідно до
Митного кодексу України, Законів України
"Про державний кордон України",
"Про Державну прикордонну службу України" здійснюється пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів та товарів, визначається послідовність здійснення прикордонного, митного контролю та інших видів контролю, проведення спільного огляду автомобільних транспортних засобів, що використовуються для перевезення зовнішньоекономічних вантажів, послідовність дій посадових осіб митних органів під час здійснення митного контролю та оформлення в пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення.
1. Загальні положення
1.1. Терміни і поняття, що використовуються в цій Технологічній схемі, вживаються у значенні, наведеному в
Митному кодексі України та інших нормативно-правових актах.
1.2. Пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів і товарів здійснюється у пунктах пропуску через державний кордон (далі - пункти пропуску).
1.3. Посадові особи Державної прикордонної служби та митного поста спільно визначають відповідно до законодавства обов'язкові види контролю транспортного засобу і товарів, а також місце його здійснення в пункті пропуску.
1.4. Транспортні засоби і товари пропускаються через державний кордон після здійснення прикордонного, митного контролю, контролю за міжнародними перевезеннями пасажирів і товарів автомобільними транспортними засобами, а у випадках необхідності також санітарного, ветеринарного, фітосанітарного радіологічного, екологічного контролю, контролю за вивезенням з території України культурних цінностей, інших передбачених законодавством видів контролю.
1.5. Транспортні засоби і товари пропускаються через державний кордон посадовою особою Чернігівського прикордонного загону "вартовим шлагбаума" за наявності на контрольному талоні та у товаросупровідних документах відміток посадових осіб прикордонного загону та митного поста.
2. Здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів, що переміщують зовнішньоекономічні та інші вантажі
2.1. Митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно в зонах митного контролю і завершується митним оформленням відповідно до вимог законодавства.
2.2. Митний контроль та митне оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється:
- у разі ввезення на митну територію України - після проведення прикордонного контролю;
- у разі вивезення за межі митної території України - до початку прикордонного контролю.
2.3. Митне оформлення поширюється на транзитні вантажі при ввезенні, а також на вантажі, що оформлюються безпосередньо в пункті пропуску за вантажною митною декларацією (далі - ВМД) у режимі вільного використання.
2.4. Для здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів і товарів перевізник або експедитор чи уповноважена особа подають такі документи:
- вантажна митна декларація (в установлених законодавством випадках) на переміщувані товари;
- міжнародна автомобільна накладна (CMR) або товаротранспортна накладна;
- рахунок-фактура (інвойс), інші документи, якими підтверджується вартість товарів та які дають можливість ідентифікувати зазначені товари;
- пакувальний лист (специфікація);
- свідоцтво про допущення дорожнього транспортного засобу до перевезення вантажів під митними печатками і пломбами; у разі потреби:
- книжка міжнародного дорожнього перевізника (Carnet TIR);
- вантажна відомість (каргоманіфест);
- авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);
- коносамент (Bill of Lading);
- визначені законодавством інші документи, видані державними органами.
2.5. Митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів у пункті пропуску здійснюється в три етапи.
Перший етап - попередні операції.
Для здійснення митного контролю перевізник або експедитор чи уповноважена особа подають посадовій особі митного органу для реєстрації документи, визначені в пункті 2.4 цього Порядку. На зареєстрованих документах проставляється відбиток штампа "Під митним контролем". Після цього здійснюється перевірка комплектності поданих документів, цілісності накладеного митного забезпечення, а також загальний огляд транспортного засобу.
Другий етап - здійснення інших видів контролю.
У разі коли транспортні засоби і товари підлягають відповідно до законодавства також іншим видам контролю (крім прикордонного), перевізник, експедитор або уповноважена особа подає документи, що потрібні для здійснення цих видів контролю.
Після здійснення інших видів контролю посадові особи контролюючих органів проставляють на товаротранспортних (товаросупровідних) документах відмітки про результати контролю, що є підставою для подальшого здійснення митного контролю.
Третій етап - закінчення митного контролю.
Митний контроль та митне оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів закінчується після здійснення всіх передбачених законодавством видів контролю щодо цього транспортного засобу і товарів.
Посадова особа митного поста на підставі результатів попередньої перевірки поданих для реєстрації документів, результатів контролю інших контролюючих служб приймає у разі потреби рішення про проведення митного огляду автомобільних транспортних засобів і товарів, що перебувають під митним контролем. Про результати огляду складається акт за формою, встановленою Держмитслужбою.
Після здійснення необхідних видів контролю митний пост згідно із законодавством справляє податки і збори (обов'язкові платежі), що підлягають сплаті в пунктах пропуску через державний кордон.
2.6. Після закінчення митного контролю та митного оформлення, у разі коли є підстави вважати, що автомобільні транспортні засоби і товари переміщуються через митний кордон з порушенням норм
Митного кодексу України та інших законодавчих актів з питань митної справи, начальник митниці або його заступник може прийняти рішення про їх переогляд.
2.7. За наявності обґрунтованих причин посадова особа митного поста на будь-якому етапі митного контролю може відмовити в митному оформленні чи пропуску автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон. У цьому випадку посадова особа митного поста зобов'язана видати заінтересованій особі картку відмови в митному оформленні (із зазначенням причини) в порядку, встановленому Держмитслужбою.
2.8. Пропуск через митний кордон транзитних вантажів та автомобільних транспортних засобів, що здійснюють транзитні перевезення, а також контроль за їх переміщенням здійснюються в спрощеному режимі у встановленому законодавством та міжнародними договорами порядку.
2.9. Огляд автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється спільно посадовими особами митного поста та Чернігівського прикордонного загону відповідно до вимог законодавства України та міжнародних конвенцій.
3. Взаємодія посадових осіб органів охорони державного кордону та митних органів під час спільного огляду автомобільних транспортних засобів
3.1. Спільний митний огляд транспортних засобів і товарів, що ними переміщуються, здійснюється у пунктах пропуску одночасно спільною групою у складі посадових осіб прикордонного наряду та митного поста (далі - спільна група).
3.2. Під час здійснення спільного огляду основними завданнями представників спільної групи є:
3.2.1. Для посадових осіб відділення прикордонного контролю:
- аналіз і оцінка ризиків транспортного та пасажирського потоку з метою визначення можливих об'єктів ризику та застосування до них відповідних форм і способів прикордонного контролю;
- пошук і затримання осіб, причетних до спроб порушення законодавства про Державний кордон України;
- виявлення зброї, наркотичних, вибухових, отруйних і небезпечних речовин;
- контроль за виконанням режимних правил під час здійснення огляду транспортних засобів;
- реєстрація осіб, транспортних засобів, які перетинають державний кордон;
- надання дозволу на пропуск осіб, транспортних засобів і товарів за межі пункту пропуску у разі позитивного висновку посадової особи митного поста, що підтверджуються відповідними відмітками (печатки) на контрольному талоні.
3.2.2. Для посадових осіб митних постів Чернігівської митниці:
- опитування водіїв (експедиторів) з метою виявлення товарів та інших предметів, що переміщуються ними та підлягають обов'язковому декларуванню або оподаткуванню;
- перевірка у перевізника (водія) повноти, наявності та відповідності товаросупровідних документів меті переміщення через митний кордон товарів і проставлення на товаросупровідних документах відбитків штампа "Під митним контролем", особистої номерної печатки;
- огляд кабіни водія і транспортного засобу з метою виявлення товарів й інших предметів, заборонених для переміщення через митний кордон України, або тих, що приховуються від митного контролю;
- аналіз та оцінку ризику на підставі вивчення товаросупровідних документів, визначення необхідності здійснення інших видів державного контролю у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.2002 р.
N 1569 та застосування до транспортного засобу і вантажу відповідної форми митного контролю або виду спільного огляду;
- нарахування та стягнення сум необхідних податків та зборів (обов'язкових платежів), передбачених законодавством України при переміщенні транспортних засобів і товарів через пункт пропуску;
- прийняття рішення щодо заборони або дозволу на переміщення через митний кордон України транспортного засобу, товару після проходження всіх інших передбачених законодавством України видів державного контролю, що здійснюються в пунктах пропуску.
4. Організація та координація роботи змін прикордонних нарядів, змін митниці та інших контрольних служб
4.1. Перед початком роботи кожної зміни проводиться нарада за участю старшого зміни прикордонних нарядів, представників старших змін митних постів й інших контрольних служб, на якій у присутності старших змін прикордонних нарядів, митниці, інших контрольних служб попередньої зміни обговорюються наступні питання:
- підводяться підсумки роботи попередньої зміни та розв'язання проблемних питань, що виникли в попередній зміні при здійсненні контрольних операцій службами, які здійснюють державні види контролю в пунктах пропуску для автомобільного сполучення;
- ставляться завдання на чергування з врахуванням змін, що відбулись у оперативній обстановці за останню добу;
- здійснюється обмін інформацією щодо змін у правилах перетинання державного кордону особами, транспортними засобами й товарами, що надійшли до контрольних служб;
- визначаються можливі об'єкти, що будуть піддані посиленому контролю під час роботи зміни;
- уточнюються можливі особливості у взаємодії між контрольними службами;
- доводяться вимоги щодо особливостей режимних заходів у пункті пропуску;
- визначається персональний склад спільних оглядових груп і режим їх роботи, про що робиться запис у відповідному журналі;
- розглядаються інші питання, що мають значення для здійснення прикордонного та митного контролю.
Розподіл по ділянках контролю особового складу митного поста фіксується в окремому журналі розподілу особового складу по ділянках контролю на зміну. Після наради старший зміни прикордонних нарядів і старший зміни митного поста обмінюються інформацією щодо транспортних засобів, товарів і фізичних осіб, які знаходяться на контролі (за винятком інформації з обмеженим доступом). Про результати ознайомлення старші змін розписуються на відповідному документі.
Результати спільної наради фіксуються старшим зміни прикордонних нарядів в окремому журналі.
4.2. Старший зміни митного поста перед початком зміни передає старшому зміни прикордонних нарядів необхідну кількість контрольних талонів, що використовуються для внутрішнього контролю за переміщенням транспортних засобів в межах пункту пропуску. Контрольні талони є документом суворої звітності, мають свою серію і порядковий номер (додаток 1).
Облік кількості контрольних талонів, виданих старшому зміни прикордонних нарядів та повернутих ним наприкінці зміни здійснює старший зміни митного поста в окремому журналі (додаток 2).
Облік використаних та погашених контрольних талонів здійснює старший зміни прикордонних нарядів.
4.3. В залежності від завантаженості пункту пропуску та кількості смуг для руху під час прибуття автомобільного транспортного засобу на в'їзд до пункту пропуску прикордонний наряд "вартовий шлагбаума" видає водію автомобільного транспортного засобу, який здійснює переміщення зовнішньоекономічних вантажів, контрольний талон, в якому проставляє відмітку про час в'їзду в пункт пропуску, а також визначає водію смугу руху для в'їзду в зону прикордонного та митного контролю.
Контрольний талон є документом внутрішнього контролю за переміщенням транспортного засобу в межах пункту пропуску через Державний кордон України та підставою для прийняття рішення щодо остаточного пропуску транспортного засобу.
4.4. Після зупинки транспортного засобу поблизу кабіни паспортного контролю на смузі руху водій подає для перевірки наступні документи:
- паспортні документи;
- техпаспорт і посвідчення водія;
- товаросупровідні документи.
Пасажири, які прямують на транспортному засобі, подають паспортні документи особисто.
Посадова особа підрозділу прикордонного контролю здійснює перевірку документів, реєструє дані: особи водія і пасажирів, реєстраційні дані транспортного засобу.
Позитивний результат паспортного контролю засвідчується відбитком датоштампа "Прибуття", "Вибуття" у контрольному талоні.
Після проведення реєстрації посадова особа підрозділу прикордонного контролю пропонує перевізнику, власнику або уповноваженій особі пройти до зони митного контролю й повертає йому паспортні документи, техпаспорт і посвідчення водія.
Товаросупровідні документи спільно вивчаються посадовими особами прикордонного наряду та митного поста для прийняття попереднього рішення щодо виду огляду і передаються інспектору митного поста.
4.5. Аналіз й оцінка ризиків здійснюється шляхом вивчення поданих товаросупровідних і транспортних документів, а також виходячи з маршруту та напрямку руху транспортних засобів, їх конструктивних особливостей, країни походження і країни отримання вантажу, наявності орієнтувань правоохоронних органів. Державної прикордонної служби України, Держмитслужби України тощо.
4.6. Посадова особа митного поста на смузі руху після вивчення товаросупровідних документів визначає подальший порядок проходження митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів відповідно до вимог законодавства.
4.7. Після здійснення всіх передбачених законодавством видів контролю у пункті пропуску посадова особа митного поста до проставляння особистої номерної печатки на контрольному талоні спільно з прикордонним нарядом здійснює огляд транспортних засобів.
На підставі аналізу та оцінки ризиків посадовою особою прикордонного наряду або митного поста може бути ініційоване проведення одного з видів спільного огляду транспортних засобів:
- візуальний огляд транспортного засобу з метою перевірки цілісності митного забезпечення;
- огляд з відкриттям вантажного відсіку транспортного засобу без вивантаження товарів;
- повне або часткове вивантаження товарів з підрахунком їх кількості та перевіркою відповідності товару, заявленому з урахуванням положення пункту 4.5 цього Порядку;
- поглиблений огляд із залученням спільних спеціальних
оглядових груп (далі - ССОГ) з представників органу охорони
державного кордону, митного органу та інших контрольних служб, і
за необхідності з розвантаженням товарів, повним або частковим
демонтажем вузлів та агрегатів транспортного засобу, про що в
-----
контрольному талоні здійснюється відмітка | V |, підпис та
-----
прізвище особи, яка його ініціювала.
Спільний огляд (окрім візуального) транспортного засобу, що переміщує товари під митним забезпеченням, здійснюється за рішенням старшого зміни митного поста або старшого змін прикордонних нарядів.
У разі визначення посадовими особами прикордонного наряду та митного поста різних форм митного огляду - здійснюється митний огляд, що передбачає більш поглиблену форму контролю.
Якщо старший зміни прикордонних нарядів або митного поста відповідно приймає рішення про недоцільність проведення запропонованого виду огляду, він у відповідному рядку контрольного талону робить запис "Недоцільно" ставить свій підпис та вказує прізвище.
Одночасний спільний огляд транспортного засобу та товару здійснюється у присутності перевізника, власника товару або уповноважених ними осіб. У разі прийняття рішення щодо залучення до огляду ССОГ, ініціатором проведення такого огляду по узгодженню та під контролем прикордонного наряду і співробітників митниці організується переміщення транспортного засобу до місця поглибленого огляду в межах території пункту пропуску.
4.8. Поглиблений огляд транспортного засобу та товарів проводиться ССОГ до моменту закінчення митного оформлення у межах зони митного контролю, а в разі виникнення потреби - у спеціально визначених приміщеннях, боксах поглибленого огляду та на майданчиках у межах території пункту пропуску. Спільний огляд транспортного засобу та товарів з повним або частковим вивантаженням проводиться з урахуванням норм та вимог статті
63 Митного кодексу України:
Особи, які переміщують товари і транспортні засоби, митне оформлення і контроль яких не закінчено, на вимогу посадових осіб митного поста, прикордонного наряду, інших контрольних служб забезпечують вивантаження, розпакування для проведення огляду, упакування та навантаження товарів після проведення огляду.
Витрати на зазначені операції здійснюються за рахунок власників товарів та транспортних засобів або уповноважених ними осіб у разі виявлення порушень законодавства України в результаті здійснення операцій контролю.
Якщо під час проведення спільного огляду з повним або частковим вивантаженням товарів з транспортного засобу порушень законодавства не виявлено, витрати на проведення операцій з вивантаження, розпакування, навантаження відшкодовуються органом, з ініціативи якого вони проводились. Користування та розпорядження товарами та транспортними засобами, митне оформлення яких не закінчено, забороняється.
4.9. За результатами будь-якого виду спільного огляду, крім візуального, та у разі, якщо товар переміщується через державний кордон без митного забезпечення, митним органом складається акт митного огляду, затверджений наказом Держмитслужби України від 14.10.2002
N 561 "Про затвердження Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів та інших предметів із застосуванням вантажної митної декларації", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.11.2002 за N 877/7165 (із змінами і доповненнями). В лівому верхньому куті Акта зазначається ініціатор спільного огляду.
Акт митного огляду складається в трьох примірниках:
- перший примірник Акта залишається в справах митниці;
- другий - в справах прикордонного загону для обліку, контролю і звітності;
- третій примірник видається перевізнику (експедитору, власнику).
Усі примірники Акта спільного огляду підписуються всіма членами спільної групи, а у разі, якщо ініціатором проведення спільного огляду виступають інші правоохоронні органи, то Акт підписується також представниками таких органів.
4.10. Після проведення митного оформлення з дотриманням вимог чинного законодавства та отримання дозволу від посадової особи митниці, що засвідчується проставлянням на товаросупровідних документах штампа "Під митним контролем" та/або особистої номерної печатки, в контрольному талоні відбитка особистої номерної печатки, назви та номера документа, на якому засвідчені результати митного оформлення (на імпортні вантажі - ПП або ПД; на транзитні, що в'їжджають в Україну - ВМД ТР-80; на експортні та транзитні на виїзд - книжка МДП, а при її відсутності CMR або інвойс) транспортний засіб направляється до виїзду з пункту пропуску і водій подає прикордонному наряду "вартовий шлагбаума" контрольний талон транспортного засобу.
4.11. Дозвіл на виїзд транспортного засобу за межі території пункту пропуску "вартовий шлагбаума" надає за. наявності у водія та пасажирів контрольного талона з відмітками про проходження паспортного, митного та інших видів контролю, оформлених у митному відношенні товаросупровідних документів. При цьому посадовою особою прикордонного наряду в контрольному талоні чітко фіксується час виїзду транспортного засобу за межі пункту пропуску. Вилучені у перевізників талони зберігаються у скрині, що опечатується перед початком зміни старшим зміни прикордонного наряду.
................Перейти до повного тексту