1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
від 01.10.99
м.Київ
Деякі питання митного оформлення виставкових товарів
Організатором виставки (ярмарку) згідно Тимчасового порядку митного режиму тимчасового ввезення, затвердженого наказом ДМСУ від 16 грудня 1998 року N 784 (далі - Порядку) може виступати українське підприємство, установа, організація будь-якої форми власності, зареєстровані в Україні як юридичні особи відповідно до законодавства України, а також громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, що займаються проведенням виставок.
Організатор міжнародної виставки завчасно подає митниці по місцю проведення виставки письмову заяву, в якій зазначаються такі відомості:
- мета, час і місце проведення виставки, юридична адреса і телефони організатора міжнародної виставки, номери рахунків у банку, інша інформація (на вимогу митниці), що може бути використана при подальшому митному оформленні виставкових товарів;
- про осіб (учасників виставки), відповідальних за зворотне вивезення товарів, а саме: юридична адреса і телефони, про рахунки в банку, номери телефонів осіб, відповідальних за проведення виставки;
- найменування, приблизні кількість та вартість товарів, що будуть оформлені відповідно до митного режиму тимчасового ввезення;
- приблизна кількість представницьких та рекламних товарів, що будуть ввезені на митну територію України і витрачені (визначається та обгрунтовується в заяві до митниці організатором (учасником) виставки);
Слід зазначити, що отримувачем виставкових товарів, тобто особою відповідальною за зворотнє вивезення товарів, може виступати лише особа-резидент, тобто або організатор виставки, або зареєстрована в Україні організація, що приймає участь у виставці, як представник іноземної компанії (далі - представник). У випадку, якщо місце проведення виставки та місце реєстрації представника знаходяться в зонах діяльності різних митниць, то даний Порядок передбачає два варіанти:
1. Виставкові товари можуть бути оформленими у митному відношенні по місцю акредитації представника, але при цьому переміщення цих товарів до місця проведення виставки відбувається по узгодженню із митницею по місцю проведення виставки (далі - митниця призначення). Для цього необхідно завчасно оформити лист-узгодження митниці призначення і представити його митниці, в якій акредитований представник.
2. Виставкові товари можуть бути оформлені безпосередньо на митниці призначення, але в цьому випадку представник бере відкріплення на митниці по місцю акредитації і реєструється на митниці призначення, після чого проводить митне оформлення згідно встановлених правил.
Перетин кордону
Не слід забувати, що перетин митного кордону України регламентується наказом ДМСУ від 08.12.98 N 771. Зокрема в тій частині, що всі товари, що ввозяться на територію України суб'єкти ЗЕД, перетинають кордон за умови оформлення одного з наступних документів:
1. Попереднє повідомлення (далі - ПП);
2. Попередня декларація (далі - ПД);
3. Акцизна декларація (далі - АД).
Акцизна декларація оформлюється у випадку, якщо ввезені товари належать до переліку підакцизних товарів. Цей перелік регламентується постановою Кабінету Міністрів від 23 січня 1997 р. N 52.
Попередня декларація оформлюється у випадку, коли ввезені товари належать до переліку товарів, що підлягають обов'язковому попередньому декларуванню. Даний перелік регламентується наказом Державної митної служби України від 27 липня 1998 року N 436.
У всіх інших випадках оформлюється Попереднє повідомлення.
Головна відмінність між цими документами полягає у тому, що при оформленні ПД та АД суб'єкту ЗЕД необхідно сплатити всі платежі (мита, ПДВ, митні збори та акцизний збір для АД) фактично ще до того, як товар перетинає кордон. При оформленні ПП платежі не нараховуються і не сплачуються. Ці заходи спрямовані на посилення контролю за доставленням вантажів до митниць призначення. Отже, незважаючи на те, що для режиму тимчасового ввезення не передбачено сплату вищезазначених платежів, до того моменту, коли на митниці призначення буде оформлено вантажну митну декларацію відповідно до режиму тимчасового ввезення, необхідні платежі вносяться отримувачем вантажу під час оформлення ПД або АД на депозитний рахунок митниці. Після оформлення вантажу на митниці призначення відповідно до режиму тимчасового ввезення, за заявою отримувача вантажу, кошти або повертаються суб'єкту ЗЕД в триденний термін, або зараховуються в рахунок майбутніх його митних платежів. Щоправда, в даному випадку існує альтернатива: при ввезенні товарів за попередньою вантажною митною декларацією, декларацію можна оформити без сплати належних платежів але з наданням фінансових гарантій незалежним фінансовим посередником. Це питання регламентується Положенням про надання незалежними фінансовими посередниками фінансових гарантій митним органам при митному оформленні товарів, що ввозяться за попередньою вантажною митною декларацією, затвердженим наказом Державної митної служби України від 29 липня 1998 року N 447. Згідно положення, незалежний фінансовий посередник - уповноважена Держмитслужбою юридична особа, зареєстрована в Україні у формі повного або командитного товариства. Даний механізм розроблявся переважно для митного режиму транзиту через територію України, але жодним документом, в тому числі і означеним положенням, не заборонено застосовувати надання фінансових гарантій при тимчасовому ввезенні товарів. Для того, щоб скористатися цим варіантом, необхідно надіслати запит до Держмитслужби про офіційно уповноважених незалежних фінансових посередників (НФП), і далі вести переговори з останніми.

................
Перейти до повного тексту