1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Л И С Т
14.10.2003 N 15/15-2952-ЕП
Начальникам регіональних
митниць
Начальникам митниць
Про опрацювання проекту Порядку внесення громадянами грошової застави
Надсилаємо на розгляд проект Порядку внесення громадянами грошової застави.
Просимо опрацювати зазначений проект та до 17.10.03 надіслати зауваження до нього на електронну поштову скриньку Управління податків та зборів (DMS Upr podatkiv-zboriv).
Т.в.о.начальника Управління податків та зборів Т.Д.Ліпіхіна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держмитслужби України
N
ПОРЯДОК
внесення громадянами грошової застави та її повернення
Цей Порядок визначає механізм внесення грошової застави митним органам у випадках, установлених статтями 10 та 12 Закону України від 13.09.01 N 2681-III "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" (далі - Закон).
1. Визначення термінів.
У цьому Порядку поняття "громадяни", "громадяни-резиденти", "громадяни-нерезиденти", "товари", "транспортні засоби", "тимчасове ввезення на митну територію України", "вільне використання", "письмове декларування", "форс-мажорні обставини" вживаються в значенні, наведеному у Законі.
Інші поняття вживаються в такому значенні:
грошова застава - грошове забезпечення виконання громадянином зобов'язання щодо вивезення за межі митної території України товарів, тимчасово ввезених на митну територію України або транспортних засобів, ввезених на митну територію України з метою транзиту;
митниця пропуску - митний орган, який здійснює пропуск на митну територію України товарів або транспортних засобів, при ввезенні яких внесено грошову заставу;
митниця призначення - митний орган, через який товари або транспортні засоби, при ввезенні яких на митну територію України внесено грошову заставу:
планується вивезти згідно заяви громадянина;
фактично вивозяться за межі митної території України;
зобов'язання митному органу - засвідчене в установленому порядку митним органом зобов'язання громадянина:
про зворотне вивезення тимчасово ввезених товарів (єдиного неподільного товару) у терміни, установлені згідно вимог законодавства;
про вивезення транспортних засобів, увезених на митну територію України з метою транзиту, у терміни, установлені згідно вимог законодавства.
2. Загальні положення
2.1. Дія порядку поширюється на випадки ввезення на митну територію України:
громадянами товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, та одного неподільного товару незалежно від митної вартості та ваги, що ввозяться на митну територію України у режимі тимчасового ввезення (далі - товарів);
громадянами - резидентами транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України з метою транзиту через територію України.
2.2. Застосування грошової застави здійснюється з метою запобігання порушення громадянами наданих митним органам зобов'язань у випадках, визначених у п. 2.1.
2.3. Грошова застава вноситься виключно на рахунок митниці пропуску.
2.4. Сума грошових коштів, унесених як грошова застава, не може бути меншою від суми податків (ввізне мито, акцизний збір, податок на додану вартість), що підлягають сплаті при ввезенні товарів та транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу на день їх митного оформлення.
2.5. Нарахування та прийняття митницею пропуску грошової застави здійснюється з використанням уніфікованої митної квитанції МД-1 (далі - квитанція МД-1), оформленої згідно Порядку застосування уніфікованої митної квитанції МД-1, затвердженого Держмитслужбою.
2.6. Грошова застава вноситься на рахунок митниці пропуску до або на момент митного оформлення товарів та транспортних засобів.
2.7. Грошова застава зберігається на рахунку митниці пропуску до виконання громадянином наданого їй зобов'язання.
2.8. Повернення громадянинові (уповноваженій ним особі) грошової застави, унесеної в національній валюті України, може бути здійснено як митницею пропуску так і митницею призначення.
2.9. Повернення громадянинові (уповноваженій ним особі) грошової застави, унесеної в іноземній валюті, здійснюється виключно митницею пропуску.
2.10. Дозволяється повернення громадянинові (уповноваженій ним особі) грошової застави митницею призначення під час митного оформлення нею товарів та транспортних засобів для вивезення за межі України згідно заявленої цим громадянином (уповноваженою особою) мети.
3. Порядок внесення грошової застави
3.1. Грошова застава може бути внесена громадянином через уповноважений банк на відповідний рахунок митниці пропуску, або до каси митниці пропуску, або прийнята посадовою особою митниці пропуску, яка здійснює митне оформлення товарів та транспортних засобів.
У разі внесення грошової застави до каси митниці пропуску, митниця пропуску здійснює операції з готівкою відповідно до чинного законодавства.
3.2. Грошова застава вноситься в національній валюті України за офіційним (обмінним) курсом Національного банку України на день митного оформлення товарів та транспортних засобів.
Прийняття митним органом готівкової іноземної валюти у рахунок внесення грошової застави дозволяється лише у разі відсутності у громадянина коштів у національній валюті України і неможливості здійснення ним валютно-обмінної операції через пункт обміну іноземної валюти.
3.3. Якщо суми, унесеної громадянином у рахунок грошової застави завчасно до митного оформлення товарів або транспортних засобів у випадках, зазначених у п. 2.1, на момент їх митного оформлення недостатньо, митним органом пропуску здійснюється нарахування доплати.
3.4. Доплата може бути внесена громадянином як готівкою так і безготівково.
3.5. Нарахування та стягнення митницею пропуску доплати здійснюється з використанням квитанції МД-1.
3.6. Оперативний підрозділ митниці пропуску товарів або транспортних засобів протягом двох годин після завершення митного оформлення цих товарів або транспортних засобів передає (факсом, каналами модемного зв'язку тощо) в відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці пропуску інформацію про внесення громадянином грошової застави за формою, наведеною у додатку 1.
3.7. Відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці пропуску надсилає відділу фінансів та бухгалтерського обліку митниці призначення каналами електронного зв'язку (факсом, каналами модемного зв'язку тощо) Повідомлення про внесення грошової застави за формою, наведеною у додатку 2.
3.8. Якщо товари або транспортні засоби не можуть бути доставлені в митницю призначення у термін, зазначений у зобов'язанні митниці пропуску, внаслідок форс-мажорних обставин, строк доставки може бути подовжений на час дії надзвичайних або непереборних обставин чи подій. Залежно від виду надзвичайних або непереборних обставин чи подій, документи, що підтверджують їх дію, можуть видаватись місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, торгово-промисловими палатами, відповідними державними органами Міністерства внутрішніх справ України.
3.9. Подовження терміну вивезення товарів або транспортних засобів здійснюється найближчим митним органом, у зоні діяльності якого виникли ці обставини, за умови письмового звернення до нього громадянина (уповноваженої особи), яким було надано митниці пропуску відповідне зобов'язання.
3.10. Митний орган, який подовжив визначений у зобов'язанні термін вивезення товарів (транспортних засобів), надсилає митниці пропуску:
протягом чотирьох годин каналами електронного зв'язку (факсом, телетайпом, каналами модемного зв'язку тощо) повідомлення довільної форми про виникнення форс-мажорних обставин та термін їх дії;
копії документів, що підтверджують факт настання форс-мажорних обставин та термін їх дії.
3.11. На підставі цього повідомлення оперативний підрозділ митниці пропуску здійснює коригування орієнтовного строку вивезення товарів (транспортних засобів) та передає в відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці пропуску повідомлення про внесення громадянином грошової застави за формою, наведеною у додатку 1.
У графі "орієнтовний строк вивезення товарів (транспортних засобів)" зазначається відкоригований строк вивезення товарів (транспортних засобів).
У графі додаткова інформація зазначається номер, дата попереднього повідомлення про внесення грошової застави та підстава для подовження строку вивезення, зазначеного у попередньому повідомленні про внесення грошової застави при ввезенні цих товарів (транспортних засобів).
3.12. Протягом чотирьох годин відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці пропуску готує та надсилає до митниці призначення нове Повідомлення про внесення грошової застави.
У графі додаткова інформація Повідомлення про внесення грошової застави зазначається факт подовження терміну вивезення товарів (транспортних засобів) та підстави для подовження цього терміну.
3.13. Якщо у встановлений термін товари (транспортні засоби) не були доставлені до митниці призначення, митниця призначення негайно направляє до митниці пропуску каналами електронного зв'язку (факсом, телетайпом, каналами модемного зв'язку тощо) повідомлення довільної форми про ненадходження товарів (транспортних засобів) для перерахування митницею пропуску грошової застави до Державного бюджету України.
4. Порядок повернення грошової застави
4.1. Грошова застава повертається громадянину (уповноваженій ним особі) у разі виконання зобов'язання про вивезення товарів та транспортних засобів. Повернення грошової застави здійснюється у терміни, визначені чинним законодавством.
4.2. Митниця призначення, зазначена в Повідомленні про внесення грошової застави, робить заявку до уповноваженого банку для замовлення сум коштів, необхідних для повернення грошової застави.
У випадку відсутності на відповідному рахунку митниці призначення коштів у достатній кількості для повернення громадянину грошової застави, відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці призначення надсилає митниці пропуску запит довільної форми про перерахування нею потрібної суми коштів на відповідний рахунок.
4.3. У разі доставлення товарів або транспортних засобів у визначений в зобов'язанні термін до митниці призначення, зазначеної в Повідомленні про внесення грошової застави, митницею призначення за фактом митного оформлення цих товарів (транспортних засобів) складається Акт підтвердження про вивезення товарів, транспортних засобів (далі - Акт підтвердження) за формою, наведеною у додатку 3.
4.4. Акт підтвердження складається комісією, до складу якої входить посадова особа оперативного підрозділу, керівник оперативного підрозділу (його заступник), посадова особа відділу по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил.
Зразки підписів зазначених уповноважених осіб митного органу затверджуються наказом митного органу.
Підпис посадової особи оперативного підрозділу, що входила до складу комісії, обов'язково засвідчується відбитком її особистої номерної печатки.
4.5. Акт підтвердження складається у двох примірниках. Перший примірник залишається в справах митниці призначення, другий примірник - видається громадянину.
4.6. Для отримання грошової застави громадянин (уповноважена особа) звертається до начальника митниці призначення або до начальника митниці пропуску з письмовою заявою про повернення грошової застави. До заяви додаються другий примірник квитанції МД-1, за якої було внесено грошову заставу, та другий примірник Акта підтвердження.
4.7. Митницею пропуску грошова застава видається на підставі відповідної резолюції начальника митниці (особи, що його заміщує) на заяві громадянина та за наявності документів, зазначених у п. 4.6.
4.8. Митницею призначення грошова застава видається на підставі наявності відповідної резолюції на заяві громадянина начальника митниці (особи, що його заміщує), документів, зазначених у п. 4.6, та отримання Повідомлення митниці пропуску про внесення грошової застави.
4.9. У разі відсутності в митниці призначення Повідомлення про внесення грошової застави митниці пропуску товарів та транспортних засобів, вона в оперативному порядку з'ясовує з митницею пропуску питання щодо внесення грошової застави під час пропуску зазначених товарів та транспортних засобів.
4.10. Інформація про повернення митним органом грошової застави громадянинові вноситься ним не пізніше наступного робочого дня в програмно-інформаційний комплекс "Квитанція МД-1".
4.11. Якщо грошову заставу було повернуто митницею призначення за рахунок власних коштів, відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці призначення для відновлення суми коштів на відповідному рахунку митниці призначення надсилає митниці пропуску Довідку про повернення застави за формою, наведеною у додатку 4. На підставі цієї Довідки відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці пропуску протягом трьох банківських днів перераховує суму грошової застави на рахунок митниці призначення.
4.12. Контроль за своєчасними розрахунками між митними органами по грошовій заставі покладається на головних бухгалтерів митних органів.
4.13. У разі втрати чи повного псування товарів або транспортних засобів на митній території України внаслідок форс-мажорних обставин строк, передбачений зобов'язанням громадянина, зупиняється, а грошова застава повертається власнику або його спадкоємцю.
Повернення грошової застави у цьому випадку можливе найближчим митним органом, у зоні діяльності якого сталася дія надзвичайних або невідворотних обставин чи подій.
4.14. Для повернення грошової застави митним органом, у зоні діяльності якого сталася дія надзвичайних або невідворотних обставин чи подій, громадянин (спадкоємець, уповноважена особа) звертається до нього з заявою у письмовій формі.
На підставі заяви громадянина (спадкоємця, уповноваженої особи) зазначений митний орган негайно надсилає до митниці пропуску каналами електронного зв'язку (факсом, телетайпом, каналами модемного зв'язку тощо) повідомлення довільної форми про зазначені форс-мажорні обставини.
Грошова застава повертається громадянину (спадкоємцю, уповноваженій особі) після отримання від митниці пропуску Повідомлення про внесення застави, за умови пред'явлення громадянином (спадкоємцем, уповноваженою особою) другого примірника квитанції МД-1, який підтверджує внесення відповідної суми грошової застави, оригіналів документів, що підтверджують факт настання форс-мажорних обставин та на підставі відповідної резолюції начальника митного органу на заяві громадянина (спадкоємця, уповноваженої особи).
4.15. З метою відновлення суми коштів на відповідному рахунку митного органу, що здійснив повернення грошової застави, відділ фінансів та бухгалтерського обліку надсилає Довідку про повернення застави на адресу митниці пропуску. На підставі цієї Довідки відділ фінансів та бухгалтерського обліку митниці пропуску перераховує протягом трьох банківських днів суму грошової застави на рахунок митного органу, що здійснив повернення грошової застави.
4.16. У разі порушення зобов'язання митниці пропуску громадяни несуть відповідальність згідно із законодавством. У цьому випадку грошова застава поверненню не підлягає і зараховується до Державного бюджету України на протязі трьох банківських днів від орієнтовної дати доставки товару, транспортного засобу до митниці призначення.
4.17. Надлишок сплаченої громадянином суми у рахунок грошової застави за заявою (додаток 5) громадянина може залишатися на рахунку митниці пропуску як попередня оплата для наступних розрахунків.
(Додаток 5 не наводиться)
5. Сплата та повернення грошової застави із застосуванням платіжних карток
5.1. У випадку внесення грошової застави на рахунок митниці пропуску шляхом застосування громадянином платіжної картки посадова особа оперативного відділу митниці пропуску заповнює та видає громадянину повідомлення у приписну касу уповноваженого банку, форма якого визначена Порядком застосування уніфікованої митної квитанції МД-1, затвердженим Держмитслужбою.
5.2. Громадянин пред'являє це повідомлення відповідному працівнику уповноваженого банку разом з платіжною карткою та паспортом (посвідченням особи).
5.3. Працівник уповноваженого банку здійснює запит на авторизацію платіжної картки в установленому порядку та надає громадянину для підпису квитанцію (сліп).
5.4. Громадянин перевіряє правильність зазначеної на ній інформації та підтверджує її зазначенням на квитанції підпису.

................
Перейти до повного тексту