1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Л И С Т
26.03.2003 N 14/14-605-ЕП
До пункту 3.1 наказу Держмитслужби України від 18.02.2003 N 100
До відома та врахування в роботі та на виконання пункту 3.1 наказу Держмитслужби України від 18.02.2003 N 100 доводимо інформацію про результати переговорних процесів, що здійснюються Україною щодо вступу до Світової організації торгівлі (далі СОТ).
Вступ до СОТ будь-якої країни відбувається на умовах, що погоджуються з її членами.
На першому етапі процедури приєднання уряд, що подає заявку на вступ в організацію, зобов'язаний представити у СОТ меморандум, що розкриває всі аспекти його торгової й економічної політики, що стосуються угод СОТ. Цей меморандум стає основою для детального розгляду заявки про приєднання в рамках спеціальної робочої групи.
Крім розгляду заявки в робочій групі уряд, що подав заявку, проводить із зацікавленими урядами з числа членів організації переговори, у ході яких визначаються поступки і зобов'язання заявника у відношенні товарів, а також його зобов'язання у відношенні послуг.
Після того, як завершиться розгляд торгового режиму заявника і переговори з ним про доступ на ринки, робоча група формулює основні умови приєднання.
На закінчення, висновки робочої групи, представлені у вигляді її доповіді про проведену роботу, а також проект протоколу про приєднання і погоджені переліки поступок і зобов'язань, що готуються за підсумками двосторонніх переговорів, виносяться на розгляд Генеральної ради або Конференції міністрів. Якщо дві третини членів СОТ проголосують "за", заявник має право підписати протокол і приєднатися до організації після ратифікації документа парламентом або законодавчим органом своєї країни, якщо це необхідно.
Процес приєднання України до системи ГАТТ/СОТ розпочався 17 грудня 1993 року, коли до Секретаріату ГАТТ було подано офіційну заявку Уряду України про намір приєднатися до ГАТТ. Наступним кроком, відповідно до процедури приєднання, стало подання 28 червня 1994 року Меморандуму про зовнішньоторговельний режим України на розгляд Робочої комісії з питань розгляду заявки України щодо приєднання до ГАТТ.
У зв'язку з цим вже з 1995 року проводиться робота по поступовому приведенню національного законодавства України до вимог ГАТТ і основних угод Уругвайського раунду (1994 року), основним лейтмотивом яких виступає лібералізація міжнародної торгівлі і зняття обмежень в цій сфері.
Необхідно зазначити, що за результатами Уругвайського раунду (1994 року) країнам з перехідною економікою, бажаючим приєднатися до системи ГАТТ/СОТ дається семирічний перехідний період для адаптації своїх економік до жорстких вимог, які витікають із зобов'язань кожної держави, яка приєднується до системи ГАТТ/СОТ, максимально лібералізувати свою зовнішню торгівлю.
Митно-тарифна політика є одним із головних напрямів такого реформування. Тому, 6 квітня 1996 року Указом Президента України N 255/96 затверджено "Концепцію трансформації митного тарифу України на 1996 - 2005 роки у відповідності з системою ГАТТ/СОТ".

................
Перейти до повного тексту