- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
N 11/6939 від 18.09.96
м.Київ
Начальникам ТМУ,
Київської, Бориспільської
та Севастопольської митниць
Направляємо на опрацювання та подання пропозицій по внесенню змін та доповнень проекти "Положення про вантажну митну декларацію" та "Інструкції про порядок заповнення ВМД", розроблені з залученням фахівців з окремих митниць.
Пропозиції надіслати до 24.09.96 р. електронною поштою на скриньку "ДМК Канц. упр. нетарифного регулювання", копію на скриньку "ТІАМУ Загальний відділ".
Заступник Голови Комітету Ю.Соловков
Проект
Інструкція
про порядок заповнення вантажної митної декларації
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає порядок заповнення вантажної митної декларації (далі ВМД) та додаткових аркушів до неї.
Дія Інструкції розповсюджується на осіб, які є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності України (далі - особи).
1.2. ВМД заповнюється по відношенню до товарів, фактурна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 100 доларам США, а також товарів, до яких застосовуються заходи економічної політики або у відношенні яких застосовуються мито, податки й т.і., незалежно від їх фактурної вартості.
1.3. Вимоги до комплектності ВМД, форми та загальний порядок заповнення ВМД викладені у відповідних розділах "Положення про вантажну митну декларацію".
1.4. Митна декларація, яка містить підчищення, помарки та виправлення, до розгляду для оформлення не приймається.
Посадові особи митних органів України не мають права з власної ініціативи, доручення або прохання особи заповнювати митну декларацію, змінювати або доповнювати відомості, вказані у митній декларації, за виключенням внесення до ВМД тих відомостей, що віднесені до компетенції митних органів України, а також змін та доповнень кодованих відомостей, що використовуються для машинної обробки, якщо такі відомості є в декларації у некодованому вигляді.
1.5. Декларація та додаткові аркуші заповнюються українською мовою на друкарській машинці або на друкарському пристрої комп'ютера.
Основні та додаткові аркуші заповнені нерозбірливо або зі зміщенням інформації в графах, митними установами не приймаються.
1.6. Якщо текстові дані якої-небудь графи декларації повторюють текстові дані графи, заповненої раніше, то в цій графі може даватися тільки посилання на раніше заповнену графу у вигляді "див. графу "N_____".
По відношенню до кодів такі посилання не застосовуються.
1.7. У випадку відсутності в якій-небудь графі декларації або додаткового аркуша місця, необхідного для вказання обов'язкових відомостей (найменування підприємства, банківські реквізити, номер вагону, контейнера тощо), допускається врізання їх на зворотньому боці декларації або додаткового аркуша з посиланням на відповідну графу. Такий запис засвідчується декларантом та співробітником митного органу України, а у відповідних графах робиться відмітка: "див. на звороті".
1.8. Не допускається використання декларантом вантажної митної декларації для внесення інформації, що не передбачена цією Інструкцією.
1.9. З метою прискорення митного оформлення вантажів та проходження їх через митний кордон України графи 47 та В декларації та додаткових аркушів заповнюються декларантом.
1.10. Митниця реєструє декларацію та додаткові аркуші, проставляє в графі 7 декларації та над графою 33 кожного додаткового аркуша номер і дату відповідно схемі, що наведена у п.2.4 цієї Інструкції. У разі використання специфікацій замість додаткових аркушів у правому верхньому кутку кожного аркуша специфікації вказується довідковий номер ВМД, до якої вона прикладається.
1.11. Не допускається використання декларантом бланків ВМД для внесення інформації, що не передбачена цією Інструкцією.
2. Правила заповнення декларації на товари, що вивозяться з України, і що є об'єктами зовнішньоторгівельної купівлі-продажу або міни (бартеру) (експорт товарів)
Митний режим "Експорт товарів" використовується при вивезенні українських товарів з митної території України для вільного використання за кордоном.
2.1. Декларантом заповнюються наступні графи декларації:
- цифрові - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 17, 17а, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 54;
- літерні - А, В.
Інші графи декларантом не заповнюються.
2.2. Інспектор митниці заповнює графи 7, Д, С.
2.3. Порядок заповнення граф декларантом:
Графа А.
В графі вказується (починаючи кожен з реквізитів з нового рядку та проставляючи перед кожним з них порядковий номер):
1 - номер розрахункового рахунку у карбованцях (національній валюті України), найменування та код МФО банківської установи, в якій відкрито розрахунковий рахунок декларанта (якщо митні збори сплачуються в національній валюті України);
2 - номер рахунку в іноземній валюті, найменування та код МФО банківської установи, в якій відкрито валютний рахунок декларанта (якщо митні збори сплачуються в іноземній валюті).
Якщо митні збори сплачуються в карбованцях (національній валюті України) та в іноземній валюті, заповнюються обидва пункти.
Графа 1. "Тип декларації".
У першому підрозділі графи вказується напрямок переміщення товарів - "ЕК".
У другому підрозділі графи вказується двозначний код митного режиму у відповідності до класифікатору "Митних режимів" (Додаток 1).
Графа 2. "Відправник/експортер".
У графі вказуються дані про відправника:
- у правому верхньому кутку після знаку вказується ідентифікаційний код відправника, який формується за наступною схемою:
11-1314/00191129 від 05.05.89
-----------------------------
1 2 3 4
де
1 - двозначний цифровий код організації згідно класифікатору (Додаток 2);
2 - чотири перших знаку коду СПАТО;
3 - 8-значний код ЗУКПО;
4 - дата реєстрації підприємства в органах державної статистики;
- найменування та юридична адреса юридичної особи; або П.І.Б. фізичної особи, адреса її місця проживання та відомості про документ, що засвідчує її особу.
В разі експорту товару за договорами консигнації інформація вказується по схемі: "Комісіонер за дорученням комітента", тобто назва організації-комісіонера та назва організації-комітента;
Під відправником розуміється особа, яка передала або має намір передати заявлені у ВМД товари у володіння перевізника у відповідності до договору перевезення для доставки одержувачу, вказана у транспортному документі, або самостійно доставляє їх одержувачу, не користуючись послугами перевізника.
Графа 3. "Додаткові аркуші".
Заповнюється, коли використовуються додаткові аркуші.
У першому підрозділі графи вказується порядковий номер аркуша, у другому - загальна кількість аркушів декларації, включаючи додаткові.
Наприклад, якщо є одна декларація з двома додатковими аркушами, в самій декларації належить вказати - 1/3; у першому додатковому аркуші - 2/3; у другому - 3/3.
У разі, коли додаткові аркуші не використовуються, в графі вказується 1/1.
Графа 4. "Відвантажувальні специфікації".
Заповнюється при використанні специфікацій.
Вказується загальна кількість прикладених аркушів специфікацій, пакувальних листів або переліків товарів, які заповнюються у відповідності до вимог п.1.6 цієї Інструкції.
Графа 5. "Всього найменувань товарів".
У графі вказується загальна кількість (цифрами) найменувань товарів, вказаних у графах "Опис товару" (графа 31) декларації та додаткових аркушів.
Будь-які невикористані графи "Опис товару" на додаткових аркушах перекреслюються .
Графа 6. "Кількість місць".
У графі вказується (цифрами) загальна кількість місць у декларованій партії товарів. При переміщенні через митний кордон насипних, наливних вантажів, товарів, що переміщуються трубопровідним транспортом, по лініях електропередач, а також навалом, у графі вказується - "О".
Графа 8. "Одержувач/імпортер".
У графі вказується найменування та поштова адреса іноземної особи - одержувача товарів.
Під одержувачем розуміється особа, яка вказана у транспортному документі, якій перевізником згідно транспортних документів або дорученням відправника повинні бути передані у володіння товари після їх переміщення через митний кордон України.
Графа 9. "Особа, відповідальна за фінансове врегулювання".
У графі вказуються відомості про експортера товарів (контрактодержатель).
У графі вказуються найменування та поштова адреса підприємства або прізвище, ім'я та по батькові, адреса та відомості про документ, що засвідчує особистість особи, відповідальної за фінансове врегулювання. У випадку, якщо особа відповідальна за фінансове врегулювання, співпадає з відправником товарів, робиться посилання на графу 2 (див.гр.2).
Під контрактодержателем/експортером розуміється українська особа, що уклала договір купівлі-продажу або міни або інший вид договору, відповідальна за розрахунки з імпортером за цим договором.
У верхній частині графи після знаку "N" формується ідентифікаційний номер експортера згідно Додатку 2.
В нижній частині графи вказується номер облікової картки суб'єкта ЗЕД, що видається митним органом, в якому акредитовано експортер.
У випадку, якщо експортером є відправник товару робиться посилання на графу 2 (див. графу 2). При цьому номер облікової картки суб'єкта заповнюється.
Графа 11. "Торговельна країна".
Під країною контракту слід розуміти країну, на території якої знаходиться підприємство незалежно від його національної належності, з якою розташоване на території України підприємство уклало договір (контракт).
Графа 12. "Загальна митна вартість".
Вказується митна вартість декларованої партії товарів, обчислена у національній валюті України.
Вартість, вказана в цій графі, складається з сум, вказаних у графах 45 основного та додаткових аркушів.
Графа 14. "Декларант/представник".
У правому верхньому кутку графи після номеру вказується ідентифікаційний номер особи у відповідності до Додатку 2.
Далі в графі вказується найменування та юридична адреса юридичної особи; або П.І.Б. фізичної особи, адреса її місця проживання та відомості про документ, що засвідчує його особу.
У нижній частині графи після знаку "N" для декларанта, який здійснює декларування на договірній основі (митного брокера), вказується номер та дата видачі ліцензії про визнання Митним комітетом України цієї особи у якості митного брокера.
У разі, коли декларантом є відправник або експортер, робиться посилання на відповідну графу (графи 2 або 9).
Графа 17. "Країна призначення".
Якщо в момент виконання договору (контракту) країна призначення експортованого товару невідома, то в цій графі вказується країна договору (контракту) (див. правила заповнення графи 11) або країна, що вказана у ліцензії (якщо товар підлягає ліцензуванню).
Графа 17а. "Код країни призначення".
Графа 18. "Транспортний засіб при відправленні".
Графа заповнюється, якщо товар декларується внутрішній митниці. Якщо товар декларується прикордонній митниці, графа не заповнюється.
У лівому підрозділі графи вказуються відомості про транспортний засіб, на який здійснюється навантаження товарів для доставки їх у пункт пропуску на кордоні України (назва морського або річкового судна, номер рейсу та бортовий номер повітряного судна, номер залізничного вагону, реєстраційний номер дорожнього транспортного засобу, інші відомості).
Якщо товар переміщується у ручній поклажі, в графі вказується "ручна поклажа".
Якщо товари переміщуються залізничним транспортом більш ніж у трьох вагонах, у графі вказується загальна кількість вагонів цифрами та прописом, а їх конкретні реквізити вказуються на зворотньому боці ВМД.
Графа 19. "Контейнер".
В графі вказується:
- якщо товари прямують у контейнері.....1;
- якщо товари прямують не в контейнері..0.
Графа 20. "Умови поставки".
У першому підрозділі графи вказується цифровий код умови поставки у відповідності до "Класифікатору умов поставки" (Додаток 4).
У другому підрозділі вказуються скорочене літерне найменування умов поставки (згідно з "ІНКОТЕРМС-90") з вказанням географічного пункту.
У четвертому підрозділі графи вказується двозначний цифровий код застосованої форми розрахунків за експортований товар згідно з умовами договору:
"10" - акредитив;
"20" - інкасо;
"30" - переказ;
"40" - акредитив/інкасо;
"50" - акредитив/переказ;
"60" - інкасо/переказ;
"70" - акредитив/інкасо/переказ
При бартерних операціях четвертий підрозділ не заповнюється.
У разі вивезення товарів по договорах, що відрізняються від договору купівлі-продажу або міни, або відсутності договору або іншого документу, який підтверджує наміри сторін, графа не заповнюється.
Графа 21. "Транспортний засіб на кордоні".
У лівому підрозділі графи вказуються відомості про транспортний засіб, на якому товари буде вивезено за межі України (назва морського або річкового судна, номер рейсу та бортовий номер повітряного судна, номер залізничного вагону, реєстраційний номер дорожнього транспортного засобу і т.і. відомості).
Якщо в момент заповнення ВМД необхідні відомості про транспортний засіб на кордоні не відомі, допускається вказувати тільки вид транспортного засобу.
Графа 22. "Валюта і загальна фактурна вартість товарів".
У лівому підрозділі вказується цифровий код валюти рахунку згідно "Класифікатору валют".
У разі переміщення товарів за договором, що відрізняється від договору купівлі-продажу або міни, або відсутності договору або іншого документу, що підтверджує наміри сторін, вказується код валюти України.
У правому підрозділі графи для товарів, що переміщуються за договорами купівлі-продажу або міни, вказується цифрами загальна фактурна вартість товарів, одержана як сума вартостей, вказаний в графах 42 основного та додаткових аркушів ВМД.
У випадку, якщо договором передбачено, що валюта розрахунку відрізняється від валюти, в якій зроблено оцінку товарів, та в наданому рахунку ціни вказані у валюті розрахунку, у лівому підрозділі графи вказується код валюти розрахунку.
В інших випадках правий підрозділ графи не заповнюється.
Графа 23. "Курс валюти".
У графі вказується курс валюти рахунку (див. лівий підрозділ графи 22), встановлений Національним Банком України на дату прийняття декларації до митного оформлення.
Для коду валюти "833" - карбованці, у графі проставляється "1".
Графа 24. "Характер угоди".
У графі вказується код характеру угоди згідно класифікатору "Характер угоди" (Додаток 6).
Графи 25. "Вид транспорту на кордоні".
26. "Вид транспорту усередині країни".
В графах вказується код транспортного засобу згідно з "Класифікатором видів транспорту" (Додаток 7).
Графа 28. "Фінансові та банківські відомості".
У графі у відповідності до даних Підтвердження уповноваженого банку про відкриття рахунку вказуються реквізити банку, що обслуговує розрахунки експортера за цією угодою, та номер рахунку експортера (починаючи кожен з реквізитів з нового рядка та проставляючи перед кожним з них порядковий номер):
1 - код ЗУКПО банку згідно з "Загальноукраїнським класифікатором підприємств та організацій";
2 - повна назва банку;
3 - адреса банку (поштовий індекс та місто);
4 - номер розрахункового рахунку (карбованцевого при розрахунку в національній валюті України або валютного при розрахунку в іноземній валюті) експортера, на який буде зарахована виручка від цієї угоди, код МФО банку.
При здійсненні бартерних операцій банківські відомості не заявляються.
Графа 29. "Митниця на кордоні".
У графі вказується митниця, через яку товари будуть вивозитися за межі України, а також (у правому верхньому кутку) її код згідно "Класифікатора митниць та митних постів" (Додаток 8).
Графа 31. "Вантажні місця та опис товару".
"Маркування та кількість - номери контейнерів - опис товару".
Вказується комерційне найменування та додаткові характеристики товару, що включають в себе асортимент, розміри, моделі, комплектність та інші дані, що необхідні для однозначної класифікації товару у відповідності з правилами класифікації товарів згідно Гармонізованої Системи опису та кодування товарів.
Далі вказується вид та кількість вантажних місць та дані про їх маркування.
Для товару, що перевозиться у контейнері, в верхній правій частині графи вказується номер контейнеру. Якщо товар, що декларується в цій графі, займає не повністю вантажне місце або не весь контейнер, у графі вказується "частина ящику","частина контейнера" і т.і.
При використанні додаткової одиниці виміру у правому нижньому кутку у спеціально визначеному полі вказується кількість товару та скорочене найменування додаткової одиниці виміру згідно з ТН ЗЕД (код додаткової одиниці виміру при цьому проставляється у графі 41).
Наприклад: найменування товару - "прес-підбирач", код товару - 843340100, додаткова одиниця виміру - "штуки". Кількість - "10". У правому підрозділі графи вказується - "10 шт".
Примітка: при вказанні найменування товару у ВМД необхідно суворо дотримуватися термінології та одиниць виміру, які прийняті для опису та виміру товарів згідно з ТН ЗЕД. Тлумачення значення того чи іншого терміну приводиться як у самих текстах товарних позицій ТН ЗЕД, так і в примітках до розділів та груп ТН ЗЕД, що мають юридичну силу.
Відтворення повного або частково скороченого найменування тієї чи іншої товарної позиції (підсубпозиції) ТН ЗЕД є зайвим, тому що код товару, вказаний у графі 33 ВМД, вже однозначно визначає текст відповідної товарної позиції (підсубпозиції) ТН ЗЕД. У графі 31 необхідно вказувати тільки ті дані, які необхідні для однозначної класифікації декларованих товарів у певну 9-значну підсубпозицію ТН ЗЕД у відповідності до принципів та положень класифікації товарів у ТН ЗЕД.
Поряд з цим у 31 графі ВМД митні брокери/декларанти повинні обов'язково вказувати фірмові найменування товарів, номери моделей, типорозміри і т.і., якщо такі є.
При декларуванні автотранспортних засобів необхідно вказувати номери двигунів, шасі, кузову, об'єм двигуна у куб.см.
Приклади правильного та неправильного заповнення графи 31 у частині, що стосується опису товарів:
невірне заповнення гр.31 вірне заповнення гр.31
Приклад 1 (код товару 350699100)
Товари, що призначені для викорис- Клей на основі природніх
тання у якості клеїв та клеючих речо- смол "Super X", в упаковці
вин, вага нетто яких не перевищує 1 кг, по 200 г (фірма "Shell")
що упаковані для роздрібного продажу,
інші, на основі природніх смол: клей
Приклад 2 (код товару 852810730)
Приймачі телевізійні(включаючи Телевізори кольорового зо-
відеомагнітофони та відеопроектори), браження "Хітачі" 2141 СМТ
сполучені або не сполучені з радіо- з розміром екрану електрон-
приймачем або апаратурою, яка записує нопроміневої трубки 51 см.
звук або зображення, кольорового
зображення, з екраном по діагоналі
більш ніж 42 см: Телевізор "Хітачі"
СМТ 2141
Графа 32. "Товар N".
Якщо декларуються товари двох або більш найменувань у графі вказується порядковий номер товару, що описаний у графі 31. Наприклад, на декларації номер товару буде "1", на першому додатковому аркуші - "2", "3", "4", на другому додатковому аркуші - "5", "6", "7" і т.д.
Кількість товарів, декларованих у декларації та додаткових листах, не повинна перевищувати 100. При перевищенні цієї кількості оформлюється нова декларація.
Якщо декларуються товари одного найменування, у графі проставляється "1".
Графа 33. "Код товару".
У першому підрозділі вказується 9-значний код товару згідно з ТН ЗЕД. Структурно код записується без пропусків та інших розділових знаків у полі, що займає два перших підрозділи цієї графи.
Якщо товар підлягає експортному контролю, то у крайньому правому підрозділі проставляється символ "Д". У випадку, коли код згідно ТН ЗЕД декларованих товарів співпадає з кодом товарів, що підлягають експортному контролю або ліцензуванню, але за своїм описом або характеристикам не відповідає товарам, по відношенню до яких цей контроль або ліцензування застосовуються, у крайньому правому підрозділі проставляється символ "З" (звільнено від експортного контролю (ліцензування)). У цьому випадку опис товарів, що наведений у графі 31, має підтверджувати таку невідповідність.
У ТН ЗЕД суворо додержується принцип однозначного віднесення товарів до класифікаційних угруповань у відповідності до приміток до розділів, груп, конкретних товарних позицій, а також Основних правил інтерпретації ТН ЗЕД, що мають юридичну силу.
Однозначне розуміння класифікаційних угруповань є не тільки перевагою ТН ЗЕД, але й необхідною умовою при визначенні ставок мита та інших платежів, визначенні режимів експорту-імпорту тих або інших товарів, порівнювання даних з зовнішньої торгівлі різних країн та проведення економічно-статистичного аналізу.
Графа 35. "Вага брутто (кг)".
У графі вказується вага брутто (у кілограмах) товару, описаного у графі 31 (вага брутто - це загальна вага товару, включаючи вагу упаковки, округлена до цілих величин за правилами округлення). Для товару, вага якого менш одного кілограму, вказується число з крапкою 0.ХХХ, де ХХХ - вага товару у грамах.
Графа 36. "Преференції".
У графі вказується двозначний цифровий код звільнення від сплати митних платежів у відповідності до "Класифікатору звільнення від сплати митних платежів" (Додаток 9), що формується за наступною схемою:
ЗМ, де
- З - код звільнення від сплати митних зборів за митне оформлення;
- М - код звільнення від сплати мита.
Символи З і М наведені умовно.
За наявності якого-небудь виду звільнення від сплати митних платежів, код звільнення проставляється в тій позиції, що наведена у вищевказаній схемі.
Якщо товари, що вивозяться, не звільнені від сплати митних платежів (зборів за митне оформлення та мита), - у графі вказується "0000".
Якщо товари, що вивозяться, звільнені від сплати мита, а збори за митне оформлення сплачуються - у графі вказується "00М".
Якщо товари, що вивозяться, звільнені від сплати зборів за митне оформлення, а мито сплачується - у графі вказується "С00".
Графа 37. "Процедура".
У графі вказується 6-значний код митного режиму у відповідності до "Класифікатору митних режимів" (Додаток 1).
Перші дві цифри вказують код основного митного режиму згідно розділу I Класифікатору.
Другі дві цифри вказують код попереднього митного режиму згідно розділу I Класифікатору, якщо такий був. Якщо попередній митний режим відсутній, проставляється "00".
Останні дві цифри шестизначного коду вказують на особливість митного режиму згідно з розділом II Класифікатору. Якщо особливостей, передбачених розділом II Класифікатору немає, проставляється "00".
Графа 38. "Вага нетто (кг)".
У графі вказується вага нетто (у кілограмах) товару, описаного у графі 31 (вага нетто - це чиста вага товару без упаковки, округлена до цілих величин за правилами округлення). вказується число з крапкою 0.ХХХ, де ХХХ - чиста вага товару у грамах.
Графа 39. "Квота".
У графі вказується залишок квоти згідно одержаної ліцензії без урахування декларованої партії товарів.
Митниця, що здійснює контроль за використанням квоти за ліцензією, веде журнал "Обліку квот за ліцензіями".
У разі оформлення партії товарів одного найменування, але за декількома ліцензіями, заповнюється додатковий аркуш. Кількість товарів за декларацією буде відповідати кількості ліцензій, необхідних для оформлення цієї партії товарів.
Графа 40. "Загальна декларація/попередній документ".
Заповнюється:
- при вивезенні за межі України товарів для комплектних об'єктів;
- після укладання зовнішньоторговельного договору (контракту) по товарах, що було вивезені раніше за ордерними поставками;
- при зміні митного режиму раніше вивезених товарів;
- в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
У графі вказується раніше проставлений митницею у графі 7 номер декларації:
- загальної декларації - при вивезенні товарів для комплектних об'єктів;
- наданої при ввезенні товарів в Україну для переробки (обробки, збагачення);
- наданої при первісному вивезенні товарів з України.
Графа 41. "Додаткові одиниці виміру".
У графі вказується код додаткової одиниці виміру товару згідно з "Таблицею одиниць виміру".
Наприклад: найменування товару у графі 31 - "прес-підбирачі", код товару - 843340100, додаткова одиниця виміру - "штуки". В графі вказується код додаткової одиниці виміру - "769".
Не припускається збільшення одиниць виміру.
Графа 42. "Фактурна вартість товару".
В графі вказується фактурна вартість декларованої партії товарів у національній валюті України, що розраховується за курсом Національного Банку України на день подання ВМД.
Під фактурною вартістю розуміється обговорена умовами договору, фактично сплачена або яка підлягає сплаті ціна товару з урахування умов його поставки, що заявлені у графі 20 ВМД.
Якщо фактурна вартість містить дробові одиниці, вона округлюється до цілих величин за правилами округлення.
У разі вивезення товарів за договором, що відрізняється від договору купівлі-продажу або міни або за відсутністю договору чи іншого документу, що підтверджує наміри сторін, графа не заповнюється.
Графа 44. "Додаткова інформація/надані документи".
Графа призначена для вказання додаткових відомостей про факти, які мають відношення до товару, що заявлений у графі 31, або відомостей про документи, що є умовою видачі митними органами дозволу на використання такого товару згідно заявленого митного режиму. Реквізити документа вносяться у графу після вказання його кода у відповідності до викладеного нижче порядку.
1 - номер та дата видачі ліцензії на експорт товарів, а також термін її дії (щодо підприємств з іноземною інвестицією на товари, що підпадають під режим квотування та ліцензування, вказується номер сертифікату про визнання продукції власного виробництва, який видається Торгово-Промисловою Палатою України);
2 - номер товаро-транспортного документу та його дата;
3 - номер та дата договору комісії, договору доручення;
4 - номер та дата зовнішньоекономічного договору (контракту), доповнення та додатки до нього;
5 - номер та дата наряда-замовлення, що видається організацією, яка уповноважена на експорт товарів за міжурядовими угодами, держконтрактом, держзамовленням;
6.1 - номери та дати дозволів (сертифікатів) державних органів України з карантинного, ветеринарного, фітосанітарного, санітарно-епідеміологічного, екологічного та інших видів контролю;
6.2 - номери та дати сертифікатів установ Держкомстандарту України;
6.3 - номер та дата дозволу Урядової комісії з експортного контролю при Кабінеті Міністрів України;
6.4 - номер та дата постанови Кабінету Міністрів України про визначення суб'єктів підприємницької діяльності, які уповноважуються на експорт товарів, на які введено спеціальний режим експорту;
6.5 - номер та дата дозволу Міністерства охорони здоров'я, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства зв'язку, Міністерства культури, Міністерства зовнішньоекономічних зв'язків та торгівлі України;
7.1 - номери та дати дозволів Уряду України про звільнення від сплати митних платежів, податків;
7.2 - номер та дата довідки про декларування валютних коштів;
7.3. - номер та дата довідки про гарантовану оплату експортної продукції;
8 - номер та дата картки реєстрації-обліку зовнішньоекономічних договорів (контрактів) МЗЕСіТ України;
9 - вихідний номер реєстрації у митниці акредитації експортера та дата листа-узгодження між митницями про приймання до оформлення товарів експортерів, акредитованих не у митниці оформлення.
Пункти 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9 заповнюються у тих випадках, коли надання документів, вказаних в них, є обов'язковим у відповідності до чинних нормативних актів України.
Якщо у графі не достатньо місця для внесення усіх необхідних даних, допускається вказувати їх на зворотньому боці ВМД.
Графа 45. "Митна вартість товару".
У графі вказується митна вартість декларованої у графі 31 партії товарів у валюті України, розрахована згідно чинного законодавства на базі цін ФОБ-український порт або франко-кордон України, за курсом Національного Банку України на момент надання ВМД.
При цьому, якщо товари продані на умовах, у відповідності до яких пункт поставки знаходиться на митній території України (наприклад, EXW-Київ або FCA-Чернігів), до фактурної вартості додаються додаткові невключені витрати по доставці товарів до місця вивезення з митної території України.
Для випадків, коли умовами поставки передбачено пункт поставки, який розташовано за межами митної території України (наприклад, CIF-Стамбул, DAF-польсько-німецький кордон), з фактурної вартості виключаються витрати по доставці товарів після моменту перетину митного кордону України.
Якщо митна вартість містить дробові одиниці, вона округлюється до цілої величини за правилами округлення.
В якості основи для визначення митної вартості товару при здійсненні зовнішньоекономічних угод з розрахунками в іноземній валюті не можуть бути використані:
а) ціна товару на внутрішньому ринку України;
б) ціна товару, що поставляється з країни його вивозу у треті країни;
в) ціна на внутрішньому ринку України на товари українського походження;
г) довільно встановлена або вірогідно не підтверджена ціна товару.
Графа 46. "Статистична вартість".
У графі вказується вартість товару, перерахована у відповідності до графи 45 у долари США.
Перерахування у долари США вартості товару, вказаної у графі 45 та вираженої у національній валюті України здійснюється за курсом, який котується Національним банком України на день прийняття декларації до митного оформлення.
Графа 47. "Обчислення мита та митних зборів".
Заповнення графи у частині зборів за перебування вантажів під митним контролем (нараховуються співробітниками митниці)
У першій колонці графи "Вид" вказується код платежу у відповідності до "Класифікатору митних платежів" (Додаток 11).
У другу колонку графи "Основа нарахування" вноситься:
- по зборах у карбованцях - вартість у карбованцях, вказана у графі 12 ВМД;
- по зборах у валюті - вартість у валюті, одержана шляхом ділення вартості, вказаної у графі 12, на курс валюти, що вказаний у графі 23;
У третій колонці графи "Ставка" вказується ставка та кількість днів перебування під митним контролем, за які згідно чинного законодавства нараховується цей платіж.
У четвертій колонці графи "Сума" вказується належна сума платежу.
В п'ятій колонці графи "ЗП" (засіб платежу) вказується:
"бг" - безготівковий розрахунок через банк;
"км" - внесення плати готівкою у касу митниці;
"гб" - відстрочення платежу під гарантію уповноваженого банку;
"рп" - надання розстрочки по сплаті митних платежів;
"ун" - умовне нарахування митних платежів;
"00" - митні збори не справляються.
Приклад заповнення 1:
Вартість, вказана у графі 12 - 100880000 крб., термін перебування товарів під митним контролем 42 робочих дні.
Нарахування зборів за перебування товарів під митним контролем здійснюється у валюті України.
За перші десять робочих днів перебування платіж не справляється.
За наступні дні:
------------------------------------------------------------------
|Вид| Основа | Ставка | Сума | ЗП |
| | нарахування | | | |
|---+----------------+-------------------+---------------+-------|
|01 | 100880000 крб. | 1) 0,5 х 30 = 15% | 15132000 крб. | бг |
| | | 2) 1,0 х 2 = 2% | 2017600 крб. | |
------------------------------------------------------------------
Заповнення графи у частині зборів за митне оформлення
У першій колонці графи "Вид" вказується код платежу згідно "Класифікатору митних платежів" (Додаток 11).
До другої колонки графи "Основа нарахування" заноситься:
- по зборах у карбованцях - вартість у карбованцях, вказана у графі 12;
- по зборах у валюті - вартість у валюті, одержана шляхом ділення вартості, вказаної у графі 12, на курс валюти, вказаний у графі 23.
У третій колонці графи "Ставка" вказується встановлений розмір ставки (Додаток 15).
У четвертій колонці графи "Сума" вказується належна сума платежу.
В п'ятій колонці графи "ЗП" (засіб платежу) вказується:
"бг" - безготівковий розрахунок через банк;
"км" - внесення плати готівкою у касу митниці;
"гб" - відстрочення платежу під гарантію уповноваженого банку;
"рп" - надання розстрочки по сплаті митних платежів;
"ун" - умовне нарахування митних платежів;
"00" - митні збори не справляються.
Приклад заповнення 2: договір складено в іноземній валюті, вартість, вказана у графі 12 - 1000000000 крб.
Заповнення графи 47.
------------------------------------------------------------------
|Вид| Основа нарахування | Ставка | Сума | ЗП |
|---+------------------------+----------+------------+-----------|
|10 | 1000000000 | 0,15% | 1500000 | бг |
| | | | | |
------------------------------------------------------------------
Заповнення графи для розрахунку вивізного мита (якщо воно застосовується)
У першій колонці графи "Вид" вказується код платежу у відповідності до "Класифікатору митних платежів" (Додаток 11).
У другу колонку графи "Основа нарахування" заноситься вартість товару, вказана у графі 45.
В третій колонці графи "Ставка" вказується у відсотках встановлений розмір ставки експортного мита у відповідності до ставок вивізного (експортного) мита.
У четвертій колонці графи "Сума" вказується сума мита, що належить сплаті.
В п'ятій колонці графи "ЗП" (засіб платежу) вказується:
"бг" - безготівковий розрахунок через банк;
"км" - внесення плати готівкою у касу митниці;
"гб" - відстрочення платежу під гарантію уповноваженого банку;
"рп" - надання розстрочки по сплаті митних платежів;
"ун" - умовне нарахування митних платежів;
"00" - митні збори не справляються.
Розрахунок вивізного (експортного) мита для товарів, що вказані у додаткових аркушах, здійснюється у тому ж порядку у відповідних розділах графи 47 додаткового аркуша.
Приклад заповнення 3:
------------------------------------------------------------------
|Вид | Основа нарахування | Ставка | Сума | ЗП |
|----+-----------------------+-----------+------------+----------|
| | | | | |
|40 | 250000000 | 10% | 25000000 | бг |
------------------------------------------------------------------
У разі надання відстрочки платежу обов'язково заповнюється графа 48.
Графа В. "Подробиці підрахунку".
У графі вказується код платежу згідно з "Класифікатором митних платежів", загальна вартість платежів за цим кодом, що складається з платежів за декларацією та кожному додатковому аркушу, а також платіжні реквізити.
Наприклад:
01 - 000000 крб. - Пр.ордер N____від "___"____199_ р.
10 - 000000 крб. - ПД N_________ від "___"____199_ р.
40 - 000000 крб. - Вексель N_____від "___"____199_ р.
Графа 48. "Відстрочення платежів".
У графі вказується код митного платежу та кінцевий термін його сплати при наданні відстрочення зі сплати цих платежів у виді шести арабських цифр, кожна пара з яких відокремлюється крапками та означає відповідно день, місяць та рік.
Графа 50. "Довіритель".
Графа заповнюється у випадку клопотання заявника про відстрочку сплати відповідного виду митного платежу та надання фінансових гарантій дотримання наданих ним зобов'язань.
В графі вказується найменування та юридична адреса особи, яка прийняла на себе гарантійні зобов'язання зі сплати митних платежів.
Графа 54. "Місце та дата".
У графі вказується місце та дата заповнення декларації; прізвище та ініціали декларанта, уповноваженого на декларування товарів організацією, що вказана у графі 14; займана ним посада; його особистий підпис; номер телефону або телетайпу декларанта.
В цій графі, над 33 графою додаткового аркуша, а також на кожному листі специфікації (що використовується замість додаткових аркушів) ставиться печатка підприємства-декларанта та засвідчується підписом особи, що здійснювала декларування.
2.4. Порядок заповнення граф декларації митницею:
Графа 7. "Довідковий номер".
У графі вказується номер та дата прийняття декларації за наступною схемою:
99999 / 9 / 999999
----------------------
Елемент N 1 2 3
де елемент N 1 - п'ятизначний цифровий код митниці або митного поста згідно з "Класифікатором митниць та митних постів" (Додаток 8);
елемент N 2 - остання цифра цього року;
елемент N 3 - шестизначний порядковий номер декларації згідно з журналом ВМД, оформленої відповідною митницею/митним постом (по закінченню року нумерація поновлюється).
Наприклад: 60200/6/000321.
Порядковий номер декларації надається інспектором митниці, який прийняв ВМД до оформлення, в момент реєстрації її у спеціальному журналі обліку ВМД.
Дата реєстрації ВМД відображується на штампі "Під митним контролем", який проставляється у графі Д ВМД.
Графа Д.
У графі проставляється штамп "Під митним контролем"(ПМК) та особиста номерна печатка співробітника митниці, а також, у разі необхідності, робляться інші відмітки, що свідчать про результати митного оформлення, про накладання митного забезпечення.
Штамп та результати митного контролю засвідчуються особистою номерною печаткою співробітника митниці, який прийняв рішення про пропуск товарів.
Допускається використання зворотнього боку декларації для проставлення митних штампів та особистої номерної печатки.
Графа С.
У графі проставляється особиста номерна печатка інспектора митниці, який здійснив пропуск товару за межі митної території України за цією ВМД у пункті пропуску.
У додаткових аркушах у цій графі проставляється особиста номерна печатка співробітника митниці, який прийняв рішення про пропуск товарів через митний кордон України.
3. Правила заповнення декларації на товари, що поміщені під митний режим "Випуск товарів у вільне використання (імпорт)"
Митний режим "випуск товарів у вільне використання" застосовується для того, щоб ввезені товари могли залишатися на митній території України у вільному використанні без подальшого митного контролю.
3.1. Декларантом заповнюються наступні графи декларації:
- цифрові - 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 15а, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 53, 54;
- літерні - А, В.
Інші графи декларантом не заповнюються.
Графи 3, 5, 6, 11, 12, 14, А, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 31, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 48, 54 заповнюються у тому ж порядку, як і при вивезенні товарів для вільного використання за кордоном.
3.2. Митницею заповнюються графи 7, 43, Д і С.
Графи 7, Д заповнюються у тому ж порядку, як і при вивезенні товарів в митному режимі експорту товарів.
Графа 43.
У графі вказується ознака коректування заявленої митної вартості: в першій позиції:
"0" - якщо заявлена митна вартість не коректувалася;
"1" - якщо заявлена митна вартість була скоректована; у другій позиції:
- номер методу визначення митної вартості.
Графа С.
Використовується митними органами для технічних відміток.
3.3. Порядок заповнення граф декларантом:
Графа 1. "Тип декларації".
У першому підрозділі графи вказується напрямок переміщення товарів та транспортних засобів - "ІМ".
У другому - двозначний код основного митного режиму згідно з "Класифікатором митних режимів" (Додаток 1).
Графа 2. "Відправник/експортер".
У графі вказуються відомості про іноземну особу відправника товарів:
- найменування та її юридична адреса; або П.І.Б. іноземної фізичної особи.
Графа 8. "Одержувач/імпортер".
У графі вказуються відомості про одержувача товарів:
- у правому верхньому кутку вказується ідентифікаційний код одержувача у відповідності з порядком, викладеним у графі 2 розділу 2;
- найменування та адреса юридичної особи; або П.І.Б. фізичної особи, адреса та відомості про документ, що засвідчує особу.
В разі отримання товару згідно договорів комісії, в гр. зазначається "Комітент через комісіонера".
Графа 9. "Особа, відповідальна за фінансове врегулювання".
У верхній частині графи після знаку "N" формується ідентифікаційний номер особи згідно до Додатку 2.
У графі вказується:
- найменування та юридична адреса особи; або П.І.Б. фізичної особи, адреса її місця проживання та відомості про документ, який засвідчує особу, яка імпортує товари в Україну.
Під імпортером розуміється особа, яка уклала зовнішньоторговельну угоду та відповідальну за платежі за конкретною угодою.
У випадку, коли імпортером є одержувач товарів, робиться посилання до графи 8 (див.графу 8), а ідентифікаційний номер проставляється.
У нижній частині графи вказується номер облікової картки суб'єкта ЗЕД, що відається митним органом, в якому акредитовано імпортер.
Графа 15. "Країна відправлення".
Графа 15а. "Код країни відправлення".
Графа 16. "Країна походження".
Країна походження товару визначається з метою здійснення тарифних та нетарифних заходів регулювання ввозу товару на митну територію України.
Якщо в момент виконання договору(контракту) країна походження товару невідома, в графі вказується "невідома".
Якщо товари походять з різних країн, в графі вказується "різні".
Для надання преференцій при оформленні товарів одного найменування походженням з різних країн заповнюється додатковий аркуш. Кількість товарів за ВМД буде відповідати кількості країн, в яких декларовані товари було вироблено.
Графа 18. "Транспортний засіб при відправленні".
Графа заповнюється, якщо товар декларується внутрішній митниці.
Якщо товар декларується прикордонній митниці, графа не заповнюється.
У лівому підрозділі графи вказуються відомості про транспортний засіб, на якому здійснено перевезення товару до митниці призначення, що здійснює митне оформлення (назва морського або річкового судна, номер рейсу та бортовий номер повітряного судна, номер залізничного вагону, реєстраційний номер дорожнього транспортного засобу і такі інші відомості).
Якщо товар перевозиться у ручній поклажі, вказується "ручна поклажа".
Якщо усі відомості не можливо вказати на лицьовому боці бланку декларації, робиться посилання "див. на звороті" та на зворотньому боці основного аркуша ВМД вказуються номери транспортних засобів.
Графа 20. "Умови поставки".
У першому підрозділі графи вказується цифровий код умови поставки згідно з "Класифікатором умов поставки" (Додаток 5).
У другому підрозділі вказується скорочене літерне найменування умов поставок.
Четвертий підрозділ не заповнюється.
Графа 21. "Транспортний засіб на кордоні".
У лівому підрозділі графи вказуються відомості про транспортний засіб, на якому здійснювалося міжнародне перевезення декларованих товарів (назва морського або річкового судна, номер рейсу та бортовий номер повітряного судна, номер залізничного вагону, реєстраційний номер дорожнього транспортного засобу і такі інші відомості).
Графа 28. "Фінансові та банківські відомості".
Графа заповнюється як і при вивезенні товарів, за виключенням першого абзацу, який викладається у наступному порядку:
- вказуються реквізити уповноваженого банку України, з рахунку якого покупцем здійснювалися платежі контрагенту(продавцю) за імпорт товарів згідно конкретної угоди, та номер рахунку імпортера (починаючи кожен з реквізитів з нового рядку та проставляючи перед кожним з них порядковий номер):
1 - див. графу 28 при вивезенні товарів;
2 - див. графу 28 при вивезенні товарів;
3 - див. графу 28 при вивезенні товарів;
4 - номер розрахункового карбованцевого рахунку (при розрахунках у карбованцях) або номер поточного рахунку (при розрахунках в іноземній валюті) імпортера, код МФО банку.
При здійсненні бартерних операцій банківські відомості не заявляються.
Графа 34. "Код країни походження".
Якщо країна походження невідома, то в графі вказується "000".
Графа 36. "Преференції".
У графі вказується двозначний цифровий код звільнення від сплати митних платежів згідно з "Класифікатором звільнень від сплати митних платежів" (Додаток 9), що формується за наступною схемою:
ЗМПА, де
- З - код звільнення від сплати митних зборів за митне оформлення;
- М - код звільнення від сплати мита;
- П - код звільнення від сплати податку на добавлену вартість;
- А - код звільнення від сплати акцизу.
Символи З, М, П, А наведені умовно.
За наявності якого-небудь виду звільнення від сплати митних платежів код звільнення проставляється в тій позиції, в якій він наведений в вищевикладеній схемі.
Якщо товари, що ввозяться, не звільнені від сплати усіх видів митних платежів (зборів за митне оформлення, мита, ПДВ та акцизу) - у графі вказується "00000000". Наприклад. Якщо товари, що ввозяться, мають звільнення від сплати ПДВ та акцизу, у графі проставляється - "0000ПА".
Графа 40. "Загальна декларація/попередній документ".
Заповнюється при:
- ввезенні в Україну товарів, що були тимчасово вивезені з України;
- ввезенні в Україну товарів для комплектних об'єктів;
- зміні митного режиму раніше тимчасово ввезеного товару;
- в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
У графі вказується раніше проставлений митницею у графі 7 номер декларації:
- що надавалася при первісному вивезенні цих товарів з України;
- загальної декларації - при ввезенні товарів для комплектних об'єктів;
- що надавалася при тимчасовому ввезенні товарів в Україну.
Графа 44. "Додаткова інформація/надані документи".
Графа призначена для вказання додаткових відомостей про факти, що мають відношення до товару, заявленого у графі 31, або відомостей про документи, що є умовою надання митними органами дозволу на використання такого товару в заявленому митному режимі. Реквізити документу вносяться в графу після вказання його коду у відповідності до викладеного нижче порядку.
1 - номер та дата видачі ліцензії на імпорт товарів, а також термін її дії;
2 - номер товаро-транспортного документа та його дата;
3 - номер та дата договору-комісії, договору-доручення;
4 - номер та дата договору (контракту), додатків до нього;
5 - номер та дата наряда-замовлення, що видається організацією, яка уповноважена на імпорт товарів за міжурядовими угодами, держконтракту;
6.1 - номери та дати дозволів (сертифікатів) державних органів України з карантинного, ветеринарного, фітосанітарного, санітарно-епідеміологічного, екологічного та іншим видам контролю;
6.2 - номери та дати сертифікатів установ Держкомстандарту України;
6.3 - номер та дата дозволу Урядової комісії з експортного контролю при Кабінеті Міністрів України;
6.5 - номер та дата дозволу Міністерства охорони здоров'я, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства зв'язку, Міністерства культури, Міністерства зовнішньоекономічних зв'язків та торгівлі України;
7.1 - номери та дати рішень Уряду України про звільнення від сплати митних платежів, податків;
7.2 - номер та дата довідки про декларування валютних коштів;
8 - номер та дата картки реєстрації-обліку зовнішньоекономічних договорів (контрактів) МЗЕСіТ України;
9 - вихідний номер реєстрації в митниці акредитації імпортера та дата листа-узгодження між митницями про прийняття до оформлення товарів імпортерів, що акредитовані не в митниці оформлення.
Пункти 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9 заповнюються у тих випадках, коли надання документів, вказаних в них, є обов'язковим у відповідності до діючих нормативних актів України.
Якщо в графі не достатньо місця для внесення усіх необхідних даних, допускається їх вказання на зворотньому боці ВМД.
Графа 45. Митна вартість.
У графі вказується митна вартість декларованої у графі 31 партії товарів у валюті України, розрахована згідно з чинним законодавством на базі цін СИФ-український порт або франко-кордон України за курсом Національного Банку України на момент пред'явлення ВМД.
При цьому, якщо товари було продані на умовах, згідно з якими пункт поставки знаходиться на митній території України (наприклад, CIP-Миколаїв, DDP-Львів), з фактурної вартості виключаються витрати по доставці товарів після моменту перетинання митного кордону України.
Для випадків, коли умовами поставки передбачено пункт поставки, що розташований за межами митної території України (наприклад, CIF-Рига, DAF-Брест), до фактурної вартості додаються додаткові витрати по доставці товарів до моменту перетинання через митний кордон України.
Якщо митна вартість містить дробові одиниці, вона округлюється до цілої величини за правилами округлення.
Графа 46. "Статистична вартість".
У графі вказується вартість товару, перерахована у відповідності до графи 45 у долари США.
Перерахунок у долари США вартості товару, вказаної у графі 45 та яка виражена у національній валюті України, здійснюється за курсом, що котується Національним Банком України на дату прийняття декларації до митного оформлення.
Графа 47. "Нарахування мита та митних зборів".
Порядок заповнення графи при нарахуванні збору за митне оформлення товарів та перебування товарів під митним контролем такий, як при вивезенні товарів з України (розділ 2 цієї Інструкції).
Порядок заповнення графи при нарахуванні імпортного мита
У першій колонці графи "Вид" вказується код платежу згідно до "Класифікатору митних платежів" (Додаток 11).
У другу колонку графи "Основа нарахування" вноситься вартість товару:
- при сплаті у карбованцях - вказана у графі 45;
- при сплаті у вільно конвертованій валюті - вказана в графі 45, перерахована за курсом (графа 23 "Курс валюти"), що котується Національним Банком України на день прийняття декларації до митного оформлення.
У третій колонці графи "Ставка" вказується розмір ставки мита згідно до Митного Тарифу України.
В четвертій колонці графи "Сума" вказується сума належного сплаті мита.
В п'ятій колонці графи "ЗП" (засіб платежу) вказується:
"бг" - безготівковий розрахунок через банк;
"км" - внесення плати готівкою у касу митниці;
"гб" - відстрочення платежу під гарантію уповноваженого банку;
................Перейти до повного тексту