- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
16.07.2012 № 369
Про затвердження Плану розвитку інформаційних технологій Державної митної служби України на 2012 рік в рамках реалізації БФКС "Електронна митниця"
З метою створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити План розвитку інформаційних технологій Державної митної служби України на 2012 рік в рамках реалізації БФКС "Електронна митниця", що додається.
2. Начальнику Департаменту митних інформаційних технологій та статистки Юрченко К.Г. забезпечити:
2.1. Розвиток інформаційних технологій Державної митної служби України згідно з Планом розвитку інформаційних технологій Державної митної служби України на 2012 рік в рамках реалізації БФКС "Електронна митниця".
2.2. Розробку щорічних планів розвитку інформаційних технологій Державної митної служби України з урахуванням наявності фінансування на цілі інформатизації у відповідному році.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби Дериволкова С.Д.
Т.в.о. Голови Служби |
О.М. Дороховський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держмитслужби України
16.07.2012 № 369
ПЛАН
розвитку інформаційних технологій Державної митної служби України на 2012 рік в рамках реалізації БФКС "Електронна митниця"
Вступ
План розвитку інформаційних технологій Державної митної служби України на 2012 рік в рамках реалізації багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця" (далі - План розвитку ІТ) визначає основні параметри заходів з розвитку інформаційних систем митної служби у 2012 році. Дані заходи мають створити інформаційно-технічні та організаційні передумови для виконання ключових завдань, покладених на Державну митну службу України. В першу чергу ці завдання визначені наступним.
План розвитку ІТ базується на принципах та висновках, закладених в раніше розроблений системотехнічний проект розвитку Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України на період до 2002 року (шифр "Інгул-98"), результатах аудиту інформаційних систем Держмитслужби України, проведеного компанією ТОВ "ПрайсуотерхаусКуперс" у 2011 році, у відповідності до
Концепції створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця" (далі - БФКС "Електронна митниця"), схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.09.2008 № 1236-р.
Цей
Порядок врегульовує видання документів, необхідних для здійснення митного контролю та оформлення товарів, транспортних засобів, та їх передання до Держмитслужби України з використанням ресурсів Національної системи конфіденційного зв'язку.
Відповідно до пункту 4
Порядку органам державної влади, які відповідно до законодавства видають документи, необхідні для здійснення митного контролю та оформлення товарів та транспортних засобів, необхідно забезпечити видачу таких документів в електронній формі та їх передачу в режимі реального часу до Держмитслужби України починаючи з 1 січня 2014 року.
Митним кодексом України передбачено створення і перехід до нової системи автоматизованого митного оформлення, а також подальший всебічний розвиток інформаційних технологій в державній митній справі.
Для виконання цих завдань Урядом та Парламентом України забезпечено виділення Державній митній службі України додаткового фінансування за бюджетною програмою КПКВ 3506080 "Створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця" на модернізацію інформаційних систем Держмитслужби України - локальних обчислювальних мереж, відомчої телекомунікаційної мережі та насамперед створення та модернізацію центрів обробки даних. План розвитку ІТ ґрунтується на принципах ефективного та цільового використання коштів державного бюджету шляхом максимального застосування існуючих технологій, системного аналізу альтернативних рішень.
З урахуванням результатів комплексного аудиту інформаційних систем Держмитслужби України, проведеного у 2011 році, метою даного документа є визначення структури ІТ-проектів, що будуть реалізовані у 2012 році.
Ґрунтуючись на вищезазначених фактах, головним заходом Плану розвитку ІТ у 2012 році є побудова нового центру обробки даних та модернізація діючого резервного комплексу обробки даних для подальшої централізації інформаційних процесів в митній справі.
Реалізація цього Плану забезпечить впровадження основних проектів розвитку в рамках створення БФКС "Електронна митниця" та тим самим забезпечить можливість Держмитслужбі України виконувати завдання, ефективне виконання яких неможливе без розвитку інформаційних технологій (далі - ІТ).
Загальні положення
Основні функції Державної митної служби України: забезпечення сприятливих умов для розвитку зовнішньоекономічної діяльності, гарантування безпеки зовнішньої торгівлі та суспільства, захист митних інтересів України.
Встановлені законодавством України порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу, реалізація якої на найвищому рівні ефективності не можлива без розвитку інформаційних технологій.
Ефективність провадження державної політики у сфері державної митної справи та її наслідки суттєво впливають на державу та суспільство. Тому розвиток інформаційних технологій Держмитслужби України є неодмінною складовою загальнодержавного інформаційного простору.
Подальший розвиток інформаційних технологій Держмитслужби України має відбуватись з урахуванням існуючого стану та таких стратегічних цілей:
ефективного захисту економічних інтересів держави та безпеки суспільства;
впровадження європейських стандартів та рекомендацій світових організацій щодо спрощення митних процедур;
комп'ютеризації митних органів та автоматизації митних процедур, прискорення обробки інформації, усунення дублюючих та неефективних процедур;
створення засад інтеграції єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України (далі - ЄАІС) до єдиного інформаційного простору органів державної влади України;
зменшення паперового документообігу, переходу до електронного декларування;
приєднання України до міжнародних програм та проектів у сфері інтегрованого управління кордонами, підвищення транзитного потенціалу України.
Розвиток інформаційних технологій Держмитслужби України підтримується такими стратегічними завданнями:
створення простого та безпаперового середовища для митниці та торгівлі на основі впровадження та регулярного оновлення митних ІТ-систем, які відповідають вимогам користувачів митних органів, суб'єктів ЗЕД, державних установ та міжнародних стандартів ведення митної справи;
забезпечення захищеності, цілісності та доступності систем для обміну інформацією, що міститься в
митних деклараціях та супроводжуючих документах;
забезпечення модернізації ІТ-систем та технологій у відповідності до новітніх вимог та стандартів;
забезпечення раціонального використання коштів при прийнятті та реалізації технічних рішень (включаючи технічну архітектуру, операційні системи, прикладні програми, засоби зв'язку та системи управління базами даних).
Розвиток інформаційних технологій Держмитслужби України спрямований на удосконалення інформаційної інфраструктури Держмитслужби України, зміцнення митної безпеки України, адаптацію ЄАІС та нової комп'ютеризованої транзитної системи ЄС, оперативне отримання актуальної і достовірної інформації про зовнішньоекономічні операції, створення умов для прискорення процедур митного контролю та оформлення, поліпшення інформаційного обслуговування населення, запровадження обміну інформацією про товари та транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України, з митними адміністраціями іноземних держав.
Стратегічна ціль розвитку інформаційних технологій підтримується такими ключовими завданнями:
розробка та впровадження автоматизованої системи митного оформлення, яка забезпечить обробку
митних декларацій , створюючи можливість для автоматичного розрахунку митних платежів;
розробка та впровадження автоматизованої транзитної системи контролю, інтегрованої в систему митного оформлення та нову комп'ютеризовану транзитну систему (NCTS) ЄС;
розробка та впровадження автоматизованої системи управління ризиками, що базується на методах аналізу ризиків з метою проведення аналізу ризиків відповідно до інформації, що надходить від інших державних органів для планування перевірок;
розробка та впровадження "сховища даних" - структурованої інформаційно-аналітичної бази даних, яка об'єднує в собі інформацію з різних підсистем ЄАІС, оптимізована для побудови звітності та аналізу процесів управління з метою прийняття управлінських рішень;
впровадження новітніх інформаційно-телекомунікаційних технологій на всій митній території України.
Щорічне зростання обсягів міжнародної торгівлі і, як наслідок, товаропотоку ставить перед митними адміністраціями світу задачі з налагодження ефективного адміністрування товаропотоків, протидії правопорушенням із одночасним спрощенням митних процедур. Зокрема, можна виділити такі актуальні питання, що вже сьогодні постали перед Держмитслужбою України:
суттєвий обсяг інформації, яку доводиться обробляти ЄАІС, необхідність автоматизації її обробки;
недопустимість затримок у пропуску та митному оформленні товарів та транспортних засобів;
значна потенційна небезпека від заборонених та підроблених товарів або продукції, що не відповідає українським стандартам та нормам;
необхідність проведення ефективної аналітичної роботи з попередження та виявлення випадків контрабанди.
Ефективне вирішення зазначених проблем є неможливим без впровадження сучасних інформаційних технологій.
Існуючий стан інформаційних технологій
Абсолютна більшість технологічних процесів у митній справі забезпечуються та підтримуються інформаційними технологіями, митна служба використовує у своїй роботі одну з найбільш розгалужених і найскладніших інформаційних систем в Україні.
Загальне функціонування Держмитслужби України забезпечується в тому числі за рахунок повномасштабного використання ЄАІС, яка являє собою центрально-орієнтовану інфраструктурну ІТ-модель і до складу якої входять наступні елементи:
автоматизована інформаційна система (далі - АІС) "Центр" - центральна база даних (основний комплекс) - 1 (одна) - накопичення та подальша обробка всіх електронних копій вантажних
митних декларацій та інших електронних митних документів на центральному рівні, а також архівування всієї інформації, резервний комплекс - 1 (один), забезпечення дублювання всієї інформації щодо результатів митного оформлення; (3 серверних площадки);
автоматизована система митного оформлення (далі - АСМО) та локальні підсистеми митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, що взаємодіють із АІС "Центр", безпосереднє здійснення митного оформлення в місцях митного оформлення по всій території України. До складу АСМО входить модуль автоматизованої системи управління ризиками (АСУР), що проводить попередній аналіз інформації, наявної в електронних копіях митних документів, та пропонує рішення для інспектора, який проводить митне оформлення або здійснює митний контроль під час пропуску вантажів в пунктах пропуску на державному кордоні, а також система формато-логічного контролю;
відомча телекомунікаційна мережа Держмитслужби України - завдяки даній системі здійснюється обмін всією електронною інформацією в митній службі та з окремими установами та організаціями поза її межами - на даний час налічує 220 наземних цифрових та 161 супутникових каналів;
локальні обчислювальні мережі митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, які представляють собою подовження ВТМ в приміщеннях митних органів та пунктів митного оформлення. Забезпечують безперебійну передачу інформації між клієнтськими та серверними підсистемами АСМО, АІС "Центр" під час здійснення процедури митного оформлення, ведення електронного документообігу, перерахування коштів до державного бюджету (система Клієнт Банку - Банк). На центральному рівні експлуатуються 5 сучасних комутаційних приміщень, які забезпечують безперебійну роботу центрального ядра системи;
інформаційно-телекомунікаційний комплекс (далі - ІТК) Держмитслужби України "Електронна пошта" - механізм прийняття-відправки електронних повідомлень - фактично транспортна складова всієї системи електронного документообігу Держмитслужби України і в першу чергу транспортна складова системи електронного декларування, а також підсистеми обміну інформації з Державною казначейською службою України. На центральному рівні використовуються 2 головних ІТК (серверні та мережеві платформи), на рівні кожного митного органу - регіональні ІТК;
адміністративно-правова інформаційна підсистема. На даний час в митних органах використовуються 213 комплектів системи "Ліга-Закон", які поєднані в систему "Ліга-Корпорація". На базі даної системи планується розвивати систему підготовки рішень для керівництва Держмитслужби України;
комплексна система захисту інформації, до складу якої входить підсистема криптографічного захисту інформації (центр сертифікації ключів (далі - ЦСК) - система електронного цифрового підпису Держмитслужби України), розташована на центральному рівні, та підсистеми митних органів. На даний час ЦСК Держмитслужби України пройшов акредитацію (отримано сертифікат відповідності КСЗІ, свідоцтво про акредитацію про внесення 25.08.2011 за № 18 до Реєстру суб'єктів - засвідчувальних центрів та акредитованих центрів сертифікації ключів). На центральному рівні експлуатується 1 головне серверне приміщення.
Результати діагностичного дослідження інформаційних систем Держмитслужби України свідчать про наступні проблемні питання в цій сфері:
для збільшення контрольованості, надійності та зменшення витрат на експлуатацію в довгостроковій перспективі необхідно завершити централізацію апаратного та програмного забезпечення та перейти на повністю централізовану модель обробки інформації;
переважна більшість апаратного забезпечення, включаючи центри обробки даних, канали зв'язку, мережеве та серверне обладнання, застаріле та потребує заміни або суттєвої модернізації;
рівень легальності використання програмного забезпечення недостатній;
через неповні обсяги фінансування, які дозволяли придбання лише альтернативних (подібних) апаратних та програмних засобів, закупівлі в сфері ІТ були не завжди узгоджені з точки зору цільової архітектури - мали місце випадки, коли закуплене програмне або апаратне забезпечення не впроваджене з незалежних обставин або знаходиться в дослідній експлуатації протягом тривалого часу.
Модернізація інформаційних технологій Держмитслужби України
Відповідно до результатів аудиту інформаційних систем Держмитслужби України модернізація ЄАІС має передбачати структурні зміни в принципах функціонування компонентів системи. В основі таких змін закладено впровадження таких стратегічних напрямків:
1. Посилення акценту на профілактиці і попередженні правопорушень, а не на їх виявленні.
2. Зосередження основних процедур митного контролю на етапах попереднього інформування про переміщення товару та процедурах митного пост-аудит-контролю.
3. Клієнт-орієнтований підхід до взаємодії з контрагентами.
4. Підсилення провідної та координаційної ролі митної служби серед інших державних органів в питаннях контролю за переміщенням товарів через митний кордон України.
5. Постійне підвищення кваліфікації та знань працівників митної служби і учасників торгівлі.
6. Створення зручних засобів комунікації та взаємодії для посадових осіб митної служби і учасників торгівлі.
7. Впровадження засобів моніторингу та управління процесами.
8. Забезпечення побудови комплексної системи захисту інформації (далі - КСЗІ).
Принципи організації та функціонування інформаційних технологій в Держмитслужбі України
1. Здійснення всіх видів контролю при переміщенні та оформленні вантажів за принципом "Єдиного вікна".
2. Баланс між достатнім рівнем контролю та простотою митних процедур. Перехід від тотального контролю під час митного оформлення на вибірковий пост-аудит.
3. Селективність митного контролю на основі системи аналізу та прогнозування ризиків, зменшення людського фактора.
4. Митне оформлення в будь-якому митному органі.
5. Використання сучасних фінансових інструментів (гарантії, платіжні картки тощо) для здійснення митних платежів.
6. Безпаперове середовище - мінімізація паперового документообігу.
7. Організація процесу декларування на базі електронних структурованих документів, що виключає передачу копій сканованих документів.
8. Наявність єдиного централізованого сховища даних та використання сучасних інструментів для підготовки та аналізу оперативної та управлінської звітності.
9. Можливість "online" моніторингу митних процедур.
10. Готовність до обміну інформацією із зовнішніми користувачами, інтеграції з іншими інформаційними системами (у тому числі системами інших країн).
11. Використання сучасних методів ведення статистичних та аналітичних досліджень.
Технічні принципи організації інформаційних технологій в Держмитслужбі України
1. Централізація прикладного програмного забезпечення та серверної інфраструктури Держмитслужби України (Інспектор 2006 та ін.) в основному та резервному центрах обробки даних (далі - ЦОД).
................Перейти до повного тексту