1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Н А К А З
20.09.2007 N 780
Про затвердження Порядку використання, забезпечення та обліку технічних засобів митного контролю в регіональних митницях, митницях
З метою реалізації статті 62 Митного кодексу України та впорядкування процедур використання, забезпечення та обліку технічних засобів митного контролю в регіональних митницях, митницях
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок використання, забезпечення та обліку технічних засобів митного контролю в регіональних митницях, митницях, що додається.
2. Начальникам регіональних митниць, митниць довести цей наказ до відома посадових осіб, які використовують в своїй діяльності технічні засоби митного контролю, та забезпечити його дотримання.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби Федорова О.О.
Голова Служби О.Б.Єгоров
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держмитслужби України
20.09.2007 N 780
ПОРЯДОК
використання, забезпечення та обліку технічних засобів митного контролю регіональними митницями, митницями
1. Загальні положення
1.1. Цей нормативний акт розроблено відповідно до положень статті 62 Митного кодексу України з метою встановлення порядку використання, забезпечення та обліку технічних засобів митного контролю (далі - технічні засоби), які використовуються при здійсненні митного контролю товарів і транспортних засобів регіональними митницями, митницями (далі - митниці).
1.2. Використання технічних засобів здійснюється з метою прискорення проведення митного контролю, підвищення його оптимізації й ефективності, одержання інформації про товари (кількість, склад, фізичні й хімічні властивості, відповідність, наявність схованок і т.п.) і транспортні засоби, виявлення підробки митних документів і засобів митної ідентифікації, контрабанди й ознак порушень митних правил.
1.3. Технічні засоби використовуються в зонах митного контролю, які функціонують відповідно до Порядку створення зон митного контролю та їх функціонування і Порядку надання дозволу на розміщення у зонах митного контролю споруд та об'єктів інфраструктури, що належать іншим, ніж митні, органам державної влади, які здійснюють контроль під час переміщення товарів через митний кордон України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. N 1947.
1.4. Технічні засоби можуть використовуватись при здійсненні митного контролю:
- будь-яких товарів, що переміщуються через митний кордон України, супроводжуваного чи несупроводжуваного багажу, середньо-габаритних вантажних (товарних) упакувань, великогабаритних вантажних упакувань (контейнери, вантажні платформи, бункери тощо);
- всіх транспортних засобів;
- міжнародних поштових відправлень;
- митних документів на товари та транспортні засоби;
- засобів ідентифікації (спеціальних марок, ідентифікаційних знаків), накладених на документи, товари та транспортні засоби й інші місця;
- окремих громадян, якщо є підстави вважати, що вони приховують предмети контрабанди чи товари, які є безпосередніми предметами порушення митних правил або заборонені для ввезення в Україну, вивезення з України чи транзиту через територію України.
1.5. Ефективність використання технічних засобів при здійсненні митного контролю досягається:
- чітким визначенням технології митного контролю, що супроводжується використанням технічних засобів;
- використанням відповідно до технологічних схем митного контролю справних технічних засобів, відповідної номенклатури з високим ступенем контролюючої спроможності, простотою налагодження, швидкісним режимом функціонування й опрацювання отриманих результатів;
- високопрофесійною обізнаністю посадових осіб, які використовують в своїй діяльності технічні засоби, з правилами і навичками їх практичного використання та експлуатації;
- сумлінним виконанням посадовими особами, які використовують в своїй діяльності технічні засоби, своїх функціональних обов'язків і застосуванням власного досвіду з використання технічних засобів при здійсненні митного контролю;
- дієвим контролем за посадовими особами, які використовують у своїй діяльності технічні засоби, з боку керівників цих підрозділів.
1.6. Для здійснення митного контролю використаються технічні засоби, безпечні для життя і здоров'я людини, тварин та рослин і такі, що не завдають шкоди товарам і транспортним засобам, відповідають вимогам нормативної й експлуатаційної документації, повністю укомплектовані, зареєстровані або сертифіковані національним органом України із сертифікації, стандартизації та метрології. Безпечність технічних засобів повинна підтверджуватись санітарно-епідеміологічними висновками Міністерства охорони здоров'я України.
1.7. Використання технічних засобів повинно здійснюватись відповідно до вимог нормативної та експлуатаційної документації з урахуванням методичних рекомендацій з використання технічних засобів, розроблених Державною митною службою України.
1.8. Технічні засоби можуть використовуватись лише посадовими особами митниць, які пройшли відповідну підготовку та навчання з питань їх експлуатації та використання. Порядок підготовки та допуску посадових осіб митниць до використання технічних засобів визначається законодавством України.
1.9. При використанні технічних засобів посадові особи, які використовують їх у своїй діяльності, повинні дотримуватися вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, радіаційної безпеки.
1.10. Посадові особи, що заподіяли шкоду здоров'ю людини, товарам і транспортним засобам, використовуючи технічні засоби під час здійснення митного контролю, несуть відповідальність відповідно до вимог законодавства України.
1.11. Перелік технічних засобів, які використовуються або можуть використовуватися митницями при здійсненні митного контролю, наведено в додатку 1 до цього Порядку.
2. Використання технічних засобів митного контролю
2.1. Рішення про використання технічних засобів приймається посадовими особами, які згідно зі штатним розписом митного органу вповноважені здійснювати митний контроль самостійно, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами Державної митної служби України.
2.2. Контроль за використанням технічних засобів при здійсненні митного контролю і своєчасним поверненням їх у місця зберігання в підрозділах, які використовують у своїй діяльності технічні засоби, покладається на осіб, відповідальних за використання, технічний стан та експлуатацію технічних засобів, і керівників цих підрозділів.
2.3. Інформація про використання технічних засобів при проведенні митного контролю заноситься у журнал обліку використання технічних засобів при здійсненні митного контролю підрозділу, який використовує у своїй діяльності технічні засоби. Форма журналу наведена в додатку 2.
2.3. У разі наявності обмежень на використання технічних засобів, тривалість їх роботи повинна бути мінімальною і регулюватися посадовими особами, які у своїй діяльності використовують технічні засоби, залежно від доцільності їх використання та робочого навантаження.
2.4. Використання посадовими особами технічних засобів, що містять у своєму складі джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ), здійснюється у встановленому порядку, що регламентується законодавством України й іншими нормативними документами Державної митної служби України та митниці.
2.5. Забороняється використовувати технічні засоби, функціональність яких неможливо усунути шляхом регулювання, налагодження чи заміною складових частин та елементів.
2.6. У разі виявлення поломок технічних засобів під час здійснення митного контролю посадові особи, які використовують їх у своїй діяльності, зобов'язані призупинити здійснення митного контролю до усунення поломок, повідомивши про це керівника свого підрозділу (старшого зміни) та особу, відповідальну за використання, технічний стан та експлуатацію технічних засобів.
2.7. При виявленні під час проходження митного контролю за допомогою технічних засобів предметів контрабанди чи товарів, які є безпосередніми предметами порушення митних правил або заборонені для ввезення в Україну, вивезення з України чи транзиту через територію України, посадова особа, яка виявила ці об'єкти, вживає необхідних заходів передбачених чинним законодавством України.
2.8. Відділ (сектор) технічних засобів митного контролю митниці узагальнює інформацію щодо ефективності використання технічних засобів при здійсненні митного контролю та подає узагальнену інформацію керівництву митниці та Департаменту ресурсного забезпечення, капітального будівництва та експлуатації об'єктів митної інфраструктури (далі - ДРЗ).
2.9. Посадові особи митниці, які використовують у своїй діяльності технічні засоби, за порушення вимог цього Порядку, використання технічних засобів не за призначенням, розукомплектовування, втрату та вихід їх з ладу притягуються до відповідальності відповідно законодавства України.
3. Забезпечення технічними засобами митного контролю
3.1. Забезпечення митниць технічними засобами здійснюється у плановому централізованому порядку шляхом закупівлі Державною митною службою України за рахунок коштів Державного бюджету або отримання за проектами міжнародної технічної допомоги.
3.2. Норми забезпечення і номенклатура технічних засобів для оснащення підрозділів митниць, які використовують їх у своїй діяльності, формується з урахуванням обсягів товарів і транспортних засобів, що підлягають митному контролю.
3.3. Розподіл виділених Державною митною службою України технічних засобів до підрозділів митниці, які використовують їх у своїй діяльності, здійснюється згідно з планом-розподілом, затвердженим начальником митниці.
3.4. Отримання технічних засобів зі складу митниці здійснюється особами, відповідальними за використання, технічний стан і експлуатацію технічних засобів, з оформленням необхідних документів.
3.5. Отримані митницею технічні засоби, що передаються для подальшої експлуатації у підрозділи митниці, мають бути справними, укомплектованими, мати при собі відповідну експлуатаційно-технічну документацію.
3.6. У разі, коли в будь-якому з підрозділів митниці, де здійснюється митний контроль з використанням технічних засобів, неможливо здійснити митний контроль через відсутність необхідних технічних засобів, за розпорядженням керівництва митниці залучаються посадові особи відділу (сектору) технічних засобів митного контролю з необхідними технічними засобами, якщо такі засоби наявні в цьому підрозділі.
3.7. З метою доукомплектування підрозділів митниці, які в своїй діяльності використовують технічні засоби, та вдосконалення митного контролю керівники цих підрозділів подають до відділу (сектору) технічних засобів митного контролю заявку на доукомплектування необхідними технічними засобами.
3.8. Керівник відділу (сектору) технічних засобів митного контролю митниці отримує, аналізує й узагальнює отримані від підрозділів, які в своїй діяльності використовують технічні засоби митного контролю, замовлення та направляє пропозиції щодо доукомплектування технічними засобами до ДРЗ.
3.9. При необхідності більш раціонального використання технічних засобів та в разі службової необхідності дозволяється їх перерозподіл між структурними підрозділами митниці за письмовим розпорядженням керівництва митниці.
3.10. У разі надходження до митниці з будь-яких джерел постачання (у т.ч. у разі самостійного придбання) нових зразків технічних засобів, керівник відділу (сектору) технічних засобів митного контролю зобов'язаний у п'ятиденний строк з дати їх надходження повідомити про це ДРЗ.
3.11. У разі отримання митницею нових типів технічних засобів, що раніше не використовувались в підрозділах митниці, після проведення їх випробувальної експлуатації керівник відділу (сектору) технічних засобів митного контролю митниці направляє в ДРЗ свої відгуки про відповідність технічних засобів їх призначенню, їх якість та ефективність, а також пропозиції щодо доцільності подальшого придбання та використання митними органами.
4. Облік і зберігання технічних засобів митного контролю
4.1. Усі технічні засоби, що надходять до митниці з будь-яких джерел постачання, передаються на склад для зберігання та подальшого розподілу.
4.2. Технічні засоби підлягають обліку та мають бути закріплені за керівниками структурних підрозділів, які використовують їх у своїй діяльності, або особою, відповідальною за використання, технічний стан та експлуатацію технічних засобів.
4.3. У неробочий час технічні засоби повинні зберігатись у шафах чи окремих службових кімнатах, що закриваються та мають бути опломбовані відповідальною особою.
4.4. У структурних підрозділах митниці, які використовують технічні засоби, має бути перелік наявних технічних засобів і вестися журнал видачі технічних засобів. Форма журналу наведена в додатку 3.
4.5. Технічні засоби, що були видані посадовим особам відповідного підрозділу для виконання службових обов'язків, повертаються в місця їх постійного зберігання.
4.6. Видача технічних засобів посадовим особам митниці, які згідно зі штатним розписом митного органу не вповноважені здійснювати митний контроль, категорично забороняється.
4.7. Забороняється видача технічних засобів посадовим особам, які не ознайомлені з правилами техніки безпеки та не засвоїли необхідних навичок їх безпечної експлуатації.
4.8. Видача технічних засобів здійснюється за попередньою перевіркою на укомплектованість та справність.
4.9. Посадові особи, що несуть матеріальну відповідальність за збереження технічних засобів, при виявленні пошкодження або несправності останніх зобов'язані вжити необхідних заходів для їх заміни чи ремонту.
4.10. У разі виявлення факту зникнення технічних засобів керівник підрозділу, в якому використовувався цей технічний засіб, зобов'язаний негайно подати на ім'я начальника митниці службову записку з пропозицією призначити розслідування щодо виявлення причин зникнення та осіб, з вини яких це сталася.
4.11. Списання з обліку технічних засобів, які неможливо в подальшому використовувати за призначенням, і подальше їх знищення або утилізація здійснюються в установленому порядку.
4.12. Технічні засоби, якими оснащені підрозділи митниці, можуть передаватись (для подальшого їх зберігання) на склад митниці у разі:
- видання відповідного наказу або розпорядження начальника митниці;
- ліквідації структурного підрозділу митниці або скорочення його штатної чисельності;
- зміни норм оснащення відповідного підрозділу митниці;
- скасування форми митного контролю, що супроводжувався відповідними технічними засобами;
- неможливості передання технічних засобів іншій матеріально-відповідальній особі митниці;
- передання технічних засобів на баланс іншої митниці за наказом Державної митної служби України.
4.13. Передання технічних засобів на склад митниці або іншій посадовій особі митниці здійснюється комісією зі складанням відповідного акта й оформленням бухгалтерських документів.
4.14. До складу комісії повинні входити представники сторін, що здійснюють приймання-передання матеріальних цінностей, а також представники підрозділу бухгалтерії та технічних засобів митного контролю.
4.15. В акті про передання технічних засобів на склад або іншій матеріально-відповідальній особі мають бути зазначені такі відомості:
- повне найменування виробів, їх тип (марка) згідно з технічним паспортом;
- заводські номери;
- облікова кількість (штуки, комплекти, одиниці, метри, літри, кілограми тощо (якщо це комплект - повний перелік його складових частин чи елементів з позначкою індивідуального номеру та інше));
- технічний стан;
- цілісність контрольних пломб (при їх встановленні виробником);
- наявність запасних частин та майна;
- наявність експлуатаційної та технічної документації.
Акт приймання-передання підписується усіма членами комісії по одному примірнику для кожної із сторін, між якими здійснювалося переміщення технічних засобів.
4.16. Місця зберігання технічних засобів повинні відповідати вимогам щодо температурного режиму й вологості повітря, а також бути технічно та пожежо-безпечними, захищеними від вірогідних аварій і наслідків стихійного лиха.
4.17. При виявленні крадіжки, недостачі або пошкодження технічних засобів, посадові особи, яким було їх видано для виконання службових обов'язків, зобов'язані негайно повідомити про це керівника свого підрозділу й особу, відповідальну за використання, технічний стан та експлуатацію технічних засобів. Керівник підрозділу або особа, відповідальна за використання, технічний стан та експлуатацію технічних засобів, інформує про це керівника відділу (сектору) технічних засобів митного контролю.
4.18. Керівник підрозділу технічних засобів митного контролю митниці зобов'язаний у 5-денний термін повідомити засобами факсимільного зв'язку або засобами електронної пошти ДРЗ про причину зникнення технічних засобів і вжиті з цього приводу заходи.
Начальник Департаменту
ресурсного забезпечення,
капітального будівництва
та експлуатації об'єктів
митної інфраструктури




Н.М.Сенкевич-Давидець
Додаток 1
до Порядку використання,
забезпечення та обліку
технічних засобів
митного контролю
в регіональних митницях,
митницях
ПЕРЕЛІК
технічних засобів, які використовуються або можуть використовуватися регіональними митницями, митницями при здійсненні митного контролю
I. Технічні засоби митного контролю (далі - технічні засоби)
N
з/п
Найменування Використання технічних засобів при різних формах митного контролю
перевірка
документів
та
відомостей
усне
опитування
громадян і
посадових
осіб
підприємств
облік
товарів
і
транспортних
засобів
митний
огляд
огляд
територій
та
приміщень
складів
перевірка
систем
звітності
та обліку
товарів,
а також
своєчасності,
достовірності,
повноти
нарахування
та сплати
податків
і зборів
1 1.1. Оглядова рентгенотелевізійна техніка (ОРТ)
11 ОРТ для контролю
вмісту ручної
поклажі та багажу
*
12 ОРТ для контролю
багажу та поштових
відправлень
*
13 ОРТ для контролю
вмісту середньо- та
великогабаритних
вантажів
*
14 пересувні
рентгенотелевізійні
установки
*
2 1.2. Флюороскопічна оглядова техніка
2 оглядова техніка
для поглибленого
контролю ручної
поклажі та поштових
відправлень
*
3 1.3. Інспекційно-оглядові комплекси (ІДК)
3 ІДК для контролю
вантажних
автомобілів і
контейнерів
*
4 1.4. Пошукові засоби
1 металошукачі
портативні
*
2 металошукачі
стаціонарні
*
3 оглядові дзеркала * *
4 оглядові ендоскопи * *
5 технічні відеоскопи * *
6 оглядові щупи * *
7 ліхтарі великої
потужності
* *
8 ліхтарі малої
потужності
* *
9 оглядові ліхтарі
спеціального
призначення
* *
10 мікроскопи
контактні
* * * *
11 лупи з
підсвічуванням
* * * *
12 лупи люмінесцентні * * * *
13 портативні
телевізійні системи
для візуального
обстеження
* *
1.5. Засоби нанесення та зчитування спеціальних міток
1 фломастери
флуоресцентні
* * *
2 ультрафіолетові
ліхтарі
* * *
6 1.6. Оглядовий інструмент
61 набори інструментів
загального
використання
*
62 набори інструментів
індивідуального
використання
*
7 1.7. Технічні засоби детекторного типу
71 детектори для
виявлення
наркотичних та
вибухових речовин
*
72 ручні сканери
прихованих порожнин
*
8 1.8. Технічні засоби ідентифікації (ТЗІ)
1 ТЗІ дорогоцінних
металів
*
2 ТЗІ дорогоцінних
каменів
*
3 засоби для
перевірки
відповідності
митних документів
* * * *
4 детектори банкнот
портативні
* * * *
5 детектори банкнот
стаціонарні
* * * *
6 прилади для
перевірки та
підрахунку банкнот
* * * *
7 прилади
ідентифікації
матеріалів
* *
8 універсальні
детектори для
ідентифікації
дорогоцінних
металів і
дорогоцінних
каменів
*
9 магнітооптичні
прилади для
ідентифікації та
виявлення
фальсифікацій
номерів агрегатів
транспортних
засобів
*
9 1.9. Хімічні засоби ідентифікації (ХЗІ)
91 хімічні засоби
експрес-аналізу
наркотичних речовин
*
1 1.10. Технічні засоби дізнання та документування у справах про контрабанду
1 комплекти
відеообладнання
* * *
2 диктофони цифрові * *
3 відеокамери цифрові * * *
4 фотокамери цифрові * * *
1.11. Технічні засоби контролю носіїв аудіо- та відеоінформації
1 аудіосистеми *
2 відеомагнітофони *
3 відео - та DVD
програвачі
*
4 телевізійні
приймачі
*
1.12. Системи візуального спостереження
1 стаціонарні системи
телевізійного
спостереження та
запису
* *
2 портативні системи
телевізійного
спостереження та
запису
* *
1.13. Оптичні пристрої та прилади
1 біноклі *
2 прилади нічного
бачення
*
3 системи нічного
бачення
*
1.14. Прилади зважування (ваги)
1 прецизійні * *
2 електронні з
допустимою нормою
зважування до 1 кг
* * *
3 електронні з
допустимою нормою
зважування до 300
кг
* * *
4 електронні з
допустимою нормою
зважування понад
300 кг
* * *
5 автомобільні * * *
6 залізничні * *

................
Перейти до повного тексту