1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Управління митно-тарифного регулювання
Л И С Т
29.05.2009 N 14/617-ЕП
Начальникам регіональних
митниць
Начальникам митниць
(до уваги відділів митних
платежів)
З метою підвищення ефективності роботи митних органів у напрямі перевірки країни походження товарів надсилаємо роз'яснення щодо особливостей здійснення перевірки критеріїв походження, виконання кумулятивного принципу та технологічних операцій, необхідних для набуття преференційного походження товарів, що імпортуються в Україну на умовах угод про вільну торгівлю, укладених Україною з країнами СНД.
Відповідно до Правил визначення країни походження товарів від 30.11.2000 (далі - Правила) (із змінами і доповненнями) "країною походження товарів" є країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній обробці/переробці.
Пунктом 1 Правил визначено товари, які вважаються повністю виробленими у державах-учасницях багатосторонньої угоди про створення зони вільної торгівлі. У графі 9 сертифіката походження форми СТ-1 торгово-промисловими палатами проставляється критерій походження повністю вироблених товарів (літерна позначка "П").
Одним із принципів визначення країни походження товарів є принцип критерію достатньої обробки/переробки, відповідно до якого товар, якщо в його виробництві беруть участь дві чи більше країн, вважається таким, що походить з країни, де він був підданий останній обробці/переробці, достатній для надання товарові його характерних властивостей.
Відповідно до пункту 9 Правил товар користується режимом вільної торгівлі, якщо він відповідає критеріям походження встановленим цими Правилами.
Згідно з пунктом 4 Правил критерій достатньої обробки/переробки може виражатися:
а) зміною товарної позиції за товарною номенклатурою на рівні хоча б одного з перших чотирьох знаків, яка відбулася в результаті обробки/переробки;
б) виконанням необхідних умов, виробничих і технологічних операцій, достатніх для того, щоб товар уважався таким, що походить з тієї країни, де ці операції мали місце;
в) правилом адвалерної частки, коли вартість використаних матеріалів чи додана вартість досягає фіксованої процентної частки в ціні кінцевої продукції.
При застосуванні критерію достатньої обробки/переробки у графі 9 сертифікату походження форми СТ-1 проставляється літерна позначка "Д" та перші чотири знаки коду товарної номенклатури.
Для перевірки правильності встановлення, уповноваженими органами країн СНД критерію достатньої обробки/переробки, митним органам листами Держмитслужби України від 24.02.05 N 14/35-1043-ЕП та від 30.03.07 N 14/274-ЕП було надано таблицю відповідності, розроблену Всесвітньою митною організацією, між кодами товарних номенклатур версій 1996, 2002 та 2007 років.
1. Перевірка правила зміни товарної позиції за товарною номенклатурою на рівні хоча б одного з перших чотирьох знаків, яка відбулася в результаті обробки/переробки.
До товарів, які не входять до Переліку виробничих і технологічних операцій, затверджених Додатком 1 до Правил, застосовується правило зміни товарної позиції за товарною номенклатурою на рівні хоча б одного з перших чотирьох знаків.
Для перевірки критерію митницею необхідно отримати від уповноваженого органу інформацію про імпортну сировину, використану при виробництві готової продукції (код товару згідно з УКТЗЕД) .
Наприклад, до Переліку не включено електроплити кухонні - код 8516 УКТЗЕД (до товарної позиції включено частини електроплит).
У випадку, якщо при виробництві було використано частини до електроплит іноземного походження, такий товар не набуває статусу походження (не відбувається зміна товарної позиції за товарною номенклатурою на рівні хоча б одного з перших чотирьох знаків).
Пунктом 3.2 Примітки 3 до Переліку встановлено, що у разі, якщо умовами й операціями встановлено, що у виробництві продукту можуть бути використані матеріали будь-яких товарних позицій, це означає, що матеріали, що класифікуються в тій самій товарній позиції, що і продукт, так само можуть бути використані за умови дотримання особливих обмежень, що можуть бути визначені умовами й операціями.
Наприклад, промислові жирні спирти (код 3823 70 УКТЗЕД) набувають статусу походження за умови їх виготовлення з матеріалів будь-яких позицій, у тому числі з жирних кислот.
Також критерій зміни товарної позиції може застосовуватися до товарів, включених до Переліку, як самостійно, так і у поєднані з іншими критеріями походження.
Наприклад, вироби столярні чи теслярські, дерев'яні, будівельні (з коду 4418 УКТЗЕД) набувають статусу походження за умови виготовлення їх з лісоматеріалів, причому використані матеріали повинні класифікуватися в позиції відмінній від позиції готового продукту. Однак можуть використовуватися ячеїсті панелі з дерева, гонт, дравка.
2. Перевірка правила адвалерної частки імпортної сировини.
Додана вартість - це частка вартості декларованих товарів, виражена в процентному відношенні, що визначається різницею між вартістю декларованої продукції і вартістю використаних для її виробництва імпортних матеріалів і сировини.
Додатком 1 до Правил встановлено перелік товарів, до яких застосовується правило адвалерної частки як самостійно, так і в поєднанні з виробничими та технологічними процесами виробництва товару.
Відповідно до пункту 4 Правил у випадку, якщо застосовується правило адвалерної частки, вартісні показники розраховуються:
- для імпортованих матеріалів - за митною вартістю цих матеріалів при їх увезенні в країну, в якій здійснюється виробництво кінцевої продукції, чи, при невідомому походженні імпортованих матеріалів, за документально підтвердженою ціною їхнього першого продажу на території країни;
- для кінцевої продукції - за ціною на умовах "франко-завод" ("франко-склад") продавця.
Перевірка правила адвалерної частки здійснюється на підставі:
- інвойсів/вантажних митних декларацій на імпорт матеріалів/сировини іноземного походження, або
- документів на придбання в країні виробництва товару матеріалів невідомого походження;
- документів про калькуляцію собівартості продукції, на підставі яких уповноваженим органом було визначено частку вартості імпортної сировини у загальній вартості готової продукції.
3. Перевірка умов виробничих і технологічних операцій.
Умови й операції, зазначені в Переліку, повинні здійснюватися тільки стосовно використаних для виготовлення товару матеріалів, що не походять з території держав - учасниць Угоди про створення зони вільної торгівлі. Обмеження, визначені в Переліку умовами й операціями, так само поширюються тільки на використані для виготовлення товару матеріали іноземного походження.
Перелік затверджено у табличній формі:
у першій колонці наведено код товару згідно з товарною номенклатурою;
у другій колонці - опис товару згідно з кодом, зазначеним у першій колонці;
у третій колонці наведено умови виробничих і технологічних операцій, при виконанні яких товар вважається походженням з тієї країни, в якій вони мали місце.
Товари в переліку визначаються виключно кодом товару за УКТЗЕД; найменування товару наведено тільки для зручності користування.
У разі, якщо коду товару за ТН ЗЕД передує прийменник "з", це вказує на те, що умови й операції в третій колонці застосовуються тільки до товарів, що класифікуються в даній товарній позиції і зазначені в другій колонці. У цьому разі необхідно керуватися також найменуванням товару.
У разі, якщо в першій колонці наводяться номери декількох товарних чи позицій номер групи й одночасно з цим у другій колонці є узагальнений опис продуктів, то відповідні умови й операції, зазначені в третій колонці, застосовуються до всіх продуктів, що класифікуються відповідно до УКТЗЕД у товарних позиціях, зазначених у першій колонці, чи до кожної з товарних позицій, зазначених у першій колонці.
У разі, якщо стосовно частини товарів, що класифікуються в одній і тій самій товарній позиції, застосовуються одні умови й операції, а стосовно іншої (інших) частини (частин) застосовуються інші умови й операції, то в другій колонці є відповідна кількість абзаців, у кожному з яких наводиться конкретний опис товарів, і відповідно в третій колонці вказуються умови й операції, що відносяться товарів, опис яких наведено у тому чи іншому абзаці другої колонки.
Для перевірки умов виробничих і технологічних операцій необхідним є отримання від уповноваженого органу інформації про технологічний процес виробництва товару.
Наприклад, мило (група 34 УКТЗЕД) набуває статусу походження при виготовленні його з матеріалів будь-яких позицій за умови виконання технологічних операцій:
- жировий набір за рецептурою; варка мила;
- милозбірник;
- охолодження і сушка;
- механічна обробка;
- змішування з добавками;
- механічна обробка;
- різання;
- штампування;
- пакування.
Приміткою 4 до Переліку встановлено, що умови й операції, наведені в третій колонці встановлюють мінімальний обсяг виконання виробничих чи технологічних операцій. Виконання встановлених виробничих чи технологічних операцій у меншому обсязі не визначає походження продукту.
Таким чином, при виробництві мила повинні бути виконанні усі технологічні операції, перелічені у третій колонці Переліку.
4. Операції, які не відповідають критерію достатньої обробки/переробки товару.
Відповідно до пункту 5 Правил такими, що не відповідають критерію достатньої обробки/переробки товару вважаються:
а) операції по забезпеченню цілості товару під час збереження чи транспортування;
б) операції по підготовці товару до продажу і транспортування (дроблення партії, формування відправлень, сортування, переупаковка), операції по розбиранню та збиранню упаковки;
в) промивання, очищення, видалення пилу, покриття оксидами, маслами, або іншими засобами;
г) прасування або пресування текстилю (будь-які види волокон та пряжі, ткані матеріали з будь-яких видів волокон і пряжі та вироби з них);
д) операції по фарбуванню або поліруванню;
є) лущення, часткове або повне відбілювання, шліфовка і поліровка зернових і рису;
ж) операції по фарбуванню цукру або формуванню цукрових шматків;
з) очистка від шкірки, виймання кісточок та лущіння фруктів, овочів і горіхів;
і) загострення, просте шліфування або проста нарізка;
к) просіювання через сито або решето, сортування, класифікація відбір, підбір (включаючи складання наборів предметів);
л) розлив, фасовка в банки, флакони, мішки, ящики, коробки та інші прості операції по упаковці;
м) прості складальні операції або розбирання товарів по частинам;
н) роз'єднання товарів на компонентам, яке не призводить до істотної відмінності отриманої продукції від початкових складових;
о) змішування товарів (компонентів), яке не призводить до істотної відмінності отриманої продукції від початкових складових;
п) забій худоби, обробка (сортування) м'яса;
р) комбінація двох чи більше зазначених вище операцій.
Наприклад, клей (код 3505 УКТЗЕД) імпортують із США в бочках і випускають у роздрібний продаж в Російській Федерації в металевій тарі (код 7310 УКТЗЕД) , походженням з Південної Кореї.
Незважаючи на зміну товарної позиції (з 3505 на 3506 УКТЗЕД) , вищезазначена операція вважається недостатньою обробкою/переробкою, оскільки вона полягає у простій розфасовці клею (пункт 5 "л" Правил) .
Деталі окулярів (код 9003 УКТЗЕД) , імпортовані з Японії, складають в Республіці Молдова. Одержані готові вироби (товарна позиція 9004 УКТЗЕД) експортують до України.
Відповідно до Переліку товари групи 90 УКТЗЕД набувають статусу походження за умови виготовлення їх, при якому вартість всіх використаних матеріалів не повинна перевищувати 50% ціни кінцевої продукції.
Навіть якщо застосувати правило адвалерної частки, вищезазначений товар не набуде статусу походження, оскільки просте складання деталей не вважається достатньою обробкою/переробкою (пункт 5 "м" Правил).
Вермут та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматизувальних екстрактів (код 2205 УКТЗЕД) виготовляють шляхом виконання технологічних операцій з купажування, фільтрації та інших подальших операцій.
Операції з купажування, фільтрації не включені до переліку недостатніх операцій обробки/переробки, отже такі товари набудуть статусу походження за умови виконання правила адвалерної частки у розмірі 50% ціни франко-завод готової продукції.
Звертаємо увагу, що критерій достатньої обробки/переробки товару може бути виконано в результаті проведення операцій, перерахованих у пункті 5 Правил, за умови, якщо такі операції встановлено для конкретного товару у третій колонці Переліку.
Наприклад, наступні товари набудуть статусу походження за умови: готова гірчиця (код 2103 30 УКТЗЕД) - виготовлення з гірчичного порошку; оброблений камінь (код 6802 УКТЗЕД) - пиляння чи розділення іншим способом; слюда, включаючи розщеплену на пластини чи луски неправильної форми (код 2525 УКТЗЕД) - розщеплення, обрізка, подрібнення; лісоматеріали розпиляні (код 4407 УКТЗЕД) - розпилювання, стругання, шліфування, з'єднання в шип.
5. Кумулятивний принцип.
Для цілей визначення країни походження товару, виготовленого в державі - учасниці Угоди, застосовується кумулятивний принцип, що визначає походження того чи іншого товару при його послідовній обробці/переробці.

................
Перейти до повного тексту