1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Департамент декларування та митних режимів
Л И С Т
04.06.2007 N 10/1-4/935-ЕП
Начальникам регіональних
митниць
(крім Енергетичної)
Начальникам митниць
Щодо окремих питань ввезення транспортних засобів на митну територію України
За результатами перевірки митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України через пункти пропуску на українсько-молдовському кордоні громадянами при переселенні на постійне місце проживання в Україну за період з 05.03.06 до 31.12.06, що була проведена Держмитслужбою України, були виявлені численні факти порушень посадовими особами митних органів вимог актів законодавства України з питань митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що ввозяться громадянами для вільного обігу на території України при переселенні на постійне місце проживання в Україну.
Враховуючи викладене, надаємо роз'яснення стосовно окремих питань митного контролю та митного оформлення транспортних засобів при ввезенні їх громадянами на митну територію України.
1. Щодо подання сертифікату відповідності на транспортні засоби.
Частиною другою статті 5 Закону України від 13.09.01 N 2681 "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" зі змінами та доповненнями (далі - Закон 2681) встановлено, що транспортні засоби за кодами 8701,, 8702, 8703, 8704, 8705 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД) як нові, так і такі, що були у користуванні, які ввозяться на митну територію України громадянами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до законодавства України. Документи, що засвідчують відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, подаються митним органам під час митного оформлення транспортних засобів з метою вільного обігу та уповноваженим в Україні органам під час реєстрації транспортних засобів, якщо вони підлягають реєстрації.
Відповідно до статті 3 Закону України від 06.07.05 N 2739-IV "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" зі змінами та доповненнями (далі - Закон 2739) документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України.
Статтею 2 Закону 2739 встановлено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні ввезених транспортних засобів нових і таких, що були в користуванні, або виготовлених в Україні здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня "ЄВРО-2" згідно з технічними регламентами та національними стандартами (щонайменше за умови відповідності вимогам рівня "В" ДСТУ UN/ECE R 49-02А,В:2002 або "B","C","D" ДСТУ UN/ECE R 83-03:2002, які застосовують залежно від особливостей конструкції транспортних засобів).
Згідно зі статтею 3-2 Закону 2739 дія статті 2 цього Закону не поширюється на транспортні засоби, які ввозяться на митну територію України, зокрема, при переселенні громадян на постійне місце проживання до України.
Закон 2739 не містить норм, відповідно до яких транспортні засоби, які ввозяться на митну територію України громадянами при переселенні на постійне місце проживання до України, звільняються від обов'язкової сертифікації, а визначає, що вимоги щодо відповідності екологічним нормам не нижче рівня "Євро-2" у згаданому випадку не застосовуються.
Враховуючи викладене, митне оформлення згаданих транспортних засобів повинно проводитись лише за наявності документів, що засвідчують відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів.
2. Щодо кількості транспортних засобів, дозволених для ввезення громадянами на митну територію України при переселенні на постійне проживання.
Частиною другою статті 8 Закону 2681 визначено, що у разі переселення на постійне місце проживання на кожного повнолітнього громадянина дозволяється ввезення одного механічного транспортного засобу за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 УКТЗЕД.
Зазначаємо, що Законом 2681 не встановлено норм, за якими громадянам дозволено ввозити при переселенні на постійне місце проживання по одному транспортному засобу за кожним із визначених у частині другій статті 8 Закону 2681 кодів УКТЗЕД.
Враховуючи викладене, Законом 2681 дозволяється ввезення громадянами при переселенні на постійне місце проживання лише одного транспортного засобу із числа кодів УКТЗЕД, встановлених частиною другою статті 8 Закону 2681. Митне оформлення транспортних засобів за цими кодами УКТЗЕД, що перевищують зазначену кількість (тобто один), здійснюється на загальних підставах, в тому числі із застосуванням норм статей 1 та 2 Закону 2739.
3. Щодо складання акту митного огляду при ввезенні на митну територію України транспортних засобів громадянами.
Відповідно до пункту 2.2 Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Держмитслужби України від 17.11.05 N 1118 (далі - Правила) митне оформлення транспортних засобів, які ввозяться (пересилаються) працівниками дипломатичної служби, які перебували за кордоном у довготермінових відрядженнях або проходили дипломатичну службу строком не менше одного року та повертаються в Україну, а також транспортних засобів, що ввозяться громадянами при переселенні на постійне місце проживання в Україну, проводиться митним органом за місцем постійного проживання або тимчасового перебування таких громадян.
Згідно з пунктом 3.2.11 Правил митне оформлення таких транспортних засобів здійснюється відповідно до пункту 3.1 Правил.
Пунктом 3.1.4 Правил встановлено, що митне оформлення транспортних засобів здійснюється з обов'язковим складанням Акта про проведення митного огляду транспортного засобу, форму якого наведено в додатку 1 до цих Правил. Такий Акт підписується посадовою особою митного органу, що здійснила митний огляд, і власником ТЗ (уповноваженою особою), засвідчується відбитком особистої номерної печатки цієї посадової особи і залишається в справах митного органу разом з документами, на підставі яких було проведене митне оформлення.
Враховуючи викладене, складання акту митного огляду при проведенні митного оформлення транспортних засобів громадян митним органом за місцем постійного проживання або тимчасового перебування таких громадян у випадках, встановлених пунктом 2.2 Правил, є обов'язковим.
Роз'яснення стосовно процедури та місця митного оформлення транспортних засобів, які ввозяться громадянами при переселенні на постійне місце проживання в Україну, надавалося листом Держмитслужби від 26.01.07 N 10/44-ЕП.

................
Перейти до повного тексту