1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Порядок


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ОДЕСЬКА МИТНИЦЯ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Одеської митниці
03.08.2005 N 270
ПОРЯДОК
зберігання товарів та транспортних засобів на складах тимчасового зберігання, які знаходяться у зоні діяльності Одеської митниці
1. Загальні положення
1.1. Даний Порядок зберігання товарів та транспортних засобів на складах тимчасового зберігання, які знаходяться у зоні діяльності Одеської митниці (далі - Порядок) розроблено відповідно до статей 99-109 Митного кодексу України, Положення про склади тимчасового зберігання (далі - Положення), затвердженого наказом Держмитслужби України від 07.10.03 N 674 (зі змінами та доповненнями), з метою впорядкування процедури розміщення товарів та транспортних засобів (далі - товари) на складах тимчасового зберігання (далі - СТЗ) та видачі їх після проведення митного оформлення посадовими особами структурних підрозділів Одеської митниці.
1.2. Терміни, які вживаються у даному Порядку, визначені Митним кодексом України та Положенням.
1.3. Товари з моменту пред'явлення митниці та до їх випуску відповідно до обраного митного режиму можуть перебувати на тимчасовому зберіганні під митним контролем. Такі товари до завершення митного оформлення з дозволу відповідного підрозділу митниці розміщуються на СТЗ.
1.4. На території СТЗ створюється зона митного контролю відповідно до статей 48 - 52 Митного кодексу України, Порядку створення зон митного контролю та їх функціонування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.02 N 1947, та пункту 1.6 Положення.
1.5. На СТЗ відкритого типу повинен бути розташований підрозділ митниці, який здійснює митний контроль та митне оформлення. У разі надходження товарів на СТЗ автомобільним транспортом територія СТЗ повинна бути внесена до переліку місць прибуття автотранспорту відповідно до наказу Держмитслужби від 15.11.99 N 721 "Про визначення Переліку місць прибуття автотранспорту" (зі змінами та доповненнями).
1.6. Митний режим щодо зазначених товарів обирається під час передачі цих товарів на тимчасове зберігання і не може змінюватися їх власником або уповноваженою ним особою (далі - власник товарів) до закінчення строку тимчасового зберігання без погодження з начальником митниці або уповноваженою ним особою.
1.7. Строк тимчасового зберігання товарів на СТЗ починається з дня їх фактичного розміщення на СТЗ - дати оформлення Акта про розміщення товарів і транспортних засобів на тимчасове зберігання під митним контролем на СТЗ (далі - Акт) (додаток 1) та закінчується днем завершення митного оформлення відповідно до заявленого митного режиму або днем передання їх на склад митниці.
Строк тимчасового зберігання товарів на СТЗ не може перевищувати трьох місяців. Цей строк за заявою декларанта може бути продовжений Державною митною службою України, але не більше ніж на один місяць. Заява щодо продовження строку тимчасового зберігання товарів попередньо погоджується із власником СТЗ та митницею.
При переміщенні товарів з одного СТЗ на інший СТЗ строк зберігання не переривається.
1.8. До закінчення строків тимчасового зберігання під митним контролем на СТЗ товари повинні бути задекларовані власником товарів відповідно до обраного митного режиму або передані ним для зберігання митниці.
1.9. За зберігання товарів на СТЗ нараховується збір за перебування товарів під митним контролем відповідно до Порядку справляння митних зборів, які нараховуються за вантажною митною декларацією, затвердженого наказом Держмитслужби від 23.06.98 N 363 (зі змінами та доповненнями).
1.10. На СТЗ можуть розміщуватися будь-які товари, за виключенням тих, що зберігаються виключно митним органом відповідно до статті 166 Митного кодексу.
1.11. Взаємовідносини власника СТЗ відкритого типу з особами, які розміщують товари на СТЗ, визначаються договором зберігання відповідно до чинного законодавства України.
1.12. Відповідальність за декларування товарів зі сплатою всіх належних платежів, у тому числі митного збору за перебування товарів під митним контролем, несе власник товарів.
1.13. Відповідальність за дотримання вимог щодо тимчасового зберігання товарів під митним контролем, в тому числі за втрату чи пошкодження товарів, розміщених на СТЗ, несе власник СТЗ.
2. Порядок розміщення товарів під митним контролем на СТЗ
2.1. Після фактичного надходження вантажу у зону митного контролю власник товарів подає на ім'я начальника підрозділу митниці, в зоні діяльності якого знаходиться СТЗ, або уповноваженої ним особи (далі - начальник підрозділу митниці) письмову заяву (далі - Заява) (додаток 2) за підписами керівника та головного бухгалтера (у разі наявності).
2.2. До Заяви додаються лише документи, що дають змогу ідентифікувати товари, які розміщуються на тимчасове зберігання, та підтверджують законні підстави знаходження цих товарів у особи, яка бажає користуватися послугами СТЗ, а саме:
копія зовнішньоекономічного контракту (крім випадків надходження вантажів гуманітарної допомоги);
копія договору на зберігання товарів між їх власником та власником СТЗ (якщо склад відкритого типу);
копія облікової картки суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності;
товаросупровідні документи;
документи контролю доставки товарів (ПП, ПД, ВТД);
копія Дозволу Одеської митниці на право використання приміщення, резервуару, майданчика в якості СТЗ (для СТЗ закритого типу);
інші документи, необхідні для митного контролю, відповідно до чинного законодавства.
2.3. Зберігання товарів і транспортних засобів на СТЗ відкритого типу здійснюється на підставі договору зберігання, який укладається у письмовій формі.
Під час укладення договору зберігання у ньому може бути визначено конкретний термін зберігання товарів і транспортних засобів у встановлених межах, а також право власника СТЗ по розпорядженню товарами і транспортними засобами у разі незвернення за ними їх власника (уповноваженої особи) до закінчення строку зберігання та інше.
2.4. У разі виконання власником товарів вимог, установлених пунктами 2.2 та 2.3 цього Порядку, начальник підрозділу митниці дозволяє розміщення товарів на СТЗ шляхом накладання відповідної резолюції на Заяві.
2.5. Власник СТЗ не може відмовити в розміщенні на СТЗ товарів, що перебувають під митним контролем, після прийняття начальником підрозділу митниці рішення щодо розміщення.
2.6. Начальник підрозділу митниці має право відмовити в розміщенні товарів на СТЗ, якщо власник СТЗ не забезпечує належних умов для здійснення посадовими особами митного контролю під час розміщення товарів на СТЗ.
2.7. Після отримання дозволу на розміщення товарів на СТЗ посадова особа підрозділу митниці, яка призначається начальником цього підрозділу (далі - посадова особа), здійснює митний огляд та розміщення товару.
Розміщення товарів посадовою особою на тимчасове зберігання під митним контролем обов'язково здійснюється у присутності уповноважених осіб власника СТЗ, власника товарів та представників контролюючих органів (у разі необхідності здійснення інших видів контролю відповідно до статті 27 Митного кодексу України).
Якщо товари підлягають фітосанітарному, ветеринарному, екологічному, радіологічному та іншим видам контролю, то на момент розміщення цих товарів подаються товаросупровідні документи, на яких мають бути проставлені відповідні відмітки (у вигляді штампів, печаток тощо) служб фітосанітарного, ветеринарного, екологічного, радіологічного чи інших видів контролю.
2.8. Проведення митного огляду товарів здійснюється посадовою особою шляхом:
перевірки цілісності митного забезпечення на транспортному засобі, що доставив товари на СТЗ, а також на вантажних місцях (за наявності);
контролю за вантажними роботами в процесі вивантаження товарів та їх розміщенням в приміщеннях СТЗ, в ході якого остаточно з'ясовується відповідність товарів всім відомостям, що зазначаються в супровідних документах.
2.9. Товари, які можуть завдати шкоди іншим товарам, або ті, що потребують особливих умов зберігання, повинні розміщуватися в спеціально пристосованих приміщеннях СТЗ.
2.10. Після розміщення товарів під митним контролем на СТЗ відомості про розміщені товари заносяться до Акту та Журналу обліку товарів, що зберігаються на СТЗ під митним контролем (далі - Журнал) (додаток 3).
Посадова особа, яка склала Акт, присвоює йому номер та заносить дані до графи 4 Журналу.
На Акті посадовою особою проставляється відбиток штампу ПМК.
У разі проведення комісійного митного огляду Акт підписують всі члени комісії.
Акт заповнюється у трьох примірниках (у двох примірниках для СТЗ закритого типу), які розподіляються наступним чином:
перший примірник залишається у справах ПМО;
другий примірник призначається для власника СТЗ;
третій примірник призначається для власника товарів (у випадках розміщення товарів на СТЗ відкритого типу).
Одержувачі другого та третього примірників Акта розписуються про факт отримання в першому примірнику.
2.11. Форми Акту, Заяви та Журналу, наведені відповідно в додатках 1, 2 та 3 цього Порядку, виготовляються за допомогою комп'ютера.
2.12. У разі виявлення під час розміщення товарів на тимчасове зберігання порушень митних правил посадовою особою складається протокол про ПМП та проводяться дії відповідно до чинного законодавства України.
3. Порядок митного контролю товарів, які розміщені на СТЗ
3.1. З метою організації контролю за товарами, розміщеними на тимчасове зберігання під митним контролем на СТЗ, у підрозділі митниці формується окрема тека, в якій зберігаються зареєстровані Заяви, Акти та документи до них.
Контроль за відповідними документами та товарами, розміщеними на тимчасове зберігання під митним контролем на СТЗ, здійснює посадова особа, визначена начальником відповідного підрозділу митниці.
3.2. Не менш ніж за 20 календарних днів до закінчення строку тимчасового зберігання товарів посадова особа підрозділу митниці, за дозволом якого товари розміщено на СТЗ, готує проект листа-попередження про те, що визначений термін перебування товарів під митним контролем закінчується та товари повинні бути задекларовані власником товарів до обраного митного режиму або передані для зберігання митниці. Лист-попередження за підписом начальника митниці або уповноваженої ним особи через загальний відділ направляється на адресу власника товарів та власника СТЗ. При цьому у листі-попередженні обов'язково зазначається про те, що в разі невиконання встановлених митницею вимог власника товарів буде притягнуто до відповідальності згідно чинного законодавства.
3.3. В разі необхідності продовження строку тимчасового зберігання товарів або зміни обраного митного режиму власник товарів не менш ніж за 15 календарних днів до закінчення строку зберігання надає на ім'я начальника митниці мотивовану заяву із зобов'язанням дотримання строку зберігання товарів під митним контролем на протязі одного місяця.
До заяви надаються наступні документи:
копії документів, що надавались митниці під час розміщення товарів на СТЗ;
копія акту про розміщення під митним контролем товарів і транспортних засобів для зберігання на СТЗ;
документи, що підтверджують погодження продовження терміну тимчасового зберігання товарів із власником СТЗ;
інші документи, що можуть бути необхідні для розгляду справи (копії інвойсів, дозволів державних контролюючих органів, специфікацій, рішень судових органів тощо).
3.4. У випадку, якщо власник товарів звернувся до митниці із порушенням строку, визначеного у пункті 3.3 цього Порядку, митниця надає власнику товарів відмову в продовженні строку тимчасового зберігання товарів під митним контролем.
3.5. Після реєстрації у загальному відділу та накладення резолюції начальником митниці або уповноваженою ним особою заява власника товарів разом із пакетом документів направляється до підрозділу митниці, що дав дозвіл на розміщення товарів на СТЗ.
3.6. Після отримання заяви власника товарів посадова особа здійснює перевірку фактичного стану товарів, які зберігаються під митним контролем на СТЗ, із складанням Акту митного огляду товарів за формою, наведеною у наказі Держмитслужби від 20.04.05 N 314, який додається до пакету документів.
3.7 За результатами розгляду наданого пакету документів та фактичного стану товарів посадова особа готує проект рішення митниці щодо продовження строку тимчасового зберігання товарів на СТЗ. Проект рішення повинен містити інформацію щодо розгляду документів та фактичного стану товарів, наявності (відсутності) з боку власника товарів та власника СТЗ порушень встановленого порядку тимчасового зберігання, а також обґрунтовані висновки щодо доцільності (недоцільності) продовження строку тимчасового зберігання товарів.
Лист за підписом начальника митниці або уповноваженої ним особи засобами електронного зв'язку через загальний відділ надсилається на адресу Держмитслужби України. При цьому, заява власника товарів та пакет документів на продовження строку тимчасового зберігання залишається у справах підрозділу митниці.
3.8. Загальний термін розгляду та відправки до Держмитслужби документів щодо продовження строку тимчасового зберігання товарів не повинен перевищувати 3 днів з дати звернення власника товарів.
3.9. Остаточне рішення щодо продовження строку тимчасового зберігання товарів на СТЗ, розташованих в зоні діяльності Одеської митниці, приймається Державною митною службою України.
3.10. Про прийняте рішення Держмитслужби власник товарів та власник СТЗ повідомляється підрозділом митниці, який готував проект рішення митниці щодо продовження строку тимчасового зберігання товарів на цьому СТЗ, шляхом письмової відповіді на їх адресу за підписом начальника митниці або уповноваженої ним особи. Відповідь митниці додається до пакету документів на продовження строку тимчасового зберігання, який залишається у справах підрозділу митниці.
3.11. Власник СТЗ здійснює облік товарів, що зберігаються на СТЗ, шляхом унесення до Журналу відповідних відомостей.
3.12. До 10 числа місяця, наступного за звітним, власник СТЗ подає до підрозділу митниці звіт про товари, що зберігаються на СТЗ, за формою, наведеною у додатку 3 до даного Порядку. Звіт повинен забезпечувати якість контролю та обліку товарів, що зберігаються на конкретному СТЗ.
3.13. Звіти власників СТЗ зберігаються в справах підрозділу митниці в окремій теці "Звіти про товари, що зберігаються на СТЗ".
3.14. Митниця може зобов'язати власника СТЗ надати позачерговий звіт за формою та в строки, встановлені митницею.
3.15. Власник СТЗ несе відповідальність перед митницею за неподання звітності щодо товарів, які перебувають під митним контролем, передбачену статтею 343 Митного кодексу України.
3.16. Відповідальні посадові особи митниці, які визначаються наказом по митниці, щоденно вводять до ЄАІС ДМСУ Звіт про рух товарів через СТЗ, сформований згідно з додатком 2 до листа Держмитслужби від 12.10.04 N 25/9-16/12335-ЕП, за допомогою ПІК "Моніторинг товарів, що переміщуються через склади тимчасового зберігання".
3.17. За рішенням митниці посадові особи митниці мають право проводити планові (1 раз на рік) і раптові інвентаризаційні перевірки діяльності СТЗ.
4. Порядок зберігання товарів під митним контролем на СТЗ
4.1. Товари зберігаються на СТЗ до завершення митного оформлення, за умови виконання вимог, що забезпечують здійснення митного контролю в повному обсязі.
4.2. Власник СТЗ забезпечує окреме зберігання партій товарів.
Товари, які можуть завдати шкоди іншим товарам, або ті, що потребують особливих умов зберігання, повинні розміщуватися в спеціально пристосованих приміщеннях СТЗ.
Дозволяється спільне зберігання партій товарів окремих категорій за умови документального підтвердження виготовлення їх одним виробником із застосуванням єдиного технологічного процесу та притаманності цим товарам однакових фізичних і якісних характеристик.
4.3. За відсутності на СТЗ закритого типу товарів, що перебувають під митним контролем, власник СТЗ може з дозволу митниці використовувати цей СТЗ для зберігання товарів, які не перебувають під митним контролем. Одночасне зберігання на СТЗ закритого типу товарів, що перебувають під митним контролем, і товарів, які не перебувають (не перебували) під митним контролем, не допускається.
Дозволяється спільне зберігання протягом не більше двох діб товарів, що перебувають під митним контролем, і товарів, оформлених у відповідному митному режимі.
4.4. Власник СТЗ зобов'язаний:
створювати всі необхідні умови для забезпечення дієвого митного контролю та митного оформлення товарів, розміщених на СТЗ;
облаштувати СТЗ засобами вивантаження та навантаження, іншими необхідними технічними засобами, зокрема для вимірювання ваги, довжини тощо;
виключити можливість переміщення товарів зі СТЗ поза митним контролем;
не перешкоджати здійсненню митного контролю та митного оформлення товарів, розміщених на СТЗ;
вести облік товарів та подавати звітність щодо товарів, які зберігаються на СТЗ відповідно до вимог, зазначених у пунктах 3.12-3.15 даного Порядку;
забезпечити неможливість проникнення сторонніх осіб на територію та в приміщення СТЗ, де зберігаються товари під митним контролем;
обладнати склад не менше ніж двома засобами забезпечення (ідентифікації), один з яких має знаходитися у віданні підрозділу митниці.
4.5. Відповідно до статті 63 Митного кодексу України на СТЗ з дозволу начальника митниці або уповноваженої ним особи можуть здійснюватись наступні операції: навантаження, вивантаження, перевантаження, усунення пошкоджень упаковки, розпакування, упакування, перепакування товарів, зміна ідентифікаційних знаків чи маркування на цих товарах або їх упаковці, а також заміна транспортного засобу.
Зазначені операції здійснюються за рахунок власників товарів.
Крім вказаних операцій товари, що знаходяться на СТЗ, можуть бути з дозволу начальника підрозділу митниці піддані:
огляду та вимірюванню власником складу та власником товару;
операціям, необхідним для забезпечення зберігання товарів у незмінному стані.
4.6. Відповідно до ч. 2 статті 109 Митного кодексу України та за заявою власника товарів для проведення необхідних експертиз можуть бути відібрані проби та зразки товарів. При відборі зразків посадовою особою підрозділу митниці вносяться відповідні записи до графи 14 Журналу.
Норми взяття проб і зразків установлюються наказом Держмитслужби від 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативів відбору проб і зразків товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) митними лабораторіями".

................
Перейти до повного тексту