- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про затвердження Концепції впровадження стандартів Європейського Союзу за методом "обкладинки"
На виконання пункту 9.31 Національного плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 27.04.2011
N 504,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Концепцію впровадження стандартів Європейського Союзу за методом "обкладинки", що додається.
2. Департаменту технічного регулювання забезпечити оприлюднення цього наказу на веб-порталі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
3. Державному підприємству "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" забезпечити опублікування цього наказу в черговому виданні щомісячного інформаційного покажчика "Стандарти".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Павленка В.П.
Перший віце-прем'єр-міністр України - Міністр | А.П.Клюєв |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економічного розвитку
і торгівлі України
16.11.2011 N 224
КОНЦЕПЦІЯ
впровадження стандартів Європейського Союзу за методом "обкладинки"
Ця Концепція спрямована на забезпечення розвитку національної системи стандартизації шляхом гармонізації із системою стандартизації ЄС.
Об'єктивною необхідністю сьогодення є впровадження міжнародних та європейських стандартів, які сприятимуть обміну товарами та послугами з торговими партнерами країн - членів ЄС, підвищенню якості та конкурентоспроможності продукції на всіх рівнях виробництва для задоволення вимог споживачів, надійного захисту їх життя, здоров'я, створення безпечних умов праці та збереження навколишнього природного середовища.
Реалізація Концепції стане основою для подальшої економічної інтеграції України, зокрема створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.
Визначення проблеми та обґрунтування необхідності її розв'язання
Стандартизація є ключовим чинником підтримки державної соціально-економічної політики, сприяє розвитку добросовісної конкуренції, виробництву конкурентоспроможної і якісної продукції, усуненню технічних бар'єрів у торгівлі, підвищенню рівня безпеки життя, здоров'я і майна громадян, забезпечує охорону інтересів споживачів, навколишнього природного середовища й економію усіх видів ресурсів як основи сталого розвитку національної економіки.
Стандартизація як один із засобів державного регулювання має значний внесок в економічний розвиток країни, при цьому роль і принципи стандартизації в умовах реформування української економіки повинні бути адекватні змінам, що в ній відбуваються, і відповідати базовим принципам європейської та міжнародної практики.
Європейська Комісія вважає стандартизацію основним підґрунтям європейської політики. Вільне переміщення товарів, послуг, капіталів у країнах Європейського Співтовариства стало реальністю. Європейські стандарти мають тривалу традицію та широковідомі у всьому світі своєю ефективністю. Застосування загальних європейських стандартів дає змогу на сьогодні європейській промисловості використовувати переваги вільної торгівлі та усувати технічні бар'єри її розвитку.
Фонд нормативних документів (далі - НД) кожної країни ЄС складається із національних, європейських та міжнародних стандартів, упроваджених на національному рівні. До національних органів стандартизації країн - членів ЄС висувається вимога щодо впровадження на національному рівні всіх прийнятих у ЄС європейських стандартів, при цьому національні стандарти в разі виявлення суперечностей положень повинні бути скасовані. Країни - члени ЄС переважно приймають європейські стандарти своєю національною мовою, мовою оригіналу приймаються стандарти, які не мають широкого застосування у країні.
Україна є афілійованим членом європейських організацій стандартизації - Європейського комітету з стандартизації (далі - CEN) та Європейського комітету з стандартизації в галузі електротехніки (далі - CENELEC) з 01.01.2008, у яких її інтереси як національний орган стандартизації представляє центральний орган виконавчої влади з питань стандартизації. Для країн - претендентів на вступ до ЄС існує вимога щодо необхідності впровадження на національному рівні не менше ніж 80% стандартів, чинних у ЄС. Прийняті стандарти повинні бути ідентичними із європейськими, тобто їх положення повинні бути прийняті без змін.
Орієнтовна кількість НД, які застосовуються країнами - членами ЄС, становить: стандарти CEN - понад 14 тис., стандарти CENELEC - понад 5 тис., загальна їх кількість ставитиме понад 19 тис. стандартів.
Роботи щодо гармонізації національних стандартів з міжнародними та європейськими, пріоритетність прямого впровадження яких визначена статтею
5 Закону України
"Про стандартизацію", проводяться в Україні на постійній основі з 2001 року.
На сьогодні в Україні загальна кількість національних стандартів, гармонізованих із міжнародними та європейськими, становить 6809 стандартів, з них 1673 стандарти, гармонізовані з європейськими.
Низькі темпи гармонізації національних стандартів обумовлені недостатнім фінансуванням цих робіт, яке на сьогодні здійснюється практично тільки за рахунок коштів державного бюджету, а також складністю процедур використання бюджетних коштів.
Упровадження національних стандартів, гармонізованих із міжнародними та європейськими, в Україні здійснюється відповідно до вимог національного стандарту ДСТУ 1.7:2001 "Національна стандартизація. Правила і методи прийняття та застосування міжнародних і регіональних стандартів" (далі - ДСТУ 1.7). Цей стандарт, який передбачає прийняття міжнародних та європейських стандартів на національному рівні, як на національній мові (методом "перекладу"), так і мовою оригіналу (методи "підтвердження", "передруку" та "обкладинки"), розроблено на основі настанови міжнародних організацій стандартизації ISO/IEC Guide 21 "Прийняття міжнародних і регіональних стандартів та документів, прирівняних до них".
Методи прийняття національних стандартів, гармонізованих із міжнародними та європейськими, мовою оригіналу рекомендовані цією настановою для країн, де мова є однією з офіційних мов міжнародних чи регіональних організацій стандартизації (англійська, німецька та французька).
................Перейти до повного тексту