1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
від 01.12.2000
м.Київ
Погоджено: Затверджено:
Заступник начальника Перший заступник Міністра
ГоловКРУ України економіки України
Г.Ю.Самусь В.М.Кальник
01.12.2000 01.12.2000
Інструкція про порядок організації і проведення перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Мінекономіки України
1. Загальні Положення
Основне завдання перевірки є здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю, цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів, збереженням державного майна, економним використанням матеріальних і фінансових ресурсів, правильністю ведення бухгалтерського обліку, а також виявлення та усунення фактів порушення фінансової дисципліни, безгосподарності, перекручення звітності на підприємствах, установах і організаціях, що входять до сфери управління Міністерства економіки України.
Перевірці підлягають засновницькі документи, первинні бухгалтерські документи, записи в реєстрах (картках, книгах) аналітичного і синтетичного обліку, оборотні накопичувальні відомості, баланси і додатки до них, кошториси доходів та видатків (згідно із таблицею економічної класифікації видатків бюджету). Документи повинні піддаватись суцільній або вибірковій перевірці.
У своїй діяльності слід користуватися постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.98 р. N 1053 "Про відомчий контроль у системі міністерств", законодавством, а також наказами, розпорядженнями та інструкціями відповідних міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Касові і банківські операції повинні завжди перевірятися суцільним порядком.
У випадку виявлення розкрадань, зловживань і привласнень грошових коштів, а також необгрунтованих бухгалтерських записів, суцільна перевірка бухгалтерських документів здійснюється за весь період ревізії.
За фактами виявлених порушень, недостач і розкрадань грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей, а також у інших необхідних випадках, ревізор вимагає письмові пояснення від посадових та матеріально відповідальних осіб об'єкта, який перевіряється. Пояснення отримуються на ім'я особи, яка призначила перевірку, з обов'язковим датуванням. Пояснення повинні бути конкретні й вичерпні за суттю поставлених питань.
Факти розкрадань, нестач, переплат грошових коштів та інші порушення докладно викладаються у довідці про перевірку.
До порушень фінансової та кошторисної дисципліни відносяться: допущені перевитрати за кошторисом; порушення порядку і розмірів видачі підзвітних сум, несвоєчасне їх повернення, втрати із причини незабезпечення схоронності матеріально-майнових цінностей, погане утримання основних фондів та інвентаря, яке спричиняє передчасний ремонт, придбання непотрібних для господарської і експлуатаційної діяльності матеріально-майнових цінностей і пов'язані з ним безгосподарні витрати по їх транспортуванню, схоронності тощо; несвоєчасні розрахунки з фінорганами та іншими організаціями за обов'язковими платежами в погашенні позик, із відрахувань від прибутків, перерахувань податків, перевищення встановлених банком лімітів перехідних залишків у касі грошової готівки.
Класифікуючи порушення, ревізор повинен у всіх випадках посилатися на закон, постанову, наказ, інструкцію, які порушено.
2. Ревізія грошових коштів, касових, банківських операцій
2.1. Ревізія каси
Ревізія каси починається з перевірки наявності грошових коштів та інших цінностей, які знаходяться у касі, з обов'язковою участю головного бухгалтера або його заступника і касира.
При цьому, ревізор повинен розпискою касира попередньо встановити, чи немає у касі грошових сум, які належать іншим організаціям, і у випадку наявності врахувати їх при знятті залишку, а у приналежності грошових сум іншим організаціям пізніше переконатися за документами і письмовим підтвердженням тих організацій, яким належать гроші.
Перевірці підлягають: готівка, цінні папери, умовні цінності, різні марки, лімітовані і не лімітовані чеки (якщо вони є), бланки суворої звітності на інші цінності.
У тому випадку, коли неможливо здійснити перевірку каси негайно, через тимчасову відсутність касира на місці (касир у банку), ревізор повинен опечатати касу і перевірка проводиться після повернення касира.
Наявні у касі грошові прибуткові і видаткові документи, не записані до касової книги, перевіряються з точки зору їх правильного оформлення і законності здійснених за ними операцій і записуються касиром до касової книги перед перевіркою наявності каси.
Підсумки із оприбуткування і видатків касової книги підраховуються за весь минулий період після складання і здачі в бухгалтерію останнього касового звіту зі звітом за цей же період всіх доходів, зборів та інших надходжень, витрат, зданих до банку.
Перевірка здійснюється за прибутковими і видатковими касовими ордерами.
Розписки приватних осіб, не підтверджені відповідно оформленими витратними касовими ордерами, що підтверджують витрати, не повинні прийматися. Ці суми зараховуються як нестача і касир повинен їх сплатити, а подібні порушення касової дисципліни ревізор повинен відзначити в акті.
Представлені касиром платіжні відомості, оплата за якими продовжується, приймаються ревізором як видаткові документи в частині виправданих підписами одержувачів грошей.
Виявлені в касі надлишки грошей оприбутковуються за касовою книгою і надалі до з'ясування відносяться на розрахунки з бюджетом.
Нестача грошей і інших цінностей у касі, незалежно від суми і часу їх виплати, відноситься до винних осіб списуванням із каси у видатки.
Прибуткові і видаткові касові операції на період ревізії каси, яка перевіряється, припиняються.
При перевірці каси ревізор також повинен перевірити:
- забезпечення каси ізольованим приміщенням (перегородкою, бар'єром), вогнетривким сейфом чи шафою, віконними гратами, вогнегасником, охоронною сигналізацією в нічний час;
- забезпечення схоронності грошових коштів в дорозі при перевезенні;
- проведення щоденного, після закінчення робочого часу, опечатування сейфів і приміщень кас;
- дотримання порядку зберігання других екземплярів ключів у начальника або в спецвідділі підприємства;
Після закінчення ревізії каси її підсумки відразу оформляються актом, який повинен бути складений обов'язково в день закінчення ревізії каси і підписаний всіма присутніми при ревізії особами і касиром.
При виявленні нестач чи лишків грошових коштів і умовних цінностей, необхідно вимагати від касира і головного бухгалтера негайного повернення касиром нестачі, а бухгалтерії - до оприбуткування виявлених лишків або списанню нестач і відображенню цих операцій на відповідному рахунку балансу.
Необхідно перевірити правильність підрахованих у касовій книзі підсумків з прибутку і видатків виведених залишків на кінець кожного операційного дня.
Після закінчення перевірки підсумків і залишків за касовою книгою (або в кінці записів), ревізор повинен зробити відмітку, за який період часу перевірені ним підсумки і залишки та поставити свій підпис і дату.
При виявленні в ревізованому підприємстві присвоювань, розтрат, розкрадання грошових коштів та інших зловживань, ревізор повинен негайно довести це до відома керівника, який його відряджав, а також - слідчих органів.
Ревізія каси повинна не тільки розкрити порушення і недоліки в роботі, але й сприяти їх усуненню.
2.2. Ревізія касових операцій
Касові (і банківські) операції перевіряються суцільним порядком. Ревізор зобов'язаний ретельно виявити всі порушення і недоліки в організації обліку грошових коштів і оформленні касових документів, - повноту і правильність всіх передбачених у них реквізитів і на місці вжити заходи із усунення виявлених недоліків у період проведення ревізії.
При ревізіях установлюється чи підписані прибуткові касові ордери головним бухгалтером і касиром.
Ревізією повинно бути встановлено:
а) чи є розпорядження по ревізованому підприємству, хто має право підписувати грошові документи;
б) чи правильно ведуться книги з обліку готівки, акцептованих платіжних доручень, довідок банку на здані грошові суми;
в) чи проводяться записи в касову книгу в міру проведення касових операцій, чи не допускаються в касовій книзі підчистки і не обумовлені виправлення сум;
г) чи вчасно передаються в бухгалтерію касові звіти (відривні листи касової книги) з додатком прибуткових і видаткових касових документів;
д) чи є підписи працівників бухгалтерії в касовій книзі про приймання звітів касира;
е) чи вчасно здаються до каси ревізованого підприємства різні надходження: виручка від реалізації товарів і матеріалів, плата за моніторинговий нагляд;
ж) чи правильно оформляються прибуткові і видаткові касові ордери за формою КО-1 і КО-2.
Ревізор повинен перевірити в касовій книзі за попередній і поточний місяці підсумки за кожний день з прибутків і видатків, правильність виведення залишків на кінець кожного операційного дня і перенесення їх на початок наступного дня; виявити випадки перевищення касових залишків на перше число кожного місяця і за всі дні попереднього і поточного місяців проти встановленого банком ліміту.
При перегляді прибуткових і видаткових касових документів особливу увагу необхідно звернути на перевірку наявності на них усіх необхідних реквізитів (дата складання, номер документа, дозволяючи написи посадових осіб, від кого надійшли чи кому і за що видано гроші, розписка в їх одержанні), а також правильність кореспондованих рахунків, відмічених на документах і звітах.
При наявності сторнованих записів слід встановити в кожному окремому випадку їх обгрунтованість.
Ревізору слід переконатись у тому, що всі прибуткові і видаткові записи в касових звітах підтверджуються відповідними документами, які повинні бути погашені датованими відтисками штампів відповідно "Одержано" та "Сплачено". Він повинен перевірити, чи вказуються на прибуткових касових ордерах номери чеків, за якими одержано з банку гроші.
Якщо ревізор почав перевірку каси серед робочого дня, то перш за все необхідно за касовою книгою переконатися у своєчасності і повноті запису сум грошових коштів, виданих операторам для здійснення операцій і зданих ними протягом дня залишків.
Ревізору необхідно звернути увагу на щоденне і повне оприбуткування за касовою книгою грошей, одержаних від реалізації.
У сплачених розрахунково-платіжних відомостях на виплату зарплати, премії і т.д. необхідно звірити наявність підписів одержувачів коштів, прорахувати (вибірково) підсумки по графі "До видачі на руки" і підсумки по горизонталі і переконатися у тотожності сум, виплачених за відомостями, виправданих розписками і списаних по касі; вказати в акті, за який платіжний період перевірені відомості, їх номери, суми підсумків до видачі і результати перевірки.
При виплаті заробітної плати за журналом депонованої зарплати ревізор повинен з'ясувати чи не повторюються ці виплати за відомостями і чи відповідають суми, указані в журналі сумам до видачі, вказаним у відомостях при депонуванні.
Ревізор визначає, чи вказуються в платіжних документах сторонніх осіб паспортні дані і місце проживання одержувачів грошей; чи дотримується встановлений порядок виплати грошових сум за довіреностями; чи завірені підписи довірителів і чи додані довіреності до видаткових грошових документів.
Залишки за касовою книгою (за звітом) на перші числа кожного місяця і місячні обороти за всіма рахунками звіряються з журналом-ордером N 1.
Потрібно встановити:
- чи є в особових справах матеріально-відповідальних осіб зобов'язання про матеріальну відповідальність, передбачену Положенням про касові операції.
Перевірка касових операцій передбачає перевірку їх достовірності і законності. Для більшої переконливості і достовірності операцій в необхідних випадках може бути застосовано метод зустрічної перевірки, коли касові документи співставляються з іншими обліковими даними, наприклад, виплатою готівкових коштів з оплати дрібних господарських матеріалів оприбуткуванням цих матеріалів, реалізацією матеріалів готівкою, видачею коштів банком за чеком з оприбуткуванням грошей за касою. У законності касових операцій ревізор повинен переконатись за характером та метою їх здійснення.
2.3. Ревізія банківських операцій
При ревізії банківських операцій і документів, пов'язаних з цими операціями, ревізор зобов'язаний встановити:
- які (розрахункові, поточні, спеціальні) рахунки відкриті в банку і їх номери;
- чи наявні всі виписки за кожним рахунком, їх справжність і послідовність підбору.
Повнота виписок за рахунками визначається за їх підбором за датами, переносом залишків сум, а також за їх сторінковою нумерацією, достовірністю, за зовнішніми ознаками, наявністю відбитків штампів та підписів працівників банку.
Перевірка операцій, проведених через банки, проводиться окремо за кожним балансовим рахунком, розрахунковим, поточним, рахунками спеціальних коштів.
Ревізія операцій за розрахунковими поточними і спеціальними рахунками у банку повинна проводитись суцільним порядком.
У разі сумнівів ревізора в достовірності виписок банку, що підтверджують залишки коштів на рахунках банку в день ревізії або в достовірності тієї чи іншої операції, ревізор повинен перевірити їх в установі банку особисто.
Потрібно перевірити:
чи відповідають обороти, а також залишки грошових коштів виведені на перше число кожного місяця за виписками банку, оборотам і залишкам, указаним в ж/о N 3;
обгрунтованість документами всіх операцій і особливо сторнованих статей;
чи відповідає кореспонденція рахунків на документах (і виписках банку) характеру оформлених ними операцій.
Перевірити наявність випадків оплати через банк безтоварних рахунків (незаконного авансування постачальників).
Якщо в момент проведення ревізії є невідрегульовані суми за розрахунками з банком, ревізор повинен з'ясувати, коли і за якими документами-операціями вони виникли, яке є листування з цих сумах.
При наявності списань з розрахункових рахунків у банку різних штрафів, пені, неустойок, у кожному окремому випадку, з'ясувати причини їх виникнення і винних осіб, звернувши при цьому увагу на відповідність віднесення цих непродуктивних витрат у бухгалтерському обліку.
При перерахуванні з рахунків у банку грошових коштів на оплату за товари, матеріали, виконані роботи, чи надані послуги, ревізор вибірково виявляє, чи оприбутковано сплачені товарні і матеріальні цінності, чи прийнято виконані роботи та чи підтверджено надані послуги відповідними документами і підписами.
Чи всі чеки видаються під розписку касиру чи іншому одержувачу і чи немає випадків одержання з банку грошей за чеками на пред'явника, чи не підписуються чеки керівником підприємства до їх заповнення без вказування сум і мети витрати грошей, чи зберігаються чеки забезпеченим порядком у головного бухгалтера і чи не допускається їх зберігання у касира.
Результати перевірки банківських (як і касових) операцій відображаються в загальній довідці про перевірку, при цьому ревізор в довідці повинен зробити чіткий запис про перевірку, з якого б було видно, що всі банківські операції перевірено, у бухгалтерському обліку відображено правильно, грошові суми як за банком, так і за касою оприбутковано, списано повністю і своєчасно, а бухгалтерські записи відповідають випискам банку.
3. Ревізія документів по заробітній платі
Перевіркою виявляється:
дотримання штатної дисципліни на підприєствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Мінекономіки (згідно з затвердженими штатними розкладами);
наявність розроблених положень про управління (відділ) та функціональних обов'язків;
використання бюджетних коштів згідно з затвердженими кошторисом у розрізі статей:
правильність нарахування заробітної плати, доплат, надбавок, премій, оплати лікарняних та нарахувань і утримань з заробітної плати;
відповідність посадових окладів фактично діючим окладам (тарифних ставок) працівників підприємства та угоди;

................
Перейти до повного тексту