- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про підсумки роботи агропромислового комплексу за січень-березень 2009 року
Розглянувши підсумки роботи агропромислового комплексу України за січень-березень 2009 року, колегія відзначає, що у першому кварталі поточного року Мінагрополітики і регіональні органи управління АПК спрямовували зусилля на реалізацію основних положень державної аграрної політики України з метою забезпечення продовольчої безпеки держави, утвердження конкурентоспроможного на внутрішньому та зовнішньому ринках агропромислового комплексу, вирішення проблем соціального розвитку села.
Завдяки вжитим на державному рівні заходам щодо мінімізації впливу наслідків фінансової кризи на агропромисловий комплекс держави збережено основні позитивні макроекономічні тенденції.
У I кварталі 2009 року виробництво валової продукції сільського господарства в усіх категоріях господарств збільшилося в порівнянні з відповідним періодом 2008 року на 1,7 відсотка, в тому числі у сільськогосподарських підприємств - на 7 відсотків.
Обсяги виробництва валової продукції зросли у 19 регіонах, з них найбільше у Дніпропетровській (на 11,1 відсотка), Донецькій (на 10,2 відсотка), Запорізькій (на 8,6 відсотка), Миколаївській (на 8,3 відсотка), Волинській (на 7,6 відсотка) областях.
За оперативними даними станом на 22 квітня поточного року всіма категоріями господарств посіяно 4,9 млн.га ярих зернових та зернобобових культур (включаючи кукурудзу), що становить 66 відсотків від прогнозу, що на рівні відповідного періоду попереднього року.
Ранні ярі зернові посіяно на 4,6 млн.га (104 відсотки до прогнозу). Із загального обсягу посіяно пшениці 327 тис.га (103 відсотки до прогнозу), ячменю - 3,6 млн.га (103 відсотки), вівса - 438 тис.га (100 відсотків, гороху - 271 тис.га (104 відсотки).
Посіяно кукурудзи на зерно 302 тис.га, або 13 відсотків до прогнозованого.
Цукрові буряки посіяно на площі 294 тис.га, (84 відсотки), соняшник - на 938 тис.га (27 відсотків), соя - на 69 тис.га (12 відсотків).
Належними темпами проводиться робота щодо посадки картоплі, посіву овочів відкритого ґрунту.
Станом на 22 квітня у всіх категоріях господарств посіви озимих культур підживлено на площі 7,8 млн.га, що становить 95 відсотків до прогнозованого.
До Зведеного бюджету станом на 01.04.09 від підприємств агропромислового комплексу надійшло 4,0 млрд.грн. податкових платежів (що на 39 відсотків більше, ніж було сплачено у відповідному періоді 2008 року), до державного бюджету - 3,1 млрд.грн. податкових платежів (що на 50 відсотків більше).
Зросли надходження платежів від сільськогосподарських товаровиробників до Пенсійного фонду.
Заборгованість із виплати заробітної плати працівникам аграрного сектора економіки станом на 01.04.09 в економічно активних підприємствах зменшилася порівняно з початком поточного року на 19,5 відсотка і становила 26,0 млн. гривень.
Протягом січня-березня поточного року експорт продукції агропромислового комплексу зріс на 10 відсотків проти відповідного періоду минулого року і становив 2,1 млрд. доларів США.
Зовнішньоторговельне сальдо позитивне і дорівнює 886,5 млн.дол.США.
Разом з тим, не призупинено негативні тенденції щодо скорочення чисельності поголів'я великої рогатої худоби, зменшення обсягів реалізації на забій худоби та птиці в живій масі, виробництва молока.
В усіх категоріях господарств станом на 01.04.09 поголів'я великої рогатої худоби зменшилося порівняно з відповідним періодом попереднього року на 5,8 відсотка і становило 5609,7 тис. голів. Зменшення відбулося в усіх областях, за виключенням Полтавської.
Поголів'я корів у всіх категоріях господарств зменшилося на 7 відсотків і становило 2874,4 тис. голів. Чисельність поголів'я корів зменшилась в усіх регіонах. Найбільше зменшили чисельність корів у всіх категоріях господарств Київська (на 16 відсотків), Сумська, Житомирська, Запорізька (на 9 відсотків) області.
Реалізація на забій худоби та птиці в живій масі в усіх категоріях господарств зменшилася порівняно з відповідним періодом 2008 року на 5,7 відсотка і становила 657,8 тис. тонн. Зменшення відбулося у 18 регіонах.
Виробництво молока всіма категоріями господарств зменшилось на 0,4 відсотка і становило 2,1 млн. тонн. Зменшення відбулося в 13 областях, з яких найбільше у Київській, Львівській (на 7 відсотків), Одеській (на 6 відсотків), Луганській (на 5 відсотків).
У січні-березні поточного року обсяги виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів зменшилися проти відповідного періоду 2008 року на 11,1 відсотка.
Станом на 17.04.2009 року підприємствами агропромислового комплексу залучено кредитів близько 1,2 млрд.грн., що складає лише 32 відсотки до потреби для проведення весняно-польових робіт (5 млрд. гривень). Процентні ставки, під які сьогодні підприємства залучають кредити, досягають рівня від 16,5 до 39 відсотків річних.
Із 4,3 млрд.грн. кредитів, які потребують пролонгації до 1 червня 2009 року, станом на 17.04.2009 пролонговано кредитів на суму 2,7 млрд.грн., що складає 63 відсотків.
В ряді регіонів (АР Крим, Сумська, Тернопільська, Чернівецька та деяких інших областях) банки взагалі відмовляють у наданні кредитів навіть тим сільгосппідприємствам, які мають протягом 7-10 років позитивну кредитну історію.
За I квартал поточного року із передбачених Мінагрополітики асигнувань за рахунок загального фонду державного бюджету в обсязі 1105,1 млн. гривень Держказначейством України виділено 880,9 млн. гривень, або 79,7 відсотка. На підтримку розвитку підприємств АПК передбачалося 407,1 млн.грн., профінансовано лише 189,8 млн.грн. або 46,6 відсотка.
Крім того, за рахунок Спеціального фонду державного бюджету із передбачених асигнувань на січень-березень на підтримку розвитку підприємств АПК в обсязі 1210,9 млн.грн. спрямовано отримувачам 1082,3 млн.грн., або 89,4 відсотка.
За прогнозними даними регіонів потреба в коштах для проведення комплексу весняно-польових робіт у 2009 році становить 26,5 млрд.грн., з яких понад 60 відсотків складають матеріальні витрати (майже 16 млрд.грн.), із них - витрати на паливно-мастильні матеріали - 4,7 млрд.грн. (17,8 відсотка) та мінеральні добрива - 4,5 млрд.грн. (17,1 відсотка).
Питання сучасного стану та перспективи розвитку сільського господарства і харчової промисловості України було розглянуто 26 січня поточного року на нараді в Кабінеті Міністрів України, 11 березня 2009 року в Верховній Раді України на парламентських слуханнях та 14 квітня поточного року на виїзній нараді за участю Президента України щодо забезпечення фінансування підприємств АПК та розвитку тваринництва, за підсумками яких прийнято низку урядових рішень, що сприятимуть покращенню ситуації в агропромисловому комплексі країни.
Враховуючи вищезазначене, з метою підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва та пом'якшення впливу світової фінансової кризи на аграрний сектор держави,
НАКАЗУЮ:
1. Начальникам головних управлінь агропромислового розвитку Одеської (Новаковський А.Г.), Київської (Покотило О.В.), Тернопільської (Хома А.І.), Чернівецької (Надточій О.М.), Сумської (Івченко В.М.) облдержадміністрацій проаналізувати стан і причини зниження виробництва валової продукції сільського господарства в відповідних регіонах, розробити дієві заходи щодо стабілізації та нарощування обсягів виробництва продукції галузі. Про проведену роботу поінформувати міністерство.
Термін виконання -
до 25 травня 2009 року
2. Звернути увагу начальників головних управлінь агропромислового розвитку Вінницької (Павліченко А.О.), Волинської (Аршулік А.А.), Львівської (Кожушко М.М.), Полтавської (Сень О.В.) Тернопільської (Хома А.І.), Харківської (Жорник М.І.) облдержадміністрацій на значне скорочення площ посіву цукрових буряків та зобов'язати вжити додаткових організаційно-технологічних заходів щодо забезпечення прогнозованих обсягів посіву їх в оптимальні та допустимі агротехнічні строки.
Термін виконання -
до 25 травня 2009 року
3. Визнати недостатньою роботу щодо пролонгації та залучення кредитів головних управлінь агропромислового розвитку Волинської (Аршулік А.А.), Чернівецької (Надточій О.М.) та Донецької (Пащенко І.В.) обласних державних адміністрацій. Зобов'язати зазначених керівників вжити відповідних заходів щодо активізації співпраці з банківськими установами з метою забезпечення сільгосптоваровиробників кредитними ресурсами та поінформувати про проведену роботу міністерство.
Термін виконання -
до 1 червня 2009 року
4. Відділу у зв'язках з Верховною Радою України і координації законотворчої роботи (Семенюк М.А.), керівникам центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується через Міністра аграрної політики, урядових органів державного управління структурних підрозділів міністерства активізувати роботу щодо можливого прискорення розгляду Верховною Радою України внесених проектів законів, спрямованих на подолання негативних наслідків фінансової кризи в агропромисловому комплексі та забезпечення стабільного функціонування галузі.
Термін виконання - постійно
5. Департаменту фінансів (Зуб Г.І.), Департаменту ринків рослинництва (Демидов О.А.), Департаменту розвитку аграрного ринку (Розгон А.В.), Департаменту ринків тваринництва з Головною державною племінною інспекцією (Микитюк Д.М.), Департаменту аграрної освіти, науки та дорадництва (Іщенко Т.Д.), Департаменту розвитку сільських територій (Корчемний В.П.), Департаменту інженерно-технічного забезпечення (Даценко М.С.), Департаменту харчової промисловості (Кіщак Ю.П.), Відділу виставок та інформатизації (Шмаков В.В.) підготувати пропозиції щодо розподілу коштів Стабілізаційного фонду, передбачивши його видатки, зокрема на:
1) безповоротній основі обсягом 1606438,0 тис.грн. за такими напрямами:
фінансова підтримка підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів - 800000,0 тис.грн. (у тому числі 120000,0 тис.грн. - на здешевлення кредитів, залучених для реалізації інноваційних проектів, які пройшли державну реєстрацію в установленому законодавством порядку). При цьому, передбачити що бюджетні кошти на здешевлення кредитів спрямовуються підприємствам агропромислового комплексу на здешевлення кредитів, залучених ними в поточному році, в тому числі і для придбання складної сільськогосподарської техніки тільки вітчизняного виробництва;
................Перейти до повного тексту