- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про заходи щодо формування ефективного ринку цукру та соняшнику на 2008-2009 маркетинговий рік
Зростання вартості матеріально-технічних ресурсів зумовило збитковість вирощування цукрових буряків та значне зменшення їх площ. Так, за даними Держкомстату в поточному році площа посіву цукрових буряків становила 403,2 тис. гектарів, що на 36,5 відсотка менше ніж у 2007 році.
В поточному році запроваджено дієві механізми державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників у вирощуванні цукрових буряків. Так, постановою Кабінету Міністрів України 25 червня 2008 року
N 584 "Про внесення змін до пункту 2 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" сільськогосподарським товаровиробникам, які вирощують цукрові буряки для виробництва цукру квоти "А", надається дотація у розмірі 750 гривень на 1 гектар посіву. Загальна сума державної підтримки на вирощування цукрових буряків становить 242 млн. гривень. Кошти на зазначені потреби в повному обсязі спрямовано бурякосіючим регіонам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року
N 126 "Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів" цукровим заводам передбачена компенсація за короткостроковими кредитами, залученими для покриття виробничих витрат у поточному році, підготовки заводів до сезону виробництва цукру та закупівлі безпосередньо у сільськогосподарських товаровиробників цукрового буряка. Компенсація надається у національній валюті в розмірі облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків за користування кредитами, та в іноземній валюті у розмірі 6 відсотків річних.
Кабінетом Міністрів України на період з 1 вересня 2007 року до 1 вересня 2008 року встановлено обсяг поставки цукру для забезпечення потреб внутрішнього ринку на рівні 1985 тис. тонн.
Мінагрополітики з урахуванням очікуваних перехідних залишків цукру минулих років на початок 2008/2009 маркетингового року розподілило між 104 цукровими заводами обсяг виробництва цукру квоти "А" із цукрових буряків урожаю 2008 року на рівні 1740 тис. тонн. Проте до сезону переробки цукрових буряків на сьогодні забезпечені матеріально-технічними ресурсами та сировиною лише 74 цукрові заводи.
Зважаючи на очікуване валове виробництво цукросировини в межах 13,5 млн. тонн, у наступному маркетинговому році прогнозується виробити 1650 тис. тонн цукру, що, з урахуванням перехідних залишків на початок маркетингового року, в повному обсязі забезпечує потреби внутрішнього ринку. Однак потенційні можливості бурякоцукрової галузі значно вищі, зокрема у період 1986-1990 років загальна площа посівів цукрових буряків перевищувала 1,6 млн. гектарів, обсяги їх закупівлі в середньому за рік становили 43,6 млн. тонн, виробництво цукру - 5 млн. тонн.
Основними причинами, які зумовили ситуацію, що склалася, є: невідповідність цін на цукрові буряки та цукор витратам на матеріально-технічні ресурси, що потрібні для забезпечення їх виробництва;
зниження обсягів валового збору цукрових буряків через недотримання технологій вирощування цукрових буряків, зменшення кількості внесених мінеральних та органічних добрив, скорочення посівних площ;
недостатнє впровадження новітніх технологій та енергозберігаючого обладнання;
втрата зовнішніх ринків збуту, і як наслідок, утворення значного надлишку переробних потужностей;
необґрунтовано великі обсяги операцій з давальницькою сировиною у виробництві цукру, неконтрольованість внутрішнього ринку, а також безсистемне завезення цукру та цукровмісних продуктів на митну територію України.
Незважаючи на надлишок цукру власного виробництва, в Україну зростаючими обсягами ввозиться і реалізується білий цукор, вироблений із цукру-сирцю з тростини в Республіці Білорусь, в рамках Угоди про вільну торгівлю.
Крім того, в Україну ввозяться цукрозамінники, які в останній час набули широкого використання у харчовій промисловості і зайняли значний сегмент на вітчизняному ринку цукру.
Відповідно до Закону України від 30.11.2007 року
N 404 "Про встановлення тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини" щорічно на митну територію України, починаючи з 1 січня 2009 року, буде завозитися понад 260 тис. тонн цукру-сирцю тростинного.
Надходження інвестицій у модернізацію матеріально-технічної бази олійно-переробних підприємств вивело українських виробників у трійку головних експортерів соняшникової олії на світовому ринку.
У 2008 році соняшник посіяно на площі 4219,4 тис.га, що на 21,2 відсотка більше ніж у 2007 році, при урожайності 13,5 ц/га валовий збір насіння соняшнику очікується на рівні 5,7 млн.тонн
Площі під соняшник в сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності займають 3,29 млн.га або 78,5 відсотка від загальної площі під соняшником, в господарствах населення - 0,92 млн.га або 21,9 відсотка.
Внаслідок неналежного контролю за дотриманням науково обгрунтованої системи вирощування олійних культур, високого попиту і рівня рентабельності спостерігається безконтрольне збільшення площ посіву соняшнику та ріпаку при незначному рості їх середньої врожайності.
В південних регіонах навантаженість цією культурою на сівозміну становить 22 - 36 відсотків проти 10 відсотків науково обґрунтованих. Значні посівні площі насіння соняшнику в Запорізькій - 434,4 тис. га (36,5 відс. у структурі), Луганській - 276,6 тис. га (34,7 відс), Дніпропетровській - 440,3 тис. га (32,1 відс), Донецькій - 305,7 тис. га, (31,9 відс), Миколаївській - 300,7 тис. га (28,5 відс), Кіровоградській - 314,4 тис га (25,4 відс), Херсонській - 188,8 тис. га (22,8 відс.) та Харківській - 256,2 тис. га (20,8 відс.) областях.
Міністерством аграрної політики спільно з Українською академією аграрних наук затверджено наказ від 18.07.2008 "Про затвердження рекомендацій щодо оптимального співвідношення сільськогосподарських культур у сівозмінах різних грунтово-кліматичних зон України". В зазначених рекомендаціях періодичність повернення соняшнику на попереднє місце вирощування у сівозмінах для Лісостепу становить 7-8 років, для Степу - 7-9 років.
До 2010 року площі посівів соняшнику не повинні перевищувати 2,5 млн. га, при урожайності 25 ц/га валовий збір складе 6,2 млн. тонн, що відповідатиме рекомендаціям науковців. Передбачається, що у 2009 році бюджетна підтримка галузі рослинництва буде залежати від дотримання рекомендованих сівозмін соняшнику та ріпаку.
За 2007-2008 маркетинговий рік вироблено 1832,3 тис. тонн олії проти 2145 тис. тонн за відповідний період минулого маркетингового року або на 14,6 відсотка менше, у т.ч. вироблено соняшникової олії - 1750,6 тис. тонн проти 2085,3 тис. тонн або на 16 відсотків менше.
За минулий маркетинговий рік експортовано 1324,7 тис. тонн олії, проти 1775,1 тис. тонн у 2006-2007 маркетинговому році, або на 26,4 відсотка менше.
За попередніми підрахунками у 2008-2009 маркетинговому році виробництво олії очікується на рівні 2,2 млн. тонн, з яких 1,7 млн. тонн буде призначено для експорту.
Враховуючи проблему якості, яка виникла у 2008 році, та у відповідності до вимог Європейської комісії підприємства-експортери олії повинні одержати в МОЗ експлуатаційні дозволи на потужності та на виробництво олії соняшникової на експорт з зазначенням країни-імпортера, а також санітарні сертифікати на вантажі з харчовими продуктами, призначеними для експорту.
З метою формування ефективного ринку цукру та соняшнику на 2008-2009 маркетинговий рік
НАКАЗУЮ:
1. Департаменту ринків рослинництва (Демидов О.А.), Інституту цукрових буряків УААН України (Роїк М.В., за згодою), Інституту коренеплідних культур УААН України (Яценко А.О., за згодою) проаналізувати ситуацію на ринку насіння цукрових буряків і внести пропозиції щодо бюджетного фінансування вищих репродукцій насіння цукрових буряків української селекції.
Термін виконання -
до 1 грудня 2008 року
2. Державній службі з охорони прав на сорти рослин (Хаджиматов В.А.), Українській державній насіннєвій інспекції (Чмирь С.М.), Головній державній інспекції з карантину рослин (Білик А.Г.), Інституту цукрових буряків УААН (Роїк М.В., за згодою), Інституту рослинництва ім. Юр'єва (Кириченко В.В., за згодою), Інституту коренеплідних культур УААН України (Яценко А.О., за згодою) розробити та запровадити систему виробництва власного високопродуктивного насіння цукрових буряків і соняшнику та посилити контроль за імпортом насіннєвого матеріалу в Україну.
Термін виконання -
протягом 2009 року
3. Департаменту ринків рослинництва (Демидов О.А.), УААН (Ситник В.П., за згодою), Міністерству аграрної політики АР Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій забезпечити неухильне дотримання науково обгрунтованої системи землеробства в частині вирощування цукрових буряків та олійних культур.
Термін виконання - постійно
4. Департаменту ринків рослинництва (Демидов О.А.), Департаменту харчової промисловості (Кіщак Ю.П.), НАЦУ "Укрцукор" (Ярчук М.М. за згодою), головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій разом з регіональними центрами наукового забезпечення АПВ УААН розробити і подати на розгляд обґрунтовані матеріали щодо прогнозованих площ посіву та валового виробництва цукрових буряків у 2009 році для забезпечення внутрішньої потреби у виробництві цукру квоти "А" та економічно ефективної роботи цукрових заводів
Термін виконання -
19 грудня 2008 року
5. Департаменту ринків рослинництва (Демидов О.А.), Департаменту харчової промисловості (Кіщак Ю.П.), Департаменту фінансів (Зуб Г.І.), Всеукраїнському союзу сільськогосподарських підприємств (Боровик О.Г., за згодою), НАЦУ "Укрцукор" (Ярчук М.М. за згодою), Асоціації фермерів та приватних землевласників (Томич І.Ф., за згодою) під час формування видатків Державного бюджету України на 2009 рік передбачити кошти для фінансової підтримки вирощування цукрових буряків, для виробництва цукру квоти "А" у розмірі 1500 грн. на 1 гектар посіву та часткової компенсації відсотків за кредитами підприємствам бурякоцукрового комплексу.
Термін виконання -
до прийняття Закону України
"Про Державний бюджет
України на 2009 рік"
................Перейти до повного тексту