1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
30.12.2008 N 901
Про результати перевірок в агропромисловому комплексі України, проведених у 2008 році Рахунковою палатою України, Державною контрольно-ревізійною службою, Державною податковою адміністрацією України, підрозділом внутрішнього фінансового контролю Міністерства, та вжиті заходи з усунення виявлених недоліків і порушень
Аналіз стану контролю за використанням бюджетних коштів, збереженням державного майна у 2008 році показує,що продовжують мати місце недоліки та порушення чинного законодавства у сфері агропромислового комплексу України.
Органами Державної контрольно-ревізійної служби України, Рахункової палати України, Державної податкової служби України згідно з представленими даними за підсумками контрольних заходів в 2008 році виявлено фінансових порушень на загальну суму 401,8 млн.грн.
За січень-жовтень 2008 року ревізіями (перевірками), проведеними підрозділом внутрішнього фінансового контролю Міністерства аграрної політики, виявлені фінансові порушення в 20 підприємствах і установах на загальну суму 81,1 млн.грн., контрольно-ревізійними підрозділами головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій - 2,4 млн.грн.
Потребує удосконалення система відомчого контролю, насамперед в Державному комітеті ветеринарної медицини, Державному комітеті рибного господарства, Міністерстві аграрної політики АР Крим та головних управліннях агропромислового розвитку облдержадміністрацій.
Слід зазначити, що чисельність працівників контрольно-ревізійного відділу в міністерстві, відсутність посад ревізорів у складі Головних управлінь агропромислового розвитку 10 областей (Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Луганській, Миколаївській, Полтавській, Чернівецькій, Сумській, Харківській, Рівненській) не забезпечує системного контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.
Ревізії фінансово-господарської діяльності управлінь агропромислового розвитку обласних та районних держадміністрацій (далі - Управління) у всіх регіонах країни за 2006-2007 роки, I півріччя 2008 року засвідчили порушення чинного законодавства у різних суб'єктів господарювання на загальну суму понад 66,0 млн.грн., з них порушення, що призвели до втрат фінансових ресурсів, становлять понад 54,0 млн.грн.
Зокрема, через надання сільськогосподарськими підприємствами до управлінь агропромислового розвитку недостовірних даних про стан розрахунків із бюджетом незаконно витрачено понад 26,3 млн.грн.
За наявності заборгованості перед державним і місцевим бюджетами зі сплати обов'язкових платежів головними управліннями агропромислового розвитку надано фінансову підтримку суб'єктам господарювання за КПКВК 2801210 "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" на загальну суму 11,7 млн.грн., а саме: в Житомирській області на суму 7,7 млн.грн.; Тернопільській, Хмельницькій, Київській, Луганській, Вінницькій, Закарпатській та Запорізькій областях на загальну суму 4,0 млн.грн.
За результатами цих перевірок сільськогосподарськими підприємствами були направлені заперечення до Головного контрольно-ревізійного управління та подані позовні заяви до судових органів в частині виявлення заборгованості по сплаті до місцевих бюджетів податку з доходів фізичних осіб та інших питань. Щодо більшості фактів таких порушень прийняті позитивні рішення.
Водночас, спільним листом Міністерства аграрної політики та Головного контрольно-ревізійного управління від 07.11.2008 N 07-14/1469 та N 37-21-1-15/18843, у якому прийнято узгоджувальне рішення, що сільськогосподарські підприємства, які станом на 01.10.2008 погасили заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, мають право на отримання фінансової підтримки з Державного бюджету України та до них не застосовуються заходи щодо усунення порушень за результатами контрольних заходів.
Ревізіями законності використання коштів державного бюджету за програмою "Закладення і нагляд за молодими садами, виноградниками та ягідниками" у Вінницькій, Чернівецькій, Черкаській, Одеській та Полтавській областях встановлено випадки безпідставного надання фінансової підтримки, що призвели до незаконного використання бюджетних коштів на суму 3,8 млн.грн.
Ревізіями дотримання вимог законодавства у процесі використання коштів державного бюджету, виділених Мінагрополітики для часткової компенсації вартості складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва в Запорізькій, Кіровоградській та Хмельницькій областях встановлено порушень на суму 3,8 млн.грн.
Проведеними ревізіями використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів, в Херсонській, Хмельницькій та Харківській областях встановлено порушень на загальну суму майже 3,5 млн.грн.
Ревізіями фінансово-господарської діяльності, проведеними Головним контрольно-ревізійним управлінням, встановлені фінансові порушення в Державному комітеті рибного господарства, Державному комітеті ветеринарної медицини, Національному університеті біоресурсів і природокористування України (НУБІП України), навчальних закладах освіти I-IV рівнів акредитації, концерні "Укрспирт", Українській академії аграрних наук, Державній спеціалізованій бюджетній установі "Аграрний фонд" (далі - Аграрний фонд), державних хлібних інспекціях, за такими показниками:
втрати фінансових і матеріальних ресурсів на суму 22,9 млн.грн. (незаконні витрати ресурсів на суму 8,7 млн.грн.; нецільові витрати фінансових ресурсів на суму 1,5 млн.грн.; недостача ресурсів на суму 12,7 млн.грн.);
інші порушення фінансово-бюджетної дисципліни (лишки, заниження в обліку вартості активів, заниження в обліку кредиторської заборгованості) на суму 239,4 млн.грн.
Так, у 43 із 48 перевірених підприємств та установ Держкомрибгоспу виявлено порушень на суму 13,8 млн.грн., з яких втрати фінансових і матеріальних ресурсів становили 2,5 млн.грн. Майже кожна установа Держкомрибгоспу не дотримувалась порядку оплати праці, внаслідок чого безпідставно виплачено заробітної плати, премій, інших доплат та нарахувань на суму більше 0,4 млн.грн.
Недотримання Аграрним фондом, установами Державного комітету ветеринарної медицини, навчальними закладами освіти I-IV рівнів акредитації, НУБІП, Державною станцією захисту рослин Дніпропетровської області, Львівським обласним державним проектно-технологічним центром визначених законодавством умов оплати праці та відсутність контролю за фінансовою діяльністю регіональних відділень призвело до незаконного витрачання бюджетних коштів у сумі понад 2,7 млн.грн.
Порушуючи вимоги Бюджетного кодексу України, Держкомрибгосп та навчальні заклади освіти I-IV рівнів акредитації допустили нецільове використання бюджетних коштів на суму 1,5 млн.грн.
Через неоприбуткування вартості земельних ділянок та товарно-матеріальних цінностей, непроведення індексації житлового фонду, невідображення заборгованості зі сплати за навчання, зайве отримання бюджетних коштів через завищення асигнувань, завищення кредиторської заборгованості установами Держкомрибгоспу, Державного комітету ветеринарної медицини, навчальними закладами освіти I-IV рівнів акредитації, НУБІП, Української академії аграрних наук допущено інших порушень фінансової дисципліни на 229,2 млн.грн.
Через недотримання окремими установами норм чинного законодавства при закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти проведено оплату на загальну суму 45,2 млн.грн., а саме: установами, організаціями та підприємствами, які належать до сфери управління Мінагрополітики на загальну суму 8,0 млн.грн., установами Держкомрибгоспу на загальну суму 3,3 млн.грн., навчальними закладами освіти I-IV рівнів акредитації на загальну суму 6,7 млн.грн., підприємствами концерну "Укрспирт" на загальну суму 27,2 млн.грн.
Завдяки вжитим заходам в ході проведення ревізій усунуто фінансових порушень на загальну суму 166,2 млн.грн.
Результати проведеного Державною контрольно-ревізійною службою фінансового аудиту в Державному комітеті ветеринарної медицини, установах, підприємствах і організаціях, що належать до сфери їх управління, свідчать про існування в установі низки не вирішених проблем правового та методологічного характеру. Вищезазначені проблеми зумовили витрати бюджетних коштів по програмі "Протиепізоотичні заходи та участь у міжнародному епізоотичному бюро" в сумі 29,6 млн.грн. на законодавчо непередбачені заходи та нераціональне їх використання в сумі 2,1 млн.грн.
За результатами аудиту Рахунковою палатою України у 2006-2007 роках та I півріччі 2008 року використання коштів державного бюджету, направлених на запобігання розповсюдженню збудників інфекційних хвороб тварин та протиепізоотичні заходи, виявлено, що Державний комітет ветеринарної медицини в порушення Бюджетного кодексу України не забезпечив внутрішній фінансовий контроль за використанням бюджетних коштів, які виділялися на запобігання розповсюдження збудників інфекційних хвороб тварин та здійснення протиепізоотичних заходів.
За результатами проведеної перевірки Рахунковою палатою України обґрунтованості планування надходжень податку на прибуток підприємств державної форми власності, які перебувають у сфері управління Міністерства аграрної політики, стану складання, розгляду, затвердження та виконання фінансових планів підприємств державної форми власності за період 2006-2007 та I півріччя 2008 року, виявлено, що розпорошеність управління державними підприємствами у системі Мінагрополітики, відсутність загальнодержавної програми розвитку державних підприємств призвело до погіршення фінансового стану державних підприємств, зростання збитків, значне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською та інше.
За результатами проведеного аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених, як бюджетна тваринницька дотація і державна підтримка виробництва продукції рослинництва, виробникам сільськогосподарської продукції у Рівненській та Тернопільській областях, працівниками Рахункової палати України встановлено використання бюджетних коштів в порушення чинного законодавства на загальну суму 7,8 млн.грн. Крім того, в цих областях згідно з даними Рахункової палати допущено неефективне управління коштами на загальну суму 116,8 млн.грн.
Структурними підрозділами Державної податкової адміністрації за результатами проведених перевірок на 1303 сільськогосподарських суб'єктах господарювання донараховано до бюджету, з урахуванням фінансових санкцій, податків на загальну суму 89,2 млн.грн., у т.ч. податок на прибуток - 10,1 млн.грн., податок на додану вартість - 35,9 млн.грн., інші податки та збори - 43,2 млн.грн. Зменшено суми ПДВ, заявлених до відшкодування, у розмірі 10,5 млн.грн., а також зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на 8,2 млн.грн.
Згідно з інформацією, наданою Міністерством внутрішніх справ за результатами спільних перевірок сільськогосподарських товаровиробників з Державними податковими службами, порушено 27 кримінальних справ, 7 з яких - стосовно посадових осіб органів державної влади. Попередньо встановлено, що сума збитків, завданих державним інтересам, становить 5,4 млн.грн. Основними видами виявлених злочинів є: шахрайство з фінансовими ресурсами, службове підроблення, зловживання владою або службовим становищем.
Незадовільний контроль більшості керівників департаментів міністерства за діяльністю державних підприємств свідчить про системне зниження ефективності управління ними та низький рівень фінансової дисципліни.
Так, за 9 місяців 2008 року 147 підприємств або 41% працювали збитково, 153 підприємства - тривалий час не здійснювали виробничої діяльності, 46 - перебувають у стадії банкрутства.
За результатами аналізу фінансово-господарської діяльності визначено 28 державних підприємств, які підлягають першочерговій ліквідації, створені 5 ліквідаційних комісій міністерства, які в даний час проводять вказану роботу.
З метою покращення виробничої діяльності економічно активних підприємств передано в оренду майно 49 цілісних майнових комплексів. Міністерством підготовлені та надані пропозиції до Міністерства економіки щодо приватизації 35 державних підприємств у 2008 році та 164 - протягом 2009-2013 років. Одночасно внесені пропозиції щодо виключення 94 державних підприємств з Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, оскільки вони втратили загальнодержавне значення.
З метою покращення координації діяльності підприємств та підвищення ефективності використання державного майна надано пропозиції на розгляд Уряду щодо створення державного концерну "Укрветсанзавод". Опрацьовуються пропозиції щодо створення, за галузевими ознаками державного концерну "Украгроліс", державного підприємства "Укршовк", державних корпорацій "Укрплодвинпром", "Агро", "Укрхарчопром", здійснюється низка інших заходів.
Враховуючи висновки контрольних органів щодо фінансових порушень, за їх результатами протягом 2008 року було видано 22 накази, звільнено з посад 3 особи, притягнуто до відповідальності 397 осіб (винесено догани) та передано до правоохоронних органів 58 справ на загальну суму збитків 27,3 млн.грн.
Протягом року розірвано контракти з ректорами Білоцерківського державного аграрного університету Барановським М.М. та Уманського державного аграрного університету Копитка П.Г.
Крім того, за порушення чинного законодавства з проведення тендерних процедур звільнено з роботи директора ВП НУБІП "Агрономічна дослідна станція" Чорного О.В.
З метою забезпечення ефективного використання державних коштів та майна, відповідно до рішення колегії Міністерства аграрної політики України від 05.12.2008
НАКАЗУЮ:

................
Перейти до повного тексту