1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ХАРЧОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
Н А К А З
N 251/126/61 від 22.09.95
м.Київ
Про впровадження біостимуляторів росту для допосівної обробки насіння
Враховуючи вагомі результати наукових дослідів та виробничої перевірки по збільшенню врожайності кукурудзи і цукрових буряків при допосівній обробці насіння біостимуляторами росту Емістим C, Зеастимулін, та з метою широкого впровадження їх у виробництво
НАКАЗУЄМО:
1. Головному управлінню хлібопродуктів (Семенюк), концерну "Укрцукор" (Заєць):
1.1. Починаючи з урожаю 1995 року організувати впровадження обробки гібридного та сортового насіння кукурудзи і цукрових буряків біостимуляторами росту Емістим C і Зеастимулін на кукурудзообробних та насіннєвих заводах.
1.2. Організувати в IV кварталі 1995 року навчання спеціалістів кукурудзообробних та насіннєвих заводів з питань технології застосування біостимуляторів росту для допосівної обробки насіння.
1.3. Забезпечити до 1 листопада 1995 року укладання кукурудзообробними та насіннєвими заводами договорів з виробниками біостимуляторів росту рослин Емістим C і Зеастимулін - Інститутом біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України та АТ "Високий врожай" на напрацювання, придбання і застосування цих препаратів.
2. Затвердити додаток N 1 до Інструкції до технологічного процесу застосування біостимуляторів росту Емістим C та Зеастимулін при допосівній обробці гібридного та сортового насіння кукурудзи на кукурудзообробних насіннєвих заводах Головхлібопродукту Мінсільгосппроду України, затвердженої Мінсільгосппродом 30.05.95, та додаток N 2 до Інструкції по обробці насіння цукрових буряків захисно-стимулюючими речовинами на насіннєвих заводах, його зберіганню, транспортуванню і використанню, затвердженої Держхарчопромом України 07.06.94.
3. Обласним державним станціям НВО "Еліта" організувати наукову перевірку стану впровадження елементів нових технологій вирощування кукурудзи та цукрових буряків із застосуванням біостимуляторів росту в регіонах та забезпечити демонстраційні посіви цих культур у 1996 році.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра сільського господарства і продовольства О.Б. Персіянова, заступника Голови Державного комітету по харчовій промисловості Л.І. Зінченко та віце-президента Української академії аграрних наук В.О. Бусола.
Міністр сільського господарства і продовольства України П.Гайдуцький Голова Державного комітету України по харчовій промисловості Л.Сватков Президент Української академії аграрних наук О.Созінов
Додаток N 1
до наказу Мінсільгоспроду,
Держхарчопрому, УААН
від 22 вересня 1995 р.
N 251/126/61
Додаток до Інструкції до технологічного процесу застосування біостимуляторів росту Емістим C та Зеастимулін при допосівній обробці гібридного та сортового насіння кукурудзи на кукурудзообробних насіннєвих заводах Головхлібопродукту Мінсільгосппроду України
1. Загальні положення
1.1. За даними наукових установ застосування біостимуляторів росту Зеастимулін та Емістим C є вагомим резервом підвищення врожайності зерна і зеленої маси кукурудзи. Препарати дозволені до застосування рішеннями Держкомкомісії України (Емістим C - від 14.02.95 N 72, Зеастимулін - від 13.07.95 N 10) і рекомендовані для впровадження Украгрохімом та Мінсільгосппродом України.
2. Основні відомості про біостимулятори
2.1. Емістим C містить збалансований комплекс фітогормонів, ненасичених жирних кислот специфічних цукрів і являє собою екстракт продуктів культивування грибів, вилучених з кореневої системи культурних рослин. Препарат сприяє підвищенню польової схожості насіння, розвитку розгалуженої кореневої системи, утворенню симбіотичної мікрофлори в зоні росту та більш ефективному використанню поживних речовин. Препарат підвищує захисні властивості рослин, стійкість до хвороб та дії післясходових гербіцидів. Препарат випускається згідно з ТУ У 86.264.021-95, безпечний для людей, тварин та навколишнього середовища. Норма використання - 15 мл на 1 тонну насіння.

................
Перейти до повного тексту