- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва
Розглянувши питання підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва, колегія зазначає, що в більшості країн світу його розглядають як одне з найважливіших завдань Уряду. Механізми забезпечення конкурентоспроможності передбачають забезпечення високого рівня якості продукції, наявність державної фінансової підтримки, зокрема страхування розвиненої системи постачання ресурсів і збуту продукції, функціонування ринку землі сільськогосподарського призначення, сприятливого інвестиційного середовища та інше.
Конкурентоспроможність продукції, товаровиробників або галузі характеризує здатність конкурувати на внутрішньому і зовнішньому ринках. Конкурентоспроможність вимірюється ступенем присутності вітчизняної продукції на національному та світових ринках, прямо залежить від цін та якості сільськогосподарської продукції та продовольства, визначає результативність господарської діяльності вітчизняних товаровиробників.
Загалом рівень конкурентоспроможності вітчизняного аграрного сектора можна визнати високим, хоча таких результатів, значною мірою, досягають за рахунок переважно сировинного експорту.
Частка продовольства імпортного походження на внутрішньому продовольчому ринку у 2006 році дорівнювала 13,7 відсотка, тобто домінувала продукція власних виробників. Високими темпами зростає експорт сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки: за 2001-2006 роки - збільшився майже у 2,5 раза.
Водночас значним є технологічне відставання сільськогосподарського виробництва України порівняно з розвинутими країнами, зумовлене відсутністю коштів на оновлення основних засобів, недостатнім розумінням важливості цього питання, відсутністю дієвих механізмів стимулювання технологічного переоснащення. За таких умов Україна програє за головними показниками ефективності виробництва: продуктивністю праці, енергомісткістю, урожайністю, продуктивністю худоби.
Значну частину в експорті аграрної продукції займає сільськогосподарська сировина, водночас харчові продукти здебільшого не відповідають нормативам якості, катастрофічно зменшуються технічні ресурси господарств, ще не набули широкого впровадження сучасні новітні технології, недостатнє фінансове забезпечення галузі.
На сьогодні вітчизняний ринок сільськогосподарської продукції значною мірою ще залишається стихійним, не вистачає ринкової інфраструктури, недостатньо розробленою є правова база, подальшого розвитку потребує біржова діяльність (в тому числі щодо розвитку форвардної та ф'ючерсної торгівлі) та інше. Отже, важливим напрямом державної аграрної політики залишається раціональна побудова каналів реалізації сільськогосподарської продукції, удосконалення організаційно-економічних механізмів формування та регулювання аграрного ринку, сприяння у створенні вертикально інтегрованих агропромислових формувань.
Складовою конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції має стати подальший розвиток земельної реформи, зокрема завершення формування повноцінного ринку продуктивних земель. Це стане передумовою для залучення фінансових ресурсів в аграрне виробництво. На базі ринку землі повинно відбутися створення механізмів прозорого перерозподілу земельної власності на користь більш ефективних виробників. Отже, земельний ринок посилить конкурентоздатність національних товаровиробників, що необхідно для оптимізації та концентрації сільськогосподарського виробництва.
Підвищення конкурентоспроможності вітчизняного аграрного сектора, вимагає створення дієвих механізмів адаптації системи якості і безпеки продукції агропромислового комплексу до міжнародних норм і вимог, в першу чергу - до передового досвіду ЄС. Це забезпечить продовження тенденції щодо нарощування її експорту та відіграватиме значну роль в урівноваженні зовнішньоторговельного балансу країни.
Важливим елементом аграрної політики щодо підвищення конкурентоспроможності є державна підтримка виробників сільськогосподарської продукції. Для України принциповим є питання розмірів і методів такої підтримки з урахуванням прагнення до вступу у СОТ. Це обумовлює необхідність перегляду напрямів державної підтримки сільського господарства, фокусування такої підтримки на найбільш дієвих програмах, що дасть змогу зменшити витрати на адміністрування програм підтримки, в тому числі господарюючими суб'єктами.
З метою підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва
НАКАЗУЮ:
1. Міністерству аграрної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій, управлінню промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міськдержадміністрації:
- розробити та подати Міністерству аграрної політики України дієві заходи щодо підвищення рівня конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва в регіонах, в тому числі щодо його стимулювання за рахунок коштів місцевих бюджетів;
Термін виконання - до 15 травня 2007 року
- з метою нарощування виробництва конкурентоспроможної продукції тваринництва рекомендувати комісіям із розгляду заявок на компенсацію процентних ставок за програмами пільгового кредитування першочергово розглядати заявки сільгоспвиробників щодо залучення фінансових ресурсів на придбання технологічного обладнання і техніки для розвитку великотоварних тваринницьких підприємств з високою концентрацією поголів'я та виробництва продукції тваринництва, в тому числі таких, що створені на кооперативних засадах, а також спрямованих на збереження вітчизняного генофонду та розвиток племінної справи в племінних господарствах.
Термін виконання - постійно
2. Департаменту економіки та управління державною власністю (Дробот В.І.), Департаменту ринків рослинництва, виноградарства та виноробства (Демидов О.А.), Департаменту ринків тваринництва з Головною державною племінною інспекцією (Микитюк Д.М.) прискорити розробку та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту Закону України "Про органічне виробництво".
Термін виконання - червень 2007 року
3. Департаменту ринків рослинництва, садівництва, виноградарства та виноробства разом з Міністерством аграрної політики Автономної Республіки Крим, головними управліннями агропромислового розвитку облдержадміністрацій, управлінням промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міськдержадміністрації:
- посилити державний контроль за проведенням заходів з охорони і відтворення родючості ґрунтів, агрохімічним обстеженням ґрунтів та зміною їх якісного стану;
Термін виконання - постійно
- під час підготовки проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" внести пропозиції щодо відновлення фінансування бюджетної програми "Докорінне поліпшення земель підприємств агропромислового комплексу".
Термін виконання - вересень 2007 року
4. Департаменту ринків рослинництва, садівництва, виноградарства та виноробства, Українській державній насіннєвій інспекції (Маласай В.М.) забезпечити постійний контроль за якістю насіння, що експортується шляхом видачі відповідних Сертифікатів.
Термін виконання - постійно
5. Міністру аграрної політики АР Крим, начальникам головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій, управлінню промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міськдержадміністрації. Департаменту аграрної освіти, науки та дорадництва (Іщенко Т.Д.), Департаменту ринків рослинництва, садівництва, виноградарства та виноробства. Департаменту ринків тваринництва з Головною державною племінною інспекцією, Департаменту науково-технічної політики (Даценко М.С.), Департаменту харчової промисловості (Кіщак Ю.П.):
- вжити дієвих заходів щодо забезпечення впровадження ресурсоощадних технологій (шляхом накопичення інформації про передові вітчизняні та зарубіжні технології та поширення такої інформації через управління агропромислового розвитку та дорадчі служби) для агропромислових підприємств усіх форм власності та підготовки відповідних рекомендацій;
Термін виконання - постійно
- продовжити роботу з формування нормативно-правової бази щодо розвитку палива біологічного походження;
Термін виконання - постійно
- під час підготовки проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" внести пропозиції щодо відновлення фінансування бюджетної програми "Впровадження енергозберігаючих технологій в АПК".
Термін виконання - протягом року
6. Департаменту економіки та управління державною власністю (Дробот В.І.) прискорити підготовку та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту Закону України "Про професійні та міжпрофесійні об'єднання в аграрному секторі".
................Перейти до повного тексту